Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie laptop "gaming" 3100 Ron

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Buna seara.
Imi puteti da un sfat in privinta achizitionarii unui laptop in jurul sumei de 3100 Ron? (nu ma supar daca ies mai ieftin de atat Posted Image  )

Cateva cerinte:
- sa nu fie Acer
- sa fie destul de fiabil (sunt student deci nu cred ca o sa-mi cumpar alt laptop prea curand  )
-  procesor i7  daca se poate Posted Image
- sa aibe mai mult de 4 gb RAM
- o placa video destul de buna incat sa pot rula jocurile aparute recent si care o sa apara in viitor (nu am pretentia sa joc la HIGH GTA V  )

Sper sa nu credeti ca am cerinte exagerate Posted Image) (daca da, spuneti-mi)


Si vreau sa va mai intreb ce credeti despre BLACK FRIDAY . Se merita sa mai astept pana atunci? Stiu ca site-urile emag.ro si pcgarage.ro fac discounturi in ziua aia.

Un alt discount vad ca ofera maine (14 noiembrie) magazinele Altex si Media Galaxy ( Click pentru detalii )

Eu "am pus ochii" pe aceste doua laptopuri:

Notebook / Laptop Asus 15.6'' K55VM-SX114D Ivy Bridge Core i7 3610QM 2.3GHz 8GB (4GB + 4GB cadou) 750GB GeForce GT 630M 2GB

Notebook / Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad Y570 Core i7 2670QM 2.2GHz 8GB (4GB + 4GB cadou) 750GB GeForce GT555M 2GB Black

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sa nu fie Acer in 3100 si cu i7,greu,spre imposibil.
In banii aia ai un Dell cu i5 + HD7730,o configuratie ce se descurca foarte ok in orice joc: http://www.pcgarage....730m-2gb-linux/

De Black Friday posibil sa fie oferte,daca poti astepta pana atunci e ok.

Legat de Altex,nu au reducere efectiva (cel putin nu cred),dar maine iti ofera 20% din valoarea produsului achizitionat sub forma de voucher ce poate fi folosit intr`o anumita perioada si la anumite produse,vezi descrierea promotiei.

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
1 asus

#4
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012

View Postgeorgik12, on 13 noiembrie 2012 - 20:02, said:

Sa nu fie Acer in 3100 si cu i7,greu,spre imposibil.
In banii aia ai un Dell cu i5 + HD7730,o configuratie ce se descurca foarte ok in orice joc: http://www.pcgarage....730m-2gb-linux/

De Black Friday posibil sa fie oferte,daca poti astepta pana atunci e ok.

Legat de Altex,nu au reducere efectiva (cel putin nu cred),dar maine iti ofera 20% din valoarea produsului achizitionat sub forma de voucher ce poate fi folosit intr`o anumita perioada si la anumite produse,vezi descrierea promotiei.


De ce spui ca-i imposibil cu i7? Exemplele mele sunt cu procesor i7 Posted Image


@virtualx Mersi pentru parere! ^_^

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ai precizat ca doresti un laptop pentru jocuri,iar pentru asta ai nevoie de o placa video cat mai puternica,nu de un procesor foarte bun.
Diferenta intre i5 si i7 in jocuri nu e foarte mare,dar intre GT630 si HD7730/GT640M e semnificativa,facand diferente intre detalii medium-high (cu GT630M) si predominant High (HD7730).

#6
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Pai ma joc eu cu al meu pe high la toate jocurile tot cu gt630m si i3 cu HT.

#7
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012

View Postgeorgik12, on 13 noiembrie 2012 - 20:19, said:

Ai precizat ca doresti un laptop pentru jocuri,iar pentru asta ai nevoie de o placa video cat mai puternica,nu de un procesor foarte bun.
Diferenta intre i5 si i7 in jocuri nu e foarte mare,dar intre GT630 si HD7730/GT640M e semnificativa,facand diferente intre detalii medium-high (cu GT630M) si predominant High (HD7730).

Nu stiu de ce, dar nu ma atrage acel Dell. Desi nu are o carcasa glossy, urmele de degete raman pe ea. Iti multumesc mult ca mi-ai raspuns si ca mi l-ai recomandat, dar pur si simplu nu este "pe gustul" meu .

#8
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Poti sa mergi pe asta: http://www.oktal.ro/...ized Aluminum_6

http://www.oktal.ro/...ray-o84182.html
Sau asta , te asigur eu ce e de calitate.

http://www.pcgarage....gb-linux-black/

http://www.pcgarage....555m-2gb-black/

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostNinjaToWn, on 13 noiembrie 2012 - 20:39, said:

Nu stiu de ce, dar nu ma atrage acel Dell. Desi nu are o carcasa glossy, urmele de degete raman pe ea. Iti multumesc mult ca mi-ai raspuns si ca mi l-ai recomandat, dar pur si simplu nu este "pe gustul" meu .
Nu iti limita alegerile doar pe baza unor mofturi,dupa cum am spus,mai mult vei simti diferenta intre placile video decat intre procesoare in jocuri.
Eventual,mai ai si varianta cu GT650M pe care a postat`o colegul mai sus,e foarte ok.

#10
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Nu e doar un moft. Vreau un laptop care sa-si merite banii tinant cont ca sunt student si nu am un loc de munca.

Cred ca daca astept Black Friday, pot urca la o suma de 3500 Ron acuma (si daca prind reducere in ziua aia sa-l iau mai ieftin Posted Image )

Edited by NinjaToWn, 13 November 2012 - 21:09.


#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Te inteleg,insa trebuie sa intelegi si tu ca jocurile pun un accent mult mai mare pe placa video decat pe procesor,iar un i5 se va descurca exelent in orice joc,fara nicio problema.
Daca prinzi de BF o oferta cu i7 + GT640M/HD7730 atunci e perfect,insa nu ti`as recomanda ceva sub placile astea doua,totusi ai un buget generos si e pacat sa te alegi cu o placa video mediocra.

#12
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Eu am lenovo-ul si e absolut minunat, are coolerul mare si se raceste foarte bine. Merge ok in GTA IV, cu detaliile medium-high.

#13
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012

View Postgeorgik12, on 13 noiembrie 2012 - 21:13, said:

Te inteleg,insa trebuie sa intelegi si tu ca jocurile pun un accent mult mai mare pe placa video decat pe procesor,iar un i5 se va descurca exelent in orice joc,fara nicio problema.
Daca prinzi de BF o oferta cu i7 + GT640M/HD7730 atunci e perfect,insa nu ti`as recomanda ceva sub placile astea doua,totusi ai un buget generos si e pacat sa te alegi cu o placa video mediocra.

Exact, eu imi consider bugetul prea generos pentru posibilitatile mele si de aia am asteptari asa de mari de la un laptop Posted Image . Vreau sa ramana bani si de un cooler in asa fel incat sa nu-mi ia foc Posted Image

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Foc nu ia,dar un cooler e binevenit.
Vezi tu de BF ce oferte vor fi,alegerea mea ti`ma exprimat`o mai sus.

#15
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Iti multumesc! ^_^

Nu stii, se pot vedea promotiile care vor fi inainte de BF? Adica daca o sa apara cu o zi doua inainte informativ :)

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu,promotiile se vor afisa doar in ziua respectiva,in functie de ora de la care isi propune magazinul.
La PC Garage stiu ca e de la 00:00.

#17
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Multumesc mult! ^_^

O sa revin la acest topic pe data de 22.11 sa vad daca au mai aparut promotii cu o zi inainte de BF  ^_^

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Te asteptam. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate