Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#2539
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 09 ianuarie 2019 - 13:28, said:

Daca renunti sa ramai in Hristos si te bazezi pe tine.
Si cum renunti la Hristos daca Hristos este in tine si tu poti totul? Adica sa renunti la Hristos poti dar sa dai un pumn in gura nu poti, ca ai pe Hristos? Sa renunti la Hristos nu este posibil, stimabile.

28. Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea.
29. Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu.

Pai daca esti in Hristos ai viata vesnica, scrie.

#2540
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 25 decembrie 2018 - 20:34, said:

In credinta ai cum sa ramai, ptr ca in Romani 4 credinta este separata de fapta (deci si de lege).
Si atunci de ce scrie asta?

Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)

Eu am vazut definirea credintei tale, sa fii convins de ceva. Care egal cu zero. Cand erai mic credeai in bau-bau si nu exista, deci crezi degeaba.

Edited by zexelica, 10 January 2019 - 14:45.


#2541
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 10 ianuarie 2019 - 13:05, said:

Si cum renunti la Hristos daca Hristos este in tine si tu poti totul? Adica sa renunti la Hristos poti dar sa dai un pumn in gura nu poti, ca ai pe Hristos? Sa renunti la Hristos nu este posibil, stimabile.

28. Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea.
29. Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu.

Pai daca esti in Hristos ai viata vesnica, scrie.
Corect, daca ramai in Hristos atunci ai viata vesnica. Daca l-ai lepadat pe Hristos si ti-ai ridicat sinele atunci ai pierdut si mantuirea.

#2542
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 10 ianuarie 2019 - 13:05, said:

.
29. Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu.

Pai daca esti in Hristos ai viata vesnica, scrie.


Corect scrie insa  tu,tai peste ce scrie mai departe.

Oricine o ia inainte, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu.Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul. (2Ioan.1:9)


Mantuirea are valabilitate vesnica si nimeni nu mi-o  poate lua cu exceptia mea   (eu)

Unde scrie ca eu nu pot fi necredincios,neascultator,pacatos.... daca am fost deja salvat cu o mantuire vesnica ??

Never.

Eu pot iesi (parasi) pe Dumnezeu care este mantuire ,,pot asculta sau nu..pot fi credincios sau necredincios..


ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta, (Deut.30:19)

In Cristos am salvarea  valabila forever,insa  este si  liber arbitru

Aaa ca nu pot sa  vad ??

Scrie asta.

Domnul te va lovi cu nebunie, cu orbire, cu ratacire a mintii, ........................................(Deut.28:28)

5. Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.

Edited by husand, 10 January 2019 - 23:03.


#2543
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 10 ianuarie 2019 - 14:44, said:

Si atunci de ce scrie asta?

Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui. Si poruncile Lui nu sunt grele; (1Ioan.5:3)

Eu am vazut definirea credintei tale, sa fii convins de ceva. Care egal cu zero. Cand erai mic credeai in bau-bau si nu exista, deci crezi degeaba.

La fel scrie si asta:

19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!

...

23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele. - Romani 7


Una nu exclude pe cealalta. Pavel il iubea pe Dumnezeu pana la cer, dar chiar si el o mai dadea in bara la capitolul ascultare. La fel ar trebui sa-ti spuna si propria constiinta.

In orice caz, raman in picioare urmatoarele:

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta...

9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.


Vezi, credinta ≠ fapta. Conform si cu Romani 4:1-8. Stiu ca nu se pupa cu doctrina ta dar asta e... ghinion.

Edited by Silika, 10 January 2019 - 23:21.


#2544
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 10 ianuarie 2019 - 14:52, said:

Corect, daca ramai in Hristos atunci ai viata vesnica. Daca l-ai lepadat pe Hristos si ti-ai ridicat sinele atunci ai pierdut si mantuirea.
Pai tocmai ai spus ca in Hristos poti totul. Cum sa lepezi? Ca te cam contrazici.

 Silika, on 10 ianuarie 2019 - 23:21, said:

La fel scrie si asta:

19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!

...

23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele. - Romani 7


Una nu exclude pe cealalta. Pavel il iubea pe Dumnezeu pana la cer, dar chiar si el o mai dadea in bara la capitolul ascultare. La fel ar trebui sa-ti spuna si propria constiinta.

In orice caz, raman in picioare urmatoarele:

8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta...

9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.


Vezi, credinta ≠ fapta. Conform si cu Romani 4:1-8. Stiu ca nu se pupa cu doctrina ta dar asta e... ghinion.

Pai este exact cum spune Scriptura. Dupa ce ai Duhul vei gresi, daca nu ar fi TOATE pacatele acoperite nimeni nu s-ar mantui. Deci nu ai cum sa pierzi mantuirea.

#2545
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 11 ianuarie 2019 - 21:51, said:

Pai este exact cum spune Scriptura. Dupa ce ai Duhul vei gresi, daca nu ar fi TOATE pacatele acoperite nimeni nu s-ar mantui. Deci nu ai cum sa pierzi mantuirea.

Mantuirea nu se pierde in conditiile stabilite de Scriptura: atata timp cat crezi.

        "...dar, daca da inapoi, sufletul Meu nu gaseste placere in el"

Edited by Silika, 11 January 2019 - 22:01.


#2546
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 11 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Mantuirea nu se pierde in conditiile stabilite de Scriptura: atata timp cat crezi.

"...dar, daca da inapoi, sufletul Meu nu gaseste placere in el"
Pai nea', sa crezi inseamna sa pazesti poruncile, nu sa ai tu impresia ca (,) crezi, fiind convins ca exista Dumnezeu si ca Hristos este Mantuitorul. Si dracii fac acelasi lucru.

Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! (Iac.2:19)

Deci, povestile astea cu credinta ta le poti spune cui nu stie Scriptura.

Edited by zexelica, 14 January 2019 - 19:52.


#2547
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 14 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Pai nea', sa crezi inseamna sa pazesti poruncile...

Corect, dupa cum spune si Iacov, credinta care nu se vede in fapte nu este autentica.

Dar asta nu contrazice ce am zis mai inainte.

#2548
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Silika, on 14 ianuarie 2019 - 23:27, said:


Corect, dupa cum spune si Iacov, credinta care nu se vede in fapte nu este autentica.

Dar asta nu contrazice ce am zis mai inainte.
Pai vad ca nu vrei sa citesti nici Scriptura nici ce scriu eu. Ai PORUNCA sa fii desavarsit ca Tatal si sa te rogi fara incetare. Eh, tu zici ca le tii p-astea, ca ai credinta spre mantuire si asculti poruncile. Sau, acum alegi dintre porunci ce nu se poate verifica?

#2549
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Sa nu mai zic de asta

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Cum sa nu gresesti, daca inca ai fire pamanteasca? Daca nu ar fi toate platite nimeni nu s-ar mantui.

#2550
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 16 ianuarie 2019 - 08:11, said:

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Cum sa nu gresesti, daca inca ai fire pamanteasca? Daca nu ar fi toate platite nimeni nu s-ar mantui.


Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei. (Gal.5:24)

Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului. (Rom.8:1)
pentru ca porunca Legii sa fie implinita in noi, care traim nu dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului. (Rom.8:4)

OARE DE CE NU CITESTI TU IN SCRIPTURA ?

 Silika, on 11 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Mantuirea nu se pierde in conditiile stabilite de Scriptura: atata timp cat crezi.

  


IAR SCRIPTURA STABILESTE CE SI CUM E CU MANTUIREA

Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apoc.14:12)


Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, care au umblat dupa ea, au ratacit de la credinta si s-au strapuns singuri cu o multime de chinuri. (1Tim.6:10)

ANSA ASTA E ,OMU  IA UN VERS ALTUL ELIMINA , N-AI CE ASTEPTA.

VERSETUL 1 SCRIE CA MANTUIREA NU SE POATE PIERDE

VERSETUL 2 EXPLICA

DACA RAMAN IN ISUS

Quote

fiind convins ca exista Dumnezeu si ca Hristos este Mantuitorul. Si dracii fac acelasi lucru.

Numai ca draci nu cred ca Hristos ,este mantuitorul lor ceea ce corespunde cu realitatea ci a  a altora.

mereu amesteci credintele..cea zadarnica  si cea salvatoare ...cocktail .

Edited by husand, 03 February 2019 - 20:42.


#2551
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 11 ianuarie 2019 - 21:51, said:

daca nu ar fi TOATE pacatele acoperite nimeni nu s-ar mantui. Deci nu ai cum sa pierzi mantuirea.

Unul nu se plateste


De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata.(Mat.12:31)

Ia spune tu Ps 69 nu este cuvantul lui Isus ?



Sa fie stersi din Cartea Vietii, si sa nu fie scrisi impreuna cu cei neprihaniti! (Ps.69:28)


Omu combate scriptura fest cand e plin de sine, il doare-n cot ca elimina alte versete.. Doctrina lui sa iasa.

-Ca sa ignor Cuvantul lui Hristos ? .
-Mai facea cineva asta ?
-Satan

Edited by husand, 03 February 2019 - 21:04.


#2552
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca cei ce sunt in Hristos si-au rastignit firea, cum se poate pierde mantuirea? Ca asta nu mai zici. Si DACA este DACA ai pe Hristos. Numai ca unii spun ca il au si nu il au si prefera sa invete gorobetii ca mantuirea se pierde, nu ca ei sunt pacatosi.

#2553
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Corect daca esti in Cristos, da, mantuirea n-ai cum sa o pierzi ,

Eva ,Adam nu-ti spun nimic ?

Aveau, vre-o fire ....???????

Plus ca liberul albitru nu e pozitionat corect in ecuatia ta..ma rog nici nu ese pune problema  de rezultat , asta-ti da caracterizarea din prima ..."capos".

Da acum se stie ,stilul tau de a invata...prin "contre"

trage ,apoi intreaba cine-i ..

Macar ca recunosti firea in Cristos ca fiind pusa la punct tot substitui  pacatul voit care nu se iarta.

Edited by husand, 04 February 2019 - 19:18.


#2554
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 04 februarie 2019 - 09:41, said:

DACA ai pe Hristos. Numai ca unii spun ca il au si nu il au si prefera sa invete gorobetii ca mantuirea se pierde, ....

Mai citeste

5. Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.

Asta cazuse dn  mantuire iar sfesnicul nicidecum nu inseamna biserica = trupul Lui .

Ca scriptura este  o gorobetie pt cel grozav,

Edited by husand, 04 February 2019 - 20:02.


#2555
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 04 februarie 2019 - 19:33, said:

Mai citeste

5. Adu-ti, dar, aminte de unde ai cazut; pocaieste-te si intoarce-te la faptele tale dintai. Altfel, voi veni la tine si-ti voi lua sfesnicul din locul lui, daca nu te pocaiesti.

Asta cazuse dn  mantuire iar sfesnicul nicidecum nu inseamna biserica = trupul Lui .

Ca scriptura este  o gorobetie pt cel grozav,
Si daca te pocaiesti si tot calci legea? Mai e mantuire?

#2556
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 04 februarie 2019 - 23:58, said:

Si daca te pocaiesti si tot calci legea? Mai e mantuire?

  • atat este de adevarat ca toti cei ce au vazut cu ochii lor slava Mea si minunile pe care le-am facut in Egipt si in pustiu, si totusi M-au ispitit de zece ori acum si n-au ascultat glasul Meu, (Num.14:22)
  • 23. toti aceia nu vor vedea tara pe care am jurat parintilor lor ca le-o voi da, si anume, toti cei ce M-au nesocotit, n-o vor vedea.



17. Isus a luat cuvantul si a zis: "Oare n-au fost curatati toti cei zece? Dar ceilalti noua unde sunt?
18. Nu s-a gasit decat strainul acesta sa se intoarca si sa dea slava lui Dumnezeu?"
19. Apoi i-a zis: "Scoala-te si pleaca; credinta ta te-a mantuit."

Edited by husand, 09 February 2019 - 15:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate