Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#1963
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 05 aprilie 2018 - 06:43, said:

Martalogeala combinata cu cultul personalitatii, specifica biseriosilor, gen: "am zis, deci asa e!" e foarte tare.

Isaia 30
1. "Vai - zice Domnul - de copiii razvratiti, care iau hotarari fara Mine, fac legaminte care nu vin din Duhul Meu si ingramadesc astfel pacat peste pacat!
6. Prorocie asupra unor dobitoace de la miazazi: printr-un tinut stramtorat si necajit, de unde vine leoaica si leul, naparca si sarpele zburator, isi duc ei bogatiile in spinarea magarilor, si vistieriile, pe cocoasa camilelor, catre un popor care nu le va fi de folos.
9. Scrie ca: "Poporul acesta este un popor razvratit, niste copii mincinosi, niste copii care nu vor sa asculte Legea Domnului,

In vedere este POPORUL Israel, nu SFINTII. Ma rog, tu vad ca asa consideri, ca "sfintii" tai sunt niste dobitoci razvratiti.


Mai pune ceva in afara de emoticone si martalogeala


4. Insa daca cel neprihanit se abate de la neprihanirea lui si savarseste nelegiuirea, daca se ia dupa toate uraciunile celui rau, s-ar putea sa traiasca el oare? Nu, ci toata neprihanirea lui va fi uitata, pentru ca s-a dat la nelegiuire si la pacat; de aceea va muri in ele.
25. Voi ziceti: "Calea Domnului nu este dreapta!" Ascultati, dar, casa lui Israel! Nu este calea Mea dreapta? Oare nu mai degraba caile voastre nu sunt drepte?

Si mai si comentezi ca  nu e dreapta calea..citat bisericesc nu ?

Cu cat mai aspra pedeapsa credeti ca va lua cel ce va calca in picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pangari sangele legamantului, cu care a fost sfintit, si va batjocori pe Duhul harului? (Evr.10:29)

Chiar esti penibil .

Nu reusesti sa exprimi ceva fara sa nu elimini altceva din Scripturii.

Sunt in Israel  si Biserica  multi care si-au pierdut sfintenia gen Izabela = nevasta


Quote

In vedere este POPORUL Israel, nu SFINTII.,

Exact ?

7. Voi sa va sfintiti si sa fiti sfinti, caci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.
8. Sa paziti legile Mele si sa le impliniti. Eu sunt Domnul care va sfintesc.

Israel=poporul  este sfant

No comments

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p5jX2G1hHtY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Quote

dobitoci razvratiti.

Ups ...

Citat antibisericesc ?

Renunta la bagaj frate

Edited by husand, 07 April 2018 - 23:52.


#1964
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
In adevar, Moise scrie ca omul care implineste neprihanirea pe care o da Legea va trai prin ea. (Rom.10:5)

in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana. (Filip.3:6)

Pavel, cand prigonea biserica, deci inca nu era sfant, era neprihanit dpdv al legii. Mai invata.

#1965
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postzexelica, on 08 aprilie 2018 - 11:06, said:

In adevar, Moise scrie ca omul care implineste neprihanirea pe care o da Legea va trai prin ea. (Rom.10:5)

in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana. (Filip.3:6)

Pavel, cand prigonea biserica, deci inca nu era sfant, era neprihanit dpdv al legii. Mai invata.

Interesant, dar cum legi textul din Filip. 3 cu textul asta?

1. Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre

2. in care traiati odinioara, dupa mersul lumii acesteia, dupa domnul puterii vazduhului, a duhului care lucreaza acum in fiii neascultarii.

3. Intre ei eram si noi toti odinioara, cand traiam in poftele firii noastre pamantesti, cand faceam voile firii pamantesti si ale gandurilor noastre si eram din fire copii ai maniei, ca si ceilalti. [aici se include si Pavel]

4. Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,

5. macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sunteti mantuiti)."


Intotdeauna m-am gandit ca in pasajul asta Pavel are in vedere perioada de pana la nasterea lui din nou, deci inclusiv perioada cand era sub lege si implinea legea mozaica. Chiar zice la un moment dat ca era mai inaintat in legea mozaica decat multi de varsta lui. Deci cum era el neprihanit in ce priveste legea?

Ceva nu se pupa...

Edited by SILIKA, 09 April 2018 - 20:43.


#1966
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSILIKA, on 09 aprilie 2018 - 20:40, said:

Interesant, dar cum legi textul din Filip. 3 cu textul asta?

1. Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre

2. in care traiati odinioara, dupa mersul lumii acesteia, dupa domnul puterii vazduhului, a duhului care lucreaza acum in fiii neascultarii.

3. Intre ei eram si noi toti odinioara, cand traiam in poftele firii noastre pamantesti, cand faceam voile firii pamantesti si ale gandurilor noastre si eram din fire copii ai maniei, ca si ceilalti. [aici se include si Pavel]

4. Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,

5. macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sunteti mantuiti)."


Intotdeauna m-am gandit ca in pasajul asta Pavel are in vedere perioada de pana la nasterea lui din nou, deci inclusiv perioada cand era sub lege si implinea legea mozaica. Chiar zice la un moment dat ca era mai inaintat in legea mozaica decat multi de varsta lui. Deci cum era el neprihanit in ce priveste legea?

Ceva nu se pupa...

Normal ca nu se pupa. Neprihanirea care o da legea nu este mantuirea. In Efeseni este in vederea mantuirea, nu neprihanirea din lege. Legea nu aduce mantuire, ci datorie, scrie. Ai gresit, te-a ars.

Edited by zexelica, 10 April 2018 - 07:46.


#1967
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postzexelica, on 10 aprilie 2018 - 07:45, said:

Normal ca nu se pupa. Neprihanirea care o da legea nu este mantuirea. In Efeseni este in vederea mantuirea, nu neprihanirea din lege. Legea nu aduce mantuire, ci datorie, scrie. Ai gresit, te-a ars.

Daca Pavel era neprihanit in ce priveste legea, inseamna ca nu avea datorie. Inseamna si ca implinea "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."

Plus ca Dumnezeu a legat ascultarea de lege de sfintenie, ori sfintenia este legata de mantuire.

"5. Acum, daca veti asculta glasul Meu si daca veti pazi legamantul Meu, veti fi ai Mei dintre toate popoarele, caci tot pamantul este al Meu;

6. Imi veti fi o imparatie de preoti si un neam sfant. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel." - Exod 19


In rest da, mantuirea nu vine prin lege, ci prin credinta.

"Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege." - Galateni 3


"18. Astfel, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, din pricina neputintei si zadarniciei ei -

19. caci Legea n-a facut nimic desavarsit -" - Evrei 7


Ce nu inteleg foarte bine e de ce spune Pavel ca e neprihanit dupa lege.

#1968
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, ai boala discutiilor. A dat batranul un pasaj unde scrie de neprihanitul care daca nu asculta moare. Neprihanitul in vedere este cel in ce priveste legea. Daca citesti, vezi din ce pdv zice Pavel ca e neprihanit.

#1969
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 08 aprilie 2018 - 11:06, said:

In adevar, Moise scrie ca omul care implineste neprihanirea pe care o da Legea va trai prin ea. (Rom.10:5)

in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana. (Filip.3:6)

Pavel, cand prigonea biserica, deci inca nu era sfant, era neprihanit dpdv al legii. Mai invata.

Cand prigonea biserica pacatuia ,nu avea cum sa fie neprihanit  daca era impotrivitor


Sa nu te razbuni si sa nu tii necaz pe copiii poporului tau. Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Eu sunt Domnul. (Lev.19:18)


Din lege cumva ????

ai citit aici vreodata ?

Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna. (Rom.7:12)



Ca atare

cine este sfant sa se sfinteasca si mai departe! (Apoc.22:11)

Astia nu mai erau sub lege

Totusi

Temelia cuvantului Tau este adevarul, si toate legile Tale cele drepte sunt vesnice. (Ps.119:160)
Vad ca tot ce este desavarsit are margini: poruncile Tale insa sunt fara margini. (Ps.119:96)

asa ca

Domnul face sa tune glasul Lui inaintea ostirii Sale, caci tabara Lui este foarte mare, si Cel ce implineste cuvantul este puternic. Dar mare este ziua Domnului si foarte infricosata: cine o poate suferi? (Ioel.2:11)

Insa la tine calcarea poruncilor si lauda de sine primeaza ..vai mama !!!!

   "nu poate sa nu pacatuiasca ",,,, acuma da ...  acuma ba ...theorie  onorabile pe care n-ai invatat-o de la Domnul.

Tot asa cum ai porunca sa nu lovesti acum in Biserica. insa te doare-n cot de Cuvant

Fix zero Cuvantul Domnului la tine.

Impotrivitor si  fals  gen 2011 sau 1994

Go ahead

Edited by husand, 10 April 2018 - 20:39.


#1970
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostSILIKA, on 10 aprilie 2018 - 08:21, said:


"Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege." - Galateni 3


"18. Astfel, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, din pricina neputintei si zadarniciei ei -

19. caci Legea n-a facut nimic desavarsit -" - Evrei 7



Legea nu da viata ci omoara


Cine a calcat Legea lui Moise este omorat fara mila, pe marturia a doi sau trei martori. (Evr.10:28)

si toti au calcat-o

Mai traieste cineva ???

Dar harul ce spune?

caci judecata este fara mila pentru cel ce n-a avut mila, dar mila biruie judecata. (Iac.2:13)

Aha  ,,,deci am scapat !!!!

Insa legea merge inainte si dupa indurare (mantuire)


Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate, (Evr.10:26)

Indivizi destepti ai multor biserici  au scos afara din ecuatia  pacatul voit scotand din Cuvant


32. Atunci stapanul a chemat la el pe robul acesta si i-a zis: "Rob viclean! Eu ti-am iertat toata datoria, fiindca m-ai rugat.
33. Oare nu se cadea sa ai si tu mila de tovarasul tau cum am avut eu mila de tine?"
34. Si stapanul s-a maniat si l-a dat pe mana chinuitorilor, pana va plati tot ce datora.
35. Tot asa va va face si Tatal Meu cel ceresc, daca fiecare din voi nu iarta din toata inima pe fratele sau."


Unde ai talcuirea


am avut eu mila de tine =  mantuirea

stapanul s-a maniat = vremea judecatii

fiecare din voi = cei salvati si sfintiti

nu iarta - pacatul voit

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hnjoTCi4Fvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Quote

Ce nu inteleg foarte bine e de ce spune Pavel ca e neprihanit dupa lege.

o neprihanire a lor

Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)

Fiu de fariseu cumva ??

pentru ca, intrucat n-au cunoscut neprihanirea pe care o da Dumnezeu, au cautat sa-si puna inainte o neprihanire a lor insisi si nu s-au supus astfel neprihanirii pe care o da Dumnezeu. (Rom.10:3)

Edited by husand, 10 April 2018 - 21:08.


#1971
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSILIKA, on 10 aprilie 2018 - 08:21, said:

"Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege." - Galateni 3


"18. Astfel, pe de o parte, se desfiinteaza aici o porunca de mai inainte, din pricina neputintei si zadarniciei ei -

19. caci Legea n-a facut nimic desavarsit -" - Evrei 7


Ce nu inteleg foarte bine e de ce spune Pavel ca e neprihanit dupa lege.

Dreptatea pe care o dădea Legea era o accepție, pentru că depindea de respectarea literei (cele 613 cerințe), a spiritului și de iertarea anuală obținută retroactiv la ziua ispășirii. Astfel omul considerat drept nu era fără păcat de-a lungul anului. Dreptatea prin credință (credința că sacrificiul lui Isus a eliminat legea) este o stare continuă în care omul este fără păcat și astfel o ”dreptate care dă viața” (Rom. 5:18). ”Căci fără Lege, păcatul este mort” (Rom. 7:8).

#1972
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Ai facut legatura buna cu iertarea si ziua ispasiri  in care tot israelul va fi mantuit lucru care se intampla la intrare in Sucot cand vin cei doi martori  Moise si Ilie.

Edited by husand, 10 April 2018 - 23:15.


#1973
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana. (Filip.3:6)

View Postlogic1, on 10 aprilie 2018 - 20:52, said:

Dreptatea pe care o dădea Legea era o accepție, pentru că depindea de respectarea literei (cele 613 cerințe), a spiritului și de iertarea anuală obținută retroactiv la ziua ispășirii. Astfel omul considerat drept nu era fără păcat de-a lungul anului.
Deci ala era neprihanitul in discutie.

View Posthusand, on 10 aprilie 2018 - 23:00, said:

Ai facut legatura buna cu iertarea si ziua ispasiri  in care tot israelul va fi mantuit lucru care se intampla la intrare in Sucot cand vin cei doi martori  Moise si Ilie.
Nu ai nicio proba biblica pt prostia asta.

#1974
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Eu iti dau ce scrie


)Apoi a adaugat ca Fiul omului trebuie sa patimeasca multe, sa fie tagaduit de batrani, de preotii cei mai de seama si de carturari, sa fie omorat si a treia zi sa invie. (Luc.9:22)

exact ca acum


si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit. (Evr.6:6)

Apoi a adaugat ca Fiul omului trebuie sa patimeasca multe, sa fie tagaduit de batrani, de preotii cei mai de seama si de carturari, sa fie omorat si a treia zi sa invie. (Luc.9:22)

asta fiind  acum

16. Nu stiti ca voi sunteti templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi?
17. Daca nimiceste cineva templul lui Dumnezeu, pe acela il va nimici Dumnezeu;

"Stricati templul acesta, si in trei zile il voi ridica." (Ioan.2:19)

Acum fiind in ziua 2

Edited by husand, 12 April 2018 - 20:57.


#1975
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 12 aprilie 2018 - 20:37, said:

Eu iti dau ce scrie


)Apoi a adaugat ca Fiul omului trebuie sa patimeasca multe, sa fie tagaduit de batrani, de preotii cei mai de seama si de carturari, sa fie omorat si a treia zi sa invie. (Luc.9:22)

exact ca acum


si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit. (Evr.6:6)

Apoi a adaugat ca Fiul omului trebuie sa patimeasca multe, sa fie tagaduit de batrani, de preotii cei mai de seama si de carturari, sa fie omorat si a treia zi sa invie. (Luc.9:22)

asta fiind  acum

16. Nu stiti ca voi sunteti templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi?
17. Daca nimiceste cineva templul lui Dumnezeu, pe acela il va nimici Dumnezeu;

"Stricati templul acesta, si in trei zile il voi ridica." (Ioan.2:19)

Acum fiind in ziua 2
Si unde scrie ca la Sucot vin cei doi martori, cand tu dai versuri cu a 3-a zi? Sau iar ti-e medicul in concediu?

#1976
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 10 aprilie 2018 - 20:52, said:


Dreptatea pe care o dădea Legea era o accepție, pentru că depindea de respectarea literei (cele 613 cerințe), a spiritului și de iertarea anuală obținută retroactiv la ziua ispășirii. Astfel omul considerat drept nu era fără păcat de-a lungul anului. Dreptatea prin credință (credința că sacrificiul lui Isus a eliminat legea) este o stare continuă în care omul este fără păcat și astfel o ”dreptate care dă viața” (Rom. 5:18). ”Căci fără Lege, păcatul este mort” (Rom. 7:8).
Legea era CEREMONIALA iar dreptatea in discutie era fata de acea lege. Niciodata nimeni nu s-a mantuit prin respecatrea legii, scrie. Ca si de Pavel scrie ca era fara pacat dpdv al legii si totusi era nemantuit. Se vede care lege este in vedere astfel incat sa nu contrazica restul Scripturii.

#1977
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 19 iunie 2018 - 15:03, said:

Legea era CEREMONIALA iar dreptatea in discutie era fata de acea lege. Niciodata nimeni nu s-a mantuit prin respecatrea legii, scrie. Ca si de Pavel scrie ca era fara pacat dpdv al legii si totusi era nemantuit. Se vede care lege este in vedere astfel incat sa nu contrazica restul Scripturii.
Care lege monsher ? Banuiesc ca o sa dai cat mai multe detalii .Posted Image

#1978
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Aceia dintre fiii lui Levi care indeplinesc slujba de preoti, dupa Lege, au porunca sa ia zeciuiala de la norod, adica de la fratii lor, cu toate ca si ei se coboara din Avraam. (Evr.7:5)

Atunci unii din partida fariseilor, care crezusera, s-au ridicat si au zis ca Neamurile trebuie sa fie taiate imprejur si sa li se ceara sa pazeasca Legea lui Moise. (Fapt.15:5)

Iar aici explica legea, care este cea cu porunci pamantesti.

Evrei 9
9. Aceasta era o asemanare pentru vremurile de acum, cand se aduc daruri si jertfe care nu pot duce pe cel ce se inchina in felul acesta la desavarsirea ceruta de cugetul lui.
10. Ele sunt doar niste porunci pamantesti date, ca toate cele privitoare la mancari, bauturi si felurite spalaturi, pana la o vreme de indreptare.

Filipeni 3

4. Macar ca eu as avea pricina de incredere chiar in lucrurile pamantesti. Daca altul crede ca se poate increde in lucrurile pamantesti, eu si mai mult;
5. eu, care sunt taiat imprejur a opta zi, din neamul lui Israel, din semintia lui Beniamin, evreu din evrei; in ce priveste Legea, fariseu;
6. in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana.

Deci, cum ar veni mancatul de pork, circumcizia, sarbatori, sambete, etc. Prin respectarea carora esti neprihanit fata de ACEA LEGE. Fapte care nu aduc mantuirea.

Observ ca trebuie sa fac o lectura a Bibliei cu tine, monsher. Ceea ce nu e OK.

Edited by zexelica, 25 June 2018 - 09:25.


#1979
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 25 iunie 2018 - 09:23, said:

6. in ce priveste ravna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihanirea pe care o da Legea, fara prihana.

Deci, cum ar veni mancatul de pork, circumcizia, sarbatori, sambete, etc. Prin respectarea carora esti neprihanit fata de ACEA LEGE. Fapte care nu aduc mantuirea.

Observ ca trebuie sa fac o lectura a Bibliei cu tine, monsher. Ceea ce nu e OK.
Da , e nevoie uneori sa facem legatura cu biblia insa subiectul topicului e despre mantuire. Deci legea lui moise nu duce la mantuire ? Ci e doar pentru o vreme de indreptare ? Pai atunci poporul "ales" cum se mantuieste ?
Atat Pavel cat si ceilalti farisei in ce priveste legea lui Moise - fara prihana- adica nevinovati, dar isus spune ca tot spiritul legii e sa iubesti pe Dumnezeu cu tot cugetul . . .  si pe aproapele tau. Deci ei in ce priveste legea lui Moise , nu se pot numi neprihaniti daca nu au dragoste , atat pentru aproapele cat si pentru Tatal ceresc.  (Maleahi 2 ver10, isaia 63 ver16) .

#1980
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 25 iunie 2018 - 17:58, said:

Da , e nevoie uneori sa facem legatura cu biblia insa subiectul topicului e despre mantuire. Deci legea lui moise nu duce la mantuire ? Ci e doar pentru o vreme de indreptare ? Pai atunci poporul "ales" cum se mantuieste ?
Atat Pavel cat si ceilalti farisei in ce priveste legea lui Moise - fara prihana- adica nevinovati, dar isus spune ca tot spiritul legii e sa iubesti pe Dumnezeu cu tot cugetul . . .  si pe aproapele tau. Deci ei in ce priveste legea lui Moise , nu se pot numi neprihaniti daca nu au dragoste , atat pentru aproapele cat si pentru Tatal ceresc.  (Maleahi 2 ver10, isaia 63 ver16) .
Oamenii se mantuiesc intr-un singur fel de la inceput: Dumnezeu le plateste pacatele si le da Duhul Sfant.

Iar cine are dragostea care trebuie o are pt ca Dumnezeu i-a dat-o.

Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai. (1Ioan.4:19)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate