Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Idei pentru scenarii - comentarii

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Totul este posibil : Cred ca este  mai mult un fantezii moralizator decat un sf, noru ala nu prea poate fi explicat stiintific :) ii un fel de dumnezeu are si constiinta si putere de a crea orice, dar pare ca nu este prea inteligent din moment ce nu prevede lucrurile care o sa se intample din cauza marinimiei sale. Pe de alta parte este moralizator, pentru ca arata lacomia umana si faptul ca acesta i-a ruinat pe oameni :)
Ps : banuiesc ca civilizatia aialalta tot din cauza norului a adormit :)

#20
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
In filmul ''Fauna'' tot selectia naturala produce efectele acelea in comportamentul animalelor.Selectie artificiala inseamna ca imperecherea sa fie mangeriata de catre om, om care decide si soarta puilor.Inmultirea necontrolata a unei specii de exemplu, e tot efectul selectiei naturale(chiar daca dereglata de om). Daca intr-un siloz se inmultesc sobolanii din cauza abundentei hranei, asta e tot datorita selectiei  naturale deoarece omul n-a decis care sobolani sa se imperecheze, nici cati pui sa traiasca. Omul doar a influentat cantitatea de hrana aflata la dispozitia unei anumite populatii de sobolani.

Edited by sam92, 18 August 2014 - 17:39.


#21
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsam92, on 18 august 2014 - 17:38, said:

In filmul ''Fauna'' tot selectia naturala produce efectele acelea in comportamentul animalelor.Selectie artificiala inseamna ca imperecherea sa fie mangeriata de catre om, om care decide si soarta puilor.Inmultirea necontrolata a unei specii de exemplu, e tot efectul selectiei naturale(chiar daca dereglata de om). Daca intr-un siloz se inmultesc sobolanii din cauza abundentei hranei, asta e tot datorita selectiei  naturale deoarece omul n-a decis care sobolani sa se imperecheze, nici cati pui sa traiasca. Omul doar a influentat cantitatea de hrana aflata la dispozitia unei anumite populatii de sobolani.

Pai tocmai de asta am zis ca e artificiala, deoarece doar anumite animale au fost lasate sa se inmulteasca, dupa o selectie artificiala, a omului. O data puse inauntru a existat si o selectie naturala, dar aia are sanse mari sa fi redus din efectele negative asa cum are natura obiceiul sa medieze. Ma rog e discutabil :)

#22
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostSucreBolivar88, on 18 august 2014 - 16:40, said:

Totul este posibil : Cred ca este  mai mult un fantezii moralizator decat un sf, noru ala nu prea poate fi explicat stiintific Posted Image ii un fel de dumnezeu are si constiinta si putere de a crea orice, dar pare ca nu este prea inteligent din moment ce nu prevede lucrurile care o sa se intample din cauza marinimiei sale. Pe de alta parte este moralizator, pentru ca arata lacomia umana si faptul ca acesta i-a ruinat pe oameni Posted Image
Ps : banuiesc ca civilizatia aialalta tot din cauza norului a adormit Posted Image

Pai ar putea fi un nor cuantic sau din nanoparticule ca in "Transcendence". Ar putea scana printr-o metoda clasica sau mai avansata creierul uman ca la o radiografie, si ar putea interpreta arhitectura creierului pentru a extrage datele. Legat de benevolenta norului, aici ma gandeam ca norul e ca un instrument, ca un pc care face ce i spui, doar ca folosind creierul. Ca un ciocan pe care il poti folosi sa bati cuie sau sa-i dai la unu in cap Posted Image Deja sunt electrozi care lipiti pe frunte pot misca un mouse pe ecran studiind arcul electric din creier. Si probabil ca orice alt instrument are un mecanism de securitate ca in cazuri extreme sa se dezactiveze pana vine iar constructorul si sa-l activeze manual ... Eventual cei care deja erau considerati constructori sa nu poata fi atacati prin mecanismele directe ale norului, daaaaar o data realizat un costum cu puteri, produsul finit fiind lansat, omul putea imbraca acel costum si mergea la razboi sa-i dea in cap altui constructor.

Edited by republicall, 18 August 2014 - 18:35.


#23
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
xfanstein@ foarte interesanta idee as vrea sa vad un filmu :) dar ai fi putut face o descriere mai lunga si mai in amanunt :)

#24
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
''Semiexistence'' pare interesant dar nu am inteles esenta filmului.

#25
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Esența filmului e urmatorea: Un experiment eșuat poate salva Terra, iar omul e mai inteligent ca extraterestrii pentru ca le da idei.

Edited by sam92, 15 October 2014 - 18:36.


#26
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Blocul condamnatilor : imi place foarte mult ideea, comedia neagra este un gen fain care la noi nu prea mai exista, acuma chiar numai am ce critica imi place 100 % Posted Image

Edited by SucreBolivar88, 21 October 2014 - 10:10.


#27
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostSucreBolivar88, on 21 octombrie 2014 - 10:09, said:

Blocul condamnatilor : imi place foarte mult ideea, comedia neagra este un gen fain care la noi nu prea mai exista, acuma chiar numai am ce critica imi place 100 % Posted Image

In ultima vreme, 5 ani aproximativ, am vazut vreo 3-4 filme spaniole de comedie tare spre neagra, foarte dinamice si interesante, m-au marcat sa stii. Si personajele erau foarte colorate si de esenta tare. N-am crezut ca se poate aborda un film si asa. Pacat ca nu se fac mai multe.

#28
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postrepublicall, on 21 octombrie 2014 - 17:46, said:

In ultima vreme, 5 ani aproximativ, am vazut vreo 3-4 filme spaniole de comedie tare spre neagra, foarte dinamice si interesante, m-au marcat sa stii. Si personajele erau foarte colorate si de esenta tare. N-am crezut ca se poate aborda un film si asa. Pacat ca nu se fac mai multe.

Si mie imi plac filmele spaniole, probabil ca mentalul lor mai deschis , mai vesel, ii ajuta la asemenea interpretari asupra unor teme care altfel ar fi destul de grave.  Acuma  cred ca Lucia si sexul ii film spaniol, ca mi-a placut :)

#29
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Pictorul(The Painter)

Mi-a trezit interesul, deci e ok :) E descris frumos si e plin de posibilitati. Mi-ar placea ecranizat. Singura problema pe care o vad e partea cu explicatiile, cu portalul. Jumatate din reusita unui film sta in plauzabilitatea lui. Daca ai gasi acel ceva ... Posted Image

#30
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
@Sam92 Mi-a placut genul in care se incadreaza scenariul. Imi plac filmele istorice. Sper sa iasa ceva bun de aici :)

#31
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
@Sam92 :) imi place ca ai introdus imagistica in descriere. Face povestirea mai usor de imaginat ca un film Posted Image

#32
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Republicall, apreciez feed-backul tau pozitiv la scenariul despre Bulgaria interbelica.


#33
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Sam 92 @ foarte bun scenariul ala cu filmul despre Bulgaria, la prima vedere nu i nimica  iesit din comun, nu s nu stiu ce razboaie etc dar cred ca daca ar fi ecranizat ar demonstra ca pentru un film bun trebuie doar o poveste buna ( si nu atatea efecte speciale, ca mai nou daca umpli un film cu efecte , gata  ii bun , da povestea are de suferit )

#34
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
@Republicall.Eu am o nedeumerire legat de motivatia pentru care doar personajul principal poate provoca dispariția oamenilor si a lumii doar prin gandire.De ce nu pot face acelasi lucru si ceilalti?Si de ce disparitiile sunt ireversibile? Iar cand ii spui cuiva ''Nu te gandi la cutare lucru?'',nu-l determini sa se gândească chiar la acel lucu?Astfel nu sunt supravetuitorii niste sinucigasi?

Edited by sam92, 27 January 2015 - 16:56.


#35
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsam92, on 27 ianuarie 2015 - 16:55, said:

@Republicall.Eu am o nedeumerire legat de motivatia pentru care doar personajul principal poate provoca dispariția oamenilor si a lumii doar prin gandire.De ce nu pot face acelasi lucru si ceilalti?Si de ce disparitiile sunt ireversibile? Iar cand ii spui cuiva ''Nu te gandi la cutare lucru?'',nu-l determini sa se gândească chiar la acel lucu?Astfel nu sunt supravetuitorii niste sinucigasi?

Pentru ca experimentul s-a aplicat unei persoane SAU se poate merge si pe varianta ca s-a aplicat mai multor persoane dar a fost prima care a constientizat fenomenul si in momentul in care a avut primul gand negativ a si pustiit o juma de lume dupa care probabil in urma stresului si-a sucumbat si o parte din neuronii responsabili cu memorarea evenimentului si a uitat. Si probabil a si lesinat in urma socului. Pe cand s-a trezit nu mai stia nimic si lumea era aproape goala. Si probabil ca o parte din celelalte personaje s-au sinucis prin anulare sau sunt si ele intr-o faza de uitare si cautare, iar el a fost primul care a reaflat adevarul. S-ar putea pune intrebarea ei de ce nu fac gesturi accidentale? Pai daca eu as avea acea putere dar nu as stii de ea nu cred ca as putea provoca accidental fenomene. Cu toate ca asta ar fi o parte picanta a filmului, adica el fara sa vrea sa provoace cateva astfel de evenimente, adica ba nu poate deschide o usa de la un buncar si se intoarce cu spatele si cand revine usa nu mai e...

Sa faci sa dispari e pe undeva destul de simplu. Sa dai foc unei masini e simplu, sa construiesti tu singur in garaj de la zero o masina e aproape imposibil fara sa ai cunostinte tehnice. Si apoi e imposibil sa-l refaci identic. Tot asa sa faci materia sa dispara sau sa se dezintegreze nu ar fi asa o problema deoarece ori e in campul tau vizual si te identifici cu ea si trimiti un semnal cuantic ori chiar daca nu stii de existenta ei dar o presupui atunci te conectezi la materie prin campul de constiinta al materiei, cum este campul magnetic al pamantului, si o data conectat o dezintegrezi. Problema cand vrei sa o reconstruiesti este ca nu mai ai informatia pe baza careia sa o faci. Si nu mai stii care atom unde e. Vorbim de o complexitate matematica exponentiala. Probabil ca personajul chiar a si incercat sa o faca dar apareau doar grozavii in fata lui, forme umane fara continut etc..

Acel episod se petrece in momentul in care el singur afla adevarul intr-un moment in care ceilalti incearca sa-l ascunda cu ultimele puteri. El afla si din acel moment nu mai poate sa nu se gandeasca la asa ceva mai ales ca afla ca a mai facut-o o data. Ceilalti stiind ce se va intampla in disperare de cauza fac un ultim gest stiind ca oricum o mierlesc.

Edited by republicall, 27 January 2015 - 18:17.


#36
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Filmul cu Iisus ar fi un insucces la box-office.Are o gramada de probleme teologice care ii va indeparta pe crestini din salile de cinema.Nu prezinta nici un Iisus revolutionar care sa atraga alte categorii de public.Poate castiga insa un premiu la un festival cvasinecunoscut de fileme undreground.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate