Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

Silika

Silika

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 01:19, said:

Silika, ne aflam in impas:
eu iti zic ca Israel a avut 12 fii, adica sunt 12 case ale lui Israel.
tu imi povestesti cum au primit care a primit ce parcela de pamant.

deci eu iti vorbesc de cele sfinte din ceruri.
iar tu ma iei cu shubleru si-mi masori parcele de pe pamant.

Eu sunt de acord ca Israel a avut 12 fii. Dar eu ti-am aratat ca atunci cand vorbim de casele sau semintiile lui Israel, Iosif este reprezentat de 2 semintii, deci numarate iti dau 13.

Deci in Israel erau 13 semintii sau case:

1. Ruben
2. Simeon
3. Iuda
4. Isahar
5. Zabulon
6. Efraim
7. Manase
8. Beniamin
9. Dan
10. Aser
11. Gad
12. Neftali
13. Levi

Acestea sunt casele sau semintiile din tara Israel.

Da, ca consideram noi ca-s 12 daca-i comasam pe Efraim si Manase ca o singura semintie sau casa, da... nu vad o problema. Dar nu peste tot unde scrie de cele 12 semintii, are in vedere si pe Levi, de ex.

View Postmario_bril, on 04 februarie 2020 - 01:30, said:

Partea cu definiția mântuirii, din punctul ortodox de vedere, ai înțeles-o?

Ceva ceva am inteles, dar n-am inteles de ce contrazici "sola fide", care spune aceeasi chestiune ca si Pavel.

Martin Luther: “Works are necessary for salvation but they do not cause salvation; for faith alone gives life.”

"We are saved by faith alone, but the faith that saves in never alone"

31. pe cand Israel, care umbla dupa o Lege care sa dea neprihanirea, n-a ajuns la Legea aceasta.

32. Pentru ce? Pentru ca Israel n-a cautat-o prin credinta, ci prin fapte. Ei s-au lovit de Piatra de poticnire

Edited by Silika, 04 February 2020 - 08:01.

criztu

criztu

Guru Member

View PostSilika, on 04 februarie 2020 - 08:01, said:

Eu sunt de acord ca Israel a avut 12 fii. Dar eu ti-am aratat ca atunci cand vorbim de casele sau semintiile lui Israel, Iosif este reprezentat de 2 semintii, deci numarate iti dau 13.

nu stiu de cate ori sa-ti repet ca "fii" e acelasi lucru cu "case" sau "semintii" sau "triburi" sau "ramuri" sau "vlastare".
Iosif e casa a lui Israel, Iosif e fiu al lui Israel, Iosif e semintie a lui Israel.
fiii lui Iosif nu sunt semintia, casa, fiii lui Israel.
fiii lui Iosif sunt semintia, casa, fiii lui Iosif.

Edited by criztu, 04 February 2020 - 08:50.

Silika

Silika

Senior Member

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 08:47, said:

fiii lui Iosif nu sunt semintia, casa, fiii lui Israel.

Ai in Scriptura semintia lui Manase si semintia lui Efraim. Deci despre ce vorbim?

Cand se facea numaratoarea poporului cu cele 12 semintii, Levi nu era numarat. Erau numarate 12 semintii, cu semintia/casa lui Manase si Efraim, dar fara Levi.

Ce e asa de greu?

heart_of_ice

heart_of_ice

Senior Member

View PostSilika, on 04 februarie 2020 - 09:03, said:

Ai in Scriptura semintia lui Manase si semintia lui Efraim. Deci despre ce vorbim?

Cand se facea numaratoarea poporului cu cele 12 semintii, Levi nu era numarat. Erau numarate 12 semintii, cu semintia/casa lui Manase si Efraim, dar fara Levi.

Ce e asa de greu?

Are dreptate criztu, Manase și Efraim nu sunt fiii lui Iacov/Israel, ci nepoții! :)

Silika

Silika

Senior Member

View Postheart_of_ice, on 04 februarie 2020 - 09:27, said:

Are dreptate criztu, Manase și Efraim nu sunt fiii lui Iacov/Israel, ci nepoții! Posted Image

Nu am spus ca erau fii lui Israel, ci am spus ca erau semintiile lui Israel. Levi desi era semintie, nu facea parte dintre cele 12 semintii, nu erau numarati in popor ca semintie... d-aia am spus ca daca ii numeri pe toti iti da 13 semintii/case.

logic1

logic1

Guru Member

Efraim și Mănase au fost înfiați și au devenit fiii lui Iacov.

criztu

criztu

Guru Member

View PostSilika, on 04 februarie 2020 - 09:03, said:

Ce e asa de greu?

Semintia lui Efraim e semintia, casa, fiii, vlastarele, tribul, samanta, puii, descendentii, lui Efraim.
Semintia lui Israel e semintia, casa, fiii, vlastarele, tribul, samanta, puii, descendentii, lui Israel.

"numaratoare" inseamna recensamant. Nu inseamna ca numara unu -ia bai ia sa numaram noi cati copii a avut Israel: an, tan, tiki, tan, iar Levi nu-l numaram, deci nu e fiul lui Israel.
Recensamant inseamna impozite, obligatii obstesti, etc.
Levitii, ca preoti, nu sunt "numarati" adica nu sunt recenzati, adica nu li se pune impozit pe venit, casa, nu sunt chemati la oaste, nu au obligatii pe care le au ceilalti israeliti.
semintiile lui Manase si Efraim sunt "ca semintiile lui Reuben si Simon", dar nu sunt semintiile lui Ruben si Simon.
deci "sunt ca fiii lui Israel" nu este egal cu "sunt fiii lui Israel".

Silika, deci e greu cu tine man, ai atatea nelamuriri, da nu-i bai, eo ti le lamuresc, da necazu e ca tu esti chitit ca stii tu mai bine ca ai citit tu pe internets.

Edited by criztu, 04 February 2020 - 09:58.

Silika

Silika

Senior Member

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 09:54, said:

deci "sunt ca fiii lui Israel" nu este egal cu "sunt fiii lui Israel".

Dar nici nu am spus asta. Stiu si io sa fac diferenta intre fiu si nepot.

Dar eu iti spun ca dpdv al mostenirii, ei erau socotiti toti la fel. Deci luati la numarat, iti da 13, nu 12 semintii. Dar nu insist, ca nu e ceva nemaipomenit de important. S-a spus doar ca idee, pentru ca nu peste tot in Scriptura unde scrie de cele 12 semintii ale lui Israel, este vorba de cei 12 fii ai lui Israel.

Deci trebuie sa vezi in context ce se are in vedere.

criztu

criztu

Guru Member

View PostSilika, on 04 februarie 2020 - 10:03, said:

Dar nici nu am spus asta. Stiu si io sa fac diferenta intre fiu si nepot.
Dar eu iti spun ca dpdv al mostenirii, ei erau socotiti toti la fel. Deci luati la numarat, iti da 13, nu 12 semintii. Dar nu insist, ca nu e ceva nemaipomenit de important. S-a spus doar ca idee, pentru ca nu peste tot in Scriptura unde scrie de cele 12 semintii ale lui Israel, este vorba de cei 12 fii ai lui Israel.
Deci trebuie sa vezi in context ce se are in vedere.

Deci incepusem de la intelegerea ca 12 Case ale lui Israel, sunt 12 Apostoli ai lui Isus.
Casa lui Iuda dintre casele lui Israel, e Iuda dintre apostolii lui Isus.
Contextul, deci, e ca Iudeii(casa lui Iuda fiul lui Israel) au pierdut sfintirea, asa cum Iuda apostolul lui Isus isi pierde sfintirea.
adica, Iudeii sunt "a intrat satana in ei". mai intai au fost alesi, apoi vor fi distrusi.

si sunt mai multe pararele:
Manasseh seduced Judah and the inhabitants of Jerusalem to do more evil than
Isus ii zice lu Iuda - fa ce ai de facut.
Isus fiind fiul lui Iosef, e paralel cu Manasseh, fiul lui Iosef fiul lui Israel

I will destroy Judah with fire
I will set My face to bring disaster and to cut off all Judah

deci Iuda, apostolu lu Isus, a fost taiat de pe lista de premianti, nu mai primeste bilet in paradis.

Silika

Silika

Senior Member

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 10:24, said:

Deci incepusem de la intelegerea ca 12 Case ale lui Israel, sunt 12 Apostoli ai lui Isus.
Casa lui Iuda dintre casele lui Israel, e Iuda dintre apostolii lui Isus.

Ei.... de unde ai scos asta?

Din semintia lui Iuda e Isus.

criztu

criztu

Guru Member

View PostSilika, on 04 februarie 2020 - 10:40, said:

Din semintia lui Iuda e Isus.

numai dupa partea pamanteasca, numai dupa partea pamanteasca...
asa cum Dzeu ii zice lu Iuda: am sa te zbrembrebrez bah, te zbrembrembrez! dar, totush, am sa pastrez o mica particica din tine, anume David
asa si Hesus zice: eu sunt David, fiul steaua diminetii, basically helel ben sheher.
dar asta e pe partea ailanta, cereasca, care tu n-o poti primi, caci necesita intelegere spirituala.

heart_of_ice

heart_of_ice

Senior Member

View Postlogic1, on 04 februarie 2020 - 09:43, said:

Efraim și Mănase au fost înfiați și au devenit fiii lui Iacov.

Înseamnă că Iacov/Israel avea 14 fii! :)

Silika

Silika

Senior Member

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 10:51, said:

numai dupa partea pamanteasca, numai dupa partea pamanteasca...
asa cum Dzeu ii zice lu Iuda: am sa te zbrembrebrez bah, te zbrembrembrez! dar, totush, am sa pastrez o mica particica din tine, anume David
asa si Hesus zice: eu sunt David, fiul steaua diminetii, basically helel ben sheher.
dar asta e pe partea ailanta, cereasca, care tu n-o poti primi, caci necesita intelegere spirituala.

... cam diluata faza.

In alta ordine de idei, ce vrei sa demonstrezi? Ca m-ai zapacit de cap. Posted Image

View Postheart_of_ice, on 04 februarie 2020 - 11:02, said:

Înseamnă că Iacov/Israel avea 14 fii! Posted Image

Teoretic da, practic Iosif e reprezentat de fiii lui, deci raman 13 semintii/case. Posted Image

criztu

criztu

Guru Member

View PostSilika, on 04 februarie 2020 - 11:17, said:

... cam diluata faza.
In alta ordine de idei, ce vrei sa demonstrezi? Ca m-ai zapacit de cap. Posted Image

Isaiah 45:7 - eu fac binele si eu fac raul, eu yhvh fac toate.
asadar, helel ben sheher, care a fost aruncat la pamant de pe muntele lui Dumnezeu, care era in eden, inelul sigiliu al perfectiunii, heruvimul care acopera, e Dumnezeu.
Dumnezeu, care se intru-chip-eaza in primul Adam si in ultimul Adam(Isus). primul si ultimul, inceputul si sfarsitul, alfa si omega. cel dintai si cel de pe urma.
ajadar, iuda, cand moare, e primul Adam, care primeste duh de viata.
dar, din iuda, ramane o particica, anume gloria, splendoarea, slava, care e pastrata.
ajadar, particica din iuda, e David, steaua diminetii
adica, Isus, helel ben sheher.
ajadar, isus, cand moare, e ultimul Adam, care da duh de viata.

deci Biblia, si mai ales NT, e scrisa dualistic. la doua capete, oricum o dai, tot acolo ajungi. e o singur loc unde se ajunge, ori pe care cale ai lua-o.
si daca esti grau, si daca esti secara, esti mantuit. dar ca secara esti mantuit ca prin foc. eu am trecut prin focu asta, si pot sa zic ca ma simt mai bine, dar si rau ma simt.
pe romaneste ma simt si asa si asa.

Edited by criztu, 04 February 2020 - 11:24.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Eh, e bine ca v-am mai pus la citit Biblia. 1-0.
Iar referitor la Iov si lipsa lui Hristos acolo, mai citeste si concluzioneaza singur daca fara plata pacatelor poti fi sfant, fara sacrificiul lui Hristos.

fiindca atunci ar fi trebuit sa patimeasca de mai multe ori de la intemeierea lumii; pe cand acum, la sfarsitul veacurilor, S-a aratat o singura data, ca sa stearga pacatul prin jertfa Sa. (Evr.9:26)

El a fost cunoscut mai inainte de intemeierea lumii si a fost aratat la sfarsitul vremurilor pentru voi (1Pet.1:20)

In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." (Fapt.4:12)

Edited by zexelica, 04 February 2020 - 11:32.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 00:03, said:

nu mai bine imi ziceti amandoi simplu, numele celei de-a 13-a case a lu Israel?
uite ce zice in Biblie, cele 12 case ale lui Israel:
Levi
Asher
Issachar
Benjamin
Dan
Gad
Joseph
Naphtali
Reuben
Simeon
Zebulun
Judah
din semintia lui Aser, douasprezece mii; din semintia lui Neftali, douasprezece mii; din semintia lui Manase, douasprezece mii; (Apoc.7:6)

Vezi ce faci cu palaria aia.

criztu

criztu

Guru Member

View Postzexelica, on 04 februarie 2020 - 11:43, said:

din semintia lui Aser, douasprezece mii; din semintia lui Neftali, douasprezece mii; din semintia lui Manase, douasprezece mii; (Apoc.7:6)
Vezi ce faci cu palaria aia.

Manase nu e fiul lui Israel, e fiul lui Iosif, care Iosif e fiul lui Israel.

View Postzexelica, on 04 februarie 2020 - 11:25, said:

Iar referitor la Iov si lipsa lui Hristos acolo, mai citeste si concluzioneaza singur daca fara plata pacatelor poti fi sfant, fara sacrificiul lui Hristos.

'sacrificiu' vine din sacer, adica Isaac, adica shahar. printul. care se naste lu Sarah, printesa, splendoarea, slava lui Abram - tatal inalt, la 90 de ani.
Apollo se naste lu Leto (piatra) dupa 9 nopti. Apollo uda - 1Cor 3:6. Apollo e ingerul nimicirii - Apoc 9:11

sacru, deci, adica sacrificiu, inseamna sfintire.
Isus deci, chipul lui Dumnezeu, se intrupeaza, se face om, moare ca om. sunteti Dumnezei, fiii celui cel mai inalt. veti muri ca om, veti cadea ca un printz - psalm 82:6
Isus nu moare ca Dumnezeu, ci se inalta - nu cum traduce Incornilescu "invie". ca trei sa fii bourean sa zici "eu sunt Viata" si apoi sa zici "dom'le, am inviat, a ros catzelu cablu si m-am corentat, dar acuma m-am facut iar bine".

deci ce numesti tu eronat si ratacit "moartea e plata pacatelor" dar in acelasi timp "mantuirea e plata pacatelor", e de fapt "murirea". adica Adam murind, se mantuieste, adica e salvat, adica e pastrat. adica se intoarce la viata. adica la Dumnezeu. adica Isus. care e calea, adevarul, si viata.
deci nu starea de a fi mort, e ce te mantuie. Ci trecerea prin procesul de murire, adica cunoastere a binelui si raului, la capatul acestei treceri, esti pastrat, mantuit.
caci murirea nu e adevarul. nefiind adevarul, murirea e o iluzie.
ok?
esti mantuit si daca esti grau
esti mantuit si daca esti secara.

Edited by criztu, 04 February 2020 - 11:57.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postcriztu, on 04 februarie 2020 - 11:46, said:

ok?
esti mantuit si daca esti grau
esti mantuit si daca esti secara.
Numai neghina e arsa . . .  ?
Faceti roade bune pe masura pocaintei voastre . Insa pomul rau nu poate face fapte bune. Daca esti pom rau, atunci cum iesi din cercul vicios ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate