Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat

Branșamente utilitați g...
 Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

• Grup: Senior Members

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:02, said:

Faptele sunt o urmare fireasca a credintei.
Iacov nu spune asta, dar mă rog, rămâi credincios principiului sola fide, dacă nu vrei să asculți de argumentul rațiunii.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Silika, on 03 februarie 2020 - 22:58, said:

Pei nu erau ei toti gramada acolo?

Sau erau impartiti, unii cu Moise & co, iar altii hoinarind prin alte parti?

Bineinteles ca erau toti. Fizic, pana la ultima suflare.
Ca sa nu mai pierd timpul citeste si tu versurile cu POPORUL MEU si ai sa vezi ca odata e in vedere adunarea fizica si in alte versuri "e" in vedere sfintii.

Ramane sa vedem ce inseamna acel "tot".

Ca doar stii ca in Scriptura "tot" poate sa insemne si "partial", mai ales daca citim si noi cu putina atentie textul.
Da, ramane sa vedem si da, nu intotdeauna tot inseamna totalitatea.

husand, on 03 februarie 2020 - 23:02, said:

Acum din nou ?

Mai lasa si tu matrapazlâcurile

Pot totul in Hristos care ma intareste. (Filip.4:13)

Bre  meritele sunt sus,  eu vreau si gata iar vointa  am ca am primit,
Bravo, stimabile, nu ma mai indoiesc de tine, ai valoare. Poti totul ca ai tu valoare, Dumnezeu si El p-acolo.......

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:02, said:

Faptele sunt o urmare fireasca a credintei.

Nu am spus ca prin fapte te tii in mantuire. Prin fapte iti arati mantuirea.
Da, corect. Si faptele tot El ti le da.

27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

13. Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea.

Bine, evident, inafara de husand, ca el si le ia singur.

Silika

Silika

Senior Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:06, said:

Ca sa nu mai pierd timpul citeste si tu versurile cu POPORUL MEU si ai sa vezi ca odata e in vedere adunarea fizica si in alte versuri "e" in vedere sfintii.

De acord, cu deosebirea ca luat in context iti dai seama pe cine are in vedere.

Nu dam cu banu', iar in cazul descris mai sus era in vedere tot poporul, nu doar sfintii din popor.

7. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Balac m-a adus din Aram. Imparatul Moabului m-a chemat din muntii rasaritului, zicand: "Vino si blestema-mi pe Iacov! Vino si defaima-mi pe Israel!"

8. Cum sa blestem eu pe cel ce nu-l blestema Dumnezeu? Cum sa defaim eu pe cel ce nu-l defaima Domnul?

9. Il vad din varful stancilor, Il privesc de pe inaltimea dealurilor: Este un popor care locuieste deoparte si nu face parte dintre neamuri.

10. Cine poate sa numere pulberea lui Iacov si sa spuna numarul unui sfert din Israel? O, de as muri de moartea celor neprihaniti, si sfarsitul meu sa fie ca al lor!"

...

5. "Ce frumoase sunt corturile tale, Iacove! Locuintele tale, Israele!

6. Ele se intind ca niste vai, ca niste gradini langa un rau, ca niste copaci de aloe, pe care i-a sadit Domnul, ca niste cedri pe langa ape.

7. Apa curge din galetile lui, si samanta lui este udata de ape mari. Imparatul lui se inalta mai presus de Agag, si imparatia lui ajunge puternica.

8. Dumnezeu l-a scos din Egipt, taria Lui este ca a bivolului pentru el. El nimiceste neamurile care se ridica impotriva lui, le sfarama oasele si le prapadeste cu sagetile Lui.

9. Indoaie genunchii, se culca intocmai ca un leu, ca o leoaica: Cine il va scula? Binecuvantat sa fie oricine te va binecuvanta si blestemat sa fie oricine te va blestema!"

Asta ca sa vezi ca exista echivalenta si in cazul celor care cad de la credinta.

Edited by Silika, 03 February 2020 - 23:12.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

nico123, on 03 februarie 2020 - 21:40, said:

Nu, nu avea pentru ce sa-l ierte pe Iuda ca acesta  a facut ce i-a poruncit Domnul Iisus. Chiar Hristos la trimis sa faca ce are de facut.
Nu mai tin minte exact cuvintele lui Iisus ca sunt multi ani de cand am citit biblia.

husand, on 03 februarie 2020 - 22:19, said:

Iuda este un exemplu  a omului salvat care este ales ,este apostol dar gaseste alta cale larga,inima lui se lipeste de bani  si pierde mantuirea.

Si eu am ajuns la concluzia ca Iuda a fost drac de la inceput. De aceea este numit ”fiul  pierzarii”.

Ioan 17:12 Când eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia pe care Mi i-ai dat şi niciunul din ei n-a pierit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.

Cu alte cuvinte, cred ca Iisus a incercat sa salveze si un drac. Dar se pare ca lucrul acesta nu este posibil.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:11, said:

De acord, cu deosebirea ca luat in context iti dai seama pe cine are in vedere.
Corect. Nu ma bag in analiza textului de mai sus ca e prea lung si nu vreau sa fac fo idolatrie gresind. Cate un vers merge.

Dorel666, on 03 februarie 2020 - 23:13, said:

Si eu am ajuns la concluzia ca Iuda a fost drac de la inceput. De aceea este numit ”fiul  pierzarii”.

Ioan 17:12 Când eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia pe care Mi i-ai dat şi niciunul din ei n-a pierit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.

Cu alte cuvinte, cred ca Iisus a incercat sa salveze si un drac. Dar se pare ca lucrul acesta nu este posibil.
Dicta, ma, ca a venit Dorel. Hai noroc, Dorele! Vezi ca se supara nea' husand pre tine, ca la el la biserica Iuda e sfant.

Silika

Silika

Senior Member

mario_bril, on 03 februarie 2020 - 23:04, said:

Iacov nu spune asta, dar mă rog, rămâi credincios principiului sola fide, dacă nu vrei să asculți de argumentul rațiunii.

Iacov spune ca o credinta fara fapte este moarta. Adica cu alte cuvinte, aia nu-i credinta.

Nu poti sa spui ca un pios crestin ortodox ca "tu esti credincios domne, ai credinta in Dumnezeu si asa"...  da' traiesti in curvie si-n tot felul de pofte, nu te infranezi de la nimic, faci ce te taie capul, iti traiesti viata cum vrei... cam despre asta vorbeste Iacov.

Nu se cere perfectiune, ca nimeni nu-i acolo, dar nici trai dupa bunul plac al firii.

Sigur ca poate omu crede ca exista Dumnezeu, ca si dracii de altfel... dar nu inseamna si ca are credinta ceruta de Dumnezeu.

Edited by Silika, 03 February 2020 - 23:19.

Dorel666

Dorel666

Senior Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:15, said:

Dicta, ma, ca a venit Dorel. Hai noroc, Dorele! Vezi ca se supara nea' husand pre tine, ca la el la biserica Iuda e sfant.

O fi, dar, din ce am analizat pana acum, mie  imi iese ca drac a fost de la inceput si drac a ramas. Si se pare ca dracu nu poate fi sfintit!

Edited by Dorel666, 03 February 2020 - 23:20.

criztu

criztu

Guru Member

husand, on 03 februarie 2020 - 22:19, said:

Iuda este un exemplu  a omului salvat care este ales ,este apostol dar gaseste alta cale larga,inima lui se lipeste de bani  si pierde mantuirea.

Este in acelasi timp simbol pt Casa lui Iuda, care desi a fost aleasa de Dumnezeu spre sfintire, a fornicat cu idoli, si a fost distrusa de Dumnezeu.
Cei 12 discipoli sunt deci metafora si pt cele 12 case ale lui Israel, din care 11 s-au pierdut, si a 12-a, a lui Iuda, se falea ca la ei va veni Mesia.
Mesia a venit la Iuda, dar l-au vandut la romani(Thyr, Legion), si deci au fost scosi de la Domnie (a sfintilor, pomu vietii, ajtiea).

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Dorel666, on 03 februarie 2020 - 23:18, said:

O fi, dar, din ce am analizat pana acum, mie  imi iese ca drac a fost de la inceput si drac a ramas. Si se pare ca dracu nu poate fi sfintit!
Ei nu!!! Pai tu nu ai auzit de nea' husand? Mai, nea', pe lume ai trait? Omu' se mantuieste singur sta in credinta in spagat, esti nebun?

criztu, on 03 februarie 2020 - 23:21, said:

Este in acelasi timp simbol pt Casa lui Iuda, care desi a fost aleasa de Dumnezeu spre sfintire, a fornicat cu idoli, si a fost distrusa de Dumnezeu.
Cei 12 discipoli sunt deci metafora si pt cele 12 case ale lui Israel, din care 11 s-au pierdut, si a 12-a, a lui Iuda, se falea ca la ei va veni Mesia.
Mesia a venit la Iuda, dar l-au vandut la romani(Thyr, Legion), si deci au fost scosi de la Domnie (a sfintilor, pomu vietii, ajtiea).
Dar ce te faci ca sunt cam 13 case ale lui Israel? ia vezi ca mie nu-mi merge bine calculatorul, asa o fi? ia verifica.

Silika

Silika

Senior Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:15, said:

Corect. Nu ma bag in analiza textului de mai sus ca e prea lung si nu vreau sa fac fo idolatrie gresind. Cate un vers merge.

Ar trebui incet incet sa te bagi, ca asa cam ocolesti tot ce-ti deranjeaza doctrina "odata mantuit, pentru totdeauna mantuit".

Nu ocoli semnele...

21. Dar daca cel rau se intoarce de la toate pacatele pe care le-a savarsit si pazeste toate legile Mele, si face ce este drept si placut, va trai negresit, nu va muri.

22. Toate faradelegile pe care le-a facut i se vor uita! El va trai din pricina neprihanirii in care a trait.

23. Doresc Eu moartea pacatosului - zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca?

24. Insa daca cel neprihanit se abate de la neprihanirea lui si savarseste nelegiuirea, daca se ia dupa toate uraciunile celui rau, s-ar putea sa traiasca el oare? Nu, ci toata neprihanirea lui va fi uitata, pentru ca s-a dat la nelegiuire si la pacat; de aceea va muri in ele.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:18, said:

Iacov spune ca o credinta fara fapte este moarta. Adica cu alte cuvinte, aia nu-i credinta.
Asta este ceea ce vrei să înțelegi dumneata. Pentru că tot el, Iacov, spune: Oare credinţa poate să-l mântuiască? Orice creștin, exceptându-i pe cei ce au o gândire deziderativă, înțelege din textul respectiv că există o corespondență biunivocă între credință și fapte. Nu numai într-un singur sens, precum insinuezi dumneata. Asta, de altfel, l-a făcut pe Luther să arunce în Elba Epistola lui Iacov, numind-o o epistolă de paie.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:25, said:

Ar trebui incet incet sa te bagi, ca asa cam ocolesti tot ce-ti deranjeaza doctrina "odata mantuit, pentru totdeauna mantuit".

Nu ocoli semnele...

21. Dar daca cel rau se intoarce de la toate pacatele pe care le-a savarsit si pazeste toate legile Mele, si face ce este drept si placut, va trai negresit, nu va muri.

22. Toate faradelegile pe care le-a facut i se vor uita! El va trai din pricina neprihanirii in care a trait.

23. Doresc Eu moartea pacatosului - zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca?

24. Insa daca cel neprihanit se abate de la neprihanirea lui si savarseste nelegiuirea, daca se ia dupa toate uraciunile celui rau, s-ar putea sa traiasca el oare? Nu, ci toata neprihanirea lui va fi uitata, pentru ca s-a dat la nelegiuire si la pacat; de aceea va muri in ele.

Stimabile, cum te intorci de la pacate? Pirueta? Si neprihanirea mai citeste si tu ca nu este niciunul neprihanit.

dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar. (Rom.3:10)

Dorel666

Dorel666

Senior Member

Nu poti sa spui ca un pios crestin ortodox ca "tu esti credincios domne, ai credinta in Dumnezeu si asa"...  da' traiesti in curvie si-n tot felul de pofte, nu te infranezi de la nimic, faci ce te taie capul, iti traiesti viata cum vrei... cam despre asta vorbeste Iacov.

Nu se cere perfectiune, ca nimeni nu-i acolo, dar nici trai dupa bunul plac al firii.

Sigur ca poate omu crede ca exista Dumnezeu, ca si dracii de altfel... dar nu inseamna si ca are credinta ceruta de Dumnezeu.

Adevarat ca trebuie si fapte, la credinta, dar nu-i vorba de faptele Legii, ci este vorba de Legea cea noua, care a inlocuit-o pe cea veche si care cere un singur lucru: ”porunca noua va dau voie, sa va iubiti unul pe altul”.

Evrei 7:12 Pentru că, odată schimbată preoţia, trebuia numaidecât să aibă loc şi o schimbare a Legii.

Ioan 13:34 Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.

Silika

Silika

Senior Member

mario_bril, on 03 februarie 2020 - 23:25, said:

Pentru că tot el, Iacov, spune: Oare credinţa poate să-l mântuiască?

Ai uitat un cuvant:

"Poate oare credinta aceasta sa-l mantuiasca?"

Iar credinta avuta in vedere de Iacov este cea care spune ceva de genul: Eu cred, dar traiesc cum vreau

O au multi si astazi, fara doar si poate. E o plaga, o cursa pentru sufletul omului.

Credinta lui Avraam s-a vazut in ascultarea lui de Dumnezeu (adica in faptele Lui).

mario_bril, on 03 februarie 2020 - 23:25, said:

Orice creștin, exceptându-i pe cei ce au o gândire deziderativă, înțelege din textul respectiv că există o corespondență biunivocă între credință și fapte. Nu numai într-un singur sens, precum insinuezi dumneata. Asta, de altfel, l-a făcut pe Luther să arunce în Elba Epistola lui Iacov, numind-o o epistolă de paie.

Lasa-l pe Luther... noi discutam strict pe Scriptura.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Normal, aia e credinta ta personala, a firiii pamantesti. Credinta lui Hristos care este in sfinti, aia da. Si nu e meritul lor. Bine, inafara de husand, care are credinta lui mai tare decat a lui Hristos. Eh, si a celor cu aplicatia corecta care comanda cand vrea ei credinta, pocainta, etc... Nu ma pun cu ei. Nici nu au nevoie de Scriptura, Dumnezeu, ca scrie ca cine crede, gata! E mantuit, nu?

Edited by zexelica, 03 February 2020 - 23:33.

logic1

logic1

Guru Member

zexelica, on 03 februarie 2020 - 23:06, said:

Da, ramane sa vedem si da, nu intotdeauna tot inseamna totalitatea.

Tot înseamnă totalitatea, în contextul respectiv. Nisipul din porunca „Pune tot nisipul în găleată!” înseamnă numai cel despre care se discută, nu și cel de pe lună.

Dorel666, on 03 februarie 2020 - 23:13, said:

Fiul pierzării care a fost profețit nu era Iuda, ci un necunoscut din grupul intim al lui Mesia. La un timp după ce a fost ales și a intrat în grupul apropiat de Isus, Iuda a dat semne de iubire de bani și hoție. Isus a observat semnele și de atunci înainte a știut cine îl va vinde. Când satana a intrat în Iuda, adică când s-a decis, a fost momentul în care a devenit fiul pierzării profețit.

Luca adaugă în legătură cu alegerea lui Iuda ca apostol că acesta s-a făcut (egeneto, a devenit) vânzător.

12 În zilele acelea, Isus S-a dus pe munte să Se roage şi a petrecut toată noaptea în rugăciune către Dumnezeu.
13 Când s-a făcut ziuă, a chemat pe ucenicii Săi şi a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, şi anume:
14 pe Simon, pe care l-a numit şi Petru; pe Andrei, fratele lui; pe Iacov; pe Ioan; pe Filip; pe Bartolomeu;
15 pe Matei; pe Toma; pe Iacov, fiul lui Alfeu; pe Simon, numit zelotul;
16 pe Iuda, fiul lui Iacov; şi pe Iuda Iscarioteanul, care s-a făcut vânzător.

mario_bril

mario_bril

Hermetic member

Silika, on 03 februarie 2020 - 23:31, said:

Ai uitat un cuvant:

"Poate oare credinta aceasta sa-l mantuiasca?"

Cuvântul ăla este adăugat de nenea Cornilescu și nu are nicio valoare semantică, cu atât mai puțin logică.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

logic1, on 03 februarie 2020 - 23:32, said:

Tot înseamnă totalitatea, în contextul respectiv. Nisipul din porunca „Pune tot nisipul în găleată!” înseamnă numai cel despre care se discută, nu și cel de pe lună.

Aha, si unde scrie de toti oamenii nu mai facem diferenta, ca ne baga aditionale cand sunam liberul arbitru, este?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate