Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#3151
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postzexelica, on 07 februarie 2020 - 07:46, said:

Unde scrie ca harul vine prin credinta? Cred ca ai ceva probleme, stimabile.

1. Deci fiindca suntem socotiti neprihaniti, prin credinta, avem pace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Isus Hristos.

2. Lui Ii datoram faptul ca, prin credinta, am intrat in aceasta stare de har in care suntem; si ne bucuram in nadejdea slavei lui Dumnezeu.


16. De aceea mostenitori sunt cei ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har


View Postcriztu, on 07 februarie 2020 - 08:12, said:

Tu nu esti forma... Tu esti, atat.
A fi e o stare absoluta.
Forma depinde de cel ce e, pt a fi perceputa.
Forma e o perceptie a fiintei. un construct pe care il face fiinta.

Asa.

Si?

View Posthusand, on 07 februarie 2020 - 08:17, said:

Mai nainte sa-i vorbeasca Dumnezeu ce credinta avea

ca  sunt doua credinta una a lui satan , ca e hindu ca e tao ca e din Ur ....si alta a lui Isus numit si Dumnezeu

Mai incearca

22. Dar Scriptura a inchis totul sub pacat, pentru ca fagaduinta sa fie data celor ce cred prin credinta LUI Isus Hristos.

Inainte de venirea credintei, noi eram sub paza Legii, inchisi pentru credinta care trebuia sa fie descoperita. (Gal.3:23)


Despre ce vorbim ?

Si da esti inchis daca nu-ti deschide poaarta.

Comments?

Deci vorbim despre credinta in Dumnezeu. Lipsa credintei in Dumnezeu se numeste necredinta in Scriptura. Dar necredinta este in raport cu afirmatia la care te raportezi. Ca asa si budistii considera crestinii necredinciosi pentru ca nu cred in Buddha.

Normal ca iti lipseste credinta in Dumnezeu daca nu auzi mai intai de Dumnezeu. Omul are o forma de intelegere a lui Dumnezeu, dar fara mai multe detalii nu ramane decat la stadiul de "exista ceva deasupra mea, dar nu stiu ce".

10. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,

11. dupa cum zice Scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine."

...

14. Dar cum vor chema pe Acela in care n-au crezut? Si cum vor crede in Acela despre care n-au auzit? Si cum vor auzi despre El fara propovaduitor?

15. Si cum vor propovadui, daca nu sunt trimisi? Dupa cum este scris: "Cat de frumoase sunt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia!"

16. Dar nu toti au ascultat de Evanghelie. Caci Isaia zice: "Doamne, cine a crezut propovaduirea noastra?"

17. Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos.


Deci e vorba de credinta in Dumnezeu, nu credinta la modul general. Iar credinta in Dumnezeu nu este o simpla credinta de tip "da, cred ca exista Dumnezeu".

14. Fratii mei, ce-i foloseste cuiva sa spuna ca are credinta, daca n-are fapte? Poate oare credinta aceasta sa-l mantuiasca?


Edited by Silika, 07 February 2020 - 08:59.


#3152
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Corect

Credinta noastra despre care se vorbeste peste tot in Scripturi este :

1 De la Dumnezeu
2 Este a lui Dumnezeu.

Acum daca joc teatru ...pe raspunderea mea.

Edited by husand, 07 February 2020 - 09:45.


#3153
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Posthusand, on 07 februarie 2020 - 09:43, said:

Corect

Credinta noastra despre care se vorbeste peste tot in Scripturi este :

1 De la Dumnezeu
2 Este a lui Dumnezeu.

Acum daca joc teatru ...pe raspunderea mea.

In Scriptura gasesc des aceasta afirmatie "credinta ta, a mea, a lor". Ea este identificata cu convingerile unui om, si nu cu ceva primit de sus.

Sigur ca daca stam sa ne gandim, putem sa consideram descoperirea ca fiind de sus, pentru ca Dumnezeu doreste sa se arate omului intr-o forma sau alta. Lucru care duce (nu obligatoriu) la credinta. Deci asa indirect, as fi de acord. Dar incredintarea sau convingerile sunt ale omului, nu ale lui Dumnezeu.

#3154
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 februarie 2020 - 08:54, said:

Asa.

Si?

Eu sunt adevarul calea si viata.
Tu efectiv nu ai intelegere spirituala :)

#3155
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Posthusand, on 07 februarie 2020 - 09:43, said:

Corect

Credinta noastra despre care se vorbeste peste tot in Scripturi este :

1 De la Dumnezeu
2 Este a lui Dumnezeu.

Acum daca joc teatru ...pe raspunderea mea.

Biblia nu ne prezintă nici o credință 'de la Dumnezeu' sau 'a lui Dumnezeu'... noi trebuie să avem, conform textului sacru, certitudinea existenței lui Dumnezeu și credința în cuvintele/promisiunile Lui! :)

Edited by heart_of_ice, 07 February 2020 - 11:22.


#3156
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 07 februarie 2020 - 11:21, said:

Biblia nu ne prezintă nici o credință 'de la Dumnezeu' sau 'a lui Dumnezeu'... noi trebuie să avem, conform textului sacru, certitudinea existenței lui Dumnezeu și credința în cuvintele/promisiunile Lui! Posted Image

credinta nu e certitudine. credinta e fix absenta certitudinii.
o sa vezi ca baetzii aia vorbesc de "fagaduiala" la capatul rabdarii si intaririi in credinta in ciuda intelepciunii acestei lumi, care e nimicirea.
"intelepciunea acestui veac" e tot o credinta, din experienta lumeasca, naturala, senzoriala, materiala, anume ca corpul dispare, e anihilat, e nimicit, e distrus.
asta e materialismul - credinta ta ca tu esti materia, ceea ce se vede.
pe cand Biblia iti zice "Dumnezeu cel nevazut", deci din cauza ca tu nu il vezi pe Dumnezeu, tu crezi in materie. ai ca rege peste tine pe Apollo, ingerul nimicirii.

Edited by criztu, 07 February 2020 - 11:28.


#3157
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 07 februarie 2020 - 11:28, said:

credinta nu e certitudine. credinta e fix absenta certitudinii.

Depinde.

Uni au vazut pe Dumnezeu, au vorbit cu Dumnezeu, au fost martori unor minuni infaptuite de Dumnezeu, si totusi au fost necredinciosi, si au murit necredinciosi.

Nu in sensul in care nu credeau in existenta lui Dumnezeu, ci in sensul in care nu au ascultat de Dumnezeu.

#3158
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 07 februarie 2020 - 13:02, said:

Depinde.
Uni au vazut pe Dumnezeu, au vorbit cu Dumnezeu, au fost martori unor minuni infaptuite de Dumnezeu, si totusi au fost necredinciosi, si au murit necredinciosi.
Nu in sensul in care nu credeau in existenta lui Dumnezeu, ci in sensul in care nu au ascultat de Dumnezeu.

Au vazut "chipul", "imaginea", "icoana", "fatza" lui Dumnezeu.
Isus e chipul lui Dumnezeu - Coloseni 1:15
Adam e format in chipul lui Dumnezeu - gen 2:7
barbatul e chipul lui Dumnezeu - 1Cor 11:7
Nimeni nu imi poate vedea fatza si sa fie viu - Iesirea 33:20
Am vazut fatza lui Dumnezeu si am fost salvat - Gen 32:30

#3159
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postheart_of_ice, on 07 februarie 2020 - 11:21, said:

Biblia nu ne prezintă nici o credință 'de la Dumnezeu' sau 'a lui Dumnezeu'... noi trebuie să avem, conform textului sacru, certitudinea existenței lui Dumnezeu și credința în cuvintele/promisiunile Lui! Posted Image

Ok ,de unde ai ?
Acuma ca si zambesti....mai are rost?

View Postcriztu, on 07 februarie 2020 - 11:28, said:

o credinta, din experienta lumeasca, naturala, senzoriala, materiala, anume ca corpul dispare, e anihilat, e nimicit, e distrus.

Ok si

-Esti multumit ?

-Nu.

Quote

pe cand Biblia iti zice "Dumnezeu cel nevazut", deci din cauza ca tu nu il vezi pe Dumnezeu, tu crezi in materie

Nu-l vezi ?

E vorba de o alta fiinta ,spirituala cu asta vezi, ce sa fac aici cu materia , doar e oarba.

Ba este o relatie foarte apropiata


nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)

Aaa ca materialistul e orb...sorry

View PostSilika, on 07 februarie 2020 - 13:02, said:

Uni au vazut pe Dumnezeu, au vorbit cu Dumnezeu, au fost martori unor minuni infaptuite de Dumnezeu, si totusi au fost necredinciosi, si au murit necredinciosi..


Ok ,daca luam in calcul ca lumea noastra = pustiu sau  nonsens

Asta se intampla cu crestinismul, cand individul intra in lumea lui Dumnezeu,vede dupa  un timp un pustiu imens vorbind de realizare pe plan material, nivel de confort, cu toate ca i se explica :
-exista un capat, este o iesire ..nu te ingrijora ca n-ai adunat nimic...
Ani trec omul pierde rabdarea ,incepe sa se compare cu cei care deja s-au realizat si....iese spre cele pamantesti cautand sa recupereze ...atunci deja a murit.

Nu a crezut pe Dumnezeu

Edited by husand, 07 February 2020 - 17:13.


#3160
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posthusand, on 07 februarie 2020 - 17:00, said:

Nu-l vezi ?

vizibil e "chipul" lui Dumnezeu, sau "imaginea", sau "fatza".
Nimeni nu poate vedea chipul lui Dumnezeu si sa fie viu - Iesirea 33:20
Am vazut chip in chip pe Dumnezeu si am fost mantuit - Geneza 32:30

Adam e format in chipul lui Dumnezeu - Geneza 2:7
Isus e chipul lui Dumnezeu - Coloseni 1:15
Barbatul e chipul lui Dumnezeu 1Corinteni 11:7

e important cuvantul 'chip' in romaneste, pt ca in latina cippus(pronuntat chipus) e "piatra, stalp, monument, zidire, aducere aminte"


tot in romaneste, "chiup" inseamna vas. e foarte important vasul, pt ca rhyton-urile antice - un corn de taur in care se bea vin ceremonial
vinul fiind facut din vitza de vie, bla bla, simbolistica in crestinism. dar si in antichitate, prin Dyonisos si Bacchus(Bes)

Edited by criztu, 08 February 2020 - 00:39.


#3161
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheart_of_ice, on 07 februarie 2020 - 11:21, said:

Biblia nu ne prezintă nici o credință 'de la Dumnezeu' sau 'a lui Dumnezeu'... noi trebuie să avem, conform textului sacru, certitudinea existenței lui Dumnezeu și credința în cuvintele/promisiunile Lui! Posted Image
Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

Acum si dracii sunt mantuiti.

#3162
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postzexelica, on 08 februarie 2020 - 11:06, said:

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred
 si se infioara! (Iac.2:19)

Acum si dracii sunt mantuiti.

Dracii nu au cum să fie mântuiți, pentru că ei nu au circumstanțe atenuante! Sorry! :)

#3163
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheart_of_ice, on 08 februarie 2020 - 19:12, said:

Dracii nu au cum să fie mântuiți, pentru că ei nu au circumstanțe atenuante! Sorry! Posted Image
Scrie:

Oricine crede in El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ioan.3:18)

Eu am venit ca sa fiu o lumina in lume, pentru ca oricine crede in Mine sa nu ramana in intuneric. (Ioan.12:46)

Pai? Avand acest caz care ar contrazice Scriptura. Daca acea credinta omeneasca pe care o au si dracii si mentionata ca egala in Iac.2:19 este credinta in discutie in mantuire, atunci dracii merg in rai.
Adica cei care sustin ca ei sunt cei care cred sutin de fapt ca ei cred INAINTE de a avea DUHUL SFANT.

26. Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.

Adica dintr-o inima de piatra tu crezi ca sa fii mantuit. Tare!!!! Atunci si dracii sunt mantuiti.

Edited by zexelica, 09 February 2020 - 11:26.


#3164
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 11:24, said:

Scrie:

Oricine crede in El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ioan.3:18)

Eu am venit ca sa fiu o lumina in lume, pentru ca oricine crede in Mine sa nu ramana in intuneric. (Ioan.12:46)

Pai? Avand acest caz care ar contrazice Scriptura. Daca acea credinta omeneasca pe care o au si dracii si mentionata ca egala in Iac.2:19 este credinta in discutie in mantuire, atunci dracii merg in rai.
Adica cei care sustin ca ei sunt cei care cred sutin de fapt ca ei cred INAINTE de a avea DUHUL SFANT.

26. Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.

Adica dintr-o inima de piatra tu crezi ca sa fii mantuit. Tare!!!! Atunci si dracii sunt mantuiti.

Nu dragule, faci confuzii...

Îngerii rebeli și-au părăsit locuința cerească de bunăvoie și nesiliți de nimeni, au căzut de la perfecțiune, nu au circumstanțe atenuante ca în cazul fiilor oamenilor, pentru ei s-a încheiat odiseea spațială, gata, nada, finish! Capisci zexe?! :)

Edited by heart_of_ice, 09 February 2020 - 14:42.


#3165
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 09 februarie 2020 - 14:41, said:

Nu dragule, faci confuzii...

Îngerii rebeli și-au părăsit locuința cerească de bunăvoie și nesiliți de nimeni, au căzut de la perfecțiune, nu au circumstanțe atenuante ca în cazul fiilor oamenilor, pentru ei s-a încheiat odiseea spațială, gata, nada, finish! Capisci zexe?! Posted Image

Apocalipsa 12:9 Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.

#3166
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 09 februarie 2020 - 14:49, said:

Apocalipsa 12:9 Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit diavolul și Satana, acela care Ăźnșală Ăźntreaga lume, a fost aruncat pe pămĂąnt și Ăźmpreună cu el au fost aruncați și Ăźngerii lui.

Iarăși vorbești prostii Dorele? Eu m-am referit la acțiunea îngerilor rebeli din Geneza, nu la profeția Apocalipsei când sunt aruncați/izgoniți din cer în 1914!

Edited by heart_of_ice, 09 February 2020 - 15:05.


#3167
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzexelica, on 08 februarie 2020 - 11:06, said:

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

Acum si dracii sunt mantuiti.

te incurajez sa citesti Biblia in ebraica pt VT si in greaca pt NT, sa stai cu Biblehub interlinear deschis cand studiezi versete.
In Iacob 2:19 e scris: Tu crezi ca unul e Dumnezeu, si bine faci. dar si dracii cred.. si se intaresc

deci ai Dumnezeul acestei lumi le-a orbit mintile - 2Cor 4:4
si ai Dumnezeul al carui chip e Isus - Coloseni 1:15
si ai au ca rege peste ei pe ingerul nimicirii - Apoc 9:11

Asadar, dracii cred in "unul", anume Apollyon, nimicitorul. Cuvantul pt "se infioara" mai inseamna si "se intareste". Adica, li se impietreste inima. Gandul nimicirii ii impietreste.
Piatra, iti aduc aminte, a fost respinsa de zidari, si a devenit piatra de capatai.
Piatra e in greaca Lito, sau Leto, mama lui Apollyon.
Zeus e nascut lui Saturn - Shamash, Remfan, Chiun, si ca acesta sa nu il nimiceasca, sa nu il devoreze, muma-sa il inlocuieste pe Zeus cu o piatra.
Piatra e si materia < lat. mater, pamantul, adamah, Gheea, huma. Deci simboluri complexe, pe care ar fi frumos sa le vezi.
Tu te afli totaaaaaal in eroare, cand deduci ca dracii cred in Dumnezeu Tatal al carui chip e Isus Fiul, Isus si Dumnezeu una sunt.

Si da, dracii sunt mantuiti, dar ca prin foc - 1Cor 3:15

Edited by criztu, 09 February 2020 - 15:23.


#3168
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 09 februarie 2020 - 15:05, said:

Iarăși vorbești prostii Dorele? Eu m-am referit la acțiunea îngerilor rebeli din Geneza, nu la profeția Apocalipsei când sunt aruncați/izgoniți din cer în 1914!

”Tot ce a fost, va mai fi si ce va  mai fi, a mai fost”...

Si ca sa vezi ca am dreptate, incearca sa vorbesti respectuos. Daca reusesti, inseamna ca vorbeste Dumnezeu prin tine. Daca nu, inseamna ca vorbeste dracu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate