Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#55
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 21 noiembrie 2012 - 11:22, said:

husand dragule, iar scrii aiureli, fără să înţelegi sensul întrebării pe care i-am pus-o lui zexe ...
Citeşte şi tu mai atent postările ....

Tu cu ce poti influenta sa te nasti ?

Raspunzi ca ai avut vointa sau ce ?


Ma lasi cu prostiiile.

Criteriul alegerii este la Dumnezeu.

El; a hotarat sa ma nasc.


nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)

Si tot El a hotarat adunarea si salvarea fiindca am venit intr-o lume ca de moarte , ca o starpitura.


sa adune intr-un singur trup pe copiii lui Dumnezeu cei risipiti. (Ioan.11:52)



Punct.



.

Edited by husand, 23 November 2012 - 14:32.


#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, ce greseli poti face daca Dumnezeu spune ca le-a platit pe TOATE?

Coloseni 2
13Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

Minte Dumnezeu sau biserica?

#57
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Minte mincinosul  care scoate din scriptura


Orice nelegiuire este pacat; dar este un pacat care nu duce la moarte. (1Ioan.5:17)

Este un pacat care duce la moarte; nu-i zic sa se roage pentru pacatul acela. (1Ioan.5:16)


Scriptura nu.

daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate, (Evr.10:26)


TOATE FARA UNUL DA ?Care nu mai este platit.

Lesne de crezut pe mincinosi,greu de crezut pe Dumnezeu.



.

Edited by husand, 27 November 2012 - 14:36.


#58
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 27 noiembrie 2012 - 10:39, said:

Deci, ce greseli poti face daca Dumnezeu spune ca le-a platit pe TOATE?

Coloseni 2
13Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

Minte Dumnezeu sau biserica?

Da zexe, ne-a iertat toate greşelile făcute din neştiinţă, înainte să-l cunoaştem.
Însă, odată ce l-am cunoscut, nu ne putem permite să-l batjocorim ignorând cu bună ştiinţă cerinţele lui.
Dumnezeu iartă greşelile făcute din cauza imperfecţiunii moştenite, din neştiinţă, şi când vede căinţă sinceră în inimile noastre.

(Ieremia 11:20) . . .Dar Iehova al armatelor judecă cu dreptate, el cercetează rinichii şi inima.. . .

Edited by Eugen3, 27 November 2012 - 16:23.


#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 27 noiembrie 2012 - 16:22, said:

Da zexe, ne-a iertat toate greşelile făcute din neştiinţă, înainte să-l cunoaştem.
Unde scrie asta? In mintea ta, poate si in brosurica. Nu in Biblie.

Quote

Însă, odată ce l-am cunoscut, nu ne putem permite să-l batjocorim ignorând cu bună ştiinţă cerinţele lui.
Adica dupa ce primesti Duhul nu mai pacatuiesti? Ca daca pacatuiesti, mai trebuie sa-ti platesca inca odata. Sau, nu se mai pune?
Bai nea'.... nu merge! Dupa salvare NU POTI PACATUI.

1 Ioan 3:9
   Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămînţa Lui rămîne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Edited by zexelica, 29 November 2012 - 10:06.


#60
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Mantuirea este garantata si nu se poate pierde atata timp cat ramanem in Cristos.

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 29 noiembrie 2012 - 10:40, said:

Mantuirea este garantata si nu se poate pierde atata timp cat ramanem in Cristos.

Atata timp cat ai Duhul. Iar Duhul il ai pe vesnicie. Ai crezut, ai viata vesnica. Nu POATE o sa ai viata vesnica.

#62
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
ei nu zau? si Duhul nu poate pleca?

ce scrie aici:

Nu stingeti Duhul. (1Tes.5:19)

btw, tu ai Duhul? ma faci sa zambesc.
nici nu realizezi ce inseamna sa fii botezat cu Duhul Sfant....dar te las in ignoranta ta.

#63
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 10:42, said:

Duhul il ai pe vesnicie.


Da,da !!!!


Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant, (Evr.6:4)

5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.


"nainte cu minciuna.

Edited by husand, 29 November 2012 - 11:14.


#64
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
pai el traieste in pacat, iubeste pacatul, isi inchipuie ca a primit Duhul si prin urmare face ce vrea, ca mantuirea e garantata...




vai de capul lui !

#65
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 10:42, said:

Duhul il ai pe vesnicie.

Afirmaţie nescripturală ... Posted Image

(1 Corinteni 10:12) . . .Prin urmare, cine crede că stă în picioare să aibă grijă să nu cadă.

Un exemplu este Dima.  Deşi el l-a urmat un timp pe Cristos, la un moment dat el nu a mai ascultat de învăţăturile lui pentru că a început "să iubească actualul sistem" ....

(Coloseni 4:14) . . .Luca, doctorul iubit, vă trimite salutările lui şi, la fel, şi Dima.
(Filimon 23, 24) . . .Epafras, tovarăşul meu de temniţă în unitate cu Cristos Isus, îţi trimite salutări, 24 precum şi colaboratorii mei Marcu, Aristarh, Dima şi Luca.

(2 Timotei 4:10) Căci Dima m-a părăsit, pentru că a iubit actualul sistem, şi s-a dus la Tesalonic, iar Crescens în Galatia şi Tit în Dalmaţia.

După cum poţi observa, Duhul Sfânt nu îl primeşti odată pentru totdeauna, ci, doar atât timp cât asculţi de Dumnezeu şi respecţi calea sa.

#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, unde scrie ca Dima avea Duhul? Nu scrie. Insa tu PRESUPUI, ca sa faca sens doctrina ta. Scrie sau nu ca Dima avea Duhul?
Si de Iuda scrie ca mergea cu apostolii. Avea Iuda Duhul?

Luca 8:13
Cei închipuiţi în sămînţa căzută pe stîncă, sînt aceia cari, cînd aud Cuvîntul, îl primesc cu bucurie; dar n'au rădăcină, ci cred pînă la o vreme, iar cînd vine ispita, cad.

Astea nu le citesti?

#67
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mai omule, tu chiar nu stii sa citesti? cat poti fi de rau intentionat?

ti-a dat Husand versetul:

Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant, (Evr.6:4)
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -
6. si care totusi au cazut,

Edited by blueday, 29 November 2012 - 15:25.


#68
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 13:27, said:

Stimabile, unde scrie ca Dima avea Duhul? Nu scrie. Insa tu PRESUPUI, ca sa faca sens doctrina ta. Scrie sau nu ca Dima avea Duhul?
Si de Iuda scrie ca mergea cu apostolii. Avea Iuda Duhul?

Luca 8:13
Cei închipuiţi în sămînţa căzută pe stîncă, sînt aceia cari, cînd aud Cuvîntul, îl primesc cu bucurie; dar n'au rădăcină, ci cred pînă la o vreme, iar cînd vine ispita, cad.

Astea nu le citesti?

Eu le citesc dar le înţeleg sensul corect.  Tu însă, dai interpretări din burtă versetelor din Scriptură ...

Uite dovada:

(Evrei 6:4–8) . . .Căci este imposibil ca aceia care au fost luminaţi o dată pentru totdeauna şi au gustat darul ceresc, care au fost părtaşi ai spiritului sfânt 5 şi au gustat cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterea sistemului viitor, 6 dar care au căzut, să fie din nou reînsufleţiţi spre căinţă, pentru că ei înşişi îl ţintuiesc din nou pe stâlp pe Fiul lui Dumnezeu şi îl expun ruşinii publice. 7 De pildă, pământul, care bea ploaia ce cade adesea pe el şi care dă apoi plante folositoare celor ce-l cultivă, primeşte în schimb binecuvântare de la Dumnezeu. 8 Dar, dacă dă spini şi mărăcini, este părăsit, este aproape să fie blestemat şi sfârşeşte prin a fi ars.

Observi zexe cum Scriptura scoate la lumină adevărul?  
Ideea pe care am postat-o este corectă.  Atât timp cât asculţi de Dumnezeu şi urmezi calea sa, El îţi dă Spiritul său Sfânt.  Însă, odată ce abandonezi calea şi începi să-ţi trăieşti viaţa nemaiţinând cont de Dumnezeu, Dumnezeu îşi retrage Spiritul Sfânt de la tine.
Sunt multe dovezi în acest sens în Scripturi ...

Acum am observat şi mesajul anterior postat de blueday.  Este corect.  Asta învaţă Biblia.

Edited by Eugen3, 29 November 2012 - 15:30.


#69
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 13:27, said:

Si de Iuda scrie ca mergea cu apostolii. Avea Iuda Duhul?





14. A randuit dintre ei doisprezece, ca sa-i aiba cu Sine si sa-i trimita sa propovaduiasca.
15. Le-a dat si putere sa vindece bolile si sa scoata dracii.
16. Iata cei doisprezece pe care i-a randuit:

19. si Iuda Iscarioteanul,

Cu explicatia scripturii

22. Si carturarii care se coborasera din Ierusalim ziceau: "Este stapanit de Beelzebul; scoate dracii cu ajutorul domnului dracilor."
23. Isus i-a chemat la El si le-a zis, in pilde: "Cum poate Satana sa scoata afara pe Satana?

Dar, daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)


Mai mult chiar.


19. Iata ca v-am dat putere sa calcati peste serpi si peste scorpioni si peste toata puterea vrajmasului: si nimic nu va va putea vatama.
20. Totusi sa nu va bucurati de faptul ca duhurile va sunt supuse; ci bucurati-va ca numele voastre sunt scrise in ceruri."

orice fiu necredincios este aruncat afara si sters din carte, da ?

Sapa in alta parte.   Aici nu se admit minciuni.

Edited by husand, 29 November 2012 - 15:44.


#70
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
zexe, eşti suficient de sincer şi de umil să recunoşti când greşeşti, când îţi dai seama că ai susţinut o idee greşită?

(Iacov 4:6) . . .Scriptura spune: „Dumnezeu li se împotriveşte celor trufaşi, dar le dă bunătate nemeritată celor umili“.

Edited by Eugen3, 29 November 2012 - 15:41.


#71
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 29 noiembrie 2012 - 13:27, said:

. Scrie sau nu ca Dima avea Duhul?



Scrie prietene.


1 Corinteni 12:3
De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.


Cu lamurirea scripturii careia-i tragi suturi.

Caci  ne-am facut partasi ai lui Hristos, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita de la inceput, (Evr.3:14)


casa Lui suntem noi, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita si nadejdea cu care ne laudam. (Evr.3:6)

Edited by husand, 29 November 2012 - 15:56.


#72
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
si asta mi-a venit in minte:

Astfel, dar, cine crede ca sta in picioare sa ia seama sa nu cada. (1Cor.10:12)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate