Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

viva residence berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#343
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Pai acum se asfalteaza Amurgului, din cate stiu.
Stai tu linistit ca si problema maidanezilor e in curs de rezolvare :)
Lucrurile se vor imbunatati rapid in zona pentru ca sunt interese foarte mari sa se intample asta.

#344
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebare.

Referitor la amurgului, stii gresit.
Este in acelasi stadiu ca acum cinci ani, mai putin bordurile. Si fii ferm convinsa ca si la anul, pe vremea asta, va fi la fel.

Cam multe "in curs" de rezolvare...

#345
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Stiu corect. Strada Amurgului este in curs de asfaltare in acest moment.

Esti naiv sa crezi ca lucrurile nu se vor schimba in zona. Deja s-au schimbat foarte multe, pe masura ce s-a construit.
Nu este nici pe departe cea mai buna zona limitrofa, dar este o zona decenta.
Bineinteles, fiecare are optiunea sa isi cumpere apartament in Aviatiei, dupa cum il tine buzunarul.

#346
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Ce stii? In curs de asfaltare inseamna peste 5 ani? :D.
Trec zilnic pe acolo. Am trecut inclusiv azi. Este la fel. Nicio miscare, niciun utilaj.

Imi raspunzi la intrebare?

#347
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Ti-am raspuns. Nu am timp de polemici. PA!

#348
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003

View Postbicosu, on 10 mai 2014 - 21:37, said:

Poate pentru voi cad banii din cer si nu conteaza in ce ii ingropati, dar pentru o persoana care munceste 10 ani pentru banii aia mi se pare absurd sa-si ia 2 camere 43mp utili (confort 2 sau 3). Pretul unei case pe pamant cu finisaje ieftine si de calitatea apartamentelor nu sare de 300 euro/mp construit. Ia gandeste, ce poti face cu 35000?

Asta sa i-o spui lui Mutu.
1. pret teren zona decenta si cu utilitati >200e/mp. Sa zicem 200. Ca sa construiesti o casa de 150mp iti trebuie cam 200mp teren minim. Recte numai 40000e e terenul.
2. casa cu finisaje decente ~400-450e/mpc. 150mp x 400 = 60000 euro.

Oricine stie ca te costa minim 100000 de euro o casa de la zero (acte, teren, proiect, utilitati, casa).
Aici nu am pus amenajare curte sau garaj sau altceva.

Exista si alternativa, practicata de multi, sa faci cat poti din casa (fara amenajari exterioare, fara finisaje complete, etc) si apoi 20 de ani sa o tot finisezi, sa o bricolezi singur.
Dar confortul dat de un apartament potrivit cu masura familiei nu ti-l da o casa care intotdeauna e prea mare, intotdeauna trebuie sa muncesti la ea sau sa cheltuiesti bani ca sa o intretii bine.
O casa e pentru niste oameni cu familie numeroasa (de la 4 personi in sus) si cu posibilitati materiale considerabile.

#349
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
1.zona decenta si cu utilitati - 200 euro - de ce comapram o zona decenta cu Popesti IMGB? Hai sa comparam mere cu mere si pere cu pere
2. FInisaje decente - blocurile voastre au finisaje decente? Eu zic ca iese in 300 max 350 cu finisaje ca ale blocurilor

Minim 100.000 -  o casa de 3 ori cat apartamentele astea minuscule
Prefer 20 ani finisaj la casa (dubla fata de un 2-3 camere in Popesti) decat 30 ani rate la un bloc periferic
Casa nu e intotdeauna prea mare - este exact cum ti-o faci tu. Ti-o proiectezi conform nevoilor tale, spre deosebire de un apartament la gat
Eu sunt prea sarac pentru apartament - asa ca mi-am facut casa. In 5 ani e  gata la un pret asemanator cu un ap de 3 camere - dar suprafata un pic mai mare + teren + finisaje de alta calitate

Edited by bicosu, 13 May 2014 - 15:50.


#350
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Sa iti stapanesti casa cu placere!
Dar trebuie sa accepti faptul ca sunt multi cei care prefera un apartament aproape de metrou, mult mai usor de intretinut, care nu implica cheltuielile unei case.
Pentru foarte multe persoane, zona IMGB este o zona foarte decenta, indiferent daca esti de acord sau nu cu asta.

#351
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc. Ceea ce voiam sa subliniez e ca inca sunt foarte mari preturile la astfel de aprtamente. Poate ar fi bine sa va ganditi de mai multe ori inainte de a va inhama la un credit de x ani. De banii aceia exista alternative. Doar ca necesita mai multa implicare.

#352
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Hehe. Un apt de 3 camere e 60k euro pret final.
Faci casa la banii astia? Cu tot cu teren, etc, la gata?
Btw am locuit 1.5 ani in comuna Berceni, stiu ce inseamna dupa centura. Inseamna insingurare (nu mai vine nimeni pe la tine decat la cam 1 luna maxim) nu mai iesi prin oras ca faci 1 ora pana acasa, cumparaturi intotdeauna portbagaj plin, costuri sanatoase de incalzire (cam 500 de ron/100mp la casa izolata calumea).
Eu nu spun ca nu se potriveste unora, Doamne Fereste. De exemplu tu pari a fi un bricolator, chiar iti surade sa muncesti 3 ani la casa (or sa fie 6-7 real). Eu, in schimb, sunt un om conectat cu orasul, viata publica, merg pe jos, etc. maica-mea are casa in Aparatori dar ru nu am vrut sa am asa ceva.
Daca ai casa o sa ai intotdeauna ceva de facut, bricolat, sapat, udat, reparat, etc

#353
TC03

TC03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.03.2016
Oameni Buni,

Ca in orice post sau forum ajungeti sa va certati pe alte lucruri.

Eu de exemplu vreau sa cumpar un apartament in complexul VIVA, intrebarea mea este acum, cat de bune sunt blocurile ca si structura ? cad pe tine dupa 10 ani, inundatii ceva etc ?

Cred ca si alti membri tot asta vor sa afle, pareri de la locatari deja acolo, cum e cartierul, cum sunt vecinii, probleme cu apartamentele etc.

Multumesc.

#354
Emil_ptm

Emil_ptm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2017

View Postbicosu, on 12 mai 2014 - 20:37, said:

Prelungira Ghencea e naspa dpdv al accesului. Dar ca poluare e sub Berceni/Popesti. Verdeata e pe campul din spatele prelungirii Posted Image

  Camp era acum 3-4 ani. Acum tot ce era spatiu verde este santier sau deja construit.
  La fel si in Metalurgiei.
  Vad ca esti un soi de expert , asa ca-ti cer sfatul:
  Am 60000 accesabili prin prima casa , vreau apartament 3 camere, cca 60mp,  in bloc nou ,  la maxim 15-17 min de metrou, exclus parter, finisaje de calitate.
  Vreun sfat?
  Multumesc !

#355
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Constructorul e obligat sa aiba cartea tehnica a blocurior. Aceasta trebuie sa fie aratata cumparatorior
In aceasta carte este trecuta garantia blocului care arata teoretic calitatea structurii
Problema este ca aceasta carte este secreta pana la vanzarea ansamblului de locuinte

#356
Emil_ptm

Emil_ptm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.03.2017
Am o cunoștință care locuiește într-un bloc Viva dar în drumul Fermei.  
Mi-a spus ca este foarte mulțumită, ca au fost niște probleme legate de canalizare. Acestea nu s-au datorat dorinței dezvoltatorului de a face un profit cat mai mare, ci faptului ca ar fi ales o soluție nepotrivita.  
După ce au constatat problemele, dezvoltatorul s-a implicat personal cu fiecare dintre proprietari pentru a rezolva situația.  
După ce mi-a povestit cunostinta respectiva episodul, mi-am pus o întrebare : o fi învățat dezvoltatorul ceva din întâmplarea asta sau o spune " bine c-am trecut și hopul asta "??  


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate