Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mos Craciun si Barza

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Pt ca fizicul debordant imi permite, pt ca ma recomanda carisma si blandetea, in fiecare iarna am jucat rolul lui pe Mos Craciun, fiind invitat de diversi prieteni si parteneri... Si anul acesta am primit o asemenea invitatie!

In teorie, Mosul distribuie cadouri pt copiii angajatilor, categoria 2-5 ani, maxim 7. Sigur, si ceilalti copiii primesc cadouri, insa fara cadru festiv!
Revenind la cruda meserie a mosului, intotdeauna iti dai seama al cui copil e! Parintele straluceste mai tare decat reflectoarele atintite pe tine!

Pentru ca petrecerea este inainte de 25, protocolul obliga a-i intreba pe copii ce-si doresc acestia sa primeasca de la mosul in ziua de Craciun! Pt ca foarte multi copii sunt singuri, in cazul categoriei 3-5 ani primesc inevitabilul raspuns -Un fratior! Dincolo de penibilul momentului, pe care un copil nu poate sa-l priceapa, mai exista si obligatia de a-l refuza!

Dragi parinti, explicati-le copiiilor ca Mos Craciun aduce doar jucarii, barza e cu fratiorii, nu de alta, dar cade mosul de pe scaun de ras!
Va multumesc!

Edited by Josef_Mengele, 09 November 2012 - 03:26.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostJosef_Mengele, on 09 noiembrie 2012 - 03:23, said:

Pt ca foarte multi copii sunt singuri, in cazul categoriei 3-5 ani primesc inevitabilul raspuns un fratior!

- Hm. Care-i mamica ta? Ok, se aproba, mosu' te rezolva cu un fratior!

sau:

- Hm. Care-i mamica ta? Aia? Vorbeste cu Iepurasu' de Paste!

#3
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, comunicarea cu copiii despre astfel de subiecte e considerata nu chiar o necesitate.
Daca vii la noi, mosule, il poti intreba pe fiul meu daca vrea un frate sau o sora, ca va spune NU!! daca il convinge mosul de altceva, promit sa-i dau eu cadou mosului! :D

Oricum, este numai unul dintre subiectele  serioase pe care noi, parintii, ar trebui sa le discutam cu copiii nostri.

#4
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View PostJosef_Mengele, on 09 noiembrie 2012 - 03:23, said:

Dincolo de penibilul momentului, pe care un copil nu poate sa-l priceapa, mai exista si obligatia de a-l refuza!

Moșule, nu îl refuzi, îi comunici politicos piciului că vei transmite cererea spre Barză. Politicos, da cu voce ... tareeee, așa, apoi vezi cine/ce/cum mai străluce Posted Image

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 17:45.


#5
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Sigur, depinde de cat bine vrei sa-i faci copilului, cat de dificil momentul pentru parinti si de cat efort vrei sa depui. Ca sunt raspunsuri in urma carora sigur se vor duce la parinti sa intrebe si, daca tot te necajeste pe bune asta, ii poti face sa ajunga sa-i intrebe.
Pe de alta parte, nu stiu din prisma cui vine raspunsul de mai sus, poate din partea altui Mos ori a iepurasului de paste care e fericit ca si-a gasit cale de iesire! Cred ca problema de comunicare intre parinti si copii oricum ramane si ca parintii ar vrea sa stie ca asta ii preocupa pe copiii lor si ca ar trebui discutat.
Barza e o pasare care umbla-ntr-un picior, ea face oua si nu prunci. Pentru mine, ca parinte, ar fi mai dificil sa-i explic copilului meu de ce Mosul l-a trimis la barza decat de unde provin copiii, pentru ca la o varsta mica ar trebui sa-i descriu si sa-i si distrug imediat primul mit. Dupa care Mosul n-ar mai rezista pana la 5 ani!!! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate