Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Ellen G. White - femeia care a proorocit in biserica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJUNIOR2, on 19 noiembrie 2012 - 16:45, said:

Cu atat mai mult in Biserica crestina rolul femeii trebuie sa fie mai important decat in cea iudaica, pentru ca Hristos a eliminat diferentele intre oameni si a ridicat conditia femeii , nascandu-se dintr-o fecioara si fiind inconjurat si de discipoli femei. Ar fi culmea ca in NT femeia sa aiba o situatie mai proasta  decat in vechiul.

Stimabile, ar fi culmea sa intorci tu versurile astea directe cu filozofia despre ce ar fi sau nu culmea. Scrie ca nu au voie? Scrie.

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.

35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

#20
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View Postzexelica, on 19 noiembrie 2012 - 16:57, said:

Stimabile, ar fi culmea sa intorci tu versurile astea directe cu filozofia despre ce ar fi sau nu culmea. Scrie ca nu au voie? Scrie.

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.

35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.
Ce intelegi prin Biserica ? Adunare in scop de rugaciune sau cladirea ca atare?
Proorocita Ana a vorbit si a invatat in templu, este templul mai mult sau mai putin decat adunarea? Pentru ca este daca  mai mult sau acelasi lucru, atunci dupa cuvantul lui Pavel, ar fi trebuit sa-i fie rusine. Io cred ca Pavel abereaza la greu, desi in principiu sunt de acord dar tonul si vehementa nu sunt  ok. Parerea mea, normal..ca Duhul sufla unde vrea si ca o femeie nu e cu nimic mai putin demna ca ocazional sa poarte un mesaj ceresc. Chiar, crezi ca e posibil ca cu exceptia Lui Hristos Dumnezeu, ceilalti apostoli sa fi spus spus si  lucruri de la ei, adica sa se fi inselat?

Edited by JUNIOR2, 19 November 2012 - 17:10.


#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJUNIOR2, on 19 noiembrie 2012 - 17:05, said:

Ce intelegi prin Biserica ? Adunare in scop de rugaciune sau cladirea ca atare?
Proorocita Ana a vorbit si a invatat in templu, este templul mai mult sau mai putin decat adunarea? Pentru ca este daca  mai mult sau acelasi lucru, atunci dupa cuvantul lui Pavel, ar fi trebuit sa-i fie rusine. Io cred ca Pavel abereaza la greu, desi in principiu sunt de acord dar tonul si vehementa nu sunt  ok. Parerea mea, normal..ca Duhul sufla unde vrea si ca o femeie nu e cu nimic mai putin demna ca ocazional sa poarte un mesaj ceresc. Chiar, crezi ca e posibil ca cu exceptia Lui Hristos Dumnezeu, ceilalti apostoli sa fi spus spus si  lucruri de la ei, adica sa se fi inselat?

Stimabile, Ana a proorocit in perioada VT. Interdictia este numai IN BISERICA. Ce vrei sa spun eu mai mult decat scrie?

Acum vrei sa-ti arat si eu ca aveau in VT mai multe neveste? Si avem un singur vers care spune ca episcopul sa fie barbatul unei singure neveste.
Eu acum s-o dau la intors, sa fac ca voi, dupa cum mi-ar conveni mie sa am mai multe neveste?

Scrie direct, cui nu-i convine, treaba lui.

1 Corinteni 14
37 Dacă crede cineva că este prooroc sau însuflat de Dumnezeu, să înţeleagă că ce vă scriu eu, este o poruncă a Domnului.
38 Şi dacă cineva nu înţelege, să nu înţeleagă!

Edited by zexelica, 19 November 2012 - 17:18.


#22
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012
Tot nu mi-ai spus ce se intelege prin Biserica?

#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJUNIOR2, on 19 noiembrie 2012 - 17:27, said:

Tot nu mi-ai spus ce se intelege prin Biserica?

Deschide topic separat. Este foarte clar ca aici nu este in vedere adunare cereasca, deoarece acolo nu mai sunt barbati si femei..... Insa nu vreau sa ma apuc de la inceput cu toata Scriptura.... Sunt necesare niste cunostinte elementare intr-o discutie.
Iar daca nu te prinzi imediat cand este in vedere adunarea cereasca si cand nu, inseamna ca nu inteklegi spiritual scriptura si atunci purtam o discutie aiurea. Citeste si dupa aia daca-ti da Duhul, vei stii exact.

Edited by zexelica, 19 November 2012 - 17:33.


#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
zexelica , pentru Dumnezeu biserica este suma credinciosilor iar pt tine sunt peretii si acoperisul .Omule ai o problema de intelegere ,apostolul Pavel sfatuieste pe cei din Corint astfel . Am vazut si astazi oligofreni care spun ca femeia ar trebui sa umble cu capul acoperit ca asa scrie in biblie ,dar ce sa faci ,ei in loc sa se gandeasca la evanghelia lui Hristos si sa traiasca asemeni lui , vin cu tot felul de presiuni si atitudini contradictorii .Spune in bible ca la vremea sfarsitului fii si fice vor profeti ,sa le cercetam pe toate si daca aduc o alta evanghelie diferita de cea a lui Hristos , sa fie anatema . Deci prima regula e cercetare si nu anatemizarea .

#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, repet versurile, deoarece vad ca deja se ia pe aratura cu filozofie omeneasca.

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.

35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Fii si fiice vor prooroci, intr-adevar, insa fiicele nu in biserica.
Nu este nicio contradictie concluzia ca femeile prooroceau INAFARA BISERICII.  Singura contrazicere si cea mai importanta, este a coanei mari, mincinoasa, pt care voi sunteti in stare sa ignorati Scriptura.

Recunoasteti odata ca a gresit!

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca incalca poruncile divine mai ziceam si eu ca a gresit ,dar in rest toti gresim zi de zi si nu e nevoie sa aratam cu degetul pe altii.

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 20 noiembrie 2012 - 12:48, said:

Daca incalca poruncile divine mai ziceam si eu ca a gresit ,dar in rest toti gresim zi de zi si nu e nevoie sa aratam cu degetul pe altii.
Pai tocmai, ca este porunca divina, stimabile. Tu chiar nu citesti versurile proba?

1 Corinteni 14
37 Dacă crede cineva că este prooroc sau însuflat de Dumnezeu, să înţeleagă că ce vă scriu eu, este o poruncă a Domnului.

Insa, ce conteaza Scriptura, stimabile, nu? Tu nu vrei decat sa o scoti basma curata pe aceasta nemernica mincinoasa.

Ieremia 17
5 ,,Aşa vorbeşte Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijineşte pe un muritor şi îşi abate inima dela Domnul!

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 21 noiembrie 2012 - 09:50, said:

Tu nu vrei decat sa o scoti basma curata pe aceasta nemernica mincinoasa.

Nici un proroc nu e infailibil ,eu nu am nicio problema cu ea ,insa tu ai o problema cu femeile , nu suporti sa fie una mai desteapta decat tine si astfel arunci cu insulte  .Roaga-te la D-zeu sa-ti dea intelegere  ,altfel ai sa injosesti orice femeie care va predica in biserica lui Hristos .Daca D-zeu ar fi dorit sa opreasca femeile din a predica , in decalog statea scris ca nici o femeie sa nu vorbeasca in adunari , sau te crezi mai destept decat D-zeu  si vrei tu sa pazesti alte porunci .

Edited by pacopaco1967, 21 November 2012 - 17:49.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 21 noiembrie 2012 - 17:47, said:

Nici un proroc nu e infailibil,
Deci recunosti ca a gresit coana mare? Nu cred. Te dau afara aia de la biserica.

Quote

eu nu am nicio problema cu ea ,insa tu ai o problema cu femeile , nu suporti sa fie una mai desteapta decat tine si astfel arunci cu insulte  .Roaga-te la D-zeu sa-ti dea intelegere  ,altfel ai sa injosesti orice femeie care va predica in biserica lui Hristos .Daca D-zeu ar fi dorit sa opreasca femeile din a predica , in decalog statea scris ca nici o femeie sa nu vorbeasca in adunari , sau te crezi mai destept decat D-zeu  si vrei tu sa pazesti alte porunci .
Femeia IN BISERICA nu poate prooroci, dupa cum scrie. Nu am nicio problema cu femeile, doar cu ordinara uait, pt ca a calcat porunca Domnului.

#30
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 21 noiembrie 2012 - 18:34, said:

Deci recunosti ca a gresit coana mare? Nu cred. Te dau afara aia de la biserica.


Femeia IN BISERICA nu poate prooroci, dupa cum scrie. Nu am nicio problema cu femeile, doar cu ordinara uait, pt ca a calcat porunca Domnului.
Dragul meu , eu am fost musulman ( nascut in familie de musulmani ) dar am acceptat  credinta crestina datorita evangheliei lui Hristos ,  nu sunt adventist si nu fac parte din nici un cult sau congregatie , dar am citit din Ellen White si am recunoscut in ea un proroc al lui D-zeu , ca a vorbit in biserica sau ca a fluierat , astea sunt pe locul doi ,si nu afecteaza credinta mea in Hristos .Iubirea pentru aproapele meu ma indeamna sa iert pe oricine greseste , si ai sa vezi ca scrierile acelei femei nu fac parte din canon ,asa ca cine citeste si le accepta foarte bine ,cine nu iar bine , dar credema ca acea femeie cu trei clase a scris niste chestii care sunt recunoscut pe plan international in randul medicilor . Eu iti recomand sa citesti cu inima deschisa cate ceva din scrierile ei : " Calea catre Hristos " , " Hristos lumina lumii " , " Divina vindecare " .....si altele .  
http://www.azsromani...g/egw/index.htm

Edited by pacopaco1967, 21 November 2012 - 20:14.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 21 noiembrie 2012 - 20:12, said:

Dragul meu , eu am fost musulman ( nascut in familie de musulmani ) dar am acceptat  credinta crestina datorita evangheliei lui Hristos ,  nu sunt adventist si nu fac parte din nici un cult sau congregatie , dar am citit din Ellen White si am recunoscut in ea un proroc al lui D-zeu , ca a vorbit in biserica sau ca a fluierat , astea sunt pe locul doi ,si nu afecteaza credinta mea in Hristos .Iubirea pentru aproapele meu ma indeamna sa iert pe oricine greseste , si ai sa vezi ca scrierile acelei femei nu fac parte din canon ,asa ca cine citeste si le accepta foarte bine ,cine nu iar bine , dar credema ca acea femeie cu trei clase a scris niste chestii care sunt recunoscut pe plan international in randul medicilor . Eu iti recomand sa citesti cu inima deschisa cate ceva din scrierile ei : " Calea catre Hristos " , " Hristos lumina lumii " , " Divina vindecare " .....si altele .  
http://www.azsromani...g/egw/index.htm

Stimabile, ai cazut din lac in putz. Iar faptul ca nu te dai adventist, dar recomanzi scrierile nebunei, este o capcana veche.
Regret ca Scriptura nu-ti este suficienta pt a realiza ca femeia a proorocit IN BISERICA, ceea ce este contrar poruncii Domnului. Parca ziceai ca nu este porunca, ti-am aratat unde scrie ca este si ai schimbat imediat subiectul, in loc sa recunosti ca nemernica a calcat Scriptura si porunca Domnului.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 21 noiembrie 2012 - 23:58, said:

Stimabile, ai cazut din lac in putz. Iar faptul ca nu te dai adventist, dar recomanzi scrierile nebunei, este o capcana veche.
Regret ca Scriptura nu-ti este suficienta pt a realiza ca femeia a proorocit IN BISERICA, ceea ce este contrar poruncii Domnului. Parca ziceai ca nu este porunca, ti-am aratat unde scrie ca este si ai schimbat imediat subiectul, in loc sa recunosti ca nemernica a calcat Scriptura si porunca Domnului.
Stii tu mai bine decat mine in ce cult religios sunt ? Frate , te ratacesti ,nu continua in nebunia ta ca te pierzi . Imparatul David din biblie a preacurvit , a ucis , a pacatuit grav si totusi îi citesti psalmii , Solomon iar a pacatuit si totusi îi citesti proverbele , chiar nu realizezi ca aberezi , profetii nu sunt perfecti dar D-zeu poate transmite mesajul prin orcine ,chiar si prin copii sau animale . Cred totusi ca esti montat de cineva sa denigrezi o persoana chiar daca e moarta de aproape un veac , ca altfel ai fi refuzat sa citesti biblia din cauza lui David si Solomon.

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2012 - 00:19, said:

Stii tu mai bine decat mine in ce cult religios sunt ? Frate , te ratacesti ,nu continua in nebunia ta ca te pierzi . Imparatul David din biblie a preacurvit , a ucis , a pacatuit grav si totusi îi citesti psalmii , Solomon iar a pacatuit si totusi îi citesti proverbele , chiar nu realizezi ca aberezi , profetii nu sunt perfecti dar D-zeu poate transmite mesajul prin orcine ,chiar si prin copii sau animale . Cred totusi ca esti montat de cineva sa denigrezi o persoana chiar daca e moarta de aproape un veac , ca altfel ai fi refuzat sa citesti biblia din cauza lui David si Solomon.

Pai asta si vrteau eu de la adventisti, sa recunoasca odata ca jigodia a gresit!!

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 22 noiembrie 2012 - 00:34, said:

Pai asta si vrteau eu de la adventisti, sa recunoasca odata ca jigodia a gresit!!
Nu ma asteptam de la un crestin (esti crestin ?) la asemenea insulte , D-zeu sa aiba mila de tine .
  Dute frate la un psihiatru  si te trateaza ca te imbolnavesti din cauza femeii moarte .

Edited by pacopaco1967, 22 November 2012 - 00:47.


#35
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 22 noiembrie 2012 - 00:34, said:

Pai asta si vrteau eu de la adventisti, sa recunoasca odata ca ..... a gresit!!
Nu esti atent in jurul tau deloc. Habar n-ai. Greselile nu au fost de ordin doctrinar, nu au fosst /devenit niciodata dogme su doctrine/principii, tu nici macar nu le cunosti. Dar orice om mai si greseste, vezi sfintii apostoli, in special Petru, care avea si DS...

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 22 noiembrie 2012 - 00:45, said:

Nu ma asteptam de la un crestin (esti crestin ?) la asemenea insulte , D-zeu sa aiba mila de tine .
  Dute frate la un psihiatru  si te trateaza ca te imbolnavesti din cauza femeii moarte .

Insult un idol MORT. Niciodata un om in viata.

View Postleowatcher, on 22 noiembrie 2012 - 00:50, said:

Dar orice om mai si greseste, vezi sfintii apostoli, in special Petru, care avea si DS...
Este normal sa gresesti. Insa cand ai Duhul te mai si corecteaza. nebuna a proorocit in biserica, pe fata, iar voi pana in ziua de azi nu recunoasteti ca este contrar Scripturii :lol:

1 Corinteni 14
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvîntul în ele, ci să fie supuse, cum zice şi Legea.
35 Dacă voiesc să capete învăţătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbaţii lor acasă; căci este ruşine pentru o femeie să vorbească în Biserică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate