Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#91
dianalady

dianalady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.10.2012
"""Totusi, biserica de doi lei este incredintata ca cineva (omul) va fi in stare sa desparta pe cei alesi de dragostea Sa.
Omul, in conceptia bisericii pagane, nu este faptura. Ca daca ar fi, atunci nu ar mai spune ca putem pierde salvarea."""


asta de unde e ,...zexe lica!?....????Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#92
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 03 decembrie 2012 - 11:19, said:

Romani 8
1Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.

2În adevăr, legea Duhului de viaţă în Hristos Isus, m'a izbăvit de Legea păcatului şi a morţii.

33Cine va ridica pîră împotriva aleşilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela, care -i socoteşte neprihăniţi!

34Cine -i va osîndi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a şi înviat, stă la dreapta lui Dumnezeu, şi mijloceşte pentru noi!

35Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul, sau strîmtorarea, sau prigonirea, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia sau sabia?

38Căci sînt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpînirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare,

39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Totusi, biserica de doi lei este incredintata ca cineva (omul) va fi in stare sa desparta pe cei alesi de dragostea Sa.
Omul, in conceptia bisericii pagane, nu este faptura. Ca daca ar fi, atunci nu ar mai spune ca putem pierde salvarea.



Nimeni nu ne poate despartii. Nimeni.

Nimeni nu ma poate scoate din har, nimeni nu este mai tare decat cel care este in mine, nimeni si nimic.

Fiindca scrie.

1. Cand omul cel tare si bine inarmat isi pazeste casa, averile ii sunt la adapost.
22. Dar daca vine peste el unul mai tare decat el si-l biruie, atunci ii ia cu sila toate armele in care se incredea si imparte prazile luate de la el.

Insa eu pot iesi, numai eu da ?



Luati seama bine ca nimeni sa nu se abata de la harul lui Dumnezeu, pentru ca nu cumva sa dea lastari vreo radacina de amaraciune, sa va aduca tulburare, si multi sa fie intinati de ea. (Evr.12:15)



Dar Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui Dumnezeu. Si casa Lui suntem noi, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita si nadejdea cu care ne laudam. (Evr.3:6)


Deci respectabile scriptura trateaza aceste subiecte si le sustine capitol dupa capitol..

Te reintreb, unde in scriptura spune Cuvantul ca eu ca fiu  nu pot iesi din harul lui Dumnezeu.

UNDE ?

Ca sa terminam cu minciuna.




.

Edited by husand, 03 December 2012 - 21:40.


#93
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Invatatura asta ,ca nu poti pierde mintuirea este falsa. Adica omul nu mai face nimic fiindca face Domnul tot!

Domnul a vorbit ,si-a trimis profetii ,cine a ascultat de ei a fost salvat ,cine nu ,pierdut.

Credinta cere macar, ascultare ,daca nici asta oamenii nu pot face ,atunci ...! le ramine faptele care cred ei ca ar fi bune pentru mintuire si se reazama de aceasta nadejde inselatoare-faptele nicolaitilor!

Apostolii au marturisit despre profetul fagaduit de Moise ,deci ascultarea si mintuirea sunt conditionate de omul trimis pentru generatia respectiva.

Pina si cei de la holywood in arta lor stricata stiu ca exista un ales ,iar in munca lor deseori il ”subliniaza”/preamareste cu puteri super-mane!

Pe cind cei credinciosi ,se cred la umbra fiindca apartin de un cult /biserica /organizatie !

Duhul Sfint intra in inima noastra odata cu cuvintele unse vorbite de trimis. In toate ramurile activitatilor umane ,este ales un lider sau conducator ,din pacate ,in credinta pentru multi este ales omul firesc, ci nu cel spiritual!

#94
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdianalady, on 03 decembrie 2012 - 17:28, said:

"""Totusi, biserica de doi lei este incredintata ca cineva (omul) va fi in stare sa desparta pe cei alesi de dragostea Sa.
Omul, in conceptia bisericii pagane, nu este faptura. Ca daca ar fi, atunci nu ar mai spune ca putem pierde salvarea."""


asta de unde e ,...zexe lica!?....????Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Asta....care?

39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Omul este faptura, last time I checked.

Edited by zexelica, 03 December 2012 - 22:56.


#95
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Post7culori, on 03 decembrie 2012 - 22:32, said:

. In toate ramurile activitatilor umane ,este ales un lider sau conducator





In El, Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui, (Efes.1:4)

5. ne-a randuit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos, dupa buna placere a voii Sale,


Daca vi tu cu saltul dintr-un cult in altul nu se pune . O faci omeneste. Esti respins.

View Postdianalady, on 03 decembrie 2012 - 17:28, said:

"""Totusi, biserica de doi lei este incredintata ca cineva (omul) va fi in stare sa desparta pe cei alesi de dragostea Sa.



Nimeni nu poate sa desparta pe cel salvat de Dumnezeu cu exceptia lui insusi.


Nimeni .

Edited by husand, 04 December 2012 - 19:22.


#96
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

#97
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
prietene aici scriptura se adreseaza catre fapturile noi sau fiilor.

Luati seama bine ca nimeni sa nu se abata de la harul lui Dumnezeu, pentru ca nu cumva sa dea lastari vreo radacina de amaraciune, sa va aduca tulburare, si multi sa fie intinati de ea. (Evr.12:15)


Dupa ce au parasit calea cea dreapta, au ratacit si au urmat calea lui Balaam, fiul lui Bosor, care a iubit plata faradelegii. (2Pet.2:15)


Iar fii sunt aici

2. - "Pana cand veti judeca stramb si veti cauta la fata celor rai?


Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt." (Ps.82:6)

7. Insa veti muri ca niste oameni,

Nimeni cu exceptia lor insisi. Nimeni.

Insa pentru unul obisnuit cu fatarnicia nu se pune.

Altceva ?


.

Edited by husand, 07 December 2012 - 12:05.


#98
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
neeeeexxxxttttt!!!!!

#99
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
neeeeexxxxttttt!!!!!

Text



2 Petru 2
1. In norod s-au ridicat si proroci mincinosi, cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura pe furis erezii nimicitoare, se vor lepada de Stapanul care i-a rascumparat si vor face sa cada asupra lor o pierzare naprasnica.
2. Multi ii vor urma in destrabalarile lor. Si, din pricina lor, calea adevarului va fi vorbita de rau.


Altceva ?

Edited by husand, 07 December 2012 - 15:19.


#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
neeeeexxxxttttt!!!!!

#101
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
neeeeexxxxttttt!!!!!


nici o altă făptură


Cu exceptia mea, da ?

Altceva ?

Edited by husand, 08 December 2012 - 02:39.


#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
neeeeexxxxttt!

#103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Celce M'a trimes, are viaţa vecinică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

Ioan 10
29Tatăl Meu, care Mi le -a dat, este mai mare decît toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mîna Tatălui Meu.

Ioan 6

37Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:

39Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l înviez în ziua de apoi.

#104
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Ioan 10
29Tatăl Meu, care Mi le -a dat, este mai mare decît toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mîna Tatălui Meu.



Nimeni cu exceptia lui insusi.

Luati seama bine ca nimeni sa nu se abata de la harul lui Dumnezeu


Quote

9Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l înviez în ziua de apoi.



niciunul din ei n-a pierit, afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura. (Ioan.17:12)


Quote

37Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:


Corect  va ajunge sigur la Isus insa dupa ce a ajuns la El  scriptura e limpede.


  Caci ne-am facut partasi ai lui Hristos,  daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita si nadejdea cu care ne laudam. (Evr.3:6)v



In cer respectabile acolo este sfarsitul da ? De acolo nu mai este scos si acolo se numeste ajuns la Isus definitiv.



Prostesti pe alti .



Altceva ?

Edited by husand, 10 December 2012 - 18:41.


#105
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 03 decembrie 2012 - 22:56, said:



Omul este faptura, last time I checked.


Exact .


39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.


Cu exceptia lui insusi.


Prietene am scriptura.


11. Adevarat este cuvantul acesta: daca am murit impreuna cu El, vom si trai impreuna cu El.



Insa continua.


12. Daca rabdam, vom si imparati impreuna cu El. Daca ne lepadam de El, si El Se va lepada de noi.






Neeeeeext.

#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Celce M'a trimes, are viaţa vecinică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

#107
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 14 decembrie 2012 - 10:26, said:

39nici înălţimea, nici adîncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru.

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Celce M'a trimes, are viaţa vecinică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

Da AM VIATA VESNICA fiindca am fosit gasit ascultator de  Cristos ,dupa ce am primit viata (mantuirea) Lui
.

Adevarat, adevarat va spun ca vine ceasul, si acum a si venit, cand cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, si cei ce-l vor asculta vor invia. (Ioan.5:25)

Prin harul lui Dumnezeu sunt ce sunt. Si harul Lui fata de mine n-a fost zadarnic; ba inca am lucrat mai mult decat toti: totusi nu eu, ci harul lui Dumnezeu care este in mine. (1Cor.15:10)

Nu vreau sa fac zadarnic harul lui Dumnezeu; caci, daca neprihanirea se capata prin Lege, degeaba a murit Hristos. (Gal.2:21)

sau
stapanul robului aceluia va veni in ziua in care el nu se asteapta si in ceasul in care nu stie si-l va taia in bucati; si soarta lui va fi soarta celor necredinciosi in lucrul incredintat lor. (Luc.12:46)

Si ,da, este duhul care lucreaza in noi si da vointa si infaptuirea dupa cum bine ai aratat , lucrare care sedesfasoara in ascultare si supunere .

Edited by husand, 14 December 2012 - 11:37.


#108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
next

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate