Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...

[Cum] Magneti Puternici - Cum se ...

Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...
 Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere
 Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...
 Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 P3110

- - - - -
  • Please log in to reply
278 replies to this topic

master_oz

master_oz

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ca idee incearca o eliberare a memoriei.

Eu am asa:
1,33gb aplicatii
321 mb pictura, video
292kb audio
3,83mb descarcari
513 diverse fisiere
spatiu disponibil: 2,54gb

Dupa ce am folosit Clean Master pentru curatare a scazut spatiu la aplicatii la valoarea 1,32gb implicit a crescut spatiu disponibil la 2,55gb.

newages

newages

Member

• Grup: Members
Multumesc master_oz, am instalat Clean Master, l-am rulat, s-a curatat ceva insa nu am rezolvat problema : adica daca adun aplicatiile + imagini, videoclipuri + audio + diferite fisiere + spatiu disponibil , nu imi da nici pe departe 4,49 GB, ...adica rezulta undeva la 2,15 GB, ... unde or fi restul pana la 4,49 GB???

La tine daca fac adunarea asta : 1,33gb aplicatii + 321 mb pictura, video + 292kb audio + 3,83mb descarcari + 513 diverse fisiere + spatiu disponibil 2,54gb , rezulta undeva la 4,71 GB, ... care este foarte ok, adica iese la socoteala aprox spatiul total al tabletei.

NU stiu ce naiba sa ii fac?

newages

newages

Member

Spre exemplu, dupa ce am mai curatat azi tableta si am mai dezinstalat si o multe programe mi-a rezultat urmatoarea situatie :
Attached File  samsung tab2(2).jpg   99.05K   14 downloads
Dupa cum se vede in poza Spatiul total este 4,49 GB, din care ocupat este :
- 823 mo - Aplicatii;
- 296 mo - Imagini, videoclipuri;
- 200 ko  - Audio (adica mai nimic), aici sunt Ko nu Mo, hai sa zic ca e 1Mo aici la Audio;
- 148 mo - Diferite fisiere.
Facand o adunare sumara, cele de mai sus dau ... 1268 Mo, adica aprox. 1,27GB, care scazuti din Spatiul total de 4,49 GB, ar trebui sa ramana liber apox 3,22 GB.
Insa mie imi arata ca mai am Spatiu disponibil doar - 612 mo (0,61GB) - Spatiu disponibil, cum se vede in poza.

Stie cineva care sa fie explicatia???

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Am luat Galaxy Tab2 P3100 (3G+WiFi) cu Android 4.0.4 pe ea, dar am pus pe ea v4.2.2 si merge excelent. Sunt super multumit de ea. Pentru internet folosesc un SIM de la RDS care merge OK. Singurul "inconvenient" e ca n-am gasit inca un kernel pentru OC, deoarece procesorul A9 ruleaza la 1GHz, dar poate rula lejer la 1.5 GHz.

Edited by SOCRATE_MMXII, 23 August 2013 - 00:12.

newages

newages

Member

Ai avut probleme cu memoria/spatiul de stocare pana sa pui Android 4.2.2 ?

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Sincer sa fiu, nu stiu. Mie-mi zice ca TOTAL DEVICE CAPACITY  e 8 GB, iar daca adun totul, imi da corect. Totusi sunt surprins de spatiul prea mic de stocare intern al tabletei. P3100 are minim 8GB si nu mai putin.

newages

newages

Member

View PostSOCRATE_MMXII, on 23 august 2013 - 15:35, said:

Totusi sunt surprins de spatiul prea mic de stocare intern al tabletei. P3100 are minim 8GB si nu mai putin.

Da, nu stiu asta a mea este P3110, deci mai slaba decat a ta (este fara cartela gsm, aia de vro 10 mil, a ta este vro 15 mil), insa nu mai stiu cat spatiu a fost la inceput? O fi fost 8gb, o fi fost 5 gb, nu mai stiu.
Insa chiar si asa la 4,49 GB spatiu, ... toate aplicatiile adunate nu imi iese memoria la socoteala.
O sa ii dau o resetare generala, nu stiu. Nici nu stiu daca are buton pentru asa ceva.

P.S. acum am verificat si trebuia sa aiba 8GB si asta a mea, ...chiar foarte curios ca imi arata doar 4,49 GB !!!
Oare s-o fi bulit? E posibil? Sa se strice doar o parte de memorie?

Edited by newages, 23 August 2013 - 18:01.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

P3110 e identica la specificatii cu P3100, mai putin suportul 3G, deci cardul intern trebuie sa fie de 8/16/32 GB. Din asta rezulta clar ca ai o problema cu cardul intern. Salveaza-ti aplicatiile pe un card SD extern si da-i un factory reset: Settings - Backup and reset - Factory data reset - Reset device - Erase everything. Sau daca e in garantie, du-o la ei, ca e clar o problema. La setari trebuie sa scrie clar ca spatiul de stocare intern e 8GB.

newages

newages

Member

Multzam, chiar ma pregatesc sa fac operatiunea asta sa vad ce iese si daca imi reapare memoria. Revin cu rezultatul !

newages

newages

Member

Attached File  samsung reset.jpg   70.44K   12 downloads
Acum Spatiul total este 4,49 GB, din care ocupat este :
-  213 mo - Aplicatii;
- 20 ko  - Audio;
- 69,38 mo - Diferite fisiere;
- 4,16 GB - Spatiu disponibil

Acum socoteala ar da, dar Spatiul total este tot de 4,49 si nu de 8 GB.

Edited by newages, 23 August 2013 - 20:52.

master_oz

master_oz

Senior Member

4,49 GB este spatiul ocupat de SO Android. Rezulta ca ar trebui sa ai cam 3,51 GB liberi pentru aplicatii si fisiere.

La mine din calcul apare un surplus de spatiu utilizat (sau nu calculez io ceva bine):
aplicatii:         1.32 GB +
imagini, video: 321 MB+
descarcari:     3.82 MB+
diverse fisiere:513 MB+
spatiu liber:    2.54 GB+  da cam
                      4,69 GB

Acu e cam mult dar am vazut ca unele fisiere mi le pune aiurea. exemplu: n-am fisiere cu imagini sau video pe memoria interna, de asemenea cand vreau sa vad ce aplicatii am in acel spatiu de 1,32 GB mi le afiseaza si pe cele instalate pe stick.

Voi incerca sa scot stik-ul sa vad ce imi afiseaza

Dupa scoaterea stick-ului la aplicatii imi afiseaza 1,31 GB iar la spatiu disponibil 2,55 GB. Curios e ca la imagini, video imi arata tot 321 MB desi in momentul in care intru acolo nu imi mai afiseaza acele imagini de pe stick ci doar cateva imagini ale unor aplicatii din memoria interna.

Edited by master_oz, 23 August 2013 - 21:02.

newages

newages

Member

Adica vrei sa spui 3,51 GB este ocupat de android si restul adica 4,49 GB ar trebui sa fie liberi ? Impreuna facand 8 GB.

master_oz

master_oz

Senior Member

4,49GB e spatiul pentru  SO android. 3,5 GB iti lasa tie pentru diverse

3.Storage : Galaxy tab 2 p3110 has an inbuilt storage of 16 GB out of which 11.5 GB is user available.This much of space is enough to install too many android apps.Also you can store your personal data on this tablet without the need of external sd card

Aici am gasit precizari despre spatiul disponibil pentru o tableta de 16 GB, dar memoria utilizata de SO Android e aceiasi: 16GB-11,5GB=4.5GB.

Sau vezi si pe aici explicatii

Cel mai bine poti sa scrii un mail serviciului de clienti Samsung Romania sa te lamureasca si/mergi la un service cu ea si ne spui ce ai rezolvat.

am editat, am corectat, dar tot nu stiu daca e bine

Ar fi bine sa ne documentam sau sa intrebam si aici.

Edited by master_oz, 23 August 2013 - 21:27.

master_oz

master_oz

Senior Member

aici am gasit asa: 16 GB - 11,87 GB = 4,13 GB SO Android

4,13 GB adunat cu restul da cei 16 GB ai tabletei.

Prin analogie 8GB - 4,49 GB afisati = 3,51 GB SO Android. Sper ca de data asta e ok, altfel o sa se cruceasca altii de capacitatile mele matematice.

Eu ma tot luasem dupa ce am gasit pe net. Oricum nu vad de unde diferenta de dimensiune pentru SO Android din exemplu (4.13 GB)cu ceea ce imi da mie si tie (3.51 GB) pentru ca eu cred ca in link ar fi SO initial al tabletei 4.0.3 care nu cred ca ar fi mai stufos decat 4.1.3 pe care il am in prezent. De asemenea nu mi se pare normal ca SO Android sa ocupe mai mult spatiu pe o tableta cu o memorie mai mare (16 GB din exemplu versus 8 GB ceea ce detinem noi). SIngura explicatie ar fi ca in exemplu ar fi o tableta cu conexiune 3G si diferenta sa fie alocata segmentului destinat comunicarii GSM.

Poate intervine careva si imi spune unde gresesc.

newages

newages

Member

Da cred ca rationamentul tau este corect cu privire la marimea SO Androidului la tableta cu si fara 3G.
Deci ne-am lamurtit, 3,51 GB ar fi haliti se sistemul de operare la tableta cu 8 GB, restul de 4,49GB sunt cei pe care-i vad eu., ... ce nu inteleg este cum de SOCRATE are, citez:
"TOTAL DEVICE CAPACITY  e 8 GB, iar daca adun totul, imi da corect."

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

La "spatiul total" ar trebui sa scrie 8GB, nu 4.59. E clar, cardul intern e bulit. Du-o la service.

master_oz

master_oz

Senior Member

"TOTAL DEVICE CAPACITY  e 8 GB, iar daca adun totul, imi da corect."

Pai ori stie clar cat are memoria interna si stie cat ii ocupa SO apoi a facut calculul, ori apare in alta parte prin setari (io n-am gasit) cifra de 8 GB si iar, la efectuarea calcului, ii da corect.

@ SOCRATE Dar ia fa dumneata un print screen sa vedem ca la spatiu total scrie 8 GB.

Mie imi arata tot 4,49 Gb si am un link pe site-ul oficial Samsung Romania unde apare o memorie totala de 11,87 GB. Plus verifica celelalte link-uri din postarile mele anterioare in care oamenii se plang ca spatiul total este mai mic decat cel precizat pe cutie.

De asemenea e aiurea ca m-am chinuit atat sa rationez, nefiind nicaieri precizat gradul de ocupare al memoriei de catre SO.

Ma incurcasera datele de pe net (am citit pe dos 4,5GB disponibili ca fiind de fapt ocupati de SO).

Cred ca se putea preciza undeva in soft cat ocupa SO Android avand in vedere ca memoria ocupata de SO variaza in functie de memoria disponibila (vezi la MEMORIE) TOTALA ) si evident in functie de versiunea SO.

Edited by master_oz, 23 August 2013 - 22:57.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Nu gasesc o aplicatie care sa faca screenshot cum trebuie. Caut si fac, sa intelegi ce vreau sa zic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate