Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ellen G. White - femeia care a proorocit in biserica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Zexe , la ce cult frecventezi de ai inima infierata ? Cumva la penticostali ?

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2012 - 01:15, said:

Zexe , la ce cult frecventezi de ai inima infierata ? Cumva la penticostali ?
Stimabile, eu nu apartin de niciun cult, biserica, adunare, secta sau organizare religioasa.
Iar penticostalii au la fel ca voi, o alta Evanghelie, propovaduiesc liberul arbitru si alte prostii.

Insa, ce legatura are asta cu faptul ca idolul tau, coana mare, a calcat Scriptura?

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Edited by zexelica, 22 November 2012 - 09:04.


#39
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postpacopaco1967, on 21 noiembrie 2012 - 20:12, said:


Dragul meu , eu am fost musulman ( nascut in familie de musulmani ) dar am acceptat  credinta crestina datorita evangheliei lui Hristos ,  nu sunt adventist si nu fac parte din nici un cult sau congregatie , dar am citit din Ellen White si am recunoscut in ea un proroc al lui D-zeu , ca a vorbit in biserica sau ca a fluierat , astea sunt pe locul doi ,si nu afecteaza credinta mea in Hristos .Iubirea pentru aproapele meu ma indeamna sa iert pe oricine greseste , si ai sa vezi ca scrierile acelei femei nu fac parte din canon ,asa ca cine citeste si le accepta foarte bine ,cine nu iar bine , dar credema ca acea femeie cu trei clase a scris niste chestii care sunt recunoscut pe plan international in randul medicilor . Eu iti recomand sa citesti cu inima deschisa cate ceva din scrierile ei : " Calea catre Hristos " , " Hristos lumina lumii " , " Divina vindecare " .....si altele .  
http://www.azsromani...g/egw/index.htm

stai linistit, este perfect pentru femeia crestina sa prooroceasca in adunare/biserica.

nici nu poti prooroci altundeva decat in adunare, deoarece darul proorociei este pentru zidirea bisericii.

Cine vorbeste in alta limba se zideste pe sine insusi; dar cine proroceste zideste sufleteste Biserica. (1Cor.14:4)

ele pot indeplini chiar slujbe de diacon. (care presupune sa vorbesti in biserica, dar nu in sensul in care a spus Pavel, adica sa vorbesti ca invatator).

Edited by blueday, 22 November 2012 - 09:26.


#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 22 noiembrie 2012 - 09:24, said:

stai linistit, este perfect pentru femeia crestina sa prooroceasca in adunare/biserica.
1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Ce scrie si ce sustin bisericosii fara rusine!!!!

#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 22 noiembrie 2012 - 12:42, said:

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Ce scrie si ce sustin bisericosii fara rusine!!!!
Sigur ai nevoie de post si rugaciune .D-zeu sa aiba mila de tine ,ca esti tare prins in capcana satanei .

#42
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View Postzexelica, on 19 noiembrie 2012 - 15:32, said:


Stimabile, poate nu ai aflat inca, insa institutia bisericii a luat fiinta pe 21 mai 33 AD, DUPA rastignirea lui Isus.
Deci, ce facea Ana nu era, cum spun versurile, IN BISERICA. Vad ca degeaba am evidentiat cuvintele astea....

Esti ratacit. Va sa zica femeia avea voie sa proroceasca in templu iudaic dar na mai avut voie dupaceea. Isus a fost rau cu femeile?!

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdanut21, on 22 noiembrie 2012 - 14:45, said:

Esti ratacit. Va sa zica femeia avea voie sa proroceasca in templu iudaic dar na mai avut voie dupaceea. Isus a fost rau cu femeile?!

Stimabile, ce tot vii cu intrebari d-astea? Eu am scris versurile astea?

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.

35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Deci, IN BISERICA femeile nu proororcesc. Femeile crestine. Femeile ordinare, unelele satanei, cu siguranta vor ignora Scriptura.

Edited by zexelica, 22 November 2012 - 19:20.


#44
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
.


.Corect nu poate invata peste barbat in adunare insa poate sa se roage slujeasca ca si diacon sa invete pe femeile mai tinere, pe copii....


Are destule de facut.

.

Edited by husand, 26 November 2012 - 15:27.


#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, adventistii are trebui sa se dezica de aceasta ordinara unealta a satanei si sa arda toate " lucrarile" ei.

#46
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 27 noiembrie 2012 - 10:36, said:

Deci, adventistii are trebui sa se dezica de aceasta ordinara unealta a satanei si sa arda toate " lucrarile" ei.

.....omul dupa roade se cunoaste.....ce ,,roade,, ai tu.....comparativ cu egw.....Posted Image
.....si oricum.....doar in capul tau.....azs o ,,venereaza,,.....pt. ca in acest cult e imposibil sa
,,venerezi,, un om.....dupa cum zice si Biblia....e vorba doar de ceea ce a scris...ea sau altii.....daca sunt
compatibile cu scripturile....sau nu...oricine poate analiza.......Posted Image

http://www.azsromani...g/egw/index.htm

#47
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
asta e chiar hilar sa zici ca adventistii venereaza pe Ellen White ! numai un om plin de rautate si frustrari ar putea spune asa ceva !

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 27 noiembrie 2012 - 22:40, said:

.....omul dupa roade se cunoaste.....ce ,,roade,, ai tu.....comparativ cu egw.....Posted Image
.....si oricum.....doar in capul tau.....azs o ,,venereaza,,.....pt. ca in acest cult e imposibil sa
,,venerezi,, un om.....dupa cum zice si Biblia....e vorba doar de ceea ce a scris...ea sau altii.....daca sunt
compatibile cu scripturile....sau nu...oricine poate analiza.......Posted Image
Faptul ca nu contraziceti absolut nimic din ce a scris ordinara, nu vreti sa recunoasteti ca ea a vorbit IN BISERICA, dovedeste ca sunteti la acelasi nivel cu cei care se inchina la icoane si ignora versurile directe.

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

#49
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
tu intelegi ce scrie acolo? ca femeia sa taca, caci nu trebuie "sa ia cuvantul in biserica", cu alte cuvinte nu are voie sa invete Biserica, nu are voie sa implineasca slujba de invatator, dar slujba de invatator e distincta de cea de diacon, apostol, prooroc.


o femeie poate fi apostol, diacon, prooroc, evanghelist, dar nu invatator.

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, eu inteleg ce scrie si accept porunca Domnului: "Femeile să tacă în adunări", "lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele", "este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică".
Proorocia este sa vorbesti, conform Scripturii.

1 Corinteni 14:27
Dacă sînt unii, cari vorbesc în altă limbă, să vorbească numai cîte doi sau cel mult trei, fiecare la rînd: şi unul să tălmăcească.

Tot incerci sa o dai cotita, ca sa ascuzi erezia bisericii tale.

#51
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
cata prostie ! (ma scuzi, dar asta e realitatea)

tu vrei sa inveti pe altii, dar nu ai darul Duhului sfant si nu stii cum se manifesta????

cand este o proorocie, nu vorbeste omul ci Duhul Sfant.

deci daca o sora primeste o profetie, nu ea o spune, nu ea vorbeste ci DUHUL SFANT.

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, femeile sa nu taca in adunari, da? Ca asta spui.

#53
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
tu poti sa intelegi ce vrei, Zexelica,

dar care-i baiul? ca si asa tu nu mergi la nicio adunare !!!! :))))))))) mdr !

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 29 noiembrie 2012 - 11:05, said:

tu poti sa intelegi ce vrei, Zexelica,

dar care-i baiul? ca si asa tu nu mergi la nicio adunare !!!! Posted Image)))))))) mdr !

Eu inteleg si respect CE SCRIE, nu ce mi se spune ca scrie.
Iar o doctrina falsa se dovedeste in toate punctele ei, stiind ca niciodata un bisericos nu va recunoaste erorile bisericii sale, oricare ar fi ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate