Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Investitie de 100 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Vezi ca Hidroelectrica e in insolventa si se pregateste privatizarea ei. Daca reusesti sa te strecori la licitatie, de cei 100 euro vei face o achizitie fantastica.

#20
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008

View Postjumborom, on 22 noiembrie 2012 - 17:58, said:

Cumperi varza de la Lunguletu cu 0.2 lei / kg, pui cateva butoaie la murat si o vinzi cu 2 lei / kg en-gross peste 1 luna.

Treaba cu varza este cea mai realista. In zona noastra sunt oameni care vand varza cu 30 de bani (si sunt sigur ca mai lasa daca iei mai multa) iar in oras costa 1 leu kg. E pe baza ca aia care o produc au ramas cu ea nevanduta iar cei de la oras baga motivul cum ca varza e pe cale de disparitie pentru ca e deja sfarsitul lui noiembrie.

#21
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postklaus_08, on 22 noiembrie 2012 - 17:45, said:

Salut. Am 100 de euro cu care nu stiu ce sa fac. Stiu, suna stupid, dar as vrea sa ii investesc in ceva, o mica afacere. Ma gandeam la pariuri sportive, dar "gambling-ul" nu este tocmai o afacere. Apoi ma gandeam la Forex, dar pare complicat si din ce am inteles este tot un fel de casa de pariuri. Pariezi ca, creste euro, ca scade, etc.
Voi ce parere aveti?

intr-o vreme chiar ma gandeam sa fac un sistem pentru micii intreprinzatori, ar fi functionat chiar si pentru un dolar. Daca ar fi mai multi ca tine...

#22
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Niste analize medicale la un lwborator mai spalat care le face pe bune? Cica santatea e cea mai buna investitie.

#23
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View Postrepublicall, on 08 decembrie 2012 - 22:58, said:

intr-o vreme chiar ma gandeam sa fac un sistem pentru micii intreprinzatori, ar fi functionat chiar si pentru un dolar. Daca ar fi mai multi ca tine...
pai el nu e mic intreprinzator, cred ca e din categoria nano intreprinzatori,

#24
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

View Postklaus_08, on 22 noiembrie 2012 - 17:45, said:

Salut. Am 100 de euro cu care nu stiu ce sa fac. Stiu, suna stupid, dar as vrea sa ii investesc in ceva, o mica afacere. Ma gandeam la pariuri sportive, dar "gambling-ul" nu este tocmai o afacere. Apoi ma gandeam la Forex, dar pare complicat si din ce am inteles este tot un fel de casa de pariuri. Pariezi ca, creste euro, ca scade, etc.
Voi ce parere aveti?

Suma e mult prea mica sa conteze si sa vezi castiguri reale rapid.
Doneaza-i unui copil bolnav de ceva/azil de batrani/whatever.

Edited by msmihai, 09 December 2012 - 10:15.


#25
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
Cumpara-ti niste carti fie PDF-uri fie Hardcover. Daca o dai in bara cu cartile macar stii data viitoare sa ii bagi direct la pariuri (unde, contrar parerilor unora de pe forum, e un domeniu mult mai predictibil si interesant decat FOREX-ul care e o teapa pentru toti novicii).

#26
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Intra pe ebay si cumpara nimicuri pe care le vinzi apoi in asa fel incat sa castigi dublu. Si tot asa ...
Nu ii potu rula mai des de odata la doua luni ...

#27
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
ia-ți niște gantere și închiriază-le :)

#28
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
1. Cumpara-tii 2,3 grame de aur, il pui la ''ciorap'' si peste 10- 15 ani te duci si il vinzi.
2. Iti cumperi o masina de cusut si cosi haine :))
3. Cumpara de totii bani aia benzina sau motorina, le pui bine si peste 10-15 ani le vinzi. ( profit 100 la suta )
4. Ii dai aia 100 de euro la o traseista si faci un contract cu ea, o angajezi la tine pentru 10-15 ani si faci bani de  pe curu ei.
5. Cumpara-ti un trabant si fa-l taxi.
6. Baga aia 100 de euro in banca si scoat-ei peste 10-15 ani.

#29
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
orice ai face, banii aia sunt mult mult pra putini ca să-ți producă singuri alți bani cu o rată acceptabilă. Defapt la suma asta singura rata de profit acceptabila ar fi 100% Posted Image  ceea ce nici Warren Buffet nu viseaza..

Trebuie sa-ti intre in cap ca trebuie sa depui si tu efort iar efortul depinde de tine si talentul tau. Poate cumperi de bani niste seminte si vinzi produsul. Dar eu totuși  - cred ca cel mai potrivit ar fi sa inchiriezi ceva altora pentru ca nu pierzi nimic.

De exemplu o pereche de gantere o sa fie o pereche de gantere cu 100 de euro o sa coste tot 100 de euro peste un an + suma care ai primit-o prin inchiriere, in timp ce varza murata o sa ti se strice daca nu gasesti clienti.

Depinde si ce produs inchiriezi, cauta sa cumperi ceva ce nu se degradeaza/consuma/devalorizeaza in timp. De exemplu aparatele de forta..

#30
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
orice produs se degradeaza la un moment dat, unele mai repede decat altele, dar ca sa inchiriezi ceva trebuie sa ai papagal, sa ai legaturi in zona unde vrei sa inchiriezi, samd.
forex pica din dicutie la suma aia, plus ca nu ai cunostinte, orice ai alege nu ai cum sa cresti suma decat daca te investesti si pe tine, pe langa acea suma

#31
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
credeam ca am argumentat mai sus ca la suma aia nu prea ai ce face daca nu depui un pic de efort (papagal, legaturi .. )

iar vis-a-vis de degradare: de aia am spus sa inchirieze gantere si nu cămăși de mătase Posted Image

na: inca o idee: cumpara niste bijuterii de aur si inchiriaza-le Posted Image  (peste 10 ani o sa iesi in plus si cu valoarea aurului)

Edited by florin_buda, 12 December 2012 - 15:56.


#32
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
1. Poti sa cauti un parfum redus si sa-l vinzi mai scump, sau chiar 2, sau orice alt articol "de firma" care s-ar vinde repede, si daca nu reusesti sa vinzi pentru un profit iti raman tie.
2. Pariezi pe meciuri mari cu barcelona manchester united real madrid etc, maxim 2 meciuri si te rogi la toti sfintii sa castige. (nerecomandat)

#33
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Klaus, cu ce te ocupi in viata de zi cu zi?

#34
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postmedelin992, on 29 decembrie 2012 - 03:54, said:

Klaus, cu ce te ocupi in viata de zi cu zi?

Daca a reusit sa adune suma uriasa de 100€ iti poti da seama.

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmedelin992, on 29 decembrie 2012 - 03:54, said:

Klaus, cu ce te ocupi in viata de zi cu zi?
e business angel.

#36
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Cred ca depinde de ce stii sa faci si ce fel de oameni cunosti ca sa poti valorifica cat mai bine acei 100 de euro.
Presupun ca e vorba de n exercitiu din categoria, daca pot inmulti 100 de euro pot inmulti orice.

Bafta, sa ne spui ce ai facut cu ei si daca ai reusit sa obtii si profit, daca nu, e doar o incercare din care capeti experienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate