Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1363 replies to this topic

#505
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  1.jpg   226.21K   75 downloadsAttached File  2.jpg   116.64K   71 downloads

Pentru balarii este foarte ok, robusta, daca ai putina forta si in brate cred ca se poate taia cu ea mult si bine la gromisi considerabile. Este mai usoara decat modelul de la Lidl care a fost discutat pe aici. Lemnul din foto este de carpen (un gard viu).

Pentru pomi este o panarama, in sensul ca zdreleste coaja considerabil, vizibil in imagini.

Stima.

#506
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Apropos de drujba acu' cateva zile aud niste galagie afara. Ma uit pe geam si vad vreo 2 indivizi care aveau o drujba mica in capatul unei prajini si taiau crengile artarilor de pe langa blocul unde locuiesc. Aveam treaba asa ca nu am stat sa ma uit ce fac. Cand m-am uitat la artari dupa cateva zile am observat ca erau jumuliti, jupuiti vai de capul lor.
Nu i-am mai vazut pe respectivii sa-i intreb daca si la ei acasa fac asa ceva. E pacat sa iti bati joc asa de o planta doar fiindca nu are gura sa planga.
Bine ca nu s-au apucat sa ciunteasca si magnolia si s-au limitat numai la artari.

Attached Files



#507
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postsebybastian, on 05 aprilie 2019 - 07:11, said:

Pentru pomi este o panarama, in sensul ca zdreleste coaja considerabil, vizibil in imagini.
Foarfeca aceea este de tip nicovala, nu?
Ca asa fac toate foarfecile cu nicovala, zdrobesc crengile cu nicovala aia.

Edited by Vincentiu_1981, 05 April 2019 - 19:52.


#508
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013
Incercare de a recupera o lama de fierastrau.Nu  a iesit perfect,dar e bine si asa.

Attached Files


Edited by gicageo, 13 April 2019 - 15:11.


#509
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Durea daca polizai aia ultimi 4 dinti de linga coada?
Uita-te la celelalte, n-ai sa vezi dinti dincolo de capatul minerului. De ce oare?

Edited by Taxon, 14 April 2019 - 11:10.


#510
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010

View Postgicageo, on 13 aprilie 2019 - 14:56, said:

Incercare de a recupera o lama de fierastrau.Nu  a iesit perfect,dar e bine si asa.
Frumoasa colectie bravo Posted Image
Acu te-as intreba daca poti sa ne zici care din ele crezi ca e mai bun pentru taieri de crengi la pomii fructiferi.
Are si Taxon dreptate in sensul ca poate ar trebui sa infasori ceva acolo un fel de aparatoare altfel risti sa-ti alunece mana si sa te tai in dintii aia.

Edited by gabiroa, 14 April 2019 - 19:30.


#511
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013
Nu am avut timp si probabil nu o sa il folosesc .Mersi de sfaturi. Eu am folosit doar Pocket boy si Gomboy, am doar cativa pomi batrani mosteniti de la bunici intr-un loc frecventat de oi si capre  si de moment nu pot pune alti puieti  pentru ca nu e inchis locul. Eu as opta pentu unul cu lama care nu e pliabila,cele mai bune referinte ar fi Zubat dar eu nu am acest model. probabil o sa incerc sa il achizitionez si pe acela. Pentru mine sculele sint un hobby asa ca am colectionat cam ce mi-a placut.

#512
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017
Era interesant sa ne spui cum merge silky gomtaro

#513
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013
Nu l-am folosit inca,dar sint sigur ca taie foarte bine. Cred ca pe youtube sigur se gasesc video cu produsele firmei.

#514
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017
Pe youtube taie foarte bine toate dupa ce ai dat banii pe ele vezi ca nu e chiar 100% adevarat

#515
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Ca daca tot s-a discutat de Florabest din Lidl ca sunt scule care merita atentie si merita cumparate.
Nu merita nici una si nici alta. Adica, daca am de curatat 10 trandafiri si 5 pomisori si nu am deloc cu ce taia, da, sa zicem.
Dar cand tai in 50 de pomi si trebuie sa tai repede si bine...pfff
Cu alte cuvinte nu prea inteleg ce ati vazut la ele ca fiind asa de bune? Pretul?!

Stima.

#516
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Florabest sunt facure pentru taieri hobby, daca ai livada de zeci de fructiferi si ha. de vie  te orientezi pentru scule profesionale de la 50-100 euro in sus, si astea cer ascutire, intretinere  la fiecare inceput de sezon. Ideea e ca la pretul de 15 ron. sunt destul de ok. Eu tai intens cu doua clone de Okatsune si ARS chinezesti, iti spun sincer ca sunt surprins de rezistenta, calitatea taieturii  la banii platiti, respectiv 30 de ron ambele( si cu arcuri de rezerva).

#517
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Un fierastrau japonez mai ieftin decat Silky Zubat ar fi acest Samurai sau mai sunt si variantele cu manerul mai ergonomic la 32 de euro. Multa lume are o parere foarte buna si despre aceasta marca se pare ca otelul e la fel de bun difera sistemul de prindere al lamei in maner. Se pare ca la Silky Zubat e mai solida prinderea lama fiind mai lunga spre maner intra mult mai mult in maner si pare mai rezistent din punctul asta de vedere. Dar avand in vedere economia de bani e o varianta de luat in considerare.

https://www.amazon.d...=gateway&sr=8-2

#518
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
Vin cu o intrebare sau nelamurire....cum se poate ca la noi in Ro.Okatsune 103 e mai ieftin decat in Anglia?
sau mai bine zis ce se gaseste la noi Felco,Okatsune ...ARS sunt chinezarii?...

#519
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde. Nu.
Felco e importata oficial si costa multicel. La fel Lowe.
Se mai gasesc Felco si pe olx, in multe cazuri ciordeli, originale si alea.
Okatsune de la magazinul cu pricina cred ca si ele sunt importate oficial/legal, okatsune nu e vreo senzatie in categoria japonezelor, e o foarfeca "de fabrica" consumer spre deosebire de foarte multe altele manufacturate in proportie oarecare.
Ca e de o calitate buna.. E altceva dar nu e vreo chestie scumpa sau exclusivista la care pretul nu are cum sa varieze foarte mult decat daca 3 fake sau furat...
Uk oricum are niste preturi uneori mari si oricum in general multe companii vestice au o politica de preturi relativ simpla, aceleasi cifr3 doar ca in usd, euro respectiv lire.. Cand lira era cu 30% mai mare decat euro si euro cu 30% mai mar3 decat usd  aceleasi produse (mukte din ele japoneze) costau oficial 100 de... Moneda respectiva in zonele economice respective, adica in us 100 $, in europa 100eur si in uk 100£.


Mai exista si fake-uri insa in general sunt mai degraba rare totusi... Daca iti iei o foarf3ca din talcioc si dai 25 lei, seamana cu okatsune sau ars..ei ala are taraba plina de ele... E clar fake.


#520
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In mod normal aceleasi produse ar trebui sa fie mai ieftine in tari in care in general veniturile sunt mai mici, pentru ca in acele tari costurile cu salariile si celelalte cheltuieli vor fi mai mici, iar de aici si pretul are posibilitatea de a fi mai mic.

#521
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Nu poate fi o regula asta. Discutia e mult prea ampla si e off-topic.

#522
pulsor

pulsor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.07.2011
Multumesc de raspunsuri....putin m-am linistit,....si nu cred ca e off topik,probabil si altii si-au pus aceeas intrebare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate