Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

fundatia casei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#307
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
ce basca ale ala :D

#308
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
buna,
urmeaza tencuirea exterioara imediat ce vremea va fi de partea noastra eu vreau sa o tencuiesc intai apoi sa pun izolatia cine imi spune si mie etapele tencuirii exterioare? se mai foloseste var cum se facea pe vremuri?

ce as putea pune sus la acoperis in zona incercuita cu rosu ca apoi sa vin cu izolatia pana acolo sus iar la urma cu decorativa.

Attached Files



#309
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
acum se foloseste tenco(sau multibat) amestecat cu nisip si apa la tencuit. in zona aia poti pune osb.

#310
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
buna,
imediat ce voi putea doresc finisarea tavanului parterului de la casa cofrajul a fost din scanduri peste care sa pus folie pvc.tavanul a iesit destul de drept si foarte lucios.
ce metoda este indicata pentru tavanul lucios?

#311
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postgabriel1981, on 24 octombrie 2015 - 09:36, said:

buna,
imediat ce voi putea doresc finisarea tavanului parterului de la casa cofrajul a fost din scanduri peste care sa pus folie pvc.tavanul a iesit destul de drept si foarte lucios.
ce metoda este indicata pentru tavanul lucios?
Rigips.

#312
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
ce distanta mananca rigipsul? adica cu cat sa scade din inaltime minim?

#313
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postgabriel1981, on 25 octombrie 2015 - 17:58, said:

ce distanta mananca rigipsul? adica cu cat sa scade din inaltime minim?
4-5 cm.

#314
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
iata ca va cer din nou ajutorul,am ajuns la instalatii iar instalatorul recomanda ca centrala sa fie pozitionata afara nu in casa unul dintre motive ar fi ca cand este vremea mai rea nu prea trage bine scoate fum eu deja aveam pregatita camera tehnica in casa.
am vazut ca la mine in zona (VN) mai toti vecini isi pun centrala afara.
pentru mine imi este indiferent afara sau in casa eu am in proiect si un garaj pe care trebuia sa il fac mai departe de casa,acum banuiesc ca ar trebui lipit de casa ca in spate sa vina centrala eu trebuie sa-i comunic instalatorului ca sa stie unde va fi pozitionata,
acum ma intreb chiar este o problema cu centrala in casa? scoate fum mult?
daca lipesc garajul de casa mi-e sa nu imi vina urat poate se pricepe cineva cum sa arate mai frumos.
garajul il pun pe partea stanga a casei pe toata lungimea zidului dar nu prea as vrea sa-i fac acoperisul intr-o singura apa.

Attached Files



#315
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
gardul si portile au fost facute de noi acum 12 ani pe o fundatie existenta veche de peste 25 ani zidul gardului este facut din bca iar din cauza fundatiei veche si a masinilor grele care au trecut pe drum au aparut crapaturi.
merita reparat ma gandeam la mascarea crapaturilor cu polistiren.
sau trebuie sa fac o noua fundatie si sa il facem din nou?

Attached Files



#316
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Daca nu ai crapaturi semnificative (4-5mm sau mai mult) poti baga o plasa de 4/100 si 2cm de tencuiala, dupa ce cureti tencuiala existenta, care presupun ca este degradata. Daca ai crapaturi mari, semn al tasarilor diferentiate, este de discutat.

#317
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
sunt destul de mari crapaturile,cred ca il mai las asa cativa ani sa termin cu casa,garajul,magazia ce mai am de facut iar la urma sa facem gardul mai ales ca mana de lucru nu costa pentru ca il facem noi,crapaturile sunt mai ales la bca care la vibratii cred ca crapa mai usor mai ales ca pe cealalta parte gardul este netencuit.
fundatia este destul de adanca dar fara fier.

acum ma framanta mai mult daca sa fac s-au nu garajul lipit de casa sa nu cumva sa vina urat sincer nu prea imi place sa-i fac acoperisul intr-o singura apa.

#318
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Din ce se vede in poza, nu sunt asa mari crapaturi in gard. Daca e netencuit BCA - ul la interior, crapaturile pot fi si din inghet-dezghet.

Tu stii ce prioritati ai, dar eu as face mai intai casa, si doar apoi gardul.

#319
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
am inteles ca in zonele incercuite se pun placi de osb cine imi poate spune si mie cum se prind si ce grosime trebuie sa aiba placa de osb? nu vreau sa ma trezesc ca se umfla/indoie etc am inteles ca peste ele vine placatul cu polistiren.

Attached Files


Edited by gabriel1981, 03 April 2017 - 09:18.


#320
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Prima data sa faci izolatia pe zid, pe urma inchiderea de streasina cu lada - personal nu sunt fan osb+ polistiren acolo, arata mult mai biine o lada cu lambriul de lemn , iar cele de plastic le gonsider glume (cel putin ce e pe piata noastra)

#321
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
la cele de lemn nu m-am gandit,din plastic am vazut la cineva deja erau decolorate am uitat sa mentionez ca am de gand sa o tencuiesc inainte de izolare.

#322
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca bugetul permite treaba asta este foarte bine, doar sa fie o tencuiala subtirePosted Image

#323
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

View Postgabriel1981, on 09 aprilie 2017 - 08:38, said:

la cele de lemn nu m-am gandit,din plastic am vazut la cineva deja erau decolorate am uitat sa mentionez ca am de gand sa o tencuiesc inainte de izolare.
agrementele tehnice ale sistemelor de termoizolare nu cred ca cer ca suprafata sa fie tencuita .. cel mai ieftin pentru tine ar fi sa respecti acele agremente, iar pe termen lung s-ar putea sa iti fie si mai bine respectandu-le (tencuiala se mai strica, etc.)

#324
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
scuze,nu m-am prins va referiti ca ar fi mai bine si mai ieftin sa nu o mai tencuiesc? sau va referiti la tencuiala care o sa vina peste polistirolul aplicat peste osb?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate