Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Reexaminare permis anulat

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Mi se va anula permisul ptr alcoolemie.Intrebarea mea este,cand anume am dreptul sa cer reexaminare?Imediat dupa ce imi aflu sentinta, la un an de la data aceasta?Sau dupa ce va trece termenul in care sunt "urmarit penal" plus inca un al?Va rog sa-mi raspundeti strict care cunoasteti, si daca e posibil fara sa imi tina careva morala.Scurt si la subiect.Multumesc anticipat.

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
depinde ce o sa spuna sentinta, cel mai probabil pedeapsa este anularea permisului iar pedeapsa complementara (interzicerea unor drepturi) ar putea fi interzicerea redobandirii permisului pe o perioada, posibil 2 ani, dupa ce trece jumatate din aceasta pedeapsa poti cere reabilitare judecatoreasca deci cam dupa un an si dupa reabilitare poti sustine iar examen pentru redobandire permis.

#3
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012

View Posteugeniusro, on 15 noiembrie 2012 - 14:32, said:

depinde ce o sa spuna sentinta, cel mai probabil pedeapsa este anularea permisului iar pedeapsa complementara (interzicerea unor drepturi) ar putea fi interzicerea redobandirii permisului pe o perioada, posibil 2 ani, dupa ce trece jumatate din aceasta pedeapsa poti cere reabilitare judecatoreasca deci cam dupa un an si dupa reabilitare poti sustine iar examen pentru redobandire permis.

Am inteles.Multumesc pentru raspuns.Mai deranjez cu o intrebare.Am dreptul sa cer recalcularea alcoolemiei, de 2 ori daca nu ma insel.Cu cat imi poate "scadea" alcoolemia din aceste recalculari?

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
E mai mare posibilitatea sa iti creasca. Ce ti-a iesit la proba A si la proba B?

#5
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

Quote

Intrebarea mea este,cand anume am dreptul sa cer reexaminare?

Un an de la data ramaneri definitive a hotararii judecatoresti,daca pedeapsa este cu suspendare.
Sau sase luni de la executarea pedepsei,daca pedeapsa este cu executare.

Quote

Cu cat imi poate "scadea" alcoolemia din aceste recalculari?

Cu nimic,recalcularile se fac tot in baza acelorasi probe de sange,poate interveni o scadere semnificativa doar daca se demonstreaza ca nu a fost respectata procedura de calcul la IML.

Quote

depinde ce o sa spuna sentinta, cel mai probabil pedeapsa este anularea permisului iar pedeapsa complementara (interzicerea unor drepturi) ar putea fi interzicerea redobandirii permisului pe o perioada, posibil 2 ani, dupa ce trece jumatate din aceasta pedeapsa poti cere reabilitare judecatoreasca deci cam dupa un an si dupa reabilitare poti sustine iar examen pentru redobandire permis.

Redobandirea permisului nu are nici o legatura cu pedeapsa complementara si nici cu reabilitarea!

Edited by sebannu1, 15 November 2012 - 17:47.


#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostSixtyNine, on 15 noiembrie 2012 - 14:14, said:

Mi se va anula permisul ptr alcoolemie.Intrebarea mea este,cand anume am dreptul sa cer reexaminare?Imediat dupa ce imi aflu sentinta, la un an de la data aceasta?Sau dupa ce va trece termenul in care sunt "urmarit penal" plus inca un al?Va rog sa-mi raspundeti strict care cunoasteti, si daca e posibil fara sa imi tina careva morala.Scurt si la subiect.Multumesc anticipat.

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
Posted Image a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art.64 lit.c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.

Dosarul de examen în vederea redobândirii permisului de conducere trebuie să cuprindă următoarele documente
Cerere-tip;
Fişa de şcolarizare (valabilă un an de zile de la data emiterii);
Certificatul de cazier judiciar valabil;
Original / copie a documentului de identitate;
Chitanţa de plată a taxei de examinare;
Copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, rămasă definitivă.

...Deci faci scoala din nou, dai examen, poate pici Posted Image

Edited by Josef_Mengele, 15 November 2012 - 18:27.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
ce treaba are ca fisa de scolarizare e valabila un an???? Posted Image

legea e clara, un an sau jumatate de an, in functie de situatie

Quote

Art. 116

(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una din situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii penale sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b  )a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
oug 195/2002

Edited by slai, 15 November 2012 - 18:39.


#8
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012

View Postdiahim, on 15 noiembrie 2012 - 16:20, said:

E mai mare posibilitatea sa iti creasca. Ce ti-a iesit la proba A si la proba B?
Proba A 1.45 ....proba B....1.30

View PostJosef_Mengele, on 15 noiembrie 2012 - 18:23, said:

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
Posted Image a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art.64 lit.c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.

Dosarul de examen în vederea redobândirii permisului de conducere trebuie să cuprindă următoarele documente
Cerere-tip;
Fişa de şcolarizare (valabilă un an de zile de la data emiterii);
Certificatul de cazier judiciar valabil;
Original / copie a documentului de identitate;
Chitanţa de plată a taxei de examinare;
Copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, rămasă definitivă.

...Deci faci scoala din nou, dai examen, poate pici Posted Image

Acuma pe bune, iarasi trebuie sa fac scoala din nou?Trebuie sa platesc scoala din nou,ore de condus, de legislatie...etc?! Eu din cate am auzit, trebuie doar sa dau examenele, cel de sala si de oras, nu sa si fac scoala din nou...Si da, am mai auzit si varianta ca ma poate pica de cateva ori, ca "sa ma invat minte" ...

#9
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Da trebuie!
Te pica nu ca sa te invete minte, ci sa ia niste taxe, taxele pt examinare platite de tine sunt mult mai mari decat cele normale! 75 lei fata de 5 si 15 lei!

Edited by Josef_Mengele, 15 November 2012 - 19:35.


#10
Rpintilescu

Rpintilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2012

View Posteugeniusro, on 15 noiembrie 2012 - 14:32, said:

depinde ce o sa spuna sentinta, cel mai probabil pedeapsa este anularea permisului iar pedeapsa complementara (interzicerea unor drepturi) ar putea fi interzicerea redobandirii permisului pe o perioada, posibil 2 ani, dupa ce trece jumatate din aceasta pedeapsa poti cere reabilitare judecatoreasca deci cam dupa un an si dupa reabilitare poti sustine iar examen pentru redobandire permis.
Eugen vorbeste prostii.
Poti sa dai din nou examenul pentru scoala de soferi dupa un an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti de condamnare.Pe romaneste la un an si 10 zile dupa ce se pronunta sentinta judecatoreasca,sentinta care ramane definitiva in 10 zile de la pronuntare, daca nu se face apel.
Pentru redobandire, nu mai trebuie sa faci scoala de soferi inca o data, nici macar cursuri de legislatie si alte baliverne.Trebuie doar sa-ti faci dosarul complet, la care anexezi si copie dupa hotararea judecatoreasca de condamnare.
Atat!

#11
Elvis0788

Elvis0788

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2020
Ce inseamna dosar complet? Ce conține acel dosar?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate