Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

La ce facultate sa ma duc?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009
Salut! Am problema cu indecizia. Nu stiu la ce facultate sa ma duc. Anul acesta scolar dau Bac-ul, si nu stiu unde ma voi inscrie. Eu as vrea sa ma duc la o facultate de inginerie de sunet sau productie muzicala, dar asa ceva din cate stiu, nu exista pe la noi. Unde sa ma duc? Ce recomandari imi dati? Unde-i mai bine? In ce e viitorul?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ce materii iti plac?

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 soot, on 20 noiembrie 2012 - 21:54, said:

Salut! Am problema cu indecizia. Nu stiu la ce facultate sa ma duc. Anul acesta scolar dau Bac-ul, si nu stiu unde ma voi inscrie. Eu as vrea sa ma duc la o facultate de inginerie de sunet sau productie muzicala, dar asa ceva din cate stiu, nu exista pe la noi. Unde sa ma duc? Ce recomandari imi dati? Unde-i mai bine? In ce e viitorul?

Dacă ai stat 12 ani în şcoală pe banii contribuabilului şi nu ştii ce te pasionează, atunci n-are rost să faci facultăţi. Apucă-te de făcut fast-food.

Dacă te pasionează muzica, http://www.unmb.ro/

#4
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Daca vrei sa-ti gasesti repede de munca dupa facultate mergi la o facultate tehnica, oricare

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 soot, on 20 noiembrie 2012 - 21:54, said:

Nu stiu la ce facultate sa ma duc.
De ce obligatoriu facultate ?!

 soot, on 20 noiembrie 2012 - 21:54, said:

Eu as vrea sa ma duc la o facultate de inginerie de sunet sau productie muzicala, dar asa ceva din cate stiu, nu exista pe la noi.
Cred ca cea mai apropiata e: U.N.A.T.C. / Facultatea de FILM / Cinematografie, Fotografie, Media - MULTIMEDIA, SUNET, MONTAJ

 soot, on 20 noiembrie 2012 - 21:54, said:

Unde sa ma duc? Ce recomandari imi dati? Unde-i mai bine? In ce e viitorul?
Aici e discutie lunga, pana una-alta vezi un site cu joburi.

#6
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009
Nu fac nimica cu UNMB, cel putin nu din ce se cauta la ora actuala. Adica nu vreau sa ma fac vreun Mozart sau Beethoven, vreau sa-mi vand treaba la dastia ca Smiley, Inna prin afara etc.

Da m-am interesat de UNATC, dar sunetul se face complementar cu montajul filmului si dastea. M-ar interesa sunet separat. Oricum aceasta o pastrez ca o optiune.

Ma gandeam sa ma duc si la Automatica sau Electronica, dar nu stiu daca imi va placea ce voi face. Adica mi-as dori sa fie mai lejer cu matematica.

Imi place fizica, istoria, chimia, si filosofia e curioasa (sunt la profil real), psihologia, putin matematica, romana. Posted Image Adica variez destul de mult. As prefera o sluja semi-artistica, ca sa zic asa.

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005
In momentul de fata, cele mai multe oferte de job sunt in domeniul ingineriei.
Pentru ce-ti doresti tu, parerea mea ar fi sa urmezi o facultate tehnica - de exemplu Electronica (asa cum te-ai si gandit).
Asta e 3 ani si-ti ofera o diploma de inginer.
Apoi, avand niste baze tehnice, te poti inscrie la un Master cat mai apropiat de domeniul ce te intereseaza.
Cel putin la nivel teoretic, in ziua de azi facultatea iti ofera bazele, specializarea facandu-se printr-un program de master (de exemplu acesta: "Tehnologii multimedia pentru producţia de conţinut în domeniul audiovizualului şi comunicaţiilor").

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 soot, on 23 noiembrie 2012 - 17:33, said:

Ma gandeam sa ma duc si la Automatica sau Electronica, dar nu stiu daca imi va placea ce voi face. Adica mi-as dori sa fie mai lejer cu matematica.
Pai nu exista fara matematica la ce ai enumerat.

 soot, on 23 noiembrie 2012 - 17:33, said:

vreau sa-mi vand treaba la dastia ca Smiley, Inna prin afara etc.
Nu-ti trebuie facultate pentru asta sau nu una specializata. Aici iti trebuie talent si bani de echipamente.

 marr, on 23 noiembrie 2012 - 18:05, said:

Asta e 3 ani si-ti ofera o diploma de inginer.
4 ani.

#9
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Am mai scris undeva:

1. daca iti place matematica/fizica si calculatoarele: automatica, electronica, constructii
2. daca iti plac alte materii: medic (e mult de tras aici, dupa ce termini emigrezi) sau arhitect
3. daca ai mama/tata/rude/pile notari, avocati: drept la privat. Vei trece ca cutitul prin unt in cei 3-4 ani descoala (nu mai stiu cit se face acum), iar cind termini ai jobul asigurat.

Restul nu se merita, deoarece vei deveni somer cu diploma ori sclav fara niciun viitor intr-o multinationala.

 marr, on 23 noiembrie 2012 - 18:05, said:

In momentul de fata, cele mai multe oferte de job sunt in domeniul ingineriei.

Daca ma dau pe ejobs nu prea vad sa fie asa.

Edited by fezo, 23 November 2012 - 19:10.


#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 fezo, on 23 noiembrie 2012 - 19:11, said:


Restul nu se merita, deoarece vei deveni somer cu diploma ori sclav fara niciun viitor intr-o multinationala.



Ai dreptate. N u stiu de ce se incapataneaza toti sa faca facultate, ca sa ajunga tot la joburi de 2 lei.
Mai bine te duci si te angajezi sudor, sau mecanic auto, si in aia 3-4 ani pe care ii pierzi nefacand nimic la facultate, iti iei o calificare. Sunt meserii cautate si bine platite in orice tara din lume.

#11
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005

 neagu_laurentiu, on 23 noiembrie 2012 - 18:07, said:

....
4 ani.

Corect !
4 ani facultatea + 2 ani master.
Stiam ca s-a redus durata studiilor, dar ramasesem in minte cu durata de 3 ani dintr-o discutie colaterala ....
Dupa cea ma postat chiar ma gandeam ce si care dintre materii au putut fi scoase pentru a reduce durata studiilor de la 5 la 3 ani !

 fezo, on 23 noiembrie 2012 - 19:11, said:

....
Daca ma dau pe ejobs nu prea vad sa fie asa.

Am ceva tangente cu invatamantul tehnic superior din zona.
In ultimii ani, nu am auzit de vre-un absolvent de inginerie ce sa nu-si gaseasca job in domeniu imediat dupa terminarea studiilor.
In ciuda aparentelor si a crizei (sau, in unele situatii - datorita crizei) - firmele de productie lucreaza cu motoarele turate.
S-au relocat multe activitati in Romania si in plus se dezvolta o gramada de centre de R&D, engineering sau suport tehnic in Romania.

Drept consecinta, este de lucru in domeniul ingineriei mecanice, electronice, automatizari si software.
In domeniul constructiilor , ingineriei chimice sau industriei usoare s-ar putea ca situatia sa fie mai albastra ...

#12
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009
Cred ca ma voi duce la Politehnica. Singurul lucru de care mi-e frica e sa nu dau gres, odata intrat la facultate. Dar de curiozitate stie cineva cam cat de grea e matematica la automatica sau elctronica? Sau ce se cere la matematica?

 marr, on 23 noiembrie 2012 - 18:05, said:

In momentul de fata, cele mai multe oferte de job sunt in domeniul ingineriei.
Pentru ce-ti doresti tu, parerea mea ar fi sa urmezi o facultate tehnica - de exemplu Electronica (asa cum te-ai si gandit).
Asta e 3 ani si-ti ofera o diploma de inginer.
Apoi, avand niste baze tehnice, te poti inscrie la un Master cat mai apropiat de domeniul ce te intereseaza.
Cel putin la nivel teoretic, in ziua de azi facultatea iti ofera bazele, specializarea facandu-se printr-un program de master (de exemplu acesta: "Tehnologii multimedia pentru producţia de conţinut în domeniul audiovizualului şi comunicaţiilor").

Stau 3 sau 4 ani cat or fi  si dupa mai stau 2 ani pentru master, si tare-mi e ca nu fac nimica cu masterul.



 neagu_laurentiu, on 23 noiembrie 2012 - 18:07, said:

Pai nu exista fara matematica la ce ai enumerat.


Nu-ti trebuie facultate pentru asta sau nu una specializata. Aici iti trebuie talent si bani de echipamente.


Ai dreptate.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 soot, on 25 noiembrie 2012 - 13:31, said:

Cred ca ma voi duce la Politehnica. Singurul lucru de care mi-e frica e sa nu dau gres, odata intrat la facultate. Dar de curiozitate stie cineva cam cat de grea e matematica la automatica sau elctronica? Sau ce se cere la matematica?
Pai deja dai gres ca nu stii ce sa alegi si mergi la intamplare sau dupa alte criterii in loc de pasiune.
A fi inginer inseamna a fi proiectant. De tine depinde sa nu se darame sandramaua. Ori asta presupune calcule, analiza, anticipare s.a.m.d. Toate astea se fac pe baza de matematica, fizica, chimie etc (de la profil la profil). Daca ai terminat un liceu real cam stii nivelul. Altfel nu are rost.

Ai facut vreun program cap-coada in liceu, gandit de tine, iti place munca asta ca sa zici ca vrei la Automatica/Calculatoare ?
Pentru Electronica, ai facut un montaj cu un tanzistor sa faca orice, ai lipit o placa ca sa zici ca vrei aici ?

Edited by neagu_laurentiu, 25 November 2012 - 13:51.


#14
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

 soot, on 25 noiembrie 2012 - 13:31, said:

Cred ca ma voi duce la Politehnica. Singurul lucru de care mi-e frica e sa nu dau gres, odata intrat la facultate. Dar de curiozitate stie cineva cam cat de grea e matematica la automatica sau elctronica? Sau ce se cere la matematica?

La politehnica (eu am terminat cind inca se faceau 5 ani) in primii 2 ani nu vei invata altceva decit matematica si un pic de fizica (aici depinde de specializare mecanica sau electrica). Acum ca s-a redus la 4 ani probabil s-au mai scos din aceste materii.
Parerea mea este ca daca te duci la scoala este mai simpla decit matematica din liceu, desi este tratat la un nivel mult mai superior. Fara matematica si fizica nu vei avea bazele necasare pentru a studia materiile din anii 3 si 4.
Dupa parerea mea nu matematica este cea mai grea materie.

#15
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009

 neagu_laurentiu, on 25 noiembrie 2012 - 13:42, said:

Pai deja dai gres ca nu stii ce sa alegi si mergi la intamplare sau dupa alte criterii in loc de pasiune.
A fi inginer inseamna a fi proiectant. De tine depinde sa nu se darame sandramaua. Ori asta presupune calcule, analiza, anticipare s.a.m.d. Toate astea se fac pe baza de matematica, fizica, chimie etc (de la profil la profil). Daca ai terminat un liceu real cam stii nivelul. Altfel nu are rost.

Ai facut vreun program cap-coada in liceu, gandit de tine, iti place munca asta ca sa zici ca vrei la Automatica/Calculatoare ?
Pentru Electronica, ai facut un montaj cu un tanzistor sa faca orice, ai lipit o placa ca sa zici ca vrei aici ?

Stiu si cum sta treaba. Nu stiu voi vedea, dar nu ma ajuta nimic sa-mi dau seama ce vreau. Am intrebat prietenii, am intrebat aici, am facut teste psihologice de cariera, si ca sa ma cunosc mai bine. Si tot indecis sunt.
Plus ca nu vreau sa iau vreo decizie gresita si daia imi tot bat capul. Incerc sa evaluez tot ce se poate.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 soot, on 25 noiembrie 2012 - 21:44, said:

Si tot indecis sunt.
Uite nomenclatorul instituţiilor de învăţământ şi a specializărilor, poate asa iti sare iepurele in cale:
http://www.edu.ro/in...ad&fileId=10096

Edited by neagu_laurentiu, 25 November 2012 - 21:59.


#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Daca nu intelegi bine matematica uita de facultatile tehnice.
Toata munca unui inginer se bazeaza pe matematica, daca nu o ai in cap orienteaza-te catre alte facultati.

Multi dintre muzicienii anilor '80 studiasera ingineria electronica dar aveau si cunostinte seriose despre muzica de acasa.
Cei care au construit sintetizatoare se bazau serios pe matematici.

#18
soot

soot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 19.07.2009
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate