Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#343
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Daca vrei sa tai la inel insa, placerea devine irelevanta.
Daca tai gros/ tare, iti zdrobeste scoarta pe nicovala, e o placere sa tai dar conteaza ce ramane pe pom nu sa iti placa tie. Cat conteaza in final aceste leziuni e o alta discutie, in plantatie se taie la greu cu nicovala.
Lowe chiar sunt bune insa ideea e ca toate foarfecele de calitate sunt bune, au si puncte forte dar si neajunsuri, nu exista foarfeca perfecta, preferintele personale conteaza si ele foarte mult.


#344
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Foarfecele din Lidl sunt foarte bune .....eu am 2 buc diferite ca model si sunt perfecte......mai sunt si ieftine.....Una din pacate am stricato un pic ca am scos un cui cu ea.........

 gheo_55, on 28 februarie 2016 - 22:27, said:

Parerea mea e ca e prea ieftina ca sa fie buna
O parere proasta.....foarfeca e foarte buna.....dar probabil ti-ai dat seama pana acum....

#345
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Vezi ce zice si tescas la #301

#346
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 gheo_55, on 10 mai 2017 - 22:57, said:

Vezi ce zice si tescas la #301
Eu vorbesc de alta foarfeca.....cea telescopica de forma celei din poza de mai jos.....Am taiat destule crengi si nu a patit nimic.....E de fapt pentru gard viu ...dar merge si la pomi pentru crengute....

Edited by Clovis, 10 May 2017 - 23:07.


#347
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005

 gheo_55, on 10 mai 2017 - 22:57, said:

Vezi ce zice si tescas la #301
Eu am taiat cu ea la greu si e impocabila.

#348
tescas

tescas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2015

 parintele, on 10 mai 2017 - 22:15, said:

Daca vrei sa tai la inel insa, placerea devine irelevanta.
Daca tai gros/ tare, iti zdrobeste scoarta pe nicovala, e o placere sa tai dar conteaza ce ramane pe pom nu sa iti placa tie. Cat conteaza in final aceste leziuni e o alta discutie, in plantatie se taie la greu cu nicovala.
Lowe chiar sunt bune insa ideea e ca toate foarfecele de calitate sunt bune, au si puncte forte dar si neajunsuri, nu exista foarfeca perfecta, preferintele personale conteaza si ele foarte mult.
Pentru taierile la inel folosesc o italiana cu doua taisuri, dar sa sti ca si lowe are nicovala ingusta si poti taia foarte bine. Mare parte din taieri le fac la cep deci nicovala e foarte buna, taie foarte usor si pana la diametre de 1,5 - 2 cm chiar nu zdrobeste.

#349
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Ce marca e italiana si cum ti se pare ca tine taisul?

#350
tescas

tescas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2015
Lisam si Stocker. Nu tai prea mult cu ele, doar la altoiri si la pomii tineri (formare) asa ca nu pot spune prea multe despre tais, le-am ascutit  rar. Pentru taieri intense nu prea mi se par potrivite, sunt cam greoaie.

#351
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
O foarfeca buna pentru taieri fine chiar si la piersic este Fiskars Singlestep P26. Ce-mi place la ea este ca-i foarte ascutita (taie frumos si lastari cruzi de piersic), usoara si nu sare arcul daca o scap pe jos. Si fata de alte scule de la aceasi firma, asta mi se pare accesibila ca pret, cred ca am dat sub 50 de lei pe ea. Singurul minus, îi ca nu are manerele cauciucate, dar chiar si asa nu ma deranjeaza deloc la folosire.

#352
CLV1

CLV1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2018
Buna ziua
Am nevoie de o foarfeca bypass la doua maini (foarfeca cu manere lungi). Am citit postarile de la acest topic. Am vazut recomandari mai vechi. Intre timp au mai aparut diverse modele. As vrea sa ma incadrez in 150 lei. As vrea ceva care taie curat, sa fie rezistenta si fara mecanisme complexe. Adica ceva gen Felco 22 dar de patru ori mai ieftina. Ce-mi recomandati? Multumesc

#353
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Din Lidl la bani mai putini.  Când apar la oferta. Nu sunt bypass.

#354
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Eu am de 2 ani Bellota aia de 90cm din dedeman. Taie ca in unt.

#355
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ce pot eu sa-ti spun e ca pretul nu tine totdeauna loc de certificat de calitate dar ca greu gasesti ceva bun-bun la pret minimal...
:(

#356
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Inca un topic minunat si animat de  @parintele, l-am parcurs pe nerasuflate. Daca toti ati dezvaluit ca Marco Simonit foloseste Felco 13, dragoste la prima vedere. Cum 250 lei nu-s d-ici di colea,am vazut ca si pe olx se gasesc la preturi mai ok, dar apare intrebarea, sa ma risc, sunt felco felco sau semifelco? Adica pt 50 lei sa achizionez un fake...unele-s si la 100 felco 6 sau 8. Mie imi trebuie pt vie, am niste gardena care la vie merg excelent, dar vreau din aia de are Italianu, dorinta din categoria pitici pe creier. Pe ebay sunt 90 de euro, deja ma intreb daca si alea la 250 is ce ar trebui. Inca o chestiune cei de la semplant au doar magazin fizic? ca pe site nu au lista preturi sau optiune de cumparare. Multumesc

#357
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Parerea mea e sa nu iei d-alea mai ieftine.Vezi preturi de referinta si poate cumperi de la Felco Romania.
Am si eu citeva pe cele 3 feluri de taiere(2 taisuri,nicovala,forfecare) printre care si un Felco 8, de care sint f multumit.

#358
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
A cumparat cineva foarfeca telescopica de taiat la inaltime din lidl?

#359
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Da, eu...e ok

#360
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Am luat si eu una de la lidl acu vreo 3 ani , din asta telescopica , si inca rezista , am defristat cu ea macesi salcami, a mai taiat tata cu ea pe la pomi inca rezista. acu s cred 49 lei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate