Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vonino Spirit S

- - - - -
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#541
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
cu alimentare separata, tableta nu poate suporta atatea tensiuni.

#542
mmarius28

mmarius28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.07.2006

 nick5roo, on 16 ianuarie 2014 - 17:27, said:

cu alimentare separata, tableta nu poate suporta atatea tensiuni.
Asa m-am gandit si eu. De asta am intrebat la service. Dar acolo au spus ca nu merge nici un fel de hub.

Ai incercat cu un hub cu alimentare separata si a mers sa pui o tastatura si un mouse?

#543
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Nu am incercat dar nici nu m-as risca. De ce le vrei pe toate odata? Mie nu mi-au trebuit. Daca trebuie sa folosesc si mouse,, tastatura, modem, etc pun laptopul la treaba :D

#544
mmarius28

mmarius28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.07.2006
1. Exact pe post de laptop vreau sa il folosesc Posted Image La altceva nici nu imi trebuie tastatura si mouse la tableta.

Si ca sa nu car laptopul in concediu la socri. Iau doar tableta + o tastatura mai mica si un mouse si gata laptopul.

Deci gasesc utilizare la 3 device-uri deodata. Oricum, am comandat tastatura, mouse si un hub usb fara alimentare. Daca nu merg din prima, si banuiesc ca nu, o sa mearga, o sa incerc cu solutia http://www.slatedroi...se/#entry535202

O sa va spun ce am rezolvat.

2. Am mai comandat si un router wireless cu 2 antene sa vad daca am semnal printr-un perete. Acum, tableta este inutilizabila pe internet la 5 metri distanta de router, printr-un perete. Chiar daca router-ul este langa usa.

Edited by mmarius28, 17 January 2014 - 23:57.


#545
mmarius28

mmarius28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.07.2006
1. Vestea buna este ca merg si tastatura si mouse-ul in acelasi timp prin hub-ul usb fara alimentare separata. Vestea proasta este ca modemul s-a aprins putin apoi s-a stins.
Nu a mai vrut sa se aprinda nici daca l-am pus direct in tableta prin cablul OTG.

Apoi am pus alimentarea la tableta si s-a aprins modemul (si direct in tableta, si prin hub). Din pacate (pentru a doua oara), desi aplicatia PPP Widget imi vedea modem-ul, imi spunea ca nu poate sa gaseasca portul modemului.

Am testat modemul la laptop si merge bine. Mai incerc - poate cu alt ROM.

2. Router-ul cu 2 antene TP-LINK TL-WR841N a avut un efect fix egal cu 0. Sau poate prea putin. Am reusit acum din bucatarie sa intru pe browser, dar din dormitor (tot printr-un perete) nu a mai mers.

Mai mult, semnalul slabeste si daca ma departez mai mult de 2-3 metri sau daca sunt in cadrul usii, adica in aceeasi incapere.

Nu stiu ce sa mai inteleg. Amandoua 2 routerele sunt proaste sau tableta este vinovata.

O sa mai incerc sa pun DD-WRT sa vad ce se intampla.

#546
mmarius28

mmarius28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.07.2006
1. Am pus DD WRT pe routerul TP LINK. WiFi era deja configurat cu 20 dBm (100 miliWatt). A mers si peste tot in casa.

Routerul este in sufragerie, la 1m inaltime, bucataria si dormitorul sunt de o parte si de alta a sufrageriei.

Totusi, din ce am citit, chestia cu puterea este bine sa fie pe la 70 miliWatt (18 dBm), ca sa nu se supraincalzeasca routerul. I-am pus 18 dBm, dar moare semnalul in alte camere. L-am lasat cu 20 dBm. Sper sa nu se arda.


2. Am aflat ca si pe Dlink DIR-600 merge DDWRT. Am reusit performanta sa il brickuiesc :D Nu se mai aprindea nici un led in afara de power si acela era orange in loc de verde.

Noroc ca Dlink are un mode de urgenta pentru uploadarea de firmware :) Dupa vreo 10 incercari mi-a uploadat firmware-ul de la dlink (la inceput se intrerupea legatura cu routerul).

Dupa ce l-am salvat, am pus si DDWRT pe Dlink. Desi i-am pus si 20 dBm la putere, tableta se comporta la fel ca cu firmware-ul original. Se deconecteaza sau semnal foarte slab, chiar si in aceeasi incapere.

Deci raman cu TP LINK. Doar sa nu il prajesc la 20 dBm.

3. Cu modemul 3G nu am reusit inca nimic.

#547
mmarius28

mmarius28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.07.2006
Inca ceva. In legatura cu tastatura fizica - stie cineva cum pot sa activez diacriticele? Vreau sa scriu (de ex. intr-o pagina web) de pe tableta cu diacritice.

#548
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Interesant ce spui tu cu upgrade-ul routerului, am sa ma ocum maine de asta.
Uite aici un tutorial bun despre DD-WRT

#549
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
A mai descoperit cineva vreun custom rom nou?
Cum va mai merge tableta?

#550
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Eu am renuntat la tableta SpiritS si la tablete, in general, deoarece nu se compara cu un notebook. Tableta a ajuns la fiica mea de 5 ani si jumatate. Ea este multumita. Bateria da semne de oboseala, dar fetita nu isi da seama. :)

#551
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
De mult timp ma confrunt cu problema oprii tabletei dupa un timp de utilizare. Am ultimul rom stock, fara root, si cu cateva aplicatii si jocuri instalate. De obicei dimineata o gasesc inchisa.
A mai patit cineva chestia asta. E oare problema de garantie, ca as trimite-o imediat. Problema e ca nu face in fiecare zi chestia asta, si mi-e frica ca dupa un reset sa nu mai faca, atuci cand o trimit.

#552
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca romul este de vina. Eu am release 6 de la pipo de cand a aparut si nu mi-a facut niciodata probleme. Este root-ata, folosita zilnic, inca tine bateria 8 ore, are destule aplicatii, per ansamblu, isi merita banii si isi face treaba.
Aici ai link-ul cu custom rom. Mai este in garantie? Nici nu mai stiu cata garantie avea, 1 sau 2 ani, luata de la emag.

#553
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Are doi ani garantie si am luat-o in mai anul trecut.
Am pus si romul de la pipo si la fel făcea. Am renunțat la el când a apărut 4.2 de la vonino. Aceiasi problema si cu asta.
Cu bateria nu-i bai. Tine destul. Mă enervează ca se oprește aproape in fiecare zi.

#554
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Mai incearca sa reflash-uesti tableta si daca face la fel probleme sa nu aibe ceva la mufa de alimentare. Cam 3 cazuri am auzit printre care si julia (lipitura aiurea). Garantie (unroot inainte din superuser si apoi flash cu stock rom vonino).

#555
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
O sa încerc sa reflash-uesc cu romul pipo.  Daca face din nou asa, o trimit la garanție.
Ma gandesc ca daca e vorba de un contact prost ar trebui sa faca asa si in timpul in care folosesc tableta.  Mai vorbim.
Cred ca suntem singurii care mai au o astfel de tableta!

#556
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Nu suntem singurii, mai am 2 colegi care o au, si din intamplare unul dintre ei are exact problema ta- i se inchide-, si maine mi-o adice sa vad ce are. Te tin la curent.

#557
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Multumesc! Astept noutati! O desfaci?

Edited by atanu, 13 March 2014 - 20:13.


#558
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa amiaza vine. Probabil ca am sa o desfac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate