Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

prietena medic - sa plece

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 18.10.2011
(Folosesc contul asta desi e mai vechi si nu stiu multe, dar nu asta conteaza)

Pe scurt, prietena mea e medic rezident in Bucuresti. Eu o sfatuiesc sa plece (sa plecam), parintii o sfatuiesc sa nu.

Eu zic sa plece pt ca salariul ei e infect si abia te ajungi cu 1000 de lei de la o luna la alta (de fapt, daca ar fi strict pe banii astia nici n-ar putea plati mancarea, intretinerea si ceva haine) In plus ea singura mi-a spus ca la sfarsit iti cam trebuie o pila sa prinzi un post in Bucuresti. In plus nepotisme, barfe etc
Pe scurt, conditii de kakao si cred eu ca e asa in toata tara. Spaga = 0 - nici nu are de unde si nici nu i-ar placea. Mereu e stresata de lipsa banilor pt chestii absolut normale. Strange bani de 1 an pt niste carti etc

Parintii ei zic ca ... sa mai vada, ca nici afara nu umbla cainii cu covrigi in coada etc ca se vor mari salariile etc Ca o sprijina ei (o nsprijina cat pot, cu sume modeste, de fapt o parte din mancare etc)

Voi ce ziceti? Stie 1-2 limbi si s-a interesat deja de conditii, mai trebuie cartile.

Edited by aaaa4567, 18 November 2012 - 19:43.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Franta, Japonia, Burundi, ORIUNDE!

Ok. tarile, cu rata mare de succes pentru tinerii rezidenti romani, sunt in general franta, germania, tarile de jos, belgia, anglia, suedia, danemarca, turcia [da, turcia :D ]. Asta, in europa.
Toate tarile arabe, problema e ca ei au medicii lor foarte buni.
SUA/ Canada

eu tot UMF, dar nu ma gandesc sa raman in Romania [ plec in nord ].

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Au lucrat parintii afara sa vada ce covrigi sunt sau le-a povestit leana de la colt?

#4
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012
si noi ce ar trebui sa zicem, aici pe forum?

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdani.user, on 18 noiembrie 2012 - 19:52, said:

Au lucrat parintii afara sa vada ce covrigi sunt sau le-a povestit leana de la colt?

Nu, parintii ei sunt pensionari.

Edited by aaaa4567, 18 November 2012 - 19:59.


#6
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postaaaa4567, on 18 noiembrie 2012 - 19:59, said:

Nu, parintii ei sunt pensionari.

Atunci sa se retraga si sa lase fata sa-si cladeasca singura viitorul, dupa cum  considera de cuviinta.
Poti fi medic respectabil si in tara, si afara.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 18.10.2011

View PostIP-XCENTRIC, on 18 noiembrie 2012 - 20:02, said:


Atunci sa se retraga si sa lase fata sa-si cladeasca singura viitorul, dupa cum  considera de cuviinta.
Poti fi medic respectabil si in tara, si afara.

Aha. Si pana la urma care e chestia cu salariile? De ce sunt asa mici, am auzit ca nu stiu cine mare medic spunea ca le tripleaza. Mi se pare aberant un asemenea salariu (960 de lei si are colege si cu mai putin), garzi neplatite. Cum mai stau ceilalti doctori?

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si bosorogii aia cred ca ii vor face vre-un bine daca o sfatuiesc sa ramana langa ei ? Asa nu o ajuta cu nimic . Mai mult o trag in jos decat sa o ajute .

#9
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012

View Postemyboy, on 18 noiembrie 2012 - 20:11, said:

Si bosorogii aia cred ca ii vor face vre-un bine daca o sfatuiesc sa ramana langa ei ? Asa nu o ajuta cu nimic . Mai mult o trag in jos decat sa o ajute .

asa vorbesti si despre parintii tai?

#10
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pai aia e mentalitate de bosorog . Parintii mei nu m-ar tine langa ei doar ca le sunt drag si nu vor sa ma vada plecat . Chiar m-ar indemna sa plec acolo unde imi va fi mai bine .

#11
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
pagina de job`uri , de ex. :

Germania:
http://www.monster.de/

Spania:
http://www.infojobs.net/

#12
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postaaaa4567, on 18 noiembrie 2012 - 19:42, said:

iti cam trebuie o pila sa prinzi un post in Bucuresti. In plus nepotisme,
? :)

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 18 noiembrie 2012 - 19:42, said:

Parintii ei zic ca ... sa mai vada, ca nici afara nu umbla cainii cu covrigi in coada etc ca se vor mari salariile etc Ca o sprijina ei (o nsprijina cat pot, cu sume modeste, de fapt o parte din mancare etc)
Chestia cu cainii e e adevarata, aia cu salariile e cel putin naivitate. Cu cat sa se mareasca in conditiile in care anii viitori se anunta sumbri pt Romania?

View Postaaaa4567, on 18 noiembrie 2012 - 19:42, said:

Voi ce ziceti? Stie 1-2 limbi si s-a interesat deja de conditii, mai trebuie cartile.
Ce carti ii trebuie? Da STEP-urile? Vrea in SUA?
Pt Europa nu-i trebuie carti, tot ce are nevoie va gasi la biblioteca spitalului unde va lucra. Oricum, o sa invete din mers tot ce trebuie stiut...

Edited by Karhu, 18 November 2012 - 22:55.


#14
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Romania cred ca e cea mai de cacat tara!Poate doar somalia,uganda si altele din lumea a treia sunt sub noi.Daca nu as fii fost insurat si cu un bebe in secunda 1 as pleca!!!!Chit ca ma duc cu autostopul!

Edited by george_eu25, 18 November 2012 - 23:09.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postgeorge_eu25, on 18 noiembrie 2012 - 23:08, said:

Romania cred ca e cea mai de cacat tara!Poate doar somalia,uganda si altele din lumea a treia sunt sub noi.Daca nu as fii fost insurat si cu un bebe in secunda 1 as pleca!!!!Chit ca ma duc cu autostopul!

sunt oameni, insurati, si care aveau un bebe, si-au plecat :P
bw. in Bulgaria e mai rau.

ca medic, in Romania, intradevar, NU are rost! pentru prietena initiatorului, ea a cui viata o traieste? a babacilor sau a iei?
Eu as pleca si in Liban [ defapt, mi-am bagat deja dosar, astept un raspuns ].
S-ar putea sa am parte si de o experienta in Sudan, in domeniul medical. insa, de stabilit apoi, aleg Nordul [ Suomi ].

Ea trebuie sa se gandeasca in primul rand, pentru binele ei, vitorul ei, poate vrea sa-si intemeieze o familie [ cu un salariu, sau chiar 2 salarii de rezident, ce naiba faci? cu unu platesti chiria, si cu unu utilitatile ].
Parintii are sa inteleaga pana la urma ca ea pleaca pentru binele ei.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlex404, on 19 noiembrie 2012 - 01:19, said:


sunt oameni, insurati, si care aveau un bebe, si-au plecat Posted Image
Corect! Al meu nu mai era chiar bebe (avea 4 ani) dar nu ne-a incomodat cu nimic...

.

View Postlex404, on 19 noiembrie 2012 - 01:19, said:

ca medic, in Romania, intradevar, NU are rost!
Din pacate, corect si de data asta.
Evident, cu multa munca, multe umilinte (daca nu esti cumva fiul/fiica cuiva sus-pus) poti reusi si in Romania, insa nu merita, tinand seama ca in Vest ai chiar si ca rezident un alt statut, esti in elita, respectat, cu venituri bine peste medie, cu un viitor excelent in fata. Sa nu mai vorbim de conditiile de munca, dotari etc etc

IMHO diploma de medic valoreaza enoooorm, cand ai o asemenea hartie esti mai bogat decat daca ai avea pumnii plini de aur.
Trebuie doar sa o folosesti la adevarata ei valoare: bilet pentru Vest, la categoria business class...
Posted Image

#17
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostKarhu, on 18 noiembrie 2012 - 22:45, said:

Cu cat sa se mareasca in conditiile in care anii viitori se anunta sumbri pt Romania?

E si mai sumbru pentru vest, cu exceptia faptului ca pica mult mai de sus asa ca pe perioada generatiei actuale va fi mult mai bine pentru romanul mediu daca emigreaza. Desigur exista si exceptii cu networking ( pile ) care confirma regula Posted Image

View PostKarhu, on 19 noiembrie 2012 - 09:50, said:

IMHO diploma de medic valoreaza enoooorm, cand ai o asemenea hartie esti mai bogat decat daca ai avea pumnii plini de aur.
Trebuie doar sa o folosesti la adevarata ei valoare: bilet pentru Vest, la categoria business class...

Am un prieten si o ruda care au refuzat sa plece definitiv in vest, amandoi medici. Culmea e ca unul se duce temporar insa periodic in Franta si lucreaza acolo, pe langa ca lucreaza la un spital privat, unul militar de stat si universitate pe aici Posted Image

Edited by AMDG, 19 November 2012 - 10:02.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAMDG, on 19 noiembrie 2012 - 10:00, said:

pe perioada generatiei actuale va fi mult mai bine pentru romanul mediu daca emigreaza
Pai despre generatia actuala vorbim...


View PostAMDG, on 19 noiembrie 2012 - 10:00, said:

Am un prieten si o ruda care au refuzat sa plece definitiv in vest, amandoi medici. Culmea e ca unul se duce temporar insa periodic in Franta si lucreaza acolo, pe langa ca lucreaza la un spital privat, unul militar de stat si universitate pe aici Posted Image
Respectivii au deja o varsta, o pozitie si un statut foarte bun si aici, o eventuala emigrare nu le-ar aduce vreo imbunatatire majora a vietii.
Pentru cineva mai la inceput de drum insa, de exemplu domnisoara doctor care face subiectul acestui thread, viitorul suna mai bine in Vest.
Facand abstractie de bani, merita chiar si numai ca experienta de viata/ profesionala.
Vorbesc in cunostinta de cauza ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate