Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme cu Tamron 90 mm Af-S

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Salut,

Tocmai am achizitionat un obiectiv Tamron AF-S SP 90mm f/2.8, pentru Nikon, si am ramas surprins sa vad ca nu pot focaliza la infinit cu el. Am incercat cu autofocus, am incercat pe manual dar gradatia nu trece le "L". Obiectivul e nou, cumparat de la F64. Am incercat sa gasesc in fituica lui numita pompos "manual" ce inseamna acel "L" avand in vedere ca e primul meu Tamron, dar nu am gasit nimic despre asta. Orice ar insemna inseamna, e logic ca obiectivul ar trebui sa poata ajunge la infinit.
Am atasat si o imagine, pentru a da o nota cat mai vizuala descrierii Posted Image Obiectivul nu vrea sa treaca de "L" nici in ruptul capului. Mentionez de la inceput ca limitatorul de focus nu e activat, deci nu e asta problema.
Desi obiectivul pare a fi ok pentru macro (din cat am apucat sa testez), speram ca o sa pot sa il folosesc si ca un tele scurt cand am nevoie. Din pacate atunci cand incerc sa focalizez pe un obiect indepartat (100m), obiectivul se descurca execrabil. Autofocusul "vaneaza" foarte mult timp, si greseste foarte rau focalizarea, facand imaginile inutilizabile. Nu stiu daca are legatura cu faptul ca nu ajunge la infinit, oricum obiectul e mai aproape de infinit.
E oare normal ca acest obiectiv sa nu poata fi pus pe infinit, si sa fie atat de prost cand e folosit ca tele?

Attached Files


Edited by andreiuc88, 08 November 2012 - 13:29.


#2
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
E defect, du-l la garantie / schimba-l.
Uite aici aceeasi problema http://www.dynaxdigi...mm-macro-fault/
It was repaired under warranty- The notes detailed "Reset helicoid assembly and set to infinity, (set to over infinity position). General test and clean."

#3
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Multumesc de raspuns. Am vazut si eu topicul respectiv, dar tipul zice si de ceva defecte fizice aparute din vina lui.
Poate sa imi confirme cineva care are acest obiectiv, ca trebuie sa treaca de "L" si sa ajunga la infinit? Ca sa pot sa ma iau de gat cu magazinul sau service-ul in cazul in care nu recunosc ca e o problema. Am experiente neplacute cu ei si de asta vreau sa fiu sigur de problema.

#4
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Evident ca ar trebui sa ajunga la infinit, si chiar sa treaca nitel de acesta! Dar mai verifica o data ca limitatorul intr-adevar nu e setat (caci pare-se ca el blocheaza cursa - L o veni de la Limitator de cursa, nu? ;) ;) ). Butonul trebuie sa fie pe Full.
Nu e de mirare ca nu-ti focalizeaza la 100m, in conditiile astea.

#5
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Al meu focalizeaza fara probleme, deci ai o problema la el.

#6
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007

View PostTS030, on 08 noiembrie 2012 - 15:19, said:

Evident ca ar trebui sa ajunga la infinit, si chiar sa treaca nitel de acesta! Dar mai verifica o data ca limitatorul intr-adevar nu e setat (caci pare-se ca el blocheaza cursa - L o veni de la Limitator de cursa, nu? Posted Image Posted Image ). Butonul trebuie sa fie pe Full.
Nu e de mirare ca nu-ti focalizeaza la 100m, in conditiile astea.

Da, asa credeam si eu, dar intre timp am vorbit cu "tehnicul" de la F64. Mi-a spus ca nu prea are relevanta gradatia de pe obiectiv... Eu cred ca are.
Limitatorul e pe Full, asta e primul lucru pe care l-am verificat. Intr-adevar, "L" vine de la limit, si cand limitatorul e blocat, focusul merge de la "L" pana la 0,45 m. Iar cand limitatorul e setat pe full (deci fara limita), focusul merge pana in capet in partea stanga (aproape) si doar pana la L in partea dreapta (departe).

@trica22: cand pui obiectivul pe manual si tragi focusul spre partea indepartata, pana unde merge? Pana la infinit, sau doar pana la L, ca in poza pe care am postat-o mai sus? Poti atasa si tu o poza te rog? Acum primesc sfaturi contradictorii (forumuri, f64, tamron) si chiar nu mai stiu ce sa cred.

Edited by andreiuc88, 08 November 2012 - 16:43.


#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Bun; referitor la ce a spus "tehnicul", omul are oarecum dreptate: gradatia e aproximativa. Asta nu inseamna ca obiectivul tau nu are o problema, poate nu a inteles-o - o asemenea abatere nu este OK chiar daca obiectivul ar functiona corect.
De obicei obiectivele nu doar ajung la infinit, dar si trec nitel de acesta (atat pe scala de distante, cat si fizic).

Manual poti focaliza pe-acea cladire la 100m distanta? (ignorand ce e pe scala de distante) Sau simti ca ajunge inelul de focalizare la capatul cursei, inainte? Cu limitatorul pe Full, evident.

Cu cele spuse pana acum, am o banuiala ca BMW a indicat care este problema.

#8
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007

View PostTS030, on 08 noiembrie 2012 - 17:25, said:

Bun; referitor la ce a spus "tehnicul", omul are oarecum dreptate: gradatia e aproximativa. Asta nu inseamna ca obiectivul tau nu are o problema, poate nu a inteles-o - o asemenea abatere nu este OK chiar daca obiectivul ar functiona corect.
De obicei obiectivele nu doar ajung la infinit, dar si trec nitel de acesta (atat pe scala de distante, cat si fizic).

Manual poti focaliza pe-acea cladire la 100m distanta? (ignorand ce e pe scala de distante) Sau simti ca ajunge inelul de focalizare la capatul cursei, inainte? Cu limitatorul pe Full, evident.

Cu cele spuse pana acum, am o banuiala ca BMW a indicat care este problema.

Da, manual pot focaliza pe cladire, si mai raman cativa mm inainte sa sa ajung la capatul cursei. Daca il duc la capat, e out of focus, deci in mod normal faptul ca nu ajunge la gradatia de infinit nu ar trebui sa afecteze focusul, pentru ca pare ca are loc destul pentru a focaliza pe cladire (obiectul indepartat). Si pe autofocus pot focaliza pe cladirea respectiva, dar din 5 poze in 3 rateaza focusul.

Edited by andreiuc88, 08 November 2012 - 17:42.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Deci focuseaza la infinit doar ca e soft sau probabil face front/back focus. Ce diafragma folosesti, pe f/11 tot soft iese?

Edited by crokodilu, 08 November 2012 - 17:45.


#10
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007

View Postcrokodilu, on 08 noiembrie 2012 - 17:44, said:

Deci focuseaza la infinit doar ca e soft sau probabil face front/back focus. Ce diafragma folosesti, pe f/11 tot soft iese?
Exact, focalizeaza la infinit, doar ca indicatorul nu arata infinit, si nici nu mai ramane mult loc de manevra dupa. Pe la f/8 fac testele. Din ce vad e vorba de back focus, dar numai cateodata. De asta e asa ciudat, ca o sa trimit obiectivul si o sa imi spuna ca merge perfect (am mai patit asa), dar defapt din 5 cadre rateaza 3, cum ziceam si mai sus.
Pe manual merge perfect, si e chiar un obiectiv bun... in schimb AFS-ul e si zgomotos, si foarte incet, face si hunting si la mine face si back focus, sau orice ar fi, pentru ca uneori e atat de out of focus incat nu imi dau seama daca e back sau front focus.

#11
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011

View Postandreiuc88, on 08 noiembrie 2012 - 16:42, said:

@trica22: cand pui obiectivul pe manual si tragi focusul spre partea indepartata, pana unde merge? Pana la infinit, sau doar pana la L, ca in poza pe care am postat-o mai sus? Poti atasa si tu o poza te rog? Acum primesc sfaturi contradictorii (forumuri, f64, tamron) si chiar nu mai stiu ce sa cred.

Merge exact cat e al tau in poza.
Uite si poza.

Attached Files


Edited by trica22, 08 November 2012 - 18:34.


#12
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Nu vreau sa fiu cu inima impacata, voiam sa stiu daca asa-s toate sau nu. Defapt cu asta cred ca trebuia sa incepi. Multumesc. Inseamna ca nu are legatura gradatia cu problema, si probabil e back focus (cateoadata mai mult, cateodata mai putin, cateodata cat casa).
Ce nu inteleg, e: cum e posibil ca back focus-ul sa se manifeste doar cand focalizez pe obiecte indepartate?

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View Postandreiuc88, on 08 noiembrie 2012 - 18:18, said:

in schimb AFS-ul e si zgomotos, si foarte incet, face si hunting si la mine face si back focus, sau orice ar fi, pentru ca uneori e atat de out of focus incat nu imi dau seama daca e back sau front focus.
Tamron flavour, asta e viata. Il poti returna si iei altul pana te multumeste unul. Si al meu cam asa se comporta. N-am stat sa vad ca nu indica bine scala de distante insa pe AF la infinit merge sharp (la nivel de pixel) foarte rar, asta la f/11. La f2.8 e soft la distanta. E vorba de 70-200 f2.8.

#14
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Cum am mai zis, obiectivul tau are o problema.
Al meu merge ff bine (numai ca e pe Canon) nu am avut nici o problema cu AF-ul, probabil tu ai nimerit unul cu probleme.

#15
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Da, bine, un obiectiv cu back focus nu e o tragedie, mai ales unul third party. Asta e viata, se intampla. Dar ce nu pot eu sa inteleg e de ce la distante de pana la 1,5-2m (am testat acum) afs-ul merge perfect, chiar mai bine decat la celelalte obiective pe care le am, iar de la 2m in sus, focusul e in balarii... Daca il trimit la calibrare, o sa il testeze probabil pe un focus chart si o sa ii dea "OK", pentru ca la distante mici e intradevar ok. M-am saturat de probleme de-astea ciudate, care ori nu se manifesta tot timpul ori nu se manifesta in toate conditiile, si produsul ajunge din service la mine exact asa cum l-am trimis. Si presimt ca asa o sa fie cazul si aici, si o sa trebuiasca sa duc munca de convingere cu cei de la Skin (cand ii prind la telefon) ca obiectivul chiar are probleme.
Multumesc tuturor de ajutor.

#16
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Skin n-are nici o treaba cu asta. F64 se ocupa de garantiile obiectivelor Tamron!

#17
andreiuc88

andreiuc88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 21.09.2007
Interesant. Merci de informatie. Probabil ca e mai bine asa, avand in vedere istoricul meu cu Skin :D

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Hmm... nu e OK ca scala de distante sa fie pusa la misto; chiar daca altfel nu e afectata functionarea produsului (din aceasta cauza). Inteleg insa ca pentru Tamron e "acceptabil"...
Eu unul n-as accepta obiective facute in bataie de joc.

OK, daca focalizand manual merge, se duce la infinit si chiar trece un pic (lucru normal) eliminam o problema mecanica, inclusiv cu limitatorul de cursa.
Asadar problema ta este: AF-ul da rateuri la distanta, posibil si aproape - dar sa nu observi tu.

Skin ti-ar fi calibrat obiectivul - daca era un Nikkor, fireste. Sa vedem ce face F64.

Edited by TS030, 08 November 2012 - 21:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate