Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

La ce pret ati cumpara acest balansoar?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ca sa te balanzezi trebuie sa te sprijini de un gard din spate?
eu nu am mai vazut balansoar cu talpi drepte. dispare tot balansul...
talpile oricarui balasoar trebuie sa fie curbate.
designul e nasol, zici ca e handmade pentru curtea cuiva. mult prea mult lemn s-a folosit la el, are vreo 20 de kile?

eu am avut niste balansoare de lemn foarte simple, mai simple si mai usoare decat poza atasata de cineva mai sus. bune si durabile apoi le-am aruncat caci ocupa mult spatiu, sunt bune doar la curte.

#20
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View PostSorin84k, on 11 noiembrie 2012 - 23:03, said:

@mobproduction tot cam pe la 150.
Pare ca produsul din poza mea necesita mai putin lemn, sau poate nu estimez eu bine.

Diferenta nu este prea vizibila la capitolul lemn folosit, dar e destul de mult de munca la capitolul curbarii lemnului...

Alte produse, mi-ai putea recomanda undeva in jurul pretului de 350-400 RON tot din categoria balansoarelor?

#21
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmobproduction, on 11 noiembrie 2012 - 22:35, said:

[...] Ce ati schimba la el? Ce vi se pare in neregula din punct de vedere al designului sau al altor aspecte?

Tălpicile sunt incredibil de complicate. Chiar poți să te „balansezi” pe așa ceva? De câte ori?

Sorin84k ți-a oferit formula ideală. Nu înțeleg de ce nu folosești tălpici curbate.

Nu pot, din păcate, să îți spun „cât aș oferi pe un astfel de balansoar” pentru că nu aș cumpăra așa ceva. Aș alege un alt produs (nu știu, poate mă repet, de genul celui pe care l-a arătat Sorin84k)

Dacă nu mă înșel tu doreai să desfaci așa ceva prin supermarketurile de profil, nu? Îmi pare rău, dar, sincer... cred că sunt destul de slabe șanse. Ai făcut o chestie simplă să arate extrem de complicat.

#22
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View Postonlyone, on 11 noiembrie 2012 - 23:10, said:

ca sa te balanzezi trebuie sa te sprijini de un gard din spate?
eu nu am mai vazut balansoar cu talpi drepte. dispare tot balansul...
talpile oricarui balasoar trebuie sa fie curbate.
designul e nasol, zici ca e handmade pentru curtea cuiva. mult prea mult lemn s-a folosit la el, are vreo 20 de kile?

eu am avut niste balansoare de lemn foarte simple, mai simple si mai usoare decat poza atasata de cineva mai sus. bune si durabile apoi le-am aruncat caci ocupa mult spatiu, sunt bune doar la curte.

Balansoarul se balanseaza prin intermediul parghiilor si a rulmentilor, nu are nevoie de talpi curbate...

18 kg, ce numesti mult prea mult lemn, de unde "ai mai lua"?

#23
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu pe http://www.ikea.com/...ucts/S99860963/ as da banii.
E simplu, usor si arata foarte bine.
Nu mai zic de comoditate.

Edited by danutz96, 11 November 2012 - 23:15.


#24
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View PostKoShiMin, on 11 noiembrie 2012 - 23:12, said:

Tălpicile sunt incredibil de complicate. Chiar poți să te „balansezi” pe așa ceva? De câte ori?

Sorin84k ți-a oferit formula ideală. Nu înțeleg de ce nu folosești tălpici curbate.

Nu pot, din păcate, să îți spun „cât aș oferi pe un astfel de balansoar” pentru că nu aș cumpăra așa ceva. Aș alege un alt produs (nu știu, poate mă repet, de genul celui pe care l-a arătat Sorin84k)

Dacă nu mă înșel tu doreai să desfaci așa ceva prin supermarketurile de profil, nu? Îmi pare rău, dar, sincer... cred că sunt destul de slabe șanse. Ai făcut o chestie simplă să arate extrem de complicat.

Am spus mai sus pe ce principiu de baza se balanseaza produsul de mai sus... Te poti balansa cu o cursa sa zicem asa mai mare decat unul normal, modelul este luat sa spunem asa de la un medic de renume, fiind cumparat de aceste prin anii '75.

View Postdanutz96, on 11 noiembrie 2012 - 23:15, said:

Eu pe http://www.ikea.com/...ucts/S99860963/ as da banii.
E simplu, usor si arata foarte bine.
Nu mai zic de comoditate.

As produce asa ceva si pentru 350 RON, sunt foarte simple, plus ca le-as face din lemn curbat, ceea ce ar aduce un plus de design si bun gust la el... Posted Image

Mai astept pareri din partea voastra, si poate si un model de balansoar pe care l-ati cumpara, sau ce a-si putea imbunatatii ceva la acest model.

Edited by mobproduction, 11 November 2012 - 23:35.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
120 daca incluzi si o perna suport pentru sezut si spate.

#26
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
E rabatabil, nu? Partea de jos sa aiba mai putin lemn, daca pot maine o sa pozez pe al meu care e in familie de vreo 20-30 de ani.

Pardon acum am vazut care e sistemul, ai parti in miscare in timpul balansului, extrem de nefiabil, plus ca nu inspira incredere. Mi-ar fi frica sa ma dau pe el zilnic. Incearca cu picioare curbate, si eventual fa-l rabatabil, pentru ca ai vazut si tu cineva zicea mai sus ca ocupa loc.

Edited by Motorhead, 11 November 2012 - 23:44.


#27
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
1. Trebuie reglaj pentru inclinarea spatarulu, pt a fi comod.
2. Optional si un suport de picioare tot cu banansoar.

Are sotia pt alaptat (luat din UK) cca 100 GBP.

#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Toată treaba e să nu-ți prinzi vre-un membru când te hâțâni cu el!

#29
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View PostHorsie, on 12 noiembrie 2012 - 00:19, said:

1. Trebuie reglaj pentru inclinarea spatarulu, pt a fi comod.
2. Optional si un suport de picioare tot cu banansoar.

Are sotia pt alaptat (luat din UK) cca 100 GBP.

Este tot din lemn? Daca da, mi-ai putea face o poza al lui, si sa o postezi pe forum te rog... :)

View PostDigix, on 12 noiembrie 2012 - 00:20, said:

Toată treaba e să nu-ți prinzi vre-un membru când te hâțâni cu el!

Sa o iau ca pe o gluma? Nu ai cum sa iti prinzi vreun membru, asta daca nu esti rahitic si la 20 de ani cantaresti 30 kg... si chiar nici atunci.

View PostMotorhead, on 11 noiembrie 2012 - 23:39, said:

E rabatabil, nu? Partea de jos sa aiba mai putin lemn, daca pot maine o sa pozez pe al meu care e in familie de vreo 20-30 de ani.

Pardon acum am vazut care e sistemul, ai parti in miscare in timpul balansului, extrem de nefiabil, plus ca nu inspira incredere. Mi-ar fi frica sa ma dau pe el zilnic. Incearca cu picioare curbate, si eventual fa-l rabatabil, pentru ca ai vazut si tu cineva zicea mai sus ca ocupa loc.

Nu, nu este rabatabil si nu are cum sa fie rabatabil, este un sistem destul de complex acolo, pentru a-l face rabatabil... Deci in afara ca are prea multe colturi, lucru unde se poate lucra si a-i pune un fel de perna in genul celor de la ikea, mai aveti si alte propuneri?

#30
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
E cam masiv si batranesc. Partea de jos are multe piese si incarca design-ul, desi banuiesc ca joaca un rol pentru obtinerea balansului. Un exemplar mai elegant este cel prezentat de Sorin mai sus, desi cred ca manerele acelea curbate nu se obtin usor.

Un exemplu clasic este acesta, si zau ca mi se pare mai simplu si mai curat ca design / executie.

#31
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View Postjumborom, on 12 noiembrie 2012 - 07:58, said:

E cam masiv si batranesc. Partea de jos are multe piese si incarca design-ul, desi banuiesc ca joaca un rol pentru obtinerea balansului. Un exemplar mai elegant este cel prezentat de Sorin mai sus, desi cred ca manerele acelea curbate nu se obtin usor.

Un exemplu clasic este acesta, si zau ca mi se pare mai simplu si mai curat ca design / executie.

Ok, am inteles, cu modelul asta nu a iesit chiar ceea ce vroiam eu, dar de acesta ce spuneti?

Pret orientativ, design si ce a-ti schimba... Posted Image

Attached Files



#32
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Mie imi plac mesele, scaunele (balansoar) din lemn masiv dar nu accept ideea ca imbinarile sa fie facute cu ajutorul cuieleor, holszsuruburilor si alte elemente metalice, se pot imbina prin alte metode pe care sigur le stii. In cazul modelului expus in primul post nici nu cred ca avei cum sa lucrezi altfel acele imbinari ale parghiilor cu partea fixa. De aceea cred ca un balansoar cu talpi curbate poate fi lucrat mult mai elegant si iese si mai usor.

Mai jos un model ca al tau.
[ http://www.valfurniture.ro/images/com_sobi2/gallery/1/1_image_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View Postcrull, on 12 noiembrie 2012 - 09:01, said:

Mie imi plac mesele, scaunele (balansoar) din lemn masiv dar nu accept ideea ca imbinarile sa fie facute cu ajutorul cuieleor, holszsuruburilor si alte elemente metalice, se pot imbina prin alte metode pe care sigur le stii. In cazul modelului expus in primul post nici nu cred ca avei cum sa lucrezi altfel acele imbinari ale parghiilor cu partea fixa. De aceea cred ca un balansoar cu talpi curbate poate fi lucrat mult mai elegant si iese si mai usor.

Mai jos un model ca al tau.
[ http://www.valfurniture.ro/images/com_sobi2/gallery/1/1_image_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De acord cu tine, dar daca vreau sa comercializez produsul si prin intermediul Internetului, trebuie sa fie cat mai compact, sa se descompuna in cat mai multe componente...

Apropo, de unde ai poza, in vreun magazin online?

Ce parere ai de sezlongul de mai sus?

Edited by mobproduction, 12 November 2012 - 09:06.


#34
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Sezlongului de mai sus daca ii pui 2 talpi curbate iese un balansoar pe care l-am mai vazut in nenumarate locuri.
Da e un magazin online.

#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmobproduction, on 12 noiembrie 2012 - 07:46, said:

Sa o iau ca pe o gluma? Nu ai cum sa iti prinzi vreun membru, asta daca nu esti rahitic si la 20 de ani cantaresti 30 kg... si chiar nici atunci.

Exact asta era intenția, am uitat să pun smile-ul :) .

Btw, de unde iau și eu un blat de fag sau stejar pentru un fel de glaf interior?

#36
mobproduction

mobproduction

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.11.2012

View PostDigix, on 12 noiembrie 2012 - 09:24, said:

Exact asta era intenția, am uitat să pun smile-ul Posted Image .

Btw, de unde iau și eu un blat de fag sau stejar pentru un fel de glaf interior?

Ce numesti blat, lungime, grosime? Tratat termic? Ignifugat, tratat anti fungi? Detalii...

View Postcrull, on 12 noiembrie 2012 - 09:11, said:

Sezlongului de mai sus daca ii pui 2 talpi curbate iese un balansoar pe care l-am mai vazut in nenumarate locuri.
Da e un magazin online.

Mi-ai putea da si mie adresa magazinului online in care l-ai vazut, pe forum sau prin PM, te rog?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate