Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#37
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsacos, on 04 martie 2013 - 15:33, said:

Fugi, bre! Că-i rupi mânerele dac-o strângi cu ambele mâini. La câţi bani  costă, mai bine mă strâng de.....Cezar Ouatu!
bre nene, e o foarfeca de vie, pana la urma.
folosita pentru ce e ea facuta, te tine o viata.
daca vrei de crengi groase, tine-te de un cleste pe marime.
s-avem pardon monseri!
totusi, marimea conteaza uneori.

#38
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Fiindcă fierăstraiele Silky sunt cam scumpe, am cumpărat unul din ăsta. De tăiat, taie bine, vom vedea cat de mult va ramane ascutit.

Am ales acest tip de fierăstrău pentru ca are teaca și poate fi ușor de purtat, mai ales când ai și o foarfeca în mana.

Edited by Calinuus, 10 March 2013 - 20:10.


#39
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ai ales foarte bine, am asa ceva de un an de zile si sant forte multumit de el. De unde l-ai cumparat? As vrea o foarfeca de crengi de la acelasi producator.

Edited by pufarin, 10 March 2013 - 21:14.


#40
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ma bucur sa aud ca isi face treaba.
N-as vrea sa fac reclama, dar nu-l gasesti la noi decat la H...bach. Tot acolo am mai vazut si unelte de la Wolf Garten, care mi s-au parut bine facute.

#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Ca tot a venit vorba de Wolf-Garten.
M-am dus prin bricostore, zicea un coleg pe aici ca la ei se gasesc foarfece Bacho.  Am fost, am vazut, 80 de ron foarfecele normale, bypass, "ergonomice", cu unul din manere usor "rotit" pe axa in asa fel sa stea mai bine in palma.
Din pacate am studiat mai atent foarfeca per ansamblu si nu mi s-a parut prea de incredere, in primul rand calitatea lamei nu mi-a placut, in al doilea rand daca o strangi peste masura falcile foarfecei se petrec prea mult si lama ajunge sub falca de jos... Are niste opritoare la manere insa per total nu mi-au placut.
Oricum, cutitul din otel prea slab pentru lemn.

Am luat un Outils-Wolf... http://www.outils-wo...il[cmpref]=239838&lang=en

Stiam de wolf-garten, e acelasi drac mi-am zis... Pretul, aproape 80 de ron, mi s-a parut relativ ok.
  Am ales una care mi s-a parut mai ok. Manerele ok, cursa precisa, , poti sa le strangi fara teama ca se vor rupe, e otel imbracat in plastic. Cutitul demontabil, se regleaza usor strangerea...

Necazul e ca falca de jos nu era corect ascutita, adica a necesitat rectificare pt a elimina unghiul mic existent pe partea dreapta , cea pe langa care culiseaza cutitul de sus...
AM taiat cu ea si am constatat ca acel cutit de sus are o calitate modesta... moale. Ca si Bacho...

E o foarfeca Hobby, necesita intretinere serioasa daca o vrei brici, asa cum de fapt ar trebui sa fie orice foarfeca pt lemn. La vie merge foarte bine, tai 25 mm fara prea mari rugaminti, la lemn e ok la verde si sub 15-17mm.

NU face banii decat daca nu iti permiti sa dai putin mai mult pe ceva bun.

Outils-wolf sunt /au fost aceeasi companie cu wolf-garten, s-au separat, draci, laci, azi cei de care spun vand in franta, wolf-garten in germania si alte tari europene, mai e o sora prin belgia parca...

Oricum, produsele sunt identice, modelul OGL e acelasi cu RR de la wolf-garten.
DIn ce am mai citit pe net, unii spun ca sora cu nume german produce scule mai bune (poate doar otelul sa fie mai bun, in rest sunt absolut identice practic, le-am comparat... si in afara otelului nici fracezele nu au alte neajunsuri majore tuinand cont de gama...)

Una peste alta: NU recomand decat daca nu sunteti pretentiosi si nu taiati intensiv. merge la vie, merge in gradina, merge la pomi DAR cu grija si necesita intretinere mai multa decat ar fi cazul(ascutit pe piatra, faptul ca lama e detasabila ajuta mult, se ascute pe orice piatra de ascutit)

As indrazni sa spun ca gardena si fiskars sunt cel putin la fel de bune, din unele puncte de vedere mai bune (macar gardena merge ascutita la infinit, ambele falci, nu e cazul al wolf, falca de jos e si ea moale si are cam 1.5 mm dupa care....pa si multa la revedere)...

Eu deja ma pregatesc de o foarfeca adevarata, nu pt ca am mare nevoie ci pt ca imi place sa am scule impecabile si sa imi faca placere sa le folosesc. Tare as vrea sa ma joc cu un Falco sa vad ce stie.


Ferastraie.....
SI aici am un mic review.
Cum nu voiam sa dau 100 ron acum , am cautat ceva mai ieftin...gasisem un pliabil tot de la versiunea franceza a Wolf...bine ca nu l-am luat. Am gasit in Obi un Lux tools (brandul lor, china pt nemtia), am scule Lux si sunt decente pt hobby.
Lama buna si bine ascutita, otelul tine decent la lemn verde si uscat, ce se gaseste prin copaci, pt gros am drujba...
Bin pacate genul ala de ascutitura nu ajuta lama sa taie asa cum poate sa taie, orice mica deviatie face lama sa se blocheze in lemn...Faptuyl ca nu are un mic "ceapraz" pt a face taietura putin mai larga decat lama e un dezavantaj.
Altfel e un fierastrau pliabil BUN, bine facut, comod de purtat, putin aiurea la inchidere pt ca are o pozitie in care se poate bloca aproape inchis (lama se blocheaza si deblocheaza cu un buton si lama are 2 pozitii in care poate fi blocata, deschis si semiinchis). Trebuie sa fii atent sa nu iti agati degetele cand il inchizi dar te obisnuiesti.
Pentru 30 de ron e ok, pt un blocabil e ok, se putea mai bine, o lama ceva mai groasa, 1-1.2 mm , mai rigida si mai ingusta putin...
As recomanda lama fixa pt cei ce nu vor portabilitate maxima, de asemenea ar fi interesant sa vad daca se potriveste vreo lama de schimb de la alt producator, nu cred ca e imposibil.

#42
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postparintele, on 21 martie 2013 - 10:06, said:

Eu deja ma pregatesc de o foarfeca adevarata, nu pt ca am mare nevoie ci pt ca imi place sa am scule impecabile si sa imi faca placere sa le folosesc. Tare as vrea sa ma joc cu un Falco sa vad ce stie.
daca esti de pe langa bucuresti, poti sa te joci cu 13-le meu.

#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
MErci dom' casuta pentru propunerea indecenta, discutam pe PM si ne-om potrivi la un moemnt dat sa vad si eu minunea....
Pana una alta revin cu inca un review mic la Gardena.... Daca spuneam ca wolf-garten /outils-wolf sunt facute dintr-un material slabut, apoi Gardena e si mai ceva... NU recomand celor care vor sa lucreze si pomi... Cutitul e dintr-un material moale, foarte slab...
Deci pana acum nici Wolf, nici Gardena, nici Bacho nu merita banii.... O sa vad si Fiskars-ul cum sta la calitatea cutitelor...
Altfel, ca si constructie in general, fie ca e aluminiu turnat sau otel imbracat in plastic, toate trei sunt ok. Ideal in opinia mea, daca nu vreti sa cheltuiti foarte mult pe o foarfeca chiar buna (inca nu stiu care e aia, sa vedem Falco....)as zice sa luati ceva la care cutitele se pot schimba, merita facute niste cutite dintr-un otel chiar bun...

Cel mai bun otel pe care l-am putut incerca eu pana acum e surprinzator al unor foarfece rusesti, vechi, cred ca multa lume are sau a vazut asa ceva... Otel cap coada cu plastic turnat sau simple, randalinate.... Ergonomia e zero, cam butucanoase samd...dar materilaul e incredibil de bun... Comparativ cu rusoaica, toate poleitele astea comode, lucioase, cu nspe mii de chichite pe eticheta...sunt niste glume extrem de proaste.

#44
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Confirm cele spuse despre Gardena.
Pe cand nu-mi stateau banii in buzunar mi-am cumparat o telescopica, cu capul taietor rabatabil(scumpa rau)
dar si una "Ok", cu parghii, la vreo 50 lei.
Ca sa nu lungesc vorba, la Gardena n-am apucat sa vad daca-i rezistent cutitul ca s-a stricat mecanismul, pe cand la chinezarie, de bine de rau, inca o mai folosesc.

#45
alinvasile007

alinvasile007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2013
salut,
şi eu sunt posesorul unor foarfeci felco 8 ,de care sunt foarte încântat, le recomand celor care vor lucruri de caliate chiar dacă costă ceva mai mult decât majoritatea celor care se găsesc în mod uzual prin magazine ;

Edited by alinvasile007, 01 April 2013 - 12:06.


#46
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

View Postsandel1, on 31 martie 2013 - 22:11, said:

Confirm cele spuse despre Gardena.
Pe cand nu-mi stateau banii in buzunar mi-am cumparat o telescopica, cu capul taietor rabatabil(scumpa rau)
dar si una "Ok", cu parghii, la vreo 50 lei.
Ca sa nu lungesc vorba, la Gardena n-am apucat sa vad daca-i rezistent cutitul ca s-a stricat mecanismul, pe cand la chinezarie, de bine de rau, inca o mai folosesc.

Confirm si eu calitatea slaba a foarfecelor Gardena ergonomic. Dupa o zi de taiat la vie si pomi fructiferi, trebuie sa mai strang lama taietoare si se vede ca nu este rezistenta. La lemn uscat, este o grea incercare pentru astfel de foarfeca. Am folosit apoi  fara emotii o foarfeca de bazar,  de 10 lei. Imi pare rau ca am dat 70 de lei pe o astfel de forfeca de la Gardena.

#47
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Lemnul uscat se taie cu fierastraul nu cu foarfeca  Posted Image

#48
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

View Postcatalin2804, on 28 aprilie 2013 - 22:15, said:

Lemnul uscat se taie cu fierastraul nu cu foarfeca  Posted Image

Ai taiat vreodata cu fierastraul la un pom fructifer, de la inel, o mladita uscata cu diametrul de aprox. 5 mm? Incearca si  vei vedea. Lemnul uscat mai gros se taie cu fierastraul, cel subtire nu se poate taia astfel. De ce o foarfeca de bazar poate taia lemn uscat de 5 mm si una scumpa, de firma, nu poate?

#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru lemn uscat parca se folosesc foarfecele de tip ghilotina.

#50
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
o crenguta uscata de pom de 5 mm ar trebui s-o poti taia cu orice foarfeca de vie normala si serioasa.

mi s-a uscat un visin prin preajma curtii.
am sa vad cat de groasa poate fi o creanga uscata taiata cu felco 13.
in teorie are manerele garantate pe viata si in verde ar trebui sa taie 30 mm.

#51
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

View Postcasuta_papusilor, on 04 mai 2013 - 19:59, said:

o crenguta uscata de pom de 5 mm ar trebui s-o poti taia cu orice foarfeca de vie normala si serioasa.

mi s-a uscat un visin prin preajma curtii.
am sa vad cat de groasa poate fi o creanga uscata taiata cu felco 13.
in teorie are manerele garantate pe viata si in verde ar trebui sa taie 30 mm.

Te sfatuiesc sa nu fortezi foarfeca pentru a vedea cat poate sa taie la lemn uscat gros. Poate fi folosit cu succes un fierastrau. Eu am incercat sa vad cat poate rezista o foarfeca telescopica la taiat vita de vie uscata cu grosimea de pana la 6 cm. Dupa aproximativ 300 de taieri s-a rupt un brat. S-a rupt la o tulpina groasa de vreo 6 cm de vie pe care am vrut sa o tai dintr-o singura taietura. La tulpinele uscate unde taiam  din 2-3 etape, mergea la 6 cm lemn uscat de vie.

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Nu are sens comparatia invre vita de vie si pomi. Vita e super moale si uscata sau nu se taie cam cu orice , daca intra intre falci incat sa poti si strange o cam rezolvi, mai usor sau mai chinuit dar nu pune probleme.
Pomii insa sunt alta mancare de peste, daca ai de taiat lemn verde dar copt bine, matur, de 3-4 ani, cum se mai intampla pe al cate un gutui spre exeplu, chiar si la 10-15 mm poate sa solicite foarfeca...
5mm se taie cu orice taie bine, ghiliotina are cutitul drept si geometria taisului ajuta ...
Problema in general cu lemnul putin mai gros nu e daca poate sau nu foarfeca sa-l taie si cat de curat il taie... falca de jos de regula zdrobeste coaja cu tot cu tesutul viu chair daca dai corect, cu lama de sus spre trunghi...Acolo cred eu ca se vede calitatea unei foarfeci dupa ce trece proba "manerelor" care la cele ieftine se cam rupe...lama, chiar moale, se ascute, se poate face alta din otel mai bun samd..

#53
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Iata o foarfeca ce are manerele foarte rezistente si am folosit-o in ultimii 4 ani pentru a taia aprox. 1000 de butuci de vie anual si vreo 20 de pomi fructiferi, fara sa o crut deloc. Costa maxim 15 lei. Imi mai place la ea ca poate fi agatata pe sarma datorita pintenului pe care il are chiar langa arc.

Attached Files


Edited by gbri, 06 May 2013 - 20:12.


#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
A folosit cineva asa ceva?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NeJ1JE0Ao_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate