Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

LG Plasma TV

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Am cumparat anul trecut de la Altex o Plasma LG de 50 de inch si daca ma gandesc bine,de cand am cumparat-o,are un pixel pe ecran care face figuri la diferite nuante de culoarea albastra.daca stai normal si te uitila tv nu iti dai seama,decat daca ai pe tot ecranul o imagine complet albastra,pixelul are o culoare deschisa...spre alb,nu albastru cum ar trebui sa fie...si palpaie cateodata.in rest tv-ul merge perfect.daca pun o o imagine cu alta culoare merge perfect.Ar trebui sa fiu intr-un fel ingrijorat si sa merg totusi cu el la garantie?poate suna absurd,este doar un pixel dar avand in vedere ca mai are garantie inca 1 an poate ca nu e bine sa stau cu el asa si totusi ar trebui reparat sau poate tv sa fie schimbat printr-o minune,cine stie:D astept pe cineva care se pricepe sa imi spuna ce sa fac daca sa sun la garantie sau nu e nimic serios si poate ma mai fac si de ras...astept raspunsuri,multumesc!

#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă ai fi ales de la început o neoplasma de la Panasonic,nu ai fi avut astfel de probleme,se știe că cei de la Panasonic sunt cei mai avansați tehnologic în domeniul tv-urilor cu plasma pentru că nu au renunțat să creadă în superioritatea acestei tehnologii vizuale în comparație cu televizoarele Lcd,așa cum japonezii de la Sharp datorită pierderilor pe acest segment au renunțat să mai investească,iar Panasonic au câteva secrete la care alții nici măcar nu le visează,probabil unele moștenite chiar de la Sharp,de exemplu cel mai bun tv din lume la ora actuală este un Panasonic cu neoplasma  model TX-P50VT50,declarat de marea majoritate a specialiștilor în acest domeniu și testat în laboratoarele cele mai renumite din lume în domeniul audio-video-foto.Televizoarele cu plasma au totuși o hibă destul de mare în comparație cu televizoarele LCD led și anume consumul energetic de vreo 4 ori mai mare la aceeași diagonală a ecranului,spre exemplu TX-P50VT50,„halește” vreo 400w pe oră în comparație cu un Samsung Lcd Led de ultimă generație din seria 8,care consumă vreo 80w/oră,deci eu personal prefer să-mi cumpăr în acest moment de vinerea neagră un televizor Samsung smart din seria 8000 chiar dacă are un preț destul de piperat,datorită consumului redus de energie și al calității imaginii,deși nu poate rivaliza niciodată cu imaginea mult mai naturală produsă de tv-urile cu neoplasmă de la Panasonic,dar cum reușesc să am un consum cca 5 kw în 24 ore cu toți cosumatorii din casă,nu-mi pot permite să dublez acest consum doar pentru moftul de a avea cel mai bun tv plasma din 2012 ,și cum televizorul la mine în casă funcționează în medie cam 8 ore din 24,asta ar însemna să-mi fur singur căciula. În momentul în care tehnologia OLED cu rezoluție 4K va fi accesibilă și muritorilor de rând și asta va mai dura cred vreo 3-4 ani,atunci vom da uitării pe vecie tehnologia plasma cât și cea LCD full led din ziua de azi și cred că va urma o hegemonie a oled-urilor ultrasubțiri și mari cât un perete de sufragerie care vor consuma un sfert din cât consumă un tv full led la ora actuală,așa cum CRT-urile cu tuburi cinescopice la vremea lor consumau mai puțin decât un bec cu filament,și încă eu personal mă mai mândresc cu televizorul meu Sony Trinitron model KW-32LS65E de 32 de inch,care are din fericire o imagine mult mai bună decât un LCD pe semnal SD sau analogic,atunci mă cam îndoiesc de utilitatea unui televizor full hd în acest moment,dacă nu pot avea acces la programe Tv HD,dar măcar sunt împăcat cu ideea că pot vizualiza un film HD de pe un hard disk,sau alt suport digital .Posted Image

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Nu stiu ce cauta threadul acesta la monitoare ! Poate-l muta un moderator la video unde-i este locul !
Pt 1 pixel mort/defect nu-ti schimba nimeni tv-ul si nici nu au ce sa-i faca in garantie.

@Viorelsolar sti tu ceva despre PDP-uri dar din pacate doar fragmente. Consumul ala de 400W e consumul maxim pe care nu o sa-l vezi niciodata la un tv reglat cat de cat, in plus consumul la PDP este variabil in functie de ce afiseaza pe ecran, la modelul ala de 50" consumul mediu e undeva in jur de 150W sau chiar mai putin. Sigur tot este mult fata de un LCD-LED de 46" sau chiar de 55" dar daca vrei calitate si-ti perimiti un 50VT50 se prespune ca nu te uiti la cativa lei (putini) in plus la factura.

Edited by MD, 20 November 2012 - 11:41.


#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 MD, on 20 noiembrie 2012 - 11:39, said:

Nu stiu ce cauta threadul acesta la monitoare ! Poate-l muta un moderator la video unde-i este locul !
Pt 1 pixel mort/defect nu-ti schimba nimeni tv-ul si nici nu au ce sa-i faca in garantie.

@Viorelsolar sti tu ceva despre PDP-uri dar din pacate doar fragmente. Consumul ala de 400W e consumul maxim pe care nu o sa-l vezi niciodata la un tv reglat cat de cat, in plus consumul la PDP este variabil in functie de ce afiseaza pe ecran, la modelul ala de 50" consumul mediu e undeva in jur de 150W sau chiar mai putin. Sigur tot este mult fata de un LCD-LED de 46" sau chiar de 55" dar daca vrei calitate si-ti perimiti un 50VT50 se prespune ca nu te uiti la cativa lei (putini) in plus la factura.

@MD Eu știu ce știu,da nici matale nu ești nici măcar la jumătatea adevărului la cei 150W declarați ca și consum la un tv „reglat” neoplasma Panasonic,din ceea ce am citit eu pe forumurile de-afară cam bate pe la 320w media de consum la acest tv,asta înseamnă de minim 3 ori mai mult decât un LCD  de ultimă generație,așa că eu am renunțat la acest tv,în detrimentul unui smart tv Samsung din seria 8000,chiar dacă până de curând eram fanul nr.1 al tv-urilor cu plasmă de la panasonic și nu vroiam să concep să-mi iau alt tv.anul ăsta în afară de modelul vârf de gamă de la panasonic.M-au convis băieții de-afară că deocamdată neoplasmele sunt apanajul celor care-și permit să plătească mai mult la factura de electricitate,unde mai pui că pe timp de vară încălzesc camera ca un veritabil radiator,deși iarna ar avea un oarecare avantaj la încălzirea camerei.

#5
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Cand am fost sa imi cumpar TV,plasma panasonic am vrut sa cumpar insa nu am gasit nici un model care sa ma incante,desi stiam ca panasonic erau si sunt cei mai buni in plasme.M-am invartit cateva ore pana sa ma hotarasc si in ultimul moment am vazut modelul pe care l-am si cumpart,LG 50PV250.era la oferta(nu exagerat de mare...200 lei)si era si 50" si full hd.pot spune ca m-am indragostit pe loc de el cand l-am vaszut,pt ca avea un design foarte frumos si pt 50" full hd si plasma la banii aia ma bine de asa nu gasisem.dupa 1 an de folosire pot spune ca si in momentul de fata sunt ultra multumit de el,design,imagine...tot.merge si se vede superb...am prieteni care au lcd-uri si pot spune ca imaginea este de 1000 de ori mai buna...parca ar fi alb negru pe langa al meu...nu regret ca l-am cumparat,doar ca am avut ghinionul ca sa zic asa,sa il nimeresc cu un pixel "bolnav".dupa cum am zis,doar la albastru face figuri si doar daca am o imagine complet albastra se vede,deci nu deranjeaza cu nimic altceva,voiam doar sa stiu daca sa il duc la garantie sau nu pt ca daca tot mai are,dc nu...multumesc pentru raspunsuri si daca altcineva mai are alte pareri sau sfaturi,astept cu mare placere.o zi buna

imi pare rau ca am pus thread-ul la monitoare,nu am vazut ca la sectiunea video era si pt tv-uri...

Modelul care il am eu,consuma maxim 200w,deci cam la 100-150w functioneaza el,mai ales ca are senzorul de lumina care scade mult din consum,de la 100% la 62% cand lumina este stinsa.si poti seta pe maxim sa economiseasca ajungand la 50%(numai noaptea putand fi folosita).pt o plasma de 50" maxim 200w nu cred ca este mult,mai ales ca nu prea o sa ajunga pe acolo niciodata.

#6
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Assasin,

Nu se exista aparat/produs/articol perfect...
Au fost discutii pe alta sectiune SP despre zgomotul produs de plasme, despre nu stiu ce linii, licariri etc.
Daca stai sa vanezi defectele televizorului, cu siguranta vei descoperi mai mult de un pixel alabastru deschis.

Spune-ne ceva despre ultimul film bun vazut, despre un concert frumos...
Lasa pixelul in pace!

Parerea mea.

#7
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008

 dan_slack, on 20 noiembrie 2012 - 18:48, said:

Assasin,

Nu se exista aparat/produs/articol perfect...
Au fost discutii pe alta sectiune SP despre zgomotul produs de plasme, despre nu stiu ce linii, licariri etc.
Daca stai sa vanezi defectele televizorului, cu siguranta vei descoperi mai mult de un pixel alabastru deschis.

Spune-ne ceva despre ultimul film bun vazut, despre un concert frumos...
Lasa pixelul in pace!

Parerea mea.

Zgomotul acela este un mic bazait dar care se aude doar daca stai in spatele televizorului...cred ca asa o sa si fac,oricum ms.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate