Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

viva residence berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#19
Monami9992

Monami9992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2013
Da, ai dreptate, cu siguranta sunt mai multe la 4 camere. Noi suntem in primul triplex, la mijloc. Ma intreb daca si la sanitare sunt mai multe variante.
Noi am vazut parchetul, pare ok, ai de unde alege. La usi e mai greu, dar gasesti si mai simplute - par cam incarcate.




#20
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Te intreb la usi, chiar va incadrati in cei 300 ron? am fost la OBI era 250-350 ron doar foaia de usa, fara toc si numai stiu ce, care in total faceau cam 600 ron !!!
Tot acolo ati  gasit si usa de exterior ?
La parchet 30 ron, este cu tot cu accesorii / mp sau doar parchetul in sine ?

#21
Monami9992

Monami9992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2013
Usa de exterior va fi standard, la toti la fel, ca si la viva 1. Cu usile e mai greu sa te incadrezi in banii aia, noi, de exemplu, vrem un toc care sa imbrace toata grosimea peretelui - care te costa in plus. Vorbeste cu domnul de la usi si iti va explica el s iti va spune si diferenta de pret pentru fiecare chestie in plus.
Nu stiu ce sa-ti spun cu parchetul, eu cred ca cei 30 lei se refera doar la parchet in sine.

Voua pana cand v-a zis ca trebuie sa alegeti parchetul & co? Voi cat de avansati sunteti cu interiorul? Am vazut ca la exterior deja au pus tencuiala si au finalizat acoperisul.


#22
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Nu ne-a spus nimeni nimic, dar ce am intrebat si aflat din santier.
Cred ca este inca suficient timp sa aleg.
La noi Sambata tencuiau pe ambele nivele, am trecut si Duminica si nu terminasera, poate azi sau maine sa termine tencuiala.
Apoi urmeaza electricele, sapele, glet fin, faiante, gresii, parchet, usi, obiecte sanitare si incalzirea,
Eu in ordinea asta le vad.

#23
ezechel

ezechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.02.2013
Salut si bine ai venitPosted Image . Eu sunt in al doilea duplex casuta de la drumul de acces. eu mai am ceva de asteptat pana la gresie si fainta parchet etc. Legat de supapa de sens cred ca trebuie sa vorbesti si cu vecini tai de casa pt. ca iesirea este comuna, este o teava pe sub casa in care intra toate scurgerile, cel putin asta spuneau constructorii de acolo. Mai repede ar pune supapa in caminul de care vorbeai si astfel sunt protejati toti. Legat de asfaltarea strazii, inainte sa decid daca cumpar  strada, cei de la Sud rezidential spuneau ca in momentul in care ne vom muta vom avea asfalt pana in poartaPosted Image , ceea ce Sorin nu mi-a confirmat la momentul rezervarii ci spunea ceva de trotuare pana in toamna, dar am inteles ca s-a facut ceva valva pe la TV legat de asfaltarea strazilor de acolo, a vazut cineva duminica la stiri pe ce post nu stiu. Poate o vrea Domnul sa se precipite lucrurile cu asfaltarea, ca spre exemplu la tara la bunica mea, Colibasi jud. Giurgiu au turnat asfalt si pe camp unde se duc satenii cu caruta sa-si ia fanul, si aici la 200 metri de  Bucuresti e mai rau ca la tara, mai mare rasul.Posted Image  
      Apropo are careva copii, sau sunt singurul?Posted Image

#24
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Salut!
Legat de asfaltul (beton mai precis) din curte am inteles ca va fi betonata doar jumatate din aleea de acces, acea jumatate pe care vor fi parcate masinile. Va fi pana la poarta dar nu integral. Restul va fi teren compactat presarat cu pietris.
Pentru partea de supapa am inteles si eu ca este comuna treaba. O asemenea supapa costa 300 ron, iar Nicu, seful instalatorilor a zis ca nu este cazul, nu a motivat de ce nu ar fi cazul in schimb.
Noi avem o fetita de aproape 7 ani! :))

#25
ezechel

ezechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.02.2013
Salut.
Ma bucur sa aud, noi avem 2 baieti, 4 si respectiv 11 ani, deci o sa avem colindatori de CraciunPosted Image . Legat de supapa, eu zic sa nu-ti faci griji, cred ca este necesara daca stai la demisol sau la bloc la etaj inferior unde ai 3,4,5, etaje deasupra si se creaza presiune pe coloana in caz de infundare.
Despre treaba cu caminul de colectare cu pompa sti de la Sorin? Pentu ca noua nu ne-a spus nimic despre asta, decat ca o sa fie canalizare/apa si avem si noi copie dupa avizul acela favorabil.

#26
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Salut!

Atentia supapa de sens o vreau sa nu imi intre mie din retea in casa, nu de la eventualele ataje superioare. Asta in contextul in care se strica statia de pompare si se va umple caminul.
De la Sorin stiu de statia de pompare, spunea ceva si de iluminat stradal in zona parcarilor. S-a deschis discutia in contextul existentei unor cheltuieli comune. Va fi un contor comun pentru statia de pompare si iluminatul parcarii.
Am fost ieri la cei cu parchetul, sunt ok, din intamplare am constatat ca am facut cu iei anul trecut o amenjare.
Voi mai stiti ceva de Cadastru, cand va fi gata ?

Tu cate camere ai la duplex ?|

#27
ezechel

ezechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.02.2013
Sunt 4 camere, cu o mica diferenta de suprafata jos 45,6m patrati fata de 47,6 cum ai tu, este mai ingusta jos eu am7m latime tu 7,35, si altfel de compartimentare sus respectiv avem balconul la dormitorul mare, tu il ai la cel mic. Cu supapa, cred ca ar fi bine sa fie la capatul tevii comune la intrarea in camin si astfel suntem toti protejati, ar trebui vorbit cu ei. Oricum tu esti departe de camin, mai ingrijorat ar trebui sa fiu eu, iar daca se intampla necazul, Doamne fereste cred ca mai intai iese mizeria pe drum inainte sa ajunga in case Posted Image ,nici nu vreau sa ma gandesc, am avut experiente la bloc cu chiuveta de la bucatarie si nu eram acasa de a ajuns apa pana in sufragerie, si ce apaPosted Image ce mirosuri si erau de la bucatarie nu de la WC, groaznic. Odata cu mutatul la casa sper sa scapam definitiv de problemele astea.
Adevarul ca se vede ca nu prea e panta ba din contra este deal cum te duci spre metrou dar ar trebuii sa sape cei de la Apanova mai adanc acolo, orcum sunt obligati sa dea panta tevii de scurgere, chiar ei solicita in aviz pt teava din curte.
Cu cadastrul zicea ceva de 1luna jumate la noi, poate la voi mai repede.

Edited by ezechel, 27 February 2013 - 12:58.


#28
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Am fost azi in santier si l-am intalnit pe Sorin, care a cerut ca de Luni sa se faca curatenie generala, sa se scoata apa, sa faca masuratori pentru necesarul de umplutura cu pamant, sa cofreze scarile si centurile.
Cred ca urmare cerintei mele de a-mi monta sifoane de pardoseala s-a hotart sa puna la toata lumea, si o sa traga si o conducta separata pentru un robinet in gradina sa poti uda iarba, etc.
Pentru gresie am inteles ca se vor aduce alte mostre in jur de 100, ce vor fi depozitate in 2-ua containere undeva in zona complexului Apollo si se pot vedea incepand cu acest weekend.
Instalatorii si electricienii sunt azi in santier pentru cine este interesat.

#29
Monami9992

Monami9992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2013
Super!
Ti-a mai zis ceva de acte/cadastru/termene?

#30
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Da, nu mai devreme de 1 luna!

#31
Monami9992

Monami9992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2013
Aha... Cam asa ma asteptam si eu...

#32
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Dezvoltatorii si-au facut mai multe conturi pe softpedia si vb intre ei despre propriile lor cosciuge care nu se mai vand. Ha ha ha...foarte tare. Continuati baieti, continuati !

#33
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Se pare ca nu esti deloc informat in privinta vanzarilor!

#34
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Care din fete a fost azi in santier la ora 15:00 ?
PS: de Luni se intra la sape!

#35
Monami9992

Monami9992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2013
Me, me, me!
Cred ca erai in fata mea parcat. Dar pana sa-mi iau eu cizmele de cauciuc, ai plecat. Ai apucat sa vb cu cineva? Eu doar cu niste muncitori care ziceau ca trebuie sa ne termine zilele astea tencuiala.
La voi au terminat de tencuit pe interior?

#36
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Dap, eu eram. Am vazut ca vorbeai la telefon si nu am vrut sa  insist.
Am vorbit cu Mihai seful de santier, cu Nicu instalatorul si cu electricianul, pentru ultimele modificari. Maine pe la 10-11 merg iara sa vad daca s-a facut ce sa stabilit.
Pe mine m-a sunat pe seara si agenta de la Sud Rezidential, sa imi spuna ca de Luni se toarna sapa si sa ii spun daca mai am modificari de facut la instalatii.
S-a tencuit la mine tot.

Monami, tie cat ti-a spus ca este tocul la usi, cel care imbraca peretele pe ambele parti? Eu am de ales intre 3 varinante functie de grosimea peretelui: 100, 200 sau 300 ron.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate