Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Debut si prezentare - Canon AE-1

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Vreau sa-mi prezint proaspata achizitie si primul meu aparat pe film pe care il folosesc, Canon AE-1, despre care am citit doar cuvinte de lauda. Aparatul se prezinta intr-o stare foarte buna, fara niciun defect gasit pana acum, e insotit de un Tamron SP CF MACRO 35-80mm 1:2.8-3.8 BBAR MC, focus minim la 0,27m si de Tamron CF TELE MACRO 80-210mm 1:3.8 (1:4/210) BBAR MC, focus minim la 0,9m, astfel avand intreaga plaja 35-210 acoperita, ambele obiective sunt chiar bune, din cate am citit. Are si niste filtre, UV, skylight si NL1 (NL1 nu stiu exact ce face, e pt close-up, adica miscoreaza distanta minima de focus?). Imi place foarte mult cum se simte aparatul, cum se manevreaza, are f multi timpi de expunere, spre deosebire de Zenit-uri, de ex, si are un feel profi (parerea mea de amator). Am vrut neaparat sa trag un film cu el si am ales un Kodak Gold, ISO 200, pe care l-am terminat azi si l-am tot dus la developat, am ales printarea pt ca nu am gasit inca un scanner mai rasarit prin Baia Mare si am ales dimensiunea 10x15 pt a nu fi necesar crop-ul din negativ. Ca experienta pe digital, tot la nivel de amator, ma mai joc din cand in cand pe un Canon 350D, un nepot mai indepartat al AE-1 :P Maine scot pozele, sunt foarte nerabdator sa vad daca au iesit ok, daca am nimerit setarile, daca am nimerit focus-ul...Cred ca le voi scana si o sa vi le arat, pentru pareri si comentarii :)

Poze cu kit-ul aici: http://oldbaiamare.b...2/11/canon.html

#2
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Au sosit si fotografiile. Ca lucru bun, aparatul functioneaza corect, nu intra lumina la film, obiectivele sunt ok, ca o observatie, fotografiile parca sunt cam soft, probabil calitatea printului e de vina. Oricum, pe viitor, incerc si la alte laboratoare. Din acest prim film, am invatat ca desi cu anumite setari, nivelul expunerii indicat de acel ac din viewefinder e corect, in destule situatii cu mult soare, trebuie sa subexpun cu 1 pas sau chiar 2 (acele poze care erau putin supraexpuse sunt trecute si prin photoshop...) Fara sa o mai lungesc, va prezint o mica sedinta foto in Muzeul Satului din Baia Mare (scanuri dupa printuri). Astept critici, pareri, comentarii.
http://oldbaiamare.b...ul-satului.html

Edited by cipri21, 13 November 2012 - 16:50.


#3
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Felicitari pentru achizitie :)  Recomand totusi scanarea filmului la un laborator la un cost acceptabil aprox. 15 lei rola. Din imaginile de pe blog se observa o tenta spre albastru, posibil o eroare la print sau developare.
Pentru critica poti posta aici http://forum.softped...ic/677413-film/

#4
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Eu mi-am cumpărat un aspirator mic pentru tastatura laptop-ului, e genial. Are cap de schimb, cu perie sau fără și se alimentează de la USB. Are chiar și led.


Trecând peste, nu înțeleg de ce tragi tu pe film. Vinde aparatul și cumpără un digital, îți va fi mai ușor și nu vei polua atât inutil. Sau cumpără un film alb-negru manual, trei recipiente, o seringă, un termometru, substanțe și developează în baie.

Să tragi color și să duci pozele la laborator e un fel de masturbare făcută pe grabă. Singurul lucru pe care îl înveți e drumul până la laborator. Mașina îți compensează expunerea, în realitate ești mai automat decât A-ul pe digital.

Dacă mergi pe film o faci ca să înveți ceva. Să intri în măruntaiele procesului, să modifici și controlezi fiecare pas și ca să înțelegi mult mai bine relația luminii cu fotografia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate