Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

fundatia casei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#73
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 gabriel1981, on 09 decembrie 2012 - 20:02, said:

deci sa sapat in plus pentru a face nivelul cam la o adancime de  0.60  argila prafoasa galbena incepe de la 0.40 armare,probleme de inghet nu o sa am pentru ca va ramane cel putin 1 metru in pamant,talpa are o latime de 0.60 adancime de circa 0.50,talpa este armata doar cu fierul de la elevatie care duce pana in mijlocul talpii,iar afara elevatia a ramas de 1.20 din care 0.50-0.70 a fost acoperit cu pamant ramanand astfel 1mt. in pamant.


tie iti spun doar ca casa parinteasca unde am copilarit si eu este din caramida  plina doar parter, acum 23 de ani parintiimei au mai contruit 2 camere din bca langa aceasta casa fara nici un stalp si fara fier doar un pic de fundatie fara fier,pana acum nu am nici macar o crapatura, deci podul cu grinzile de lemn cu tabla cu lutul pus peste pod cu porumbul si toate lucrurile din pod s-au sustinut(inca) pe bca
In copilarie,erau niste seriale de tv,prin 75-80 secolul trecut,serialul se numea  "Scoala curajului" au fost 2-3 serii de cite 30- seriale,cred ca te poti numii unul dintre pretendenti,ai absolvit scoala curajului fara sa vrei,iar acum ne povestesti ceea ce ai trait...ma rog doza ta si a majoritatii oamenilor de inconstienta asupra riscurilor la care te/se expun observ ca atinge cote alarmante,dar fiecare "cum isi face asa trage" sau "cum iti asterni, asa dormi!,insasi faptul ca ai dat un like unui user care n are nimik de spus in c tii,spune tot,dar te rog eu frumos,explicami un lucru pt ca nu inteleg ce vrei exact de la noi,astia "ing de tuns oua",sa ti dam un proiect ok tehnic sau vrei sa inventam noi pe pielea ta sa ti faci o casa din carton,paie,stuf-armat...credema ca sint uimit de inconstienta unor oameni ca tine,care dupa ce primesc sfaturi avizate,pun intrebari la care orice raspuns nu ar fii ok,decit daca ar fi totul ieftin!
"Ieftin si bun nu exista", in nici un domeniu,la fel cum in c tii nu exista "repede si bine",doar ca unii nu vor sa inteleaga ca BCA ul nu este si nu va fi portanta nici daca il faci  "sandwis cu beton armat",inclusiv daca betonul stilpilor intra in strepii sau in "maselele"zidariei de bca...Daca ai ceva impotriva proiectantilor si arhitectilor,este problema ta,eu unul am fost ing-sef de santier/proiect in tara si in occident vreo 18 ani,NUMAI pe executie,atit pe structura cit si pe finisaje,si eu m am mai certat cu proiectantii din N motive(structura exagerat de armata sau slab armata),dar nu mi am permis niciodata sa scot un stilp sau vreun pc52 din vreun stilp sau grinda doar pt ca ii trebuia lui dorel acasa sa si faca un gard sau vreun garaj,ok!Eu sint mai de moda veche,acolo unde mi se pare ceva in neregula ,mai bine pun 2 fiare in plus,dar numai dupa un calcul in prealabil si o consultare cu proiectantul,nu fac nimik de capul meu sau pt ca asa am vazut la casa lui tata/bunicul si ar merge si fara fier!Ceea ce spuneti voi aici,ma rog unii dintre voi,este de domeniul "primitiv",eu cred ca am evoluat f mult din punct de vedere tehnic,iar daca ,cu 20-40 de ani in urma era permis orice aberatie,eu va sfatuiesc sa nu repetati greselile "inaintasilor",asta daca va iubiti familia si personal viata,altfel...puteti face si desface BCA ul asta pe toate partile,nu va fii portant niciodata,bca ul este doar ca sa nu bata vintul,incadrat de o structura de BA cu sau fara zidarie in strepi sau masele/carii,producatorii spun multe ,realitatea este de fapt alta-uneori infricosatoare-dar nimeni nu face nimikin tara asta,totul este politic si este permis,depinde cu "cine te tragi de sireturi"!Iar ca sa dau un exemplu chiar rusinos depsre mechel,din cite analize de pc 52 am facut,adica vreo 15 grosimi,nici una nu s a incadrat in limitele declarate/impuse de normative,iar aici vb de rezistenta la curgere,grosime si greutate specifica/masa liniara...alo ati inteles ceva,cred ca deja vb chineza pt multi dintre inconstienti,dar eu incerc totusi sa va conving ca ...nu e o gluma sa ti construiesti o casa.Proiectantii,marea lor majoritate se cam dau dupa client,au ei acoperire legala,stiu ei exact cum "s o dea dupa cires",se gasesc diverse explicatii in caz de...iar legislatia la noi e fff slaba,ok,plus coruptia generalizata,este perfect mediul de care au ei nevoie(si nu numai ei,probabil va convine si voua!,doar e ieftin ca braga!),iar acest lucru este valabil si pt producatorii de materiale,ok!
Va multumesc  oricum pt comentariile la adresa mea care n au nici o legatura cu tehnica in c tii,oare ma pot apuca de "barbierit betonul cu spaclu" ca doar n am normative si nici norma zilnica,unii le mai confunda,ca sa nu spun 90%!

#74
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
cand am spus despre casa noastra care se sustine pe bca  am vrut sa contrazic unii care spun ca bca-ul trebuie sa se sustina numai pe el. eu lucrez dupa proiect greseala mea a fost aceia ca incerc sa respect proiectul dupa cum spune toata lumea respecta proiectul. cu tunsul la oua recunosc ca am gresit probabil ca vroiam sa cred ca nu aveti dreptate de aceia va cer mii de scuze. aveti dreptate despre sistemul din romania chiar daca cumperi materiale cu certificate de garanzie si calitate nu se poate sa ai incredere niciodata.cu datul dupa cires aveti dreptate din pacate asa functioneaza in romania. de aceia am deschis acest topic si caut informatii ca la urma urmei sa nu stiu ce sa mai cred ,gandurile ma bat stresul ma apasa. iar eu sunt unica persoana care decide cum va fi contructia, da am si familie. timpul trece iar in primavara trebuie sa ma apuc de constructie inca nu m-am hotarat poate voi cauta alt proiectant din alt judet poate o voi face numai parter de fapt sunt multi de poate.

#75
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Trebuie sa incepeti cu un studiu geo al terenului pe care l detineti,de regula se afla la primaria locala,iar aici aflati si adincimea minima de fundare(80-120 cm,sub cota  a PN)plus alte detalii despre natura pamintului cu care  va prezentati la un proiectant ,asa mai trecut de 35-40 de ani,eventual la un arhitect,caruia ii spuneti ca vreti sa traiti sigur in casa ce urmeaza sa o construiti,sa reziste pina la 8 gr pe richter,ce este peste deja se schimba relieful!
Alegerea materialelor este iar o treaba delicata si necesita multa alergatura,dar in opinia mea casa cu zidarie din BCA costa mai mult decit una pe caramida,intra mai mult fier si beton,cofraje-manopera mai scumpa/multa(e la kg de fier -taiat ,fasonat,legat,montat,si la mc la beton,mp la cofraje)deci,BCA ul este o mica teapa din multe puncte de vedere,inclusiv la rezistenta finala a constructiei.
La blocurile din structura de BA cu zidarie de bca este c u totul altceva acolo,sint diafragme,lamele,(pereti de BA,stilpi mai grosi de BA)placi de beton f bine armate care creeaza o structura durabila si sigura.Pt o casa,structura cea mai buna este din caramida plina cu stilpi si cadre de BA,e si cea mai scumpa de altfel,urmeaza caramida soceram sau brikstone (caramida plina cu gauri)iar cea mai ieftina este caramida GVP/porotherm care este portanta din ce spun producatorii-de fapt e cam semiportanta,in opinia mea si nu numai!
Deci rabdare,nervii de otel,mult calm,atentie mare la alegerea executantului,si multa lectura tehnica ,altfel te intorc meseriasii cum vor ei,ok!

#76
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu stiu daca ati citit de la inceput ,dar studio geo sa facut. deci talpa nu este armata adica elevatia pleca direct din fundul talpii talpa este larga de 0.60 si adancimea de 45-50 cand sa sapat terenul sa sapat in plus pentru a nivela terenul deci adancimea ar fi pana la 0.60  etrierul are o inaltime de 1.60 care pleca din fundul talpii.o sa pun cateva planuri cu armarea fundatiei.



#77
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 gabriel1981, on 15 decembrie 2012 - 17:25, said:

nu stiu daca ati citit de la inceput ,dar studio geo sa facut. deci talpa nu este armata adica elevatia pleca direct din fundul talpii talpa este larga de 0.60 si adancimea de 45-50 cand sa sapat terenul sa sapat in plus pentru a nivela terenul deci adancimea ar fi pana la 0.60  etrierul are o inaltime de 1.60 care pleca din fundul talpii.o sa pun cateva planuri cu armarea fundatiei.

Scan_Doc0001.pdf
Sint obligat sa va dau o veste proasta!In opinia mea este un dezastru absolut fundatia aceea,fara cuzineti si relativ subtire ca  BA,nu mai vb de cum e gindit si pus in opera pc52/fieru'!Poate este fundatia de la o casa de lemn si a gresit adresa...o aberatie enorma,o enormitate!In primul rind ,talpa trebuie sa fie mai groasa cu minim 10 cm decit soclul,indiferent daca este sau nu armata,deoarece talpa /fundatia,preia si disipeaza anumite eforturi si le transmite in sus,usor "diluate",sa zicem un 5% mai putin in cazul unui seismde 5-6,5 gr pe richter,soclul trebuie armat destul de serios chiar daca este mai subtire decit talpa cu 10 cm,dar nu mai subtire de 35 cm gr la fata betonului,iar etrierul de 27 latime,zidaria de BCA trebuie sa "se sprijine" prin placa pe fier/etrierul care leaga barele centurilor si grinzilor,iar +1 -1,5 cm stinga-dreapta sectiuni bca ului este pt tencuiala sau alte eventuale erori la zidarie.La soclul armat se face o acoperire de beton de minim 3,5 cm peste etrier,deoarece se considera ca intemperiile pot afecta rezistenta betonului daca fundatia nu este finisata dupa 30-35 de zile,poate trage umiditate samd ,ca sa nu mai vb de "mici incidente" dupa decofrare cum ar fi segregarile sau cavernele,datorita unei insuficiente vibrari a betonului.Ce a facut proiectantul asta e de "pus in rama",bca ul are 24 cm latime si nu 20 cum il "zideste" dorel,iar etrierul de sub el are 20 cm...mi e rau deja,cerei banii inapoi ca e penal omu'!Macar sa ti fi facut stilpii de colt int/ext  in L un 30 /50/50,la intersectii de 3 pereti o diafragma mai ales pe zona centrala a casei,avind astfel intre bca si stilp o diferenta de 5-6 cm unde se poate "umple" cu tencuiala,sau ma rog diverse alte finisaje ,rigips,polistiren de 10 cm la ext lipit direct pe bca iar in zona stilpilor se izoleaza cu polistiren de 5,in cazul acesta bca ul vine mai in interiorul centurilor/stilpilor,dar aceste lucruri trebuiesc gindite din start,nu improvizezi pe traseu ca "te arzi rau"!Degeaba a bagat fier din fundatie pina sus la radier,daca n ai cuzineti pe stilpi,structura de bca e cam "nesigura" in cazul caselor ca sa zic asa pe intelesul tuturor,pt ca este o structura din cadre de beton armat iar BA ul trebuie armat f serios plus clasa de beton sa fie mai superioara,un B250,structura are nevoie de o rigidizare plastica superioara structurii de caramida si BA,iar in cazul tau ,in vrancea...e cam groasa treaba,in   1940 a fost unul de 7,9...in '77 unul de 7,4...nu cred ca te tine sa faci "compuneri cu bca",fa o tata dura,caramida soceram cu stilpi de 25/27,armata bine(dupa un calcul serios )grinzi centuri de 25/45 la placa peste parter,armata placa pe 2 directii si ai terminat bilciul,iar fundatia sa fie serioasa nu golania aceea ,adinca si subtire,de ex:talpa un 55/100 +cuzineti sub toti stilpii ,inclusiv din interiorul constructiei,adica sub toti peretii sa torni talpa ok!
Talpa si soclul bine armate preiau mult mai bine eforturile si momentele de torsiune,rasucire,intindere,incarcari si descarcari,e f mult de vorbit despre o structura in general,asa ca sa ai idee,eu am vreo 4 manuale din facultate a cite 5-600 de pagini,daca le citesti-sigur nu pricepi absolut nimik:::))),dar cu timpul si cu experienta dobindita si mai ales "furatul meseriei",incepi sa poti da peste nas si proiectantilor,de arhitecti nu mai vb,astia stiu un singur lucru:"Baga i beton si fier pina lesina sau se schimba banii"!In general arhitectii ce viseaza noapte deseneaza ziua,le plac spritul la greu si mai putin matematica,in schimb sint creativi,aici sint buni,restul numai proiectantul stie ce face,mai un copy/paste ,mai o duda de la un proiect mai vechi din zona ta sau a lui vecinu,si uite cum platesti din start un sac de bani,proiectul e varza si tie nu ti vine sa crezi ,ca platesti ca sa te sinucizi...cu acte in regula ,nu!
In opinia mea ,avind studiul geo facut,eu zic asa,mai faci un efort si incearca la bucuresti ,la ideea proiect,poate sint scumpi dar sint buni si au pretul corect pt ceea ce fac,ei sint obisnuiti cu proiecte de mare anvergura dar...odata faci casa nu de 10 ori in viata!Te ai ars odata nu ti ajunge...punct si de la capat!Numai umbla cu "ieftineala" ca te ruinezi...simburei la bca nu exista(25/25)nici in visele tale cele mai frumoase sa nu faci asa,eu unul nici la dusmani n as face asa ceva!

Iar ca completare,cerei proiectantului sa ti "bage" repatitii in ,soclu,grinzi ,centuri si placa inclusiv la noduri,cu detalii de executie,astea sint lucrari ascunse pe care dorel nu le face decit daca i pui pistolul la cap...intelegi,iti trebuie un fierar bun nu dorei sau gica...o rigidizare plastica cit mai bine executata la structura de rzistenta te scuteste de emotii in cazul unui cutremur si mai nou tornade,furtuni ,calamitati natutrale.Ca sa ti dau un exemplu,avind 2-3 luni zapada pe acoperis,cca 2-3 tone sa zicem,presiunea pe structura este permanenta si poate creea neplaceri la partea superioara a constructiei,iar daca mai vine si un "dans de 2-3 min la 7 gr...esti sub betoane si bca uri,intelegi ce spun,e valabil si pt baiatul din voluntari...:::)))

#78
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Baiatul din Voluntari zice ca tie iti place tare mult sa te auzi vorbind. Incerci tu sa zici ceva dar exprimarea greoaie imi spune ca esti arhitect si esti dupa sprit.
Oricum important e ca am aflat unde lucrezi, reclama sufletul comertului.
Poate ne scanezi si noua manualele alea, daca tu nu ai inteles nimic din ele nu inseamna ca nu putem intelege noi.

#79
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 misu78, on 17 decembrie 2012 - 12:57, said:

Baiatul din Voluntari zice ca tie iti place tare mult sa te auzi vorbind. Incerci tu sa zici ceva dar exprimarea greoaie imi spune ca esti arhitect si esti dupa sprit.
Oricum important e ca am aflat unde lucrezi, reclama sufletul comertului.
Poate ne scanezi si noua manualele alea, daca tu nu ai inteles nimic din ele nu inseamna ca nu putem intelege noi.
Ce sens are daca nu legi 2-3 cuvinte nu fraze in domeniul tehnic,oricare ar fi el de "tehnic",nu putem avea dialog pt ca dvs din start ati "admirat" ceea ce scriu eu pe aici,repet admirat nu inteles,traducerea este in manualul de statica si seismica anul 3 la UTCB,dar te costa ceva banuti asa ca nu te forta ,e criza si este de inteles!

#80
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
astept si alte pareri, deci dupa cei mai multi proiectanti proiectul este facut gresit. in cazul asta o sa schimb proiectantul sa vad ce se poate face daca fundatie nu este bine facuta.

#81
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Cred ca proiectantul asta nu merita sa mai faca vreodata proiecte,dar probabil pretul la care lucreaza il face "cel mai bun",iar in opinia mea,daca aveam de lucru o astfel de constructie,eu il lasam fara licenta definitiv,asa cum i am lasat pe multi,din ingineri proiectanti  "i am facut "soferi de taxi sau cel mult dulgheri,astia trebuiesc scosi de pe piata cu studii facute la "mititica" pt ca sint practic "criminali cu simbrie"!Ai face bine sa l dai in judecata sa ti plateasca pagubele chiar si peste 3-4 ani,dar cu acordul ISC Bucuresti nu de la primaria locala,ok!

Beleau este ca nici nu poti sa faci asta ,atita timp cit tu nu ai respectat proiectul,iar executia este deficitara,asta era sa mi scape de aceea am revenit,esti intr un impas greu de rezolvat,mai exact "fara rezolvare" juridica,dar cu orezolvare tehnica pe banii tai.Eu sper sa fie invatatura de minte si pt alti forumisti care cred ca o casa  "se face" cu dorel si fane,care au sute de case=cavouri!

#82
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
daca se poate repera cum se vaface ?merita? daca nu o voi face numai parter si gata

#83
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Asa ca idee,poti sa faci o subzidire cu o camasuire a talpii si soclului dar asta decide numai un proiectant bun,trebuie sa vada exact despre ce este vorba,calcule samd,dar este costisitoare lucrarea!Daca n ai apucat sa o ridici,decit sa faci o "peticeala",mai bine spargi tot si o iei de la capat,stiu costa mult si solutia asta,dar macar esti sigur de ceea ce ai sub tine.Daca din start incepi cu reduceri,atunci la usi ce mai faci pui paturi!?
Cu fundatia si soclu nu este de joaca ,aici la capitolul fundatie trebuie sa facilucrurile deosebit de precise,masuratori si balizari perfecte,altfel in timp se poate lasa un colt sau o parte  laterala,lucru tare neplacut.Eu nu inteleg totusi un lucru,stii in ce zona construiesti si incepi cu reduceri exact la "calciiullui ahile " al oricarei case-fundatia-poti sa faci reduceri la finisaje,la orice altceva nu la structura de rezistenta,altfel cade casa pe tine.Asa ca idee,ultimele 5 cutremure au fost dupa ora 21-02,doar unul a fost la ora 11,cind toata lumea se pregateste de somn sau doarme deja-parcai un blestem sa n ai timp de reactie si sa fii victima sigura-iar toate au avut peste 6 gr in bucuresti,la tine cred ca cel putin 3 au fost pe la 7 si ceva,nu te juca cu betoane si fiare la o casa,mai ales ca este a ta.
Stiu ca orice solutie ai adopta costa aproape cit ai face o din nou,probabil cu cca 25% mai putin,poate 30%,dar este o peticeala indiferent ce i ai face,asa macar o faci de la ) si stii pe ce cai defilezi,adica siguranta maxima.Este exact ca la masini,la ora asta toate sint sigure pina la maxim 80-90 km /h,peste viteza asta daca scapi scapi doar printr o minune,asta asa ca o comparatie ca sa ai idee cam pe unde te afli.Am vazut ca si pe alte forumuri ai cerut pareri,este bine sa te informezi,dar,ca sa te convingi de faptul ca ceea ce ti relatez eu aici,cumparati carti de specialitate sau stai de vb cu un arhitect si proiectant la fata locului,altfel vorbim vorbe pina miine.

#84
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
cred ca cea mai buna solutie ar fi numai parter anexa etc  si inceperea unei noi constructii terenul imi permite

#85
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
O posibila solutie ar fi o structura din lemn dar trebuie analizat!

#86
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 buha, on 18 decembrie 2012 - 23:12, said:

O posibila solutie ar fi o structura din lemn dar trebuie analizat!
Bine punctat ,tot la asta ma gindeam si eu,eventual un garaj sau casa de vara...,dar parca imi era greu sa i spun,a bagat ceva bani multi in fundatia asta ,greselile se platesc scump,macar acum stie ca nu e de gluma cu fundatia.Reparatiile il vor costa f mult,aproape inca odata pt ca e manopera f scumpa,plus beton si fier(carcase,grinzi pe chesoane de 1,5-2,5 ml)dar asta numai pe perimetru,la interior ramine asa cum este in prezent,de aceea ma gindesc ca ideea ta este f buna,mai bine incepe alta si stie acum exact ce si cum.

#87
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
pana la urma voi continua constructia asa cum este in proiect samburi cu bca. cat despre fundatie dupa cum am mai spus sunt multe case vechi la noi (printe care si a noastra)fara fier in fundatie si fara stalpi si fara talpa fundatiei. daca acelea nu s-au crapat de ce sa se crape a mea? inteleg ca norminativele de astazi sunt alstfel. astfel spus  in alta zona sunt multe vile din bca fara samburi s-au stalpi, inteleg ca la noi in zona este seism.am vazut la vecini multe vile facute de 8-13 ani din bca cu un pic de fundatie fara talpa si nu au fisuri. daca e sa cada jos la un cutremur mare va cadea oricum s-au ma rog daca ar fi sa o fac ca la carte cel mult s-ar fisura toata in acest caz trebuie daramata si facuta din nou.

#88
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Esti liber sa faci orice doresti,eu si altii am spus doar ce se poate intimpla si eventual remedia,iti asumi o mare raspundere,tare as vrea sa gresesc,dar cu timpul te vei convinge.Asa ca idee,un trotuar mai gros si mai lat in jurul casei ar putea sa mai prelungeasca putin viata casei,dar nu si in cazul unui cutremur,solutia este valabila doar partial in cazul intemperiilor nu si a calamitatilor naturale,ok!~

#89
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Noi consumam cerneala tastaturii degeaba aici? Posted Image

#90
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Daca asa fac altii nu seamna ca asa este si corect..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate