Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 15 noiembrie 2012 - 16:14, said:

Tocmai din acest motiv le-a fost dată legea evreilor, să-i conştientizeze că sunt imperfecţi, şi să-i ajute să înţeleagă că au nevoie de o răscumpărare corespunzătoare.

Când o persoană alege să-i slujească lui Dumnezeu, şi face dovada faptului că-l iubeşte, Dumnezeu îi dă spiritul sfânt ca să o ajute să-i rămână fidelă în încercări. vezi 1 Ioan 5:3

Însă, pentru a primi spiritul sfânt, trebuie să se roage Creatorului şi să i-l ceară. vezi Luca 11:13

Stimabile, legea duhovniceasca a fost data tuturor oamenilor. Cei duhovnicesti nu sunt neaparat evrei. Iar o dai la intors. Iar acolo scrie diferenta intre cei duhovnicesti si cei firesti. Care lege o respecta cei duhovnicesti? Sau, chiar continui cu prostiile tale la nesfarsit?
Scrie clar ca NU POTI ASCULTA. Deci nu poti face nimic ca sa obtii mantuirea. Esti mort, cum spune Scriptura. Mort. Un mort nu poate face nimic.
Insa, versurile alea nu se pun, desigur.

#38
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Martorii ăștea sunt ca norii, cum se cară e o zi minunată!

#39
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 15 noiembrie 2012 - 18:19, said:

Stimabile, legea duhovniceasca a fost data tuturor oamenilor. Cei duhovnicesti nu sunt neaparat evrei. Iar o dai la intors. Iar acolo scrie diferenta intre cei duhovnicesti si cei firesti. Care lege o respecta cei duhovnicesti? Sau, chiar continui cu prostiile tale la nesfarsit?
Scrie clar ca NU POTI ASCULTA. Deci nu poti face nimic ca sa obtii mantuirea. Esti mort, cum spune Scriptura. Mort. Un mort nu poate face nimic.
Insa, versurile alea nu se pun, desigur.

(1 Ioan 2:3–5) . . .Prin aceasta ştim că am ajuns să-l cunoaştem: dacă şi în continuare respectăm poruncile sale. 4 Cel care spune: „Am ajuns să-l cunosc“, dar nu respectă poruncile sale, este un mincinos şi adevărul nu este în el. 5 Dar cine respectă cuvântul său, în acest om a fost făcută perfectă iubirea de Dumnezeu.. . .


(Ioan 14:21) Cine are poruncile mele şi le respectă, acela mă iubeşte, iar cel care mă iubeşte va fi iubit de Tatăl meu; şi eu îl voi iubi şi mă voi arăta clar lui“.

(Ioan 15:10) Dacă respectaţi poruncile mele, veţi rămâne în iubirea mea, aşa cum şi eu am respectat poruncile Tatălui şi rămân în iubirea lui.

(1 Ioan 5:3) . . .Căci iată ce înseamnă iubirea de Dumnezeu: să respectăm poruncile sale, iar poruncile sale nu sunt grele. . .

(Evrei 11:6) . . .De altfel, fără credinţă este imposibil să-i plăcem, fiindcă cel ce se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că el există şi că devine răsplătitorul celor ce îl caută stăruitor.

(Ioan 3:16–18) . . .Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică. 17 Fiindcă Dumnezeu nu l-a trimis pe Fiul său în lume ca să judece lumea, ci pentru ca lumea să fie salvată prin el. 18 Cine manifestă credinţă în el nu va fi judecat. Cine nu manifestă credinţă a fost judecat deja, pentru că n-a manifestat credinţă în numele Fiului unic-născut al lui Dumnezeu.

Deşi salvarea este un dar de la Dumnezeu, cei care nu ascultă de El şi nu manifestă credinţă în Fiul său, nu vor beneficia de ea!

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si cine respecta poruncile? Cei care au Duhul, stimabile. Asa dovedesti ca-L cunosti, daca ai Duhul.

Ezechiel 36
27 Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Deci, garantat vei asculta si respecta. Scrie. Insa tie nu-ti trebuie ce scrie, ci ce spune biserica ta mincinoasa.

#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 16 noiembrie 2012 - 11:51, said:

Si cine respecta poruncile? Cei care au Duhul, stimabile. Asa dovedesti ca-L cunosti, daca ai Duhul.

Ezechiel 36
27 Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Deci, garantat vei asculta si respecta. Scrie. Insa tie nu-ti trebuie ce scrie, ci ce spune biserica ta mincinoasa.

Păi, dacă Dumnezeu "îi face să păzească şi să împlinească", cum aplici tu greşit aceste cuvinte din Ezechiel, cum pot oamenii să-şi dovedească iubirea autentică faţă de Dumnezeu?  Asta în primul rând.  În al doilea rând, de ce nu-i face pe toţi să păzească şi să împlinească poruncile Lui?  Scriptura spune că El vrea ca orice fel de oameni să fie salvaţi. vezi 1 Timotei 2:3, 4

(Deuteronomul 6:4, 5) . . .Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova. 5 Să-l iubeşti pe Iehova, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată puterea ta. . .

Să nu-mi spui că "îl iubim, pentru că El ne face să-l iubim", că nu ţine de alegerea noastră ....

Edited by Eugen3, 16 November 2012 - 12:05.


#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 16 noiembrie 2012 - 12:03, said:

Păi, dacă Dumnezeu "îi face să păzească şi să împlinească", cum aplici tu greşit aceste cuvinte din Ezechiel, cum pot oamenii să-şi dovedească iubirea autentică faţă de Dumnezeu?  Asta în primul rând.  
Simplu. Poti incepe prin bunul simt de a nu mai ignora versurile din Scriptura, unde scrie ca iubirea este ROADA Duhului, deci numai oamenii salvati iubesc pe Dumnezeu.

Galateni 5
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

1 Ioan 4:19
Noi Îl iubim pentrucă El ne -a iubit întîi.

#43
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 16 noiembrie 2012 - 11:51, said:

Deci, garantat vei asculta si respecta. Scrie. Insa tie nu-ti trebuie ce scrie, ci ce spune biserica ta mincinoasa.


Prietene ,ce garantata era ascultarea ta cu 2011 ?............Numai prostii vorbeai si inca toti erau nimic inaintea ta nu ?. ca doar foloseai scriptura si atunci ca acum.

Asculta aici.

evlavia este folositoare in orice privinta, intrucat ea are fagaduinta vietii de acum si a celei viitoare. (1Tim.4:8)


Evlavie = ascultare.


Dumnezeu mi-a dat ascultarea (evlavia),

Dumnezeiasca Lui putere ne-a daruit tot ce priveste viata si evlavia, prin cunoasterea Celui ce ne-a chemat prin slava si puterea Lui, (2Pet.1:3)

dupa ce apot fi evlavios (ascultator) prin puterea lui Dumnezeu implinesc si porunca

Cauta sa fii evlavios. (1Tim.4:7)


Ca sa intelegi cum e cu" te face  Duhul "compara cu ce scrie


Duhurile prorocilor sunt supuse prorocilor; (1Cor.14:32)


Pupi tu  invatatorii  de la virtual church   cu mantuirea nu se pierde .

Vai de studiul vostru.

.

View Postzexelica, on 16 noiembrie 2012 - 23:24, said:

Simplu. Poti incepe prin bunul simt de a nu mai ignora versurile din Scriptura, unde scrie ca iubirea este ROADA Duhului, deci numai oamenii salvati iubesc pe Dumnezeu.

Galateni 5
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,



Bunul sint este al Scripturii respectabile.


Si roada neprihanirii este semanata in pace pentru cei ce fac pace. (Iac.3:18)

Deci am porunca sa fac pace dupa ce am primit pacea

iar cu roadele la fel trebuie sa umblu prin Duhul dupa ce l-am primit  pentru a le avea .

22. Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,
23. blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.
24. Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei.
25. Daca traim prin Duhul,

conditie GARANTATA DE DUMNEZEU

sa si umblam prin Duhul.


LUCRU CARE EU TREBUIE SA-L IMPLINESC PRIN DUHUL si care este partea mea .

NU MAI BINE NU DAI IGNORE TOT LA AL DOILEA VERS AL SCRIPTURII?

Sau n-are importanta la voi ?

DEH  ,  INVATATURA CU MANTUIREA NU SE POATE PIERDE , stiu ,nu permite


.

Edited by husand, 19 November 2012 - 09:53.


#44
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 16 noiembrie 2012 - 23:24, said:

Simplu. Poti incepe prin bunul simt de a nu mai ignora versurile din Scriptura, unde scrie ca iubirea este ROADA Duhului, deci numai oamenii salvati iubesc pe Dumnezeu.

Galateni 5
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

1 Ioan 4:19
Noi Îl iubim pentrucă El ne -a iubit întîi.

Aici intervine situaţia pentru care tu nu ai un răspuns .....

De ce îi face Dumnezeu pe unii să-l iubească iar pe alţii nu?  

Dacă nu ţine de alegerea personală faptul de a-i sluji sau nu, înseamnă că vorbim despre un Dumnezeu "părtinitor".
Pe când, Dumnezeul Scripturii nu este deloc aşa!

(Deuteronomul 10:17) Căci Iehova, Dumnezeul vostru, este Dumnezeul dumnezeilor şi Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic şi de temut, care nu tratează pe nimeni cu părtinire

(2 Cronici 19:7) Acum, frica de Iehova să fie peste voi! Aveţi grijă ce faceţi, căci la Iehova, Dumnezeul nostru, nu este nici nedreptate, nici părtinire

(Faptele 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-şi gura, a zis: „Cu adevărat, înţeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice naţiune, omul care se teme de el şi practică dreptatea este primit de el.

(Romani 2:11) Căci la Dumnezeu nu este părtinire.

Deci zexe, tu vorbeşti despre un alt Dumnezeu, nu despre adevăratul Dumnezeu care este drept, înţelept, iubitor şi nepărtinitor ...

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 19 noiembrie 2012 - 09:58, said:


Aici intervine situaţia pentru care tu nu ai un răspuns .....

De ce îi face Dumnezeu pe unii să-l iubească iar pe alţii nu?  
Daca nu ai raspunde din brosurica iehovista, ai fi citit cu atentie versul unde scrie ca intai pune Duhul, DUPA CARE te face sa faci.

Ezechiel 36
27 Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Galateni 5

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

Intai Duhul, dupa care faptele. Iar Dumnezeu are mila doar de cine voieste. Are vreo obligatie?

Romani 11:35
Cine I -a dat ceva întîi, ca să aibă de primit înapoi?``

Romani 9
18 Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.

#46
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 19 noiembrie 2012 - 09:58, said:

De ce îi face Dumnezeu pe unii să-l iubească iar pe alţii nu?  



Cu se face ca tot pe loc si nu sti ?

Unde este progresul cu invatatura stralucita a robului credincios  ?



6. Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste."
7. Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?
8. Dar, daca  sunteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sunteti niste feciori din curvie, iar nu fii.



Esti fiu sau nu esti fiu prin nastere si nu poti influenta cu nimic.

Aaa, insa pot fi dezmostenit ,iti spun sigur.


.Cine isi tulbura casa va mosteni vant, si nebunul va fi robul omului intelept! - (Prov.11:29)

Edited by husand, 20 November 2012 - 14:46.


#47
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 19 noiembrie 2012 - 17:29, said:


Ezechiel 36
27 Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Galateni 5

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

Intai Duhul, dupa care faptele. Iar Dumnezeu are mila doar de cine voieste. Are vreo obligatie?

Romani 11:35
Cine I -a dat ceva întîi, ca să aibă de primit înapoi?``

Romani 9
18 Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.

......ia vezi.....la roadele Duhului.....cum mai stai....si apropo....pe eschimosii care n-au auzit de
Evanghelie.....cum au fost alesi ?.....Posted Image

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 20 noiembrie 2012 - 15:00, said:


......ia vezi.....la roadele Duhului.....cum mai stai....si apropo....pe eschimosii care n-au auzit de
Evanghelie.....cum au fost alesi ?.....Posted Image

De unde stii tu ca au fost alesi eschimosi?

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 20 noiembrie 2012 - 14:34, said:

Cu se face ca tot pe loc si nu sti ?

Unde este progresul cu invatatura stralucita a robului credincios  ?



6. Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste."
7. Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?
8. Dar, daca  sunteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sunteti niste feciori din curvie, iar nu fii.



Esti fiu sau nu esti fiu prin nastere si nu poti influenta cu nimic.

Aaa, insa pot fi dezmostenit ,iti spun sigur.


.Cine isi tulbura casa va mosteni vant, si nebunul va fi robul omului intelept! - (Prov.11:29)

husand dragule, iar scrii aiureli, fără să înţelegi sensul întrebării pe care i-am pus-o lui zexe ...
Citeşte şi tu mai atent postările ....

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 21 noiembrie 2012 - 11:22, said:


husand dragule, iar scrii aiureli, fără să înţelegi sensul întrebării pe care i-am pus-o lui zexe ...
Citeşte şi tu mai atent postările ....

Romani 9
18 Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.

#51
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 21 noiembrie 2012 - 15:50, said:

Romani 9
18 Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.


În primul rând, în ce context apar aceste cuvinte?  Care era subiectul explicat de Pavel?

În al doilea rând, te-am mai întrebat de câteva ori: CARE ESTE CRITERIUL?

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 21 noiembrie 2012 - 15:52, said:



În primul rând, în ce context apar aceste cuvinte?  Care era subiectul explicat de Pavel?

În al doilea rând, te-am mai întrebat de câteva ori: CARE ESTE CRITERIUL?

Nu exista criteriu, ci voia Sa. Cine esti tu sa-L intrebi de ce vrea cu unii si nu cu tine? Meriti tu ceva?

#53
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 21 noiembrie 2012 - 15:55, said:

Nu exista criteriu, ci voia Sa. Cine esti tu sa-L intrebi de ce vrea cu unii si nu cu tine? Meriti tu ceva?

Nu se pune în discuţie faptul că am merita noi ceva sau nu, ci, DREPTATEA LUI DUMNEZEU, JUSTIŢIA SA PERFECTĂ ŞI IMPARŢIALITATEA SA.

Deci, care este criteriul, ţinând cont de aceste calităţi care alcătuiesc personalitatea adevăratului Dumnezeu?

(Deuteronomul 32:3, 4) . . .Căci voi proclama numele lui Iehova. Recunoaşteţi măreţia Dumnezeului nostru!  4 Stânca — lucrările sale sunt perfecte, căci toate căile sale sunt dreptate. Un Dumnezeu al fidelităţii, în care nu este nedreptate; el este drept şi nepărtinitor.

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si de este partinitor daca nu te alege? Unde scrie ca El trebuie sa-i aleaga pe toti? Nu scrie. Din contra, scrie ca multi chemati, putini alesi.
Iar criteriu de ascultare este o vrajeala proasta, deoarece asculti DUPA ce ai Duhul, nicidecum inainte.
Din ce inima asculti tu, ia spune!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate