Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Muraturile bre.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
...

Edited by r@zvan, 20 November 2012 - 08:38.


#20
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 opop, on 19 noiembrie 2012 - 19:54, said:

Eu stiu ca am dat ~3.5 lei pe un borcan de 680g Posted Image
Ceva de genul asta vad in oferta Metro.

 noha_1508, on 19 noiembrie 2012 - 20:24, said:

Eu pun si ardei iute intreg si gogosari intregi la borcan si stau foarte bine de la un an la altul. Trebuie sa ii intepi cu un cutit inainte sa ii asezi in borcan. Depinde si de compozitia  pe care o faci, sa aiba suficienta sare, suficient otet, zahar...

Daca feliezi castravetele inainte sa il pui la murat? Nu are nimic. Eu am facut un mix de castraveti feliati+ceapa taiata fiteluta+morcov rondele+ardei iute si a iesit foarte bun.


Am cumparat si eu de cateva ori din supermarket, dar nu am gasit nici castraveti nici gogosari pe gustul meu. Prefer sa le fac acasa, chiar daca fac un pic de deranj in bucatarie si pierd cateva zile. Norocul meu este ca face mama zacusca si bulion, ca nici din astea nu am gasit in comert pe gustul meu.
1. Foarte bune sfaturile.
2. Imi placu faza aia cu MIX... ceva de genul ala mi-ar placea si mie.
3. Am o vreme urata afara de nici nu imi vine sa plec pana la piata: Cred ca cel mai sigur mai stau putin si plec in Metro/Selgros/Mall sa vad care este situatia pe acolo si sa cumpar ceva borcane(ca oricum mai avem oleaca si intram in Decembrie... ceva trebuie facut).

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2012 - 22:13, said:

Daca pui costu legumelor proaspete + costul cu prepararea + condimentele + alte buruieni ce trebuie + costurile cu sursa de caldura daca e cazu sa fie preparate la cald + costul spalarii borcanelor + eventual costul timpului pierdut o sa vezi ca iesi cam la fel sau mai scump ca si cum le-ai cumpara de-a gata la vreo promotie.
În discutia asta intra un singur LUCRU important: Cam în ce numar/kg bagi în tine pe iarna: Eu m-am gândit sa cumpar câteva borcane de 500/1000kg ca oricum nu prea am voie sa manânc asa ceva: Încerc sa spun ca eu iau muraturile doar de gust: Adica feliez acolo: castravete/gogosar si manânc putin pentru gust.
Astept sa se mai calmeze putin vremea si plec la o verificare - ca tot sunt liber.

#21
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 -MosNicolae-, on 19 noiembrie 2012 - 10:14, said:

Am o mica belea cu alea da la borca:
1. Am bagat ardei rosu(ala mic gras frumos) si s-a facut bine doar ardeiul care a fost feliat: Ala care a fost bagat întreg s-a facut ca naiba: Parca s-a mâncat pe interior si a ramas doar coaja de el: Înauntru lichid si coaja.
A avut otet(ala mai scump daca pot spune) si toate cele.
Tot asa s-a dus pe pluta si ardeiul lung care a fost bagat întreg.
Ce a fost facut gresit(si sa nu dea careva vina pe mine ca nu eu fac treburile astea).


Acuma Castravetele ala la borcan din Comert este varianta cu Otet sa înteleg? Are ceva daca feliez castravetele?
Cam atâta: Sunt în concediu si era cazul sa apara subiecte de ocupare a timpului.

Din cauza semintelor s-a facut asa. Fermenteaza si strica tot.

#22
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2012 - 22:13, said:

Daca pui costu legumelor proaspete + costul cu prepararea + condimentele + alte buruieni ce trebuie + costurile cu sursa de caldura daca e cazu sa fie preparate la cald + costul spalarii borcanelor + eventual costul timpului pierdut o sa vezi ca iesi cam la fel sau mai scump ca si cum le-ai cumpara de-a gata la vreo promotie.

copilas, tu vorbesti asa sa te afli in treaba .afla ca nu te ajunge nici la jumatatea costului din magazin, muraturile puse acasa.
si asta-ti spun pentru ca eu pun destule pentru ca am nevoie de cantitati mari, asa ca stiu despre ce vorbesc.

#23
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu-i vorba numai de costuri... Gustul celor de casă e muuuult peste ce se găsește în comerț, sau cel puțin a ceea ce se găsește prin supermaketuri etc.
E adevărat însă că trebuie încercate și rețete cât de cât probate, am avut ocazia să gust și destule rateuri.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2012 - 17:20, said:

Off-topic:Nu prea inteleg eu scopu muraturilor facute acasa, deseori mai scump decat cele gata facute.

Nici eu nu inteleg de ce unii prefera friptura facuta acasa cind exista McDonald's.

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am vazut azi borcan de gogosari felii de 3 kilecu 26 lei. se cumpara vreo 4 kile de gogosari (2-5 lei/kg) si 1 l de otet (2,5 lei). restul condimentelor sa zicem ca ar mai costa 1 leu, rezulta borcan pus acasa 11,5-23,5. nu mai spun ca pus acasa sigur nu are conservanti...

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 anknic, on 21 noiembrie 2012 - 21:45, said:

am vazut azi borcan de gogosari felii de 3 kilecu 26 lei. se cumpara vreo 4 kile de gogosari (2-5 lei/kg) si 1 l de otet (2,5 lei). restul condimentelor sa zicem ca ar mai costa 1 leu, rezulta borcan pus acasa 11,5-23,5. nu mai spun ca pus acasa sigur nu are conservanti...

Ai uitat pretul borcanului in varianta de pus acasa. In varianta magazin ai borcanul inclus in pret.

#27
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Si apa si gazul ?

#28
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 opop, on 21 noiembrie 2012 - 21:57, said:

Si apa si gazul ?
Mai pui 1 leu pt gaz si 1 leu pt apa.
Niste prieteni au fost in weekend la o cabana si au cumparat gogosari murati. Ghici ce au gasit in ei....viermi!!!

#29
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie imi plac muraturile la saramura cel mai mult si la astea chiar ca nu platesti nici gaz si nici otet...plus ca poti face o gramada de combinatii. am pus conopida cu sfecla rosie (cred ca am dat 4 lei pe conopida si 1 leu pe sfecla si au iesit 2 borcane 3l si 1,5 l o minunatie, combinatia asta n-o gasesti de cumparat)

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Langa conopida mergeau mai bine varza rosie, morcovi, gogonele, telina pentru madular, ardei gras sau capia, castraveti.

Edited by Clovis, 22 November 2012 - 09:41.


#31
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am un butoi pus "adunare generala". borcanele astea au fost de test, dar au iesit bestiale...asa ca mai fac si la anu'

#32
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009

 anknic, on 22 noiembrie 2012 - 09:21, said:

mie imi plac muraturile la saramura cel mai mult si la astea chiar ca nu platesti nici gaz si nici otet...

Ceva gaz folosesc. Eu pun apa fiarta si racita - m-a invatat cineva si nu se baloseste + ca e f limpede.
Anul trecut am avut o zeama de varza de jurai ca busuioaca de bohotin ( cum arata).
Si la gust era mai buna decat majoritatea posircilor care se imbuteliaza sub acest brand.Posted Image

#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 DANANDREI2001, on 22 noiembrie 2012 - 11:55, said:

Ceva gaz folosesc. Eu pun apa fiarta si racita - m-a invatat cineva si nu se baloseste + ca e f limpede.
Anul trecut am avut o zeama de varza de jurai ca busuioaca de bohotin ( cum arata).
Si la gust era mai buna decat majoritatea posircilor care se imbuteliaza sub acest brand.Posted Image

Zeama se baloseste de la caldura si de la ne-vanturat. Nu vad cu ce e mai buna apa fiarta si racita. Daca o puneai fiarta poate mai intelegeam dar racita....

Edited by Clovis, 22 November 2012 - 12:05.


#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, se baloseste de la nevanturat. se vantura la 2-3 zile (daca e borcanul la cald) si la 1 sapt (daca e la rece) pana se opreste din fermentat. cu apa calda se face vara ca se mureaza repede, dar ca sa tina peste iarna tb.apa rece. eu am pus mereu cu apa rece ne-fiarta si mi-au tinut muraturi in beci pana in august anul urmator (de obicei insa...se mananca destul de repede)

#35
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009

 Clovis, on 22 noiembrie 2012 - 12:04, said:

Zeama se baloseste de la caldura si de la ne-vanturat. Nu vad cu ce e mai buna apa fiarta si racita. Daca o puneai fiarta poate mai intelegeam dar racita....

Era un pont de la un maestru al muraturilor.
O fi placebo, nu stiu dar nici n-am dat gres niciodata.
Evident si vanturarea e de baza, teava de pvc e la locul ei in balcon.

#36
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Apropo de E-uri si conservanti, pe eticheta castravetilor pe care i-am luat de la hypermarket nu exista asa ceva ci doar ingredientele normale (ma rog, nu stiu daca mama punea marar si usturoi dar.. :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate