Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

• Grup: Senior Members

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:31, said:

Iar credinta avuta in vedere de Iacov este cea care spune ceva de genul: Eu cred, dar traiesc cum vreau
O speculație introdusă de dumneata, pentru a oferi un argument în susținerea poziției proprii. Nu, Iacov nu spune absolut deloc una ca asta și din analiza textului nu rezultă deloc o astfel de poziție. Corespondența biunivocă este complet exemplificată prin versetul acesta:

Vezi că, credinţa lucra împreună cu faptele lui şi din fapte credinţa s-a desăvârşit?

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:31, said:

Lasa-l pe Luther... noi discutam strict pe Scriptura.
Nu el a expus principiul sola fide, pe care l-ați preluat apoi voi, baptiștii? Posted Image

Edited by mario_bril, 03 February 2020 - 23:41.

Silika

Silika

Senior Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:28, said:

Stimabile, cum te intorci de la pacate? Pirueta? Si neprihanirea mai citeste si tu ca nu este niciunul neprihanit.

Pei ca sa te intorci, mai intai trebe sa crezi. Posted Image

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:28, said:

dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar. (Rom.3:10)

Pei nu este, dar n-ai citit in Iov, ca Dumnezeu spune:

Este un om fara prihana si curat la suflet, care se teme de Dumnezeu si se abate de la rau."

...

22. In toate acestea, Iov n-a pacatuit deloc si n-a vorbit nimic necuviincios impotriva lui Dumnezeu.

...

3. Domnul a zis Satanei: "Ai vazut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pamant. Este un om fara prihana si curat la suflet. El se teme de Dumnezeu si se abate de la rau. El se tine tare in neprihanirea lui, si tu Ma indemni sa-l pierd fara pricina."

Ce inseamna neprihanirea asta de care vorbeste Dumnezeu?

Inseamna ca nu avea nici macar un singur pacat? Pei ti-ar contrazice doctrina cu:

"Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar."

Ei, dar pana si Iov o da in strachini:

6. De aceea mi-e scarba de mine si ma pocaiesc in tarana si cenusa."

Deci hai sa mai reevaluam neprihanirea asta...

criztu

criztu

Guru Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:24, said:

Dar ce te faci ca sunt cam 13 case ale lui Israel? ia vezi ca mie nu-mi merge bine calculatorul, asa o fi? ia verifica.

pai imi arati tu a 13-a casa a lui Israel in Biblie, si io imi dau jos palaria.
altfel, sa ma pui sa verific eu, iti zic ce ti-am zis deja: 12 case ale lui Israel.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Da, trebuie evaluata. Neprihanirea TA e zero, neprihanirea LUI HRISTOS care este in sfinti, pe aia o vede Legea care condamna pacatul si spune ca nu esti neprihanit.
Bine, evident, inafara de husand si baetii care e neprihaniti a priori ca ei are apliicatia aia de autopocainta permanenta.

criztu, on 03 februarie 2020 - 23:42, said:

altfel, sa ma pui sa verific eu, iti zic ce ti-am zis deja: 12 case ale lui Israel.
Eh, te las sa citesti si sa socotesti.

Edited by zexelica, 03 February 2020 - 23:51.

Silika

Silika

Senior Member

mario_bril, on 03 februarie 2020 - 23:40, said:

O speculație introdusă de dumneata, pentru a oferi un argument în susținerea poziției proprii. Nu, Iacov nu spune absolut deloc una ca asta și din analiza textului nu rezultă deloc o astfel de poziție. Corespondența biunivocă este complet exemplificată prin versetul acesta:

Vezi că, credinţa lucra împreună cu faptele lui şi din fapte credinţa s-a desăvârşit?

Credinta intotdeauna a lucrat cu fapta.

Nu ai cum sa fii credincios adevarat (ca exista si d-aia neadevarati, doar cu numele), si sa traiesti dupa cum te taie capul.

Asta pune Iacov in discutie, daca credinta ta se rezuma doar la "cred Doamne si atat"....,pei si dracii cred.

Deci unde se face deosebirea, cu ce e credinta ta buna de ceva?

mario_bril, on 03 februarie 2020 - 23:40, said:

Nu el a expus principiul sola fide, pe care l-ați preluat apoi voi, baptiștii? Posted Image

Si?

Discutam pe ce spune Scriptura. Daca asta e o concluzie ce se poate trage din Scriptura, bine. Daca nu, nu.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:50, said:

Credinta intotdeauna a lucrat cu fapta.

Nu ai cum sa fii credincios adevarat (ca exista si d-aia neadevarati, doar cu numele), si sa traiesti dupa cum te taie capul.

Asta pune Iacov in discutie, daca credinta ta se rezuma doar la "cred Doamne si atat"....,pei si dracii cred.
Din cele scrise de dumneata rezultă exact aceeași poziție exprimată de mine, respectiv corespondența biunivocă și deci infirmarea principiului sola fide.

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:50, said:

Si?

Discutam pe ce spune Scriptura. Daca asta e o concluzie ce se poate trage din Scriptura, bine. Daca nu, nu.
Cum, și? :huh:

Păi dacă Luther habar nu avea ce face, voi de ce i-ați preluat tezele? Reamintesc că sola fide a fost enunțată de Luther, nu ați inventat-o voi, baptiștii.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

logic1, on 03 februarie 2020 - 23:32, said:

Tot înseamnă totalitatea, în contextul respectiv. Nisipul din porunca „Pune tot nisipul în găleată!” înseamnă numai cel despre care se discută, nu și cel de pe lună.

Fiul pierzării care a fost profețit nu era Iuda, ci un necunoscut din grupul intim al lui Mesia. La un timp după ce a fost ales și a intrat în grupul apropiat de Isus, Iuda a dat semne de iubire de bani și hoție. Isus a observat semnele și de atunci înainte a știut cine îl va vinde. Când satana a intrat în Iuda, adică când s-a decis, a fost momentul în care a devenit fiul pierzării profețit.

Luca adaugă în legătură cu alegerea lui Iuda ca apostol că acesta s-a făcut (egeneto, a devenit) vânzător.

12 În zilele acelea, Isus S-a dus pe munte să Se roage şi a petrecut toată noaptea în rugăciune către Dumnezeu.
13 Când s-a făcut ziuă, a chemat pe ucenicii Săi şi a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, şi anume:
14 pe Simon, pe care l-a numit şi Petru; pe Andrei, fratele lui; pe Iacov; pe Ioan; pe Filip; pe Bartolomeu;
15 pe Matei; pe Toma; pe Iacov, fiul lui Alfeu; pe Simon, numit zelotul;
16 pe Iuda, fiul lui Iacov; şi pe Iuda Iscarioteanul, care s-a făcut vânzător.

Singurul pierdut a fost Iuda Iscarioteanul, deci el este ”fiul pierzarii”.

Silika

Silika

Senior Member

criztu, on 03 februarie 2020 - 23:42, said:

Vezi in Apocalipsa... ca sa-ti dau un prim hint pe care Zexelica nu ti l-a dat. :)

mario_bril, on 03 februarie 2020 - 23:55, said:

Din cele scrise de dumneata rezultă exact aceeași poziție exprimată de mine, respectiv corespondența biunivocă și deci infirmarea principiului sola fide.

Sola fide este un principiu derivat din invatatura Paulina care spune:

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Acest "nu prin fapte" nu inseamna ca nu ai fapte. Trebuie sa ai fapte, caci la asta ne indeamna toata Scriptura, sa ne manifestam credinta prin ascultare de Dumnezeu.

Dar mantuirea nu este o consecinta a faptelor, asta este toata ideea. Fa o separatie intre verificarea credintei prin fapte (ce spune Iacov), si dobandirea mantuirii prin fapte (ce spune Pavel - Sola fide).

Sunt 2 lucruri complet diferite.

criztu

criztu

Guru Member

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:58, said:

Vezi in Apocalipsa... ca sa-ti dau un prim hint pe care Zexelica nu ti l-a dat. Posted Image

nu mai bine imi ziceti amandoi simplu, numele celei de-a 13-a case a lu Israel?
uite ce zice in Biblie, cele 12 case ale lui Israel:
Levi
Asher
Issachar
Benjamin
Dan
Gad
Joseph
Naphtali
Reuben
Simeon
Zebulun
Judah

Silika

Silika

Senior Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:46, said:

Da, trebuie evaluata. Neprihanirea TA e zero, neprihanirea LUI HRISTOS care este in sfinti, pe aia o vede Legea care condamna pacatul si spune ca nu esti neprihanit.

In cazul lui Iov nu se vorbeste de nici o neprihanire a lui Hristos...

Hai sa evaluam ce scrie, nu ce nu scrie.

criztu, on 04 februarie 2020 - 00:03, said:

Levi
Asher
Issachar
Benjamin
Dan
Gad
Joseph
Naphtali
Reuben
Simeon
Zebulun
Judah

Israel a avut 12 fii, unul din ei fiind Iosif.... care nu apare nicaieri, dar apar in schimb cei doi fii ai sai, Manase si Efraim.

Deci iti da 13 daca ii numeri. Dar Dumnezeu a spus ca Levi sa nu fie numarat intre cei 12 (Numeri 1:48-49), si oricum ei nu au avut teritoriu tras la sorti, care sa fie doar al lor.

Pe de alta parte, in Apocalipsa apare Levi, dar lipseste Dan. Posted Image

Edited by Silika, 04 February 2020 - 00:22.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

criztu, on 04 februarie 2020 - 00:03, said:

Levi
Asher
Issachar
Benjamin
Dan
Gad
Joseph
Naphtali
Reuben
Simeon
Zebulun
Judah

Dana.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:58, said:

Sola fide este un principiu derivat din invatatura Paulina care spune:

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Acest "nu prin fapte" nu inseamna ca nu ai fapte. Trebuie sa ai fapte, caci la asta ne indeamna toata Scriptura, sa ne manifestam credinta prin ascultare de Dumnezeu.

Dar mantuirea nu este o consecinta a faptelor, asta este toata ideea. Fa o separatie intre verificarea credintei prin fapte (ce spune Iacov), si dobandirea mantuirii prin fapte (ce spune Pavel - Sola fide).

Sunt 2 lucruri complet diferite.
Dacă voi, protestanții, înțelegeți prin mântuire doar iertarea păcatelor și declararea cu iz juridic din partea lui Dumnezeu a neprihănirii omului, puteți ajunge la o astfel de concluzie. Însă pentru noi, ortodocșii, mântuirea este curățirea reală de păcate. Iar aceasta nu poate fi făcută decât prin fapte. Astfel, pentru noi, expresia protestantă sunt mântuit nu are absolut niciun sens. Un om este mântuit abia atunci când s-a eliberat de orice păcat din viata lui. Ori, acest lucru nu se poate afirma cu certitudine într-o viată de om.

În ceea ce privește citatul din Pavel, acesta se referă la mântuirea care numai prin har, respectiv numai prin ajutorul divin se poate obține, noi, oamenii, neavând puterea de a ne elibera de sub jugul păcatului prin forțele proprii.

criztu

criztu

Guru Member

Silika, on 04 februarie 2020 - 00:12, said:

Israel a avut 12 fii, unul din ei fiind Iosif.... care nu apare nicaieri, dar apar in schimb cei doi fii ai sai, Manase si Efraim.

"Casele" lui Israel, sunt "fiii". Deci cei 12 fii ai lui Israel sunt cele 12 case ale lui Israel. Simbolul ebraic pt "fiu" e "casa" - beth.
Manase si Efraim fiind copiii lui Iosif, sunt din casa lui Iosif, una din cele 12 case(adica fii) ale lui Israel.
Iosif apare foarte clar, listat in Deuteronom 27:12 - seminţiile lui Simeon, Levi, Iuda, Isahar, Iosif şi Beniamin [..] Ruben, Gad, Aşer, Zabulon, Dan şi Neftali

Levitii nu sunt numarati(la recensamant), pt ca sunt preoti, pusi deoparte pt Dzeu - numeri 8:14. Nu ca n-ar fi fost Casa(fii) a lui Israel...

Edited by criztu, 04 February 2020 - 00:39.

Silika

Silika

Senior Member

mario_bril, on 04 februarie 2020 - 00:26, said:

Însă pentru noi, ortodocșii, mântuirea este curățirea reală de păcate. Iar aceasta nu poate fi făcută decât prin fapte.

23. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.

24. Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus.

25. Pe El, Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungii rabdari a lui Dumnezeu;

26. pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel, incat sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus.

27. Unde este, dar, pricina de lauda? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credintei.

28. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

criztu, on 04 februarie 2020 - 00:31, said:

"Casele" lui Israel, sunt "fiii". Deci cei 12 fii ai lui Israel sunt cele 12 case ale lui Israel. Simbolul ebraic pt "fiu" e "casa" - beth.
Manase si Efraim fiind copiii lui Iosif, sunt din casa lui Iosif, una din cele 12 case(adica fii) ale lui Israel.
Iosef apare foarte clar, listat in Deuteronom 27:12 - seminţiile lui Simeon, Levi, Iuda, Isahar, Iosif şi Beniamin [..] Ruben, Gad, Aşer, Zabulon, Dan şi Neftali

Pei cele 12 semintii n-au fost impartite asa in Israel.

Lui Iosif i s-au dat 2 parti (Manase si Efraim), iar Levi nu apare deloc.

Levi erau o casa de sine statatoare alaturi de celelalte semintii, si de aici iti iese numarul 13, ca trebe' sa-l bagi si pe el in seama.

Dar daca vorbesti de cele 12 semintii din Israel, atunci trebe respectata imparteala.

Iar in Apocalipsa 7 lipseste Dan si apare Levi... da aici trebe sa vina fratele Dude sa descalce in mod profesional problema, ca un bun talmaci ce e. Posted Image

Edited by Silika, 04 February 2020 - 00:46.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

Silika, on 04 februarie 2020 - 00:40, said:

23. Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu.

24. Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin harul Sau, prin rascumpararea care este in Hristos Isus.

25. Pe El, Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungii rabdari a lui Dumnezeu;

26. pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel, incat sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus.

27. Unde este, dar, pricina de lauda? S-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credintei.

28. Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

Exact cele ce ți le-am spus, anterior. :)

Silika

Silika

Senior Member

mario_bril, on 04 februarie 2020 - 00:48, said:

Exact cele ce ți le-am spus, anterior. Posted Image

mario_bril, on 04 februarie 2020 - 00:26, said:

Iar aceasta nu poate fi făcută decât prin fapte.

Posted Image

criztu

criztu

Guru Member

Silika, on 04 februarie 2020 - 00:40, said:

Pei cele 12 semintii n-au fost impartite asa in Israel.
Lui Iosif i s-au dat 2 parti (Manase si Efraim), iar Levi nu apare deloc.
Levi erau o casa de sine statatoare alaturi de celelalte semintii, si de aici iti iese numarul 13, ca trebe' sa-l bagi si pe el in seama.
Dar daca vorbesti de cele 12 semintii din Israel, atunci trebe respectata imparteala.
Iar in Apocalipsa 7 lipseste Dan si apare Levi... da aici trebe sa vina fratele Dude sa descalce in mod profesional problema, ca un bun talmaci ce e. Posted Image

Silika, ne aflam in impas:
eu iti zic ca Israel a avut 12 fii, adica sunt 12 case ale lui Israel.
tu imi povestesti cum au primit care a primit ce parcela de pamant.

deci eu iti vorbesc de cele sfinte din ceruri.
iar tu ma iei cu shubleru si-mi masori parcele de pe pamant.

Edited by criztu, 04 February 2020 - 01:22.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

Silika, on 04 februarie 2020 - 00:58, said:

Posted Image
Partea cu definiția mântuirii, din punctul ortodox de vedere, ai înțeles-o?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate