Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Retrocedare teren- executare primarie-Ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Buna seara.
Voi incerca sa fi cat pot de scurt in relatare istoriei tatalui meu cu prmaria Popesti Leordeni Ilfov astfel incat sper sa ajungem si la o solutie.
Astfel:
  • 02.03.1998 s-a facut o cerere de reconstituire a dreptului de proprietate asupra a unei suprafete de 3,5 ha in termenul prevazut de L. 169/1998  -  nu s-a intamplat nimic ( ai mei delasatori...)
  • 17.05.2005, in baza L 247/2005 s-a solicitat acelasi lucru, s-a tergiversat, s-au cerut completari la dosar, etc....in 02.05.2006 am fost instiintati ca  s-a respins cererea  din lipsa de acte doveditoare...hm...
  • 18.05.2006 ne-am adresat Comisiei judetene Ilfov si am facut contestatie
  • 16.02.2007 Comisia judeteana resping contestatia prin hot. 550/16.02.2007 pe motiv ca nu se face dovada continuitatii dreptului de proprietate pt suprafata solicitata de la dobandire pana la colectivizare.
  • 17.07.2007 am facut o plangere la Judecatoria Cornetu
  • 06.05.2008 am castigat procesul si sentinta a ramas definitiva si irevocabila. Aceasta anuleaza Hot. 550/16.02.2007 si  hotaraste asa: -  Dispune reconstituirea dreptului de proprietate pe suprafata de 3,5 ha situat anterior colectivizarii in zona industriala a orasului Popesti Leordeni, tarlaua xy, pe un alt amplasamet stabilit de intimate si acceptat de contestator in acord cu prevederile art.24 alin. 2 si 3 din L 1/2000 si ale art.34 din HG 890/2006 sau in lipsa de teren disponibil in natura, prin despagubiri, prin inscrierea contestatorului in anexa 23.
  • 17.12.2008 am solicitat punerea in aplicare  a sentintei si in aceasi (ce coincidenta) data Comisia Oraseneasca Popesti... prin Sef Serviciu Registru Agricol  emana un referat prin care sutine urmatoarele, citez:" propun comisiei orasenesti datorita deficitului de teren disponibil in natura, prin despagubiri, prin inscrierea conestatorului in anexa 23 la pozitia 696..." iar in aceasi data Comisia oraseneasca Popesti Leordeni emana o hotarare in spiritul propunerii mai sus mentionate ( au semnat toate hahalerele...ma scuzati, membrii comisiei inclusiv primarul )
  • 03.06.2009 Primaria transmite Prefecturii spre avizare propunerea de suplimentare a anexei 23 cu suprafata de 3,5 ha si anexeaza referatul mentionat mai sus
  • 18.06.2009Prefecura emite o Hotarare prin care splimenteaza anexa 23 conform cu suprafata de 3,5hasi o transmite catre Agentia Domeniilor Statului, Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Ilfov si Primariei ( respectiv Comisiei Orasenesti ...) in vederea punerii in aplicare
Aici a murit tot si sa nu va inchipuiti ca nu au fost vizite in sintrebari, au fost doar raspunsul era acelasi, nu s-a intrunit Comisia, reveniti maine, saptamana viitoare.... tatal meu este bolnav, in varsta ...ma rog si nu a facut valuri.

In luna Mai 2011 am decis sa ma implic si sa trimit in executare Comisia locala si Comisia judeteana.
Incuviintarea a fost obtinuta, cele 2 comisii au fost somate  de executor in data de 09.09.2011
sa se conformeze Titlului executoriu ( respectiv a sentintei)
Singrul raspuns a venit din partea Institutiei Prefectului si spune, citez: "...comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate poate emite titluri de proprietate numai dupa ce comisiile locale inainteaza documentatii cuprinzand anexele validate, planurile parcelare, procesele-verbale de punere in posesie si schitele terenurilor. "
De aici s-a perimat executarea, pentru ca noi nu am staruit iar executorul oricum se misca doar impins de la spate.

Voi, ce ati face mai departe? In ce masura ma pot indrepta impotriva lor in instanta pentru daune ?
totusi eu as vrea teren, acle despagubiri , sincer nici nu stiu la ce se refera. Pe de alta parte as putea cere daune pe motiv ca nu m-am folosit de un bun care imi revenea de derept?
Stiu ca ma repet insa, in aceasta situatie cum ati proceda mai departe?

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Din descrierea ta rezulta ca in 18.06.2009 prefectura a dispus acordarea despagubirilor in locul terenului. Dupa parerea mea esti indreptatit la daune care nu pot depasi dobanda bancara pentru depozitul la termen plus actualizarea sumei cu rata inflatiei. Termenul pentru aceasta cerere ar fi de la data acordarii pana la plata efectiva. Aceasta in privinta daunelor.
Legat de problema institutionala, verifica pe site-ul OCPI Ilfov daca tarlaua xy din Popesti Leordeni are planul parcelar. Din cate stiu, anul acesta au definitivat amplasamentele.
Consulta-te cu un avocat in privinta unei ordonante presedentiale pentru obligatia de a face. Verifica daca despagubirile in cauza nu fac parte din acele despagubiri amanate la plata de guvernul Boc pana in anul 2016.
Ceea ce am scris mai sus sunt numai sfaturi din punctul meu de vedere. Un avocat cred ca-ti va da o solutie mai buna.

#3
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Cine cuantifica suma la care ei achita dobanda care nu poate depasi dobanda bancara? in cadrul carui proces se face evaluarea bunului imobil in contextul in care terenul original este deja retrocedat altor persoane? Un proces penal ar fi oportun?

#4
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Pai asta ai intrebat: "In ce masura ma pot indrepta impotriva lor in instanta pentru daune ?"
Despagubirile se acorda in baza unor acte normative.
Esti in procedura civila sau contencios. Nu vad aspectul penal decat in masura in care identifici autorul.

#5
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Aspectul penal este nerespectarea/neaplicarea unei hotariri a instantei. Iar in cadrul unei plangeri penale este de competenta procurorului sa identifice autorul, nicidecum a mea. asta ar fi un aspect secundar, cel principal estemetoda prin care sa ajung la obtinerea terenului in cauza, nu sa stau sa astept despagubiri efemere sau exectarea bunrilor mobile si imobile aflate in posesia primariei respectiv prefecturii..

#6
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Succes in demersul penal. Legat de obtinerea terenului nu cred ca ai sanse. Daca soarta te va ajuta, anunta-ne si pe noi.

#7
Cadoro333

Cadoro333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2018
Ai rezolat ceva intre timp cu terenul? Si eu sunt in aproape aceeasi situatie, tot cu primaria Popesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate