Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

husand

husand

Senior Member

• Grup: Senior Members

observa: in Ioshua 14:4, cuvantul pt ramurile Manase si Efraim in ebraica e matot - mem-tet-vav-tav

Corect , Argument solid/

View Postzexelica, on 05 februarie 2020 - 20:41, said:

Bun, deci casa lui Iosif inseamna Manase si Efraim, zici? N-au cum sa fie singure, nu?

Ai primit proba cu axe sau ramuri.

Unde scrie 13?

Edited by husand, 05 February 2020 - 20:54.

Silika

Silika

Senior Member

View Postmario_bril, on 04 februarie 2020 - 21:35, said:

Neînțelegerea conceptului de mântuire, în definitiv.

Cam sec.

Expliciteaza.

criztu

criztu

Guru Member

Bun, deci casa lui Iosif inseamna Manase si Efraim, zici? N-au cum sa fie singure, nu?

ok, ma imbarligi deja, n-are rost.

Silika

Silika

Senior Member

View Postzexelica, on 04 februarie 2020 - 23:47, said:

Ca fide nu este a ta, este Duhul Lui Hristos. In rest e OK. Adica nu poti sa te dai zmardoi, bagi flotari.

Pei nici Iov nu s-a dat smardoi. A fost realist in ce a spus, dar in acelasi timp a recunoscut ca inaintea lui Dumnezeu nu poti scapa fara vina... decat daca ai un mijlocitor.

23. Dar daca se gaseste un inger mijlocitor pentru el, unul din miile acelea care vestesc omului calea pe care trebuie s-o urmeze,

24. Dumnezeu Se indura de el si zice ingerului: "Izbaveste-l, ca sa nu se coboare in groapa; am gasit un pret de rascumparare pentru el!"

Si vedem paralela cu Hristos.

Si Iov a inteles ca mantuirea vine de la Domnul, si nu prin faptele lui.

Fide e a mea, dar mantuirea e a Lui.

50. Dar Isus a zis femeii: "Credinta ta te-a mantuit; du-te in pace."

criztu

criztu

Guru Member

de fapt cred ca dificultatea vine din ca tu ai observat acest procedeu:
Levi e pus deoparte pt Dumnezeu
raman 11 case
asa ca din Iosif sunt facuti "ca fiii lui Israel", Manase si Efraim
si se obtin 12 triburi, betze, toiage, triburi + 1 trib, batz, toiag, trib, al preotilor
in ebraica, lamed - el, e simbolul pt toiag, conducator, pastor
asadar
12 apostoli + Isus pus deoparte pt Dumnezeu.

iar eu am folosit termenul "trib" referindu-ma la 'casa(bet), fiu(ben)'.
nu am sapat dupa motivu pt care Manase si Efraim sunt pusi in locu lu Josef, sa-ti argumentez, dar preliminar:

Iosif fiul lui Israel e referentiat in Iosif tatal lui Isus.
Manase si Efraim sunt practic gemenii: Apollo-Diana, in NT Apollos e si botezator - 1Cor 3:6  dar si distrugator - Apoc 9:11; Diana/Artemis o gasesti in NT
Manase si Efraim sunt doua toiage: referentiate la Moise, cu sarepele care se face toiag de fier, si mai e un toiag alb, practic Alb-Rosu, culori importante. nu caut acuma.

deci Isus are si el o functie dualistica. e asociat cu "apa si sange", si "apa si spirit". inclusiv spune "eu Isus [..] sunt [..] steaua diminetii" care e helel-ben-shahar(lucifer)
inclusiv pe cruce cand e rastignit, e folosit simbolul 'sin' - doi dinti, dualitate, a devora, a distruge. dar uite ca nu mai stiu contextul. in orice caz dualitate.

husand

husand

Senior Member

Isus are si el o functie dualistica. e asociat cu "apa si sange", si "apa si spirit

Insa contextul nu este cel descris de tine , luceafar are conotatie pozitiva,deasemenea apa si sangele, cred ca folosesti speculati gen mishna .

Manase si Efraim sunt practic gemenii: Apollo-Diana, in NT Apollos e si botezator

O data nu ai argument scriptural Efraim  si Manase chiar daca sunt corectati sunt in context de binecuvantare  iar Apolo -Diana  de judecata (negativ) deci nu poti compara.

Poate  ma lamuresti ?

Descoperirea sau revelatia spirituala are la baza Cuvantul nu opinii personale,

Edited by husand, 05 February 2020 - 22:52.

criztu

criztu

Guru Member

View Posthusand, on 05 februarie 2020 - 22:45, said:

Insa contextul nu este cel descris de tine , luceafar are conotatie pozitiva,deasemenea apa si sangele, cred ca folosesti speculati gen mishna .

Isaiah 14:12 cum ai cazut din ceruri, luceafar(helel ben sheher - zgomotos/stralucitor/agitat fiu al incantatoarei/diminetii/slavitei) distrugator al neamurilor
Luca 10:18 l-am vazut pe Satan cazand din cer
Apoc 22:16 eu, Isus [..] sunt vlastarul nascutul [..] stealei diminetii

sotia lui Abram e Sarah - aceeasi etimologie ca sheher - https://biblehub.com/hebrew/8283.htm  respectiv tzar, shahar si zohar (e o discutie intreaga la astea)
observa ca Sarah primeste un fiu prin interventia lui Dumnezeu, cand era de 90 de ani.
deci e.. e complex

Edited by criztu, 05 February 2020 - 23:04.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View Posthusand, on 05 februarie 2020 - 20:51, said:

Ai primit proba cu axe sau ramuri.
Nu am primit, stimabile. pe tine trebuie sa te intreb ca pe nevasta necredincioasa si dupa aia sa te prind in fapt. Si nici atunci nu recunosti.

Deci, casa Efraim si Manase sunt acelasi lucru ca si Iosif? Nu au cum sa fie diferite, nu? Raspunde da sau nu.

View PostSilika, on 05 februarie 2020 - 21:12, said:

50. Dar Isus a zis femeii: "Credinta ta te-a mantuit; du-te in pace."

Si daca zicea Dumnezeul tau te-a mantuit, era mai bine? Ca doar nu mantuieste credinta ci Hristos, care este credinta, ca El a ascultat si de partea cealalta a legii, aia cu pedeapsa cu moartea. Duhul lui Hristos este credinta.

Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui. (Rom.8:9)

Ei cercetau sa vada ce vreme si ce imprejurari avea in vedere Duhul lui Hristos, care era in ei, cand vestea mai dinainte patimile lui Hristos si slava de care aveau sa fie urmate. (1Pet.1:11)

Galateni 2

16. Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta lui Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

Plus ca aici zice direct, tradus prost si nestudiat de bisericosi

Isus a luat cuvantul si le-a zis: "Aveti credinta in Dumnezeu! (Marc.11:22)

Este pistin Theou, credinta DE LA Dumnezeu. Ar fi fost pistin en Theos. Stiu ca e greu sa realizezi ca trebuie sa bagi flotari, deocamdata. Si nici nu stii daca te baga in meci.....

Edited by zexelica, 05 February 2020 - 23:39.

husand

husand

Senior Member

View Postzexelica, on 05 februarie 2020 - 23:25, said:

Nu am primit, stimabile. pe tine trebuie sa te intreb ca pe nevasta necredincioasa si dupa aia sa te prind in fapt. Si nici atunci nu recunosti.

Deci, casa Efraim si Manase sunt acelasi lucru ca si Iosif? Nu au cum sa fie diferite, nu? Raspunde da sau nu.

Fals amice

Fii sunt in tatal si Iosif este semintia semintelor...

Numeri 13
1. Domnul a vorbit lui Moise si a zis:
2. "Trimite niste oameni sa iscodeasca tara Canaanului, pe care o dau copiilor lui Israel. Sa trimiti cate un om pentru fiecare din semintiile parintilor lor, toti sa fie dintre fruntasii lor."
3. Moise i-a trimis din pustiul Paran, dupa porunca Domnului; toti oamenii acestia erau capetenii ale copiilor lui Israel.
4. Iata numele lor: pentru semintia lui Ruben: Samua, fiul lui Zacur;
5. pentru semintia lui Simeon: Safat, fiul lui Hori;
6. pentru semintia lui Iuda: Caleb, fiul lui Iefune;
7. pentru semintia lui Isahar: Igual, fiul lui Iosif;
8. pentru semintia lui Efraim: Hosea, fiul lui Nun;
9. pentru semintia lui Beniamin: Palti, fiul lui Rafu;
10. pentru semintia lui Zabulon: Gadiel, fiul lui Sodi;
11. pentru semintia lui Iosif, semintia lui Manase: Gadi, fiul lui Susi;
12. pentru semintia lui Dan: Amiel, fiul lui Ghemali;
13. pentru semintia lui Aser: Setur, fiul lui Micael;
14. pentru semintia lui Neftali: Nahbi, fiul lui Vofsi;
15. pentru semintia lui Gad: Gheuel, fiul lui Machi.
16. Acestea sunt numele barbatilor pe care i-a trimis Moise sa iscodeasca tara. Lui Hosea, fiul lui Nun, Moise i-a pus numele Iosua.

12. "Dupa ce veti trece Iordanul, Simeon, Levi, Iuda, Isahar, Iosif si Beniamin sa stea pe muntele Garizim, ca sa binecuvanteze poporul;

36:10 Aşa cum poruncise Domnul lui Moise, aşa au făcut fiicele lui Ţelofhad.
36:11 Şi Mahla, Tirţa, Hogla şi Milca şi Noa, fiicele* lui Ţelofhad, s-au căsătorit după fiii unchilor lor.
*Num. 27:1;
36:12 S-au căsătorit în familiile fiilor lui Manase, fiul lui Iosif, şi moştenirea lor a fost în seminţia familiei tatălui lor.

Despre Iosif a zis: "Tara lui va primi de la Domnul, ca semn de binecuvantare, cel mai bun dar al cerului, roua, cele mai bune ape care sunt jos, (Deut.33:13)

Motiv pt care sunt tot timpul 12 semintii nu 13 ,la fel apostoli 12 in israel si mai multi  la neamuri care pana la urma tot 12 sunt.

Pai tu poti specula la fel cu salvat forever.

Altceva ?

Edited by husand, 06 February 2020 - 09:04.

husand

husand

Senior Member

View Postcriztu, on 05 februarie 2020 - 21:41, said:

din Iosif sunt facuti "ca fiii lui Israel", Manase si Efraim
si se obtin 12 triburi,

Corect, nu Manase si Efraim sunt numiti patriarhi ci Iosif in numarul de 12 patriarhi

Apoi i-a dat legamantul taierii imprejur; si astfel Avraam, cand a nascut pe Isaac, l-a taiat imprejur in ziua a opta; Isaac a nascut si a taiat imprejur pe Iacov, si Iacov pe cei doisprezece patriarhi. (Fapt.7:8)

Fii fiind in tatal conform

(Evr.7:10) sau (Exod.1:5)

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

View PostSilika, on 05 februarie 2020 - 20:55, said:

Cam sec.

Expliciteaza.
Eu ți-am explicat într-un răspuns anterior, dar se pare că dumneata nu ești deloc atent la ceea ce ți se spune. De aici rezultă acatafazia dumitale.

heart_of_ice

heart_of_ice

Senior Member

View Posthusand, on 06 februarie 2020 - 09:39, said:

Corect, nu Manase si Efraim sunt numiti patriarhi ci Iosif in numarul de 12 patriarhi

Apoi i-a dat legamantul taierii imprejur; si astfel Avraam, cand a nascut pe Isaac, l-a taiat imprejur in ziua a opta; Isaac a nascut si a taiat imprejur pe Iacov, si Iacov pe cei doisprezece patriarhi. (Fapt.7:8)

Fii Fiii fiind in tatal conform

(Evr.7:10) sau (Exod.1:5)

Corectat greșeala elementară! :)

Edited by heart_of_ice, 06 February 2020 - 14:29.

husand

husand

Senior Member

Multumesc.

heart_of_ice

heart_of_ice

Senior Member

View Posthusand, on 06 februarie 2020 - 14:39, said:

Multumesc.

Cu plăcere! :)

Edited by heart_of_ice, 06 February 2020 - 14:47.

criztu

criztu

Guru Member

View Postheart_of_ice, on 06 februarie 2020 - 14:28, said:

Corectat greșeala elementară! Posted Image

acuma avem doi grammar nazis pe acest forum...

Silika

Silika

Senior Member

View Postzexelica, on 05 februarie 2020 - 23:25, said:

16. Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta lui Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

pisteōs Christou = credinta lui Hristos

16. De aceea mostenitori sunt cei ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, si pentru ca fagaduinta sa fie chezasuita pentru toata samanta lui Avraam: nu numai pentru samanta aceea care este sub Lege, ci si pentru samanta aceea care are credinta lui Avraam, tatal nostru al tuturor - Romani 4

pisteōs Abraam = credinta lui Avraam

Avem 2 credinte? Nu, e una singura, numa' intelesul versetelor ne baga in ceata.

A avea credinta lui X inseamna a avea aceleasi convingeri ca si X. Credem amandoi la fel. Nu inseamna ca mi-a dat mie Avraam credinta lui... d-aia ai in Scriptura foarte des mentionat "credinta ta".

Edited by Silika, 06 February 2020 - 17:25.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View PostSilika, on 06 februarie 2020 - 17:24, said:

pisteōs Christou = credinta lui Hristos

16. De aceea mostenitori sunt cei ce se fac prin credinta, pentru ca sa fie prin har, si pentru ca fagaduinta sa fie chezasuita pentru toata samanta lui Avraam: nu numai pentru samanta aceea care este sub Lege, ci si pentru samanta aceea care are credinta lui Avraam, tatal nostru al tuturor - Romani 4

pisteōs Abraam = credinta lui Avraam

Avem 2 credinte? Nu, e una singura, numa' intelesul versetelor ne baga in ceata.

A avea credinta lui X inseamna a avea aceleasi convingeri ca si X. Credem amandoi la fel. Nu inseamna ca mi-a dat mie Avraam credinta lui... d-aia ai in Scriptura foarte des mentionat "credinta ta".

Avram a avut ctrdinta ca orice alt sfant, stimabile.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Acum tu imi spui ca aceasta credinta spre mantuire vine de la tine.

Silika

Silika

Senior Member

View Postzexelica, on 06 februarie 2020 - 17:35, said:

Avram a avut ctrdinta ca orice alt sfant, stimabile.

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Acum tu imi spui ca aceasta credinta spre mantuire vine de la tine.

N-ai bolduit ce trebuie.

Harul, intr-adevar este darul lui Dumnezeu.

Dar credinta, sau mai bine zis convingerea este a mea si asta o cere Dumnezeu de la mine.

1. Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine.

Nu poti sa faci fapte vrednice de mantuire, dar poti sa te increzi in Dumnezeu care are putere sa te mantuiasca. Si asta da, este convingerea ta si Dumnezeu va tine cont de ea.

17. dupa cum este scris: "Te-am randuit sa fii tatal multor neamuri." El, adica, este tatal nostru inaintea lui Dumnezeu in care a crezut, care invie mortii si care cheama lucrurile care nu sunt, ca si cum ar fi.

18. Nadajduind impotriva oricarei nadejdi, el a crezut, si astfel a ajuns tatal multor neamuri, dupa cum i se spusese: "Asa va fi samanta ta."

19. Si, fiindca n-a fost slab in credinta, el nu s-a uitat la trupul sau care era imbatranit - avea aproape o suta de ani - nici la faptul ca Sara nu mai putea sa aiba copii.

20. El nu s-a indoit de fagaduinta lui Dumnezeu, prin necredinta, ci, intarit prin credinta lui, a dat slava lui Dumnezeu,

21. deplin incredintat ca El ce fagaduieste, poate sa si implineasca.

22. De aceea credinta aceasta "i-a fost socotita ca neprihanire."

23. Dar nu numai pentru el este scris ca "i-a fost socotita ca neprihanire";

24. ci este scris si pentru noi, carora, de asemenea, ne va fi socotita, noua celor ce credem in Cel ce a inviat din morti pe Isus Hristos, Domnul nostru,

25. care a fost dat din pricina faradelegilor noastre, si a inviat din pricina ca am fost socotiti neprihaniti.

Edited by Silika, 06 February 2020 - 17:47.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate