Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Investitie de 100 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Ca sa gandim logic cu 100€ investiti cat profit poti sa scoti ? Sa zicem ca investesti 100€ si scoti 110€ pe cai legale. Dute la pacanele baga 100€ si daca ai noroc poate faci 200,300,400 sau pleci cu mana goala acasa.

Daca incerci pe cai ortodoxe prin investirea sumei de 100€ o sa ai nevoie de cel putin 1 an ca sa scoti dublu (200€), asta doar in cazul in care Dumnezeu iti pune mana pe frunte si ai noroc si castigi pe undeva la bursa sau stiu eu unde. Astfel ca mi se pare banal sa investesti suma de 100€. Asa ca mai bine investete-o in tine, in familia ta, copii (in cazul in care ai)

#38
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu chiar am crezut ca e o intrebare capcana. O investitie de 100euro nu poate sa-ti aduca decat castiguri fabuloase, de care stie oricine (loterie, pariuri s.a.), cu sanse infime (asa ca nu e recomandabila celor care nu au strans decat atat). Investitiile financiare mai pot aduce un castig rezonabil, cu conditia sa ai deja un plan si sa nu te deranjezi sa apelezi institutia financiara doar pentru o asemenea suma.

Pentru idei serioase, suma e prea mica si castigul nu acopera cheltuielile de deplasare, transport si alte asemenea, precum si deranjul si timpul pierdut. Bunaoara, nici macar ideea cu varza nu cred ca ar fi meritat, caci era nevoie de masina, benzina, butoaie, sare, marar mare si suflat in varza de cateva ori pe zi. Asa mai bine iti cauti un job in plus si, cu 100euro acoperi deficitul energetic al organismului, uzura hainelor si a incaltamintei, eventual cheltuieli de transport, toate acestea fiind cheltuieli suplimentare produse de jobul suplimentar, insa asa poti iesi in castig in majoritatea cazurilor (atentie! nu in toate).

Cea mai buna investitie cu o asemenea suma este in propria forta de munca, deoarece astfel se acumuleaza banii cu ceva ce ai deja si nu te costa nimic. Fireste, pentru unii a munci inseamna a vinde lucruri pe strada - cumpara 5 capatani de telina cu 2 lei si le vand cu 5 lei - dar asta nu este o afacere, caci abea iti permite sa te intretii, in ciuda ratei de profit extraordinare. Pe deasupra e ilegal si trebuie sa fugi de jandarmi cand apar. Ca sa muncesti pe cont propriu, 100euro investiti abea ajung si esti la concuranta cu altii care au investit mult mai mult. Asa ca mai bine investesti in ceva ce-ti va creste sansele de a obtine un job mai bun, desi rezultatul nu e deloc garantat.

Dar cel mai bun mod de a valorifica acei bani este sa-i investesti in gospodarie, pentru a face economie. De exemplu, poti cumpara becuri economice sau ceva de genul asta. Io mi-as lua inca un HDD, o carcasa mai buna sau, cel mai bine, mult RAM, daca incape.

#39
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Pai omul a spus ca are 100 de euri e investit. Ce e rau in asta???? Nu a spus ca vrea intr-o luna sa-si dubleze banii sau ca vrea sa sa se imbogateasca din urma investitiei.
E drept ca nu poti pretinde multe de la un plasament de 100 de euro dar poate fi un inceput. Cel putin poti fi sigur ca nu ii cheltui pana faci rost de alti bani pt investitii.

Imi amintesc prima mea investitie la bursa a fost de 5250000 de lei vechi... putin peste 100 de euri... cumparasem 1000 de rrc-uri,  zilele urmatoare am completat pana la 10000 si dupa o perioada  le-am vandut cu peste 1000 lei vechi bucata....

#40
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
http://www.zf.ro/afa...ropuri-10320620

Faimoasa investitie de 100 de euri...

#41
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmurgaco, on 02 ianuarie 2013 - 20:46, said:

http://www.zf.ro/afa...ropuri-10320620

Faimoasa investitie de 100 de euri...

daca ramanem realisti situatia financiara si economica momentana nu mai permite astfel de "minuni". Aceste investitii de 100 € si maine sunt 10 miliarde sunt odata la sute de ani, raritati sau trecut. In ziua noastra cu 100€ nu mai ai ce sa faci, poti sa pui la loto 10.000€ ca de castigat mai rar.

#42
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
E adevarat ca sunt raritati dar nu este singura afacere mare care a plecat cu 100 de euri si nici nu o sa fie ultima....

#43
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postmurgaco, on 02 ianuarie 2013 - 20:46, said:

http://www.zf.ro/afa...ropuri-10320620

Faimoasa investitie de 100 de euri...

Cu alte cuvinte, ideea valora mult mai mult. Daca ai 100euro si nu ai asemenea idei, doar nu te astepti ca cineva de pe un forum sa-ti faca un asemenea cadou. Altminteri toti cei de pe forum ar pune imediat 100euro si ne-am imbogati cu totii. Klaus_08 nu cerea solutii de imbogatire miraculoase, ci un plasament bun sau o idee de activitate potential profitabila, la un nivel rezonabil.

In ce priveste investitia financiara, iarasi nu cred ca ponturile se dau pe forum, caci iarasi ar fi altii care ar investi mult mai mult si ar compromite oportunitatea. Iar randamentul investitiilor uzuale de azi nu este cel pe care l-ai dat ca exemplu, astfel incat cheltuielile de operare acopera total sau in mare parte un castig uzual.

#44
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View Postmoftware, on 02 ianuarie 2013 - 22:12, said:

Klaus_08 nu cerea solutii de imbogatire miraculoase, ci un plasament bun sau o idee de activitate potential profitabila, la un nivel rezonabil.

Asta am spus si eu cateva posturi mai sus...

View Postmoftware, on 02 ianuarie 2013 - 22:12, said:


In ce priveste investitia financiara, iarasi nu cred ca ponturile se dau pe forum, caci iarasi ar fi altii care ar investi mult mai mult si ar compromite oportunitatea. Iar randamentul investitiilor uzuale de azi nu este cel pe care l-ai dat ca exemplu, astfel incat cheltuielile de operare acopera total sau in mare parte un castig uzual.

De acord, ponturile nu se dau pe forum, exemplul ii contrazicea pe toti cei care spuneau ca nu se poate face o investitie cu 100 de euri. Tot mai sus spuneam ca nu poti pretinde multe de la un plasament de 100 de euro dar poate fi un inceput. Pot sa iau astazi 500 sif 3, peste 2 luni alte 500....., mai adun 100 de roni si iau niste unitati de fond ... este o posibila investitie inceputa cu 100 de euri.

#45
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Orice plasament sigur, orice investitie cu un profit redus nu poate fi efectuata cu 100€.

Tot ce imi vine in minte este sa cauti actiuni ieftine si sa cumperi cat mai multe, dar bine inteles sa studiezi prima oara ce fel de companie este.

#46
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Cu 100 euro poti face un curs de calificare .Investesti in educatie !

#47
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postkos_funny, on 05 ianuarie 2013 - 11:41, said:

Cu 100 euro poti face un curs de calificare .Investesti in educatie !

Mai la rubrica asta sant numai patroni aici nu vrea sa lucreze niciunul numai sa castige.Posted Image

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmurgaco, on 02 ianuarie 2013 - 20:46, said:

http://www.zf.ro/afa...ropuri-10320620

Faimoasa investitie de 100 de euri...

problema e ca cei 100 euro au in spate o gramada de knowhow si o gramada mare de timp investit in afacerea respectiva. plus ca pana cand investitia incepe sa produca venituri trebuie sa-ti asiguri cumva traiul.
asa am si eu un prieten care a investit mai putin de 100 euro intr-un drum cu taxiul pana la sediul oracle din bucuresti si s-a ales cu un salariu de ~3000 euro/luna. e drept ca avea vechime serioasa, experienta gramada si era un programator foarte bun, dar depinde cum privesti lucrurile :)

#49
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View Post_Smiley_, on 07 ianuarie 2013 - 10:27, said:


problema e ca cei 100 euro au in spate o gramada de knowhow si o gramada mare de timp investit in afacerea respectiva. plus ca pana cand investitia incepe sa produca venituri trebuie sa-ti asiguri cumva traiul.
asa am si eu un prieten care a investit mai putin de 100 euro intr-un drum cu taxiul pana la sediul oracle din bucuresti si s-a ales cu un salariu de ~3000 euro/luna. e drept ca avea vechime serioasa, experienta gramada si era un programator foarte bun, dar depinde cum privesti lucrurile Posted Image

Poate gresesc eu dar initiatorul topicului, avand la dispozitie 100 de euro, ne-a intrebat in ce i-ar putea investi.

Nu a spus ca vrea sa traiasca din acea investitie, nu a spus ca vrea sa se imbogateasca, ca vrea randamente de 1500% pe an, ....

Prin link-ul de mai sus vroiam doar sa contrazic persoanele care spun ca nu se poate face o investitie cu 100 de euro. Tot mai sus ma spus ca nu te poti astepta prea multe de la un plasament de 100 de euro dar totusi cred ca nu este o suma fixa pt demararea unor investitii personale. Este parterea mea, buna sau gresita.

Acuma ce sa facem ? ... daca nu avem un milion de euri nu mai investim?

#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pai ti-am dat si eu un exemplu, amicul meu cu o "investitie" mai mica de 100 E are acum castiguri de ~3000 euro/luna :).
ce incercam sa subliniez e ca la suma asta nu ai nici o oportunitate de investitie. trebuie sa mai aduci de acasa cate ceva: relatii, timp, idei etc.

#51
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
sa mergi cu taxiul este o investitie?

#52
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Majoritatea celor care au raspuns ori nu se pricep la afaceri (chiar si ele f mici), ori pur si simplu nu cunosc prea multe. Daca ai sansa sa cumperi ceva f ieftin care are cautare il poti vinde mai scump si sa ai un profit frumusel de 30-50%. Daca stii de unde sa cumperi (de ex dragonul rosu) si unde sa vinzi (okazii) faci bani si cu cei 100 euro. Succes

#53
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca ai sansa de a investi 100euro cu un profit de 30-50%, nu trebuie sa-l ratezi, cu exceptia cazurilor in care castigi mai mult sau ai pierde mai mult din activitatea curenta, prin timpul alocat acelei oportunitati (ex: pierderea unui examen). In ecuatie mai trebuie introduse si alte cheltuieli, care devin semnificative la o investitie atat de mica, si care nu au fost deloc relevate aici. Dar timpul e cel mai costisitor. Pentru subzistenta, este musai sa castigi, in medie, macar 2euro in fiecare ora in care nu dormi, nu mananci, nu te relaxezi, nu te ocupi de gospodarie si nu scrii pe forumPosted Image . Altminteri e doar castig de experienta, adica inveti ce nu are rost sa faci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate