Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

• Grup: Senior Members

Silika, on 06 februarie 2020 - 17:44, said:

N-ai bolduit ce trebuie.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Harul, intr-adevar este darul lui Dumnezeu.

Dar credinta, sau mai bine zis convingerea este a mea si asta o cere Dumnezeu de la mine.

1. Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine.

Nu poti sa faci fapte vrednice de mantuire, dar poti sa te increzi in Dumnezeu care are putere sa te mantuiasca. Si asta da, este convingerea ta si Dumnezeu va tine cont de ea.

Stimabile, scrie clar ca nu vine credinta de la noi, ci e un DAR. Este credinta LUI Hristos care este in sfinti.

Silika

Silika

Senior Member

zexelica, on 06 februarie 2020 - 17:47, said:

Stimabile, scrie clar ca nu vine credinta de la noi, ci e un DAR. Este credinta LUI Hristos care este in sfinti.

Nu intelegi corect acel verset. Harul nu vine de la tine, ci de la Dumnezeu. Iar harul vine prin credinta ta.

criztu

criztu

Guru Member

Silika, on 06 februarie 2020 - 17:44, said:

Harul, intr-adevar este darul lui Dumnezeu.
Dar credinta, sau mai bine zis convingerea este a mea si asta o cere Dumnezeu de la mine.

tu insuti esti din Dumnezeu - 1Ioan 4:6
tu insuti esti Dumnezeu -  psalm 82:6
tu nu esti de la tine, tu esti de la Dumnezeu - 1Cor 6:19
corpul tau e templul lui Dumnezeu care e in tine - 1Cor 6:19
templul lui Dumnezeu e sfant, care tu esti - 1Cor 3:16

si daca imi spui ca Dumnezeu e in tine cum e vaca intr-o cabina, te informez ca n-are cum sa fie, ca doar corpul are dimensiuni fizice, materiale, sa poata sta cineva "inauntru".
deci intelesul expresiei "ouk este heauton" tradusa in romaneste "tu nu esti al tau", e dilema "cum poate ceva sa se creeze pe sine". adica, nimic in lumea aceasta, in natura, in univers, in materie, nu se poate creea pe sine, necesita un creator din afara naturii. dar astea sunt discutii filozofice, ar fi miracul sa prizeze careva pe aici filozofie. toti suntem cu shubleru, la masurat distante si cantitati, sa ghicim unde o sa aterizeze nava lu Isus cand o sa vina in vizita pe pamant. ca noi nu intelegem decat sensuri concrete.

Edited by criztu, 06 February 2020 - 18:47.

husand

husand

Senior Member

Silika, on 06 februarie 2020 - 17:49, said:

Nu intelegi corect acel verset. Harul nu vine de la tine, ci de la Dumnezeu. Iar harul vine prin credinta ta.

Ba intelege.

Credinta  (ta,mea) vine de la Domnul /este  a Domnului si apoi se numeste, credinta mea, sau a ta, si este o puternica convingere care schimba destinul.
Corecteaza-ma unde gresesc,

criztu, on 06 februarie 2020 - 18:43, said:

Si cum  poti fi Dumnezeu. daca tot citezi ?
Este ceva legatura cu infierea, nasterea ,  acte doveditoare.

Silika, on 06 februarie 2020 - 17:24, said:

.

A avea credinta lui X inseamna a avea aceleasi convingeri ca si X. Credem amandoi la fel. Nu inseamna ca mi-a dat mie Avraam credinta lui... d-aia ai in Scriptura foarte des mentionat "credinta ta".

Simon Petru, rob si apostol al lui Isus Hristos, catre cei ce au capatat o credinta de acelasi pret cu a noastra, prin dreptatea Dumnezeului si Mantuitorului nostru Isus Hristos: (2Pet.1:1)

Textul  raspunde oricarei intrebari

Edited by husand, 06 February 2020 - 19:32.

Silika

Silika

Senior Member

husand, on 06 februarie 2020 - 19:21, said:

Credinta  (ta,mea) vine de la Domnul /este  a Domnului si apoi se numeste, credinta mea, sau a ta, si este o puternica convingere care schimba destinul.
Corecteaza-ma unde gresesc,

Credinta = convingere in ceva/cineva

Este o parte inerenta a naturii umane, asa ne-a lasat Dumnezeu.

Ce e important este sa-l credem pe Dumnezeu de cuvant cand spune ca mantuirea este a Lui si nu a omului.

tu insuti esti din Dumnezeu - 1Ioan 4:6
tu nu esti de la tine, tu esti de la Dumnezeu - 1Cor 6:19
corpul tau e templul lui Dumnezeu care e in tine - 1Cor 6:19
templul lui Dumnezeu e sfant, care tu esti - 1Cor 3:16

.... okey.

dar astea sunt discutii filozofice, ar fi miracul sa prizeze careva pe aici filozofie.

Pei tocmai asta e, ca filozofia si misticismul nu prea isi au locul in crestinism.

husand

husand

Senior Member

zexelica, on 06 februarie 2020 - 17:47, said:

Daca-l  tratezi la  distanta nu te astepta sa-l ai de musteriu

Edited by husand, 06 February 2020 - 19:37.

criztu

criztu

Guru Member

husand, on 06 februarie 2020 - 19:21, said:

Si cum  poti fi Dumnezeu. daca tot citezi ?
Este ceva legatura cu infierea, nasterea ,  acte doveditoare.

Aceeasi intrebare ti-o pune un ateu, cum eram si eu: cum stii ca Dumnezeu exista, daca in Biblie ti se zice ca Dumnezeu e nevazut. adica nu poate fi vazut.
Deci cum demonstrezi tu ca Dumnezeu este, cand tu nu poti sa arati nici un act doveditor ca Dumnezeu este. Te ascult.

Silika, on 06 februarie 2020 - 19:33, said:

Pei tocmai asta e, ca filozofia si misticismul nu prea isi au locul in crestinism.

"sofia", din "filosofia", inseamna "intelepciune".
"intelepciune" inseamna "intelect".
intelectul nu este ceva senzorial. deci e rationament, iar nu o experienta senzoriala, ca vazul, auzul, pipaitul, mirositul, gustatul.
"rationament" inseamna "ratio", adica a gandi, a judeca, a relationa informatie.
"intelect" inseamna tot "inter-lego", a lega informatia, a selecta, a judeca.

ajadar, Dumnezeu e cel ce judeca.

experienta senzoriala: -dom'le arata-mi-l pe Dumnezeu, altfel nu cred ca exista - este "intelepciunea acestei lumi" care e senzoriala, materiala, pamant.
experienta intelectuala: dom'le, tu, Silika, nu esti corpul tau. corpul tau e o forma, iar tu esti esenta. esenta din "essere" - a fi, fiinta, Eu sunt.

ai inteles?
intelepciunea acestei lumi e nebunie in ochiul lui Dumnezeu - cauta versetu
Biblia e filosofie hardcore. mai precis, zic unii, o numesc filosofie neo-platonica. adica din Plato, filosofu.

Edited by criztu, 06 February 2020 - 19:46.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

criztu, on 06 februarie 2020 - 14:59, said:

acuma avem doi grammar nazis pe acest forum...
Nu ar fi rău să încerci și dumneata să te exprimi corect în limba română. Că văd că ești un erudit în alte limbi, mai puțin în cea maternă. :smoke:

husand

husand

Senior Member

mario_bril, on 06 februarie 2020 - 20:46, said:

Nu ar fi rău să încerci și dumneata să te exprimi corect în limba română. Că văd că ești un erudit în alte limbi, mai puțin în cea maternă. Posted Image
Sa nu spui ca sinodala   ai priceput-o si pe  Criztu nu ?

Silika, on 06 februarie 2020 - 19:33, said:

Credinta....

Este o parte inerenta a naturii umane, asa ne-a lasat Dumnezeu.

Mda ,credinta ta inascuta.

...stiam ca ai sa fii necredincios si ca din nastere ai fost numit razvratit. (Isa.48:8)

Eram gata sa raspund celor ce nu intrebau de Mine, eram gata sa fiu gasit de cei ce nu Ma cautau; am zis: "Iata-Ma, iata-Ma!" catre un neam care nu chema Numele Meu. (Isa.65:1)

Si cum vor crede in Acela despre care n-au auzit? Si cum vor auzi despre El fara propovaduitor? (Rom.10:14)

Subiect inchis.

Edited by husand, 06 February 2020 - 21:31.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

Silika, on 06 februarie 2020 - 17:24, said:

pisteōs Christou = credinta lui Hristos

16. De aceea mostenitori sunt cei ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, si pentru ca fagaduinta sa fie chezasuita pentru toata samanta lui Avraam: nu numai pentru samanta aceea care este sub Lege, ci si pentru samanta aceea care are credinta lui Avraam, tatal nostru al tuturor - Romani 4

pisteōs Abraam = credinta lui Avraam

Avem 2 credinte? Nu, e una singura, numa' intelesul versetelor ne baga in ceata.

A avea credinta lui X inseamna a avea aceleasi convingeri ca si X. Credem amandoi la fel. Nu inseamna ca mi-a dat mie Avraam credinta lui... d-aia ai in Scriptura foarte des mentionat "credinta ta".

Credinta lui Avraam a constat in a-si da fiul lui Dumnezeu, cand Dumnezeu i l-a cerut. Aceasta credinta o au toti cei care isi boteaza copiii de prunci. Ceilalti... nu o au!

heart_of_ice

heart_of_ice

Senior Member

criztu, on 06 februarie 2020 - 14:59, said:

acuma avem doi grammar nazis pe acest forum...

Ceea ce am vrut să scot în evidență, am scos... că nu sunt singurul care greșește! Ești de acord? :)

Silika

Silika

Senior Member

husand, on 06 februarie 2020 - 21:28, said:

Mda ,credinta ta inascuta.

...stiam ca ai sa fii necredincios si ca din nastere ai fost numit razvratit. (Isa.48:8)

Eram gata sa raspund celor ce nu intrebau de Mine, eram gata sa fiu gasit de cei ce nu Ma cautau; am zis: "Iata-Ma, iata-Ma!" catre un neam care nu chema Numele Meu. (Isa.65:1)

Si cum vor crede in Acela despre care n-au auzit? Si cum vor auzi despre El fara propovaduitor? (Rom.10:14)

Subiect inchis.

Tu confunzi "credinta" cu "credinta in Dumnezeu".

1. Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.

Credinta in Buddha tot credinta se numeste, chit ca nu ajuta la nimic. E credinta omului.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Silika, on 06 februarie 2020 - 17:49, said:

Se pare ca nu citim acelasi vers.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Din ce scrie vad: credinta nu vine de la voi. Tu zici ca vine.

Silika

Silika

Senior Member

criztu, on 06 februarie 2020 - 19:37, said:

experienta senzoriala: -dom'le arata-mi-l pe Dumnezeu, altfel nu cred ca exista - este "intelepciunea acestei lumi" care e senzoriala, materiala, pamant.
experienta intelectuala: dom'le, tu, Silika, nu esti corpul tau. corpul tau e o forma, iar tu esti esenta. esenta din "essere" - a fi, fiinta, Eu sunt.

Filozofiile astea nu rezoneaza cu ceva constructiv. Nu ajuta la nimic imaginea asa transcedentala de tip: "sunt o forma, dar nu sunt corpul meu, dar sunt esenta"...

Fara forma, fara fond. Sorry

zexelica, on 07 februarie 2020 - 00:15, said:

Se pare ca nu citim acelasi vers.

Din ce scrie vad: credinta nu vine de la voi. Tu zici ca vine.

3. Har si pace de la Dumnezeu, Tatal nostru, si de la Domnul Isus Hristos!

Harul il da Dumnezeu.

Harul vine prin credinta ta.

6. Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire."

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Silika, on 07 februarie 2020 - 00:24, said:

3. Har si pace de la Dumnezeu, Tatal nostru, si de la Domnul Isus Hristos!

Harul il da Dumnezeu.

6. Tot asa si "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire."

Unde scrie ca harul vine prin credinta? Cred ca ai ceva probleme, stimabile.

criztu

criztu

Guru Member

Filozofiile astea nu rezoneaza cu ceva constructiv. Nu ajuta la nimic imaginea asa transcedentala de tip: "sunt o forma, dar nu sunt corpul meu, dar sunt esenta"...

Tu nu esti forma... Tu esti, atat.
A fi e o stare absoluta.
Forma depinde de cel ce e, pt a fi perceputa.
Forma e o perceptie a fiintei. un construct pe care il face fiinta.

husand

husand

Senior Member

Mai nainte sa-i vorbeasca Dumnezeu ce credinta avea

ca  sunt doua credinta una a lui satan , ca e hindu ca e tao ca e din Ur ....si alta a lui Isus numit si Dumnezeu

Mai incearca

22. Dar Scriptura a inchis totul sub pacat, pentru ca fagaduinta sa fie data celor ce cred prin credinta LUI Isus Hristos.

Inainte de venirea credintei, noi eram sub paza Legii, inchisi pentru credinta care trebuia sa fie descoperita. (Gal.3:23)

Despre ce vorbim ?

Si da esti inchis daca nu-ti deschide poaarta.

Comments?

Edited by husand, 07 February 2020 - 08:30.

husand

husand

Senior Member

Harul il da Dumnezeu.

Efeseni
(2:8) Pentru că prin har sunteţi mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu din voi; este darul lui Dumnezeu:

Eu ,el, noi, cam se taie nu ?

Normal sa fac pe grozavul ca ce am primit e al meu,  nu va tine trick-ul si inaintea proprietarului.

Edited by husand, 07 February 2020 - 08:50.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate