Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#325
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 16.11.2005
Care din cele 3 e mai buna calitate si are taierea perfecta? Lowe 9.107 este peste ARS vs8z?

#326
zond7

zond7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.07.2009
Sincer... eu am ARS vs8z noua comandata anul asta sunt foarte multumit de ea... Este mai finuta.. mai ingrijita...parca mai ergonomica pt manutza mea, mai usurica..as spune ca de lux. Lama buna, sclipceste, otel tare tais curat fara efort tipic japonez... Dar, exista totdeauna un dar..Mi se pare a fi mai mult de gradinarit de vie de zmeura, mure, arbusti, pentru toaletat pomii..cre' ca... Nu-i vorba ca am taiat pomi o zi intreaga cu ea si nu simti nimic mana nu oboseste. In schimb Lowe 9.107 este profesionala solida, bine facuta, mai grea mai nemteasca..  Parca facuta sa intri in crengi cu putere sa nu te uiti la ea ci sa tai.sa tai gros si bine.. pregatita ca pentru o echipa de taietori care sa intre in forta intr-o livada de cateva hectare zi de zi fara sa te lase sau sa se blocheze. Am testat una de 8 ani forjata bine nu gluma se vedea pe ea ca a fost utilizata serios. Taie felii din creanga groasa de 25 mm fara efort si fara sa afecteze coaja ramurii, dupa care am taiat un servetel franjuri este lucratura germana...dau garantie pe viata. Merita toti banii era la oferta la agro expo la 190 de lei...tare ma tenta sa imi iau una...daca n-a fost sa fie anu' asta la anu tot imi iau una...pe ascuns...

ps: Se spune ca okatsune are cele mai bune lame ever si taie cel mai bine si curat, dar la capitolul ergonomie sta prost. Nu prea sta bine in mana. N-am avut onoarea sa am una in mana sa o testez sa abuzez de ea.

#327
vornach

vornach

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.06.2016
salut... intebare de incepator...pentru o livada de pruni ce foarfeca ar fi mai buna ?...am gasit la sh un sandvik(lama forjata?) sau ma orientez catre felco sau ars eventual lowe?...multumesc...

#328
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Sandvik e o companie suedeza care produce scule taietoare si materia prima pentru acestea. In principiu sunt oteluri bune.
dincolo de acest aspect, foarfeca e mai mumt decat otelul din care e facuta lama si nu stiu daca merita sa te incurci cu niste scule "invechite" dpdv al cobceptului, eu as merge pe o foarfeca moderna care sa ma ajute sa tai maibuskr, fara efort, usor de ascutit si cu piese interschimbabile, cu ergonomie buna samd...
deci depinde ce foarfeca ai gasit insa eu as alege fara probleme oricare din celelalte branduri, felco, lowe, etc...

Dincolo de asta, o livada necesita volum mare de munca si o plaja mai mare de scule, sau diferita sa zicem

Labpomi 90% se taie cu foarfeca de 2 maini, ma refer la livezi..nu sta nimeni sa faca ikebane, nici la pomii pe spalier, mici...dapai la prun  autosustinut...
deci o foarfeca de 2 maini , lopper, 60-80 cm....
apoi utile sunt foarfecele telescopice/tija, mai ales la pomii inalti...

Ideea e ca trebuie eficienta, viteza, confort, sa tai nu sa te plimbi pe scari sau sa schimbi intre ele sculele...

Pt operatiuni de detaliu, de finete,bo foarfeca bypass gen felco 8 sau 6, sau cu maner rotativ, sau ars-ul samd
..e superbuna...si lowe e ok, depinde de model, dezavantajul pt mine e ca cele care iminplaxe cum  taie sunt nicovala si nu prea poti taia la inel ramuri ca si cu un bypass...insa e muktbpana departe, oricum vei acea multe foarfeci asa ca acum ia ce gasesti concenabil si te atrage, cu timpul iei si altele.

Eu ti-as recomanda un lopper bun.

#329
vornach

vornach

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.06.2016
multumesc pentru informatii...deoarece trebuie sa ma incadrez in bugetul alocat pentru unelte credeti ca lopperul de la semplant merita?...sincer mi-ar fi placut felco 13 dar cam scumpa,livada mea (mai mult gradina)are o suprafata de aproximativ 1000 m patrati si foarfeca telescopica pentru pomi inalti mai are de asteptat (si mai trebuie sa invat cum se taie prunii)....

#330
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Maine imi vine foarfeca telescopica Fiskars UP86, abia astept sa o folosesc sa vad daca a meritat investitia (a costat destul de mult - 429 lei).

Intrebare:
Ce sa aleg: Felco 8 sau Felco 13 ??? Eu as alege Felco 13 pt ca are deshiderea mai mare si pot taia pana la 30mm grosime, dar marimea mainii mele este una medie...

#331
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Recomand Felco 8. Am folosit in primavara aceasta si mi s-a parut chiar ff tare, este o unealta foarte solida care nu pare a se da inapoi de la nimik.
Felco 13 este mult mai mare si poate fi folosita si cu doua maini. Priveste cateva foto comparative... chiar in catalogul Felco si o sa-ti dai seama de diferenta de marime.
Spor!

#332
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Daca poate sa ma ajute cineva...Ma intereseaza distanta asta pe care am marcat-o cu albastru la Felco 13.
Multumesc!

Attached Files



#333
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Si pentru ce iti trebuie tie felco nspe ?
Eu am vreo 5 -6 felcouri , stii care e preferata?
Cand tai pt mine, la mine, aproape exclusiv folosesc felco6, cea mai mica.
Cand am taiat prin livezile altora si am avut nevoie ca foarfeca sa taie si lemne mai dificile, am ales 8, puteam sa tai si cu 6 dar parca 8-ul mi-a parut putin mai bun la tavaleala in sensul ca n-am vrut sa imi fortez vreo secunda 6-le din cauza pozitiei mai ciudate samd...99.999% si 6-le facea acelasi lucru fara sa gafaie.

Oricum nu tai lemn gros cu foarfeca de o mana, e o prostie asta. Sau tai rar si doar moale gen cires samd dar in principiu gros tai doar la vie care e cea mai moale.
Si ca sa beneficiezi de avantajul lungimii manerelor la 13 iti trebuie oricum pozitie pe care  nici la vie(la viile noastre in general) nu o ai.
Daca ai taia in plantatii superserioase la care vita e formata superfrumos samd..da, 13 e ok..dar in ragaliile patriei unde nu ai pozitie de 2 maini pt o asemenea foarfeca, sa plimbi crengile alea de manere dupa tine e ...snobism sau masochism. Cand o sa tai ce taie Simonit sau altii ca el atunci iti iei si f13...

Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa par arogant sau " agresiv" dar chiar nu ai ce face cu asa ceva, foarfeca aia e " mai   buna" cand ai pozitie optima si tai zi lumina, in rest parerea mea e ca e mai proasta.
In conditii normale cand tai zi lumina o perioada mai lunga ce te poate ajuta e manerul rotativ dar e chestie de obisnuita si depinde mult si de stil si de ce tai  repet, pt mine favorita ramane f6 de departe cand tai relaxat si cu placere.
In pomicultura foarfeca de 2 maini, mare, de 80 cm sau peste, face munca, foarfeca deno mana e doar pt formare la pomii tineri si pentru treaba de detaliu.
Chiar si telescopica aia prajina...e buna cand ai 5 pomi si cand tai nuieluse..e cool...cand ai de taiat pomi nu stiu daca stai sa tai cu asa ceva...

#334
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Personal sunt foarte multumit de Fiskars L74 pt crengi groase, am fortato in lemne mai groase decat 38mm cat recomanda, am facuto si la 180 de grade, trozeneste lemnul dar ea taie fain. Imi place ca e foarte usoara, 0.5 kg. Am prinso la pachet cu foarfeca mica single step de la Fiskars, e faina si aia dar nu prea am chinuito.

#335
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Va multumesc pt raspunsuri. Din ce a spus Parintele cred ca o sa aleg Felco 8 pt un plus de putere. Maine vine prajina :) fiskars up86...sper sa fie ok...

#336
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Fiskarsul ala taie , multe taie..problema e cat, in ce conditii si mai ales ce...
Nu il iei sa maruntesti craca, il iei sa dai jos din pom ramuri..
  Are o problema de design, curbura mult prea mare a nicovalei il face sa fie greu utilizabil in multe situatii. Este mult prea scumpa, foarfece de 50-60 de lei foarte bune cu design mai bun exista pe piata
Per total e o jucarie ok dar nu as pune-o in vreun top la niciun capitol.



#337
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postlivyu_s, on 13 aprilie 2017 - 18:24, said:

Va multumesc pt raspunsuri. Din ce a spus Parintele cred ca o sa aleg Felco 8 pt un plus de putere. Maine vine prajina :) fiskars up86...sper sa fie ok...
Nu as spune ca " ai nevoie" de eventualul plus de "putere" de la foarfecele mari, f2 sau f8...f6 e mica dar  e tapana ca si cealalta ca si mecanism si e mult mai comoda, e mai "indemanatica".
Micile diferente apar atunci cand lama putin mai lunga te ajuta sa intre in spatii mai ciudate si in rarele ocazii cand tai im viteza lemne mai groase si ai tendinta sa fortezi.
Practic diferentele nu sunt deloc mari dar plusul de comoditate pt cea mica o face castigatoare pt mine...daca as acea doar una pe aia as lua-o fara discutie.
Numai faptul ca intra lejer in orice buzunar si nu o simti face toti banii.


#338
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Mi-am achizItionat si eu o foarfeca felco 6, arata bine si designul ii foarte reusit.

Attached Files



#339
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Eu am Felco 9 (sunt stangaci) dar prefer sa folosesc https://www.dedeman....mfort/p/7027501 , imi e mai practica. Le folosesc pt gospodaria mea, vie , pruni...

Edited by ascu, 30 April 2017 - 17:09.


#340
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Si eu la fel, tot un Felco 9. La inceput, credeam ca n-am procedat bine cand am luat-o, pentru ca are si lamele taietoare in oglinda, nu numai manerul. M-am obisnuit cu ea.

Attached Files



#341
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
E discutie lunga si teoretic nuantata la foarfece.
Practic sataie cat mai curat si mai usor....
Daca esti chitibusar, se nuanteaza discutia.

Foarfeca e de st sau dr pt ca mana in mod natural apasa cele doua cutite unul spre altul sau le indeparteaza...de aia e de st sau dr.
Iei o foarfeca proasta de uz general, care flambeaza, cu cutit lung si vezi cum afecteaza presiunea mainii vele doua lame le apropie sau le departeaza.

Acuma, astea sunt destul de rigide....diferenta nu e mare dar e.

Insa conteaza sa ai cutitul spre ce ramane pe pom si la foarfece lama taietoare e spre exterior nunspre palma...asta inseamna ca trebuie sa tai cu dosul palmei spre pom, adica umarul spre pom....cand tai sus cum tai?
Ca ai vorpul spre pom, palma ...nu umarul sau dosul palmei...
La vie merge dar la pomi e mai complicat ca tai sus, trebuie sa tii ramura samd...

Uneori tai mai bine cu mana dreapta si foarfeca de stanga dsr nu poti sa tii ramura ...daca inveti sa tai corect in pozitia normala, stai cu pomil in laterala cu care tai, foarfeca vine cu lama spre pom si mana stangantrage ramura...

Trebuie explicat " video" dar ideea e ca uneori tai mai bine cu foarfeca de mana opusa insa daca inveti sa ai pozitie corecta e bine si cu foarfeca de mana corecta.
De aia unii taie cu nicovala gen lowe ...nu mai conteaza dar nici nu poti taia perfect la inel  :D


#342
tescas

tescas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.02.2015
Foarfecele Lowe sunt super calitate. Folosesc modele nicovala (1, 6, 7), by pass n-am incercat inca. Am si Felco dar cu Lowe e o placere sa lucrezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate