Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

Imi doresc foarte mult sa lucrez dincolo pe o perioada de cateva luni

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

marius1911

marius1911

New Member

• Grup: Members

View Postlya20, on 09 noiembrie 2012 - 23:41, said:

Pai cum ai reusit  , a fost poate facultatea prea usoara si ai avut timp sau ce anume ? Degeaba iti zic in ce domeniu vreau sa lucrez acuma , nu prea am de ales acuma si chiar as lucra in orice domeniu , deci n-are relevanta intrebarea. Legat de ce vreau sa fac in viitor ,inca nu sunt %sigura. Posted Image prefer sa mai trec prin anumite experiente ca sa stiu exact ce sa aleg, pentru ca de facut as face multe.
Am aplicat acum 2 luni la niste anunturi de la asa zisa "firma recrutare SC.VYD OFFER LOGIC   ,si am primit chiar azi raspuns ..dar cand am cautat informatii despre ei acum ceva timp pe net ,nimic de rau .Azi cand am cautat din nou ,se pare ca au dat de curand ceva tepe.sau multi au platit comision si inca asteapta sa plece...

Posted Image Posted Image Deci ce mai spui acuma?

sunt niste nemernici de toata frumusetea,unii dintre cei mai mari tepari din pitesti....eu sunt patit cu ei si m-am ales decat cu bani cheltuiti pentru buzunarele lor si nu am vazut nici un loc de munca,m-au trimis in italia cu niste hartii cu care te stergi la fund dupa ce treci granita si acolo am dat de o gramada de persoane care iti cereau comisioane si promiteau  ca te duc la munca si asta cand se va gasi de munca,oameni cu care aceasta firma nu au legaturi de colaborare ci doar o adevarata mafie si retea acolo langa napoli,in italia.
ce spune doamna de la firma sunt numai minciuni mari si numai aberatii grosolane,aceasta femeie este o persoana de doi lei,mi-e scarba de ea si de cei care m-au tarat pe unde au vrut,sa le dea dumnezeu numai regrete atunci cand se bucura de banii furati de la bietii oameni disperati dupa o mare inselatorie si anume ''munca in strainatate''!

marius1911

marius1911

New Member

View Postmarius1911, on 29 octombrie 2013 - 13:23, said:

sunt niste nemernici de toata frumusetea,unii dintre cei mai mari tepari din pitesti....eu sunt patit cu ei si m-am ales decat cu bani cheltuiti pentru buzunarele lor si nu am vazut nici un loc de munca,m-au trimis in italia cu niste hartii cu care te stergi la fund dupa ce treci granita si acolo am dat de o gramada de persoane care iti cereau comisioane si promiteau  ca te duc la munca si asta cand se va gasi de munca,oameni cu care aceasta firma nu au legaturi de colaborare ci doar o adevarata mafie si retea acolo langa napoli,in italia.
ce spune doamna de la firma sunt numai minciuni mari si numai aberatii grosolane,aceasta femeie este o persoana de doi lei,mi-e scarba de ea si de cei care m-au tarat pe unde au vrut,sa le dea dumnezeu numai regrete atunci cand se bucura de banii furati de la bietii oameni disperati dupa o mare inselatorie si anume ''munca in strainatate''!

Asa cum am spus si mentin ca hartiile facute la aceasta firma VYD OFFER LOGIC din Pitesti,indiferent de natura lor,ca sunt contracte de mediere,ca sunt contracte de munca,oferte sau alte minuni,le poti arunca la gunoi in ciuda faptului ca pe ele se platesc comisioane luate ilegal,asa ceva nu se percepe decat dupa ce semnezi un contract de munca cu angajatorul nu cu firma de mediere din tara.
In schimb,la aceasta firma platesti comisioane pe aceste contracte facute toate la sediul firmei,trimise prin mail,scanate,unele nesemnate.
De aproape un an si jumatate la aceasta firma s-au inregistrat in jur de 260-270 de contracte de mediere,bag de seama ca atat cat nimeni nu isi da interesul sa cerceteze ca aceasta firma a pacalit sute de persoane,o va face in continuare fara nici un fel de regret,asa ca noi cei in cauza trebuie sa punem in alerta institutiile competente ,sa luam legatura intre noi si sa reusim sa facem dovada ca aceasta firma functioneaza cu documente ilegale si ilegal.
Nu garanteaza ca daca sunt inscrisi la Registrul Comertului ofera locuri de munca existente si percepe comisioane pe contracte legale.
Eu am fost personal la ITM Arges si cand am intrebat ce pot face dansii in aceasta situatie mi-au raspuns ca le poate da decat amenda si atat.Pe data de 1 nov 2013 am intrebat la ITM ,zi in care am fost cu inca o persoana si una din acele persoane pacalite de aceasta firma si am depus plangere si la IPJ Arges,asa cum ar trebui sa faceti toti in aceasta situatie,daca nu o puteti face personal,se poate face si electronic,prin mail.
Deci cate persoane mai trebuie sa fie pacalite ca aceasta firma sa fie amendata sau inchisa,oare cate?
Voi,cei inselati,o puteti face,eu unul,va voi sta la dispozitie cu tot ce va intereseaza si va voi indruma ca sa va puteti arata dreptatea in fata acestei firme.
Daca va uitati mai bine ofertele apar pe domeniul hotelier-pensiuni-restaurant si in lunile decembrie,ianuarie,februarie,martie,luni in care acest sezon e mort pe plajele din sudul Italiei.
Oferte de diferite munci,cu locuri de 30-40 persoane(cupluri,femei,barbati) semnate de voi aici in tara,sunt inexistente in Italia,odata ajunsi acolo veti constata ca abia se gaseste de munca,de cupluri nici nu poate fi vorba si daca persoana de care veti da si va spune ca este colaboratorul Monicai,va va comunica ca aici nu se face contract de munca iar daca aceste persoane va vor gasi ceva de munca vi se va lua iarasi comisioane,veti constata ca ofertele semnate in tara sunt inexistente iar contractul de munca il puteti arunca deoarece nu se regaseste in locul unde a-ti ajuns,un contract facut in limba romana si cu date incerte sau inexistente total sau partial.
Pe contractele de mediere apare ca manager si furnizor dna MIROIU IULIANA FLORINA iar cand veti ajunge in Italia cei de acolo,adica persoanele de legatura o cunosc cu numele de MONICA,deci care este numele adevarat al acestei persoane?
Mare mirare cum o firma ca aceasta are deja destule firme colaboaratoare in Italia ce apar cam pe acelasi domeniu(al curateniei),unele cu aceeasi adresa dar si cu date de localizare impartial inexistente.
Si iata care sunt firmele acestea care le-am reperat de la diferite persoane pacalite si cu care am luat legatura:

IMPRESA DI PULIZIA PULIBRILL cu sediul in VIA DOLCEBUONO 9-81030 CASTEL VOLTURNO ITALIA,reprezentata de GIOVANNI TOSCANO

SC. LA BRILLA IMPRESA DI PULIZIA DI DALLA ROSSA FRANCO cu sediul in VIA CASSINO (FR) st ROMA 22 -03043 ITALIA inregistrata registrul comertului cu Dalla Rosa Franco Piva Nr. 04061122541,reprezentata legal prin Dalla Rossa Franco

SC.IMPRESA DI TOSCANO cu sediul in VIA DOLCEBUONO Nr.7-81030 CASTEL VOLTURNO (CE) ITALIA inregistrata registrul comertului cu Piva Nr.02112300617

LA BRILLA DI PRESA PULIZIA DI ITALIA
Eu detin aceste hartii ce atesta ca firmele colaboratoare relatate apar la aceasta firma,documente capatate de la persoane pacalite.
Daca nu ma insel pe usa unde aceasta dna isi are sediul are program de luni pana joi orele:10-16 dar nu o veti gasi decat cand va duceti sa semnati niste hartii fara valoare sau sa platiti niste comisioane ilegale pentru acele hartii,in rest dna ori este la bariera(asa cum mereu mi se adresa mie),ori este plecata cu oamenii ce ii duce la munca,ori alte minciuni grosolane.
Lucreaza cu diferti soferi ce fac transpoarte in italia si retur cu care sustine ca sunt colaboratori ai firmei si cu care face aceste ilegalitati,nu exista colaboratori straini,nu exista firme straine care sa aiba aceste colaborari cu firma VYD OFFER LOGIC si culmea e ca pe acele hartii apar.
Mai exista un semn de intrebare mare si anume ca pe hartiile facute la firma apare numele de MIROIU IULIANA FLORINA cu semnatura si stampila firmei iar celelalte persoane de legatura ale dansei o cunosc cu numele de MONICA,cei care sunteti patiti,stiti despre ce e vorba.
Ajungeti sa platiti bani pe hartii si transport iar cand ajungeti in italia,e mare surpriza,nici nu stiti cine va astepata acolo,ce anume vi se spune,cati bani mai trebuie sa dati si de cine anume dati si mai rau e ca nimeni nu o sa va ia in serios un contract de munca facut in limba romana si semnat la firma.Acolo unde ar trebui sa ajungeti patronul strain ar trebui sa aiba contractul vostru in limba italiana,asa este normal dar aici se face totul la firma si se promite verbal si scris locuri de munca in Italia iar cand veti ajunge acolo veti da de cu totul altceva,de cu totul alte persoane si de cu totul alta poveste.
Dintre cei mai multi abia daca isi gasesc ei ceva de munca sa faca un ban ca sa aibe de intors in tara sau apeleaza la rudele de acolo sau alerteaza familiile sa le trimita bani de intoarcere.
Facturile incasate pe contractele acelea facute la firma sunt si apar pe diferite sume,platite de diferiti aplicanti si anume:200 cu 250,200 cu 300,200 cu 680 etc,plus de asta ca pe contractul de mediere scrie ca sumele se platesc separat la semnarea contractului de mediere si a celui de munca,ori factura apare la total pe taxa contract mediere sau separat tot pe taxa contract mediere.
Dansa la firma si-a facut aceste oferte si contracte in baza a ceea ce i-au spus cei cu care are legaturi, adica cu acei soferi care fac aceste transpoarte de persoane si bagaje,iar la randul lor acesti soferi cunosc alte persoane de diferite nationalitati sau marea majoritate romani.
In cazul meu este vorba de dl COSOVEANU IONICA din Mehedinti care este prezentat de dansa de la firma ca reprezentantul partii italiene dar care parte nu se stie,mai nou sustine ca eu am fost trimis prin firma de plasament! Care si cum se numeste? Cine stie?Oare e posibil sa fie Cosoveanu?
Plus ca acest Cosoveanu nu a eliberat bilete de calatorie sau chitanta pe banii perceputi ca comision angajare,nu a prezentat nici un document care sa ateste ca este colaboratorul firmei sau al unei parti italiene si nici vreun certificat de autorizatie transport persoane,el facand in acea perioada transport cu o furgoneta inscrisa pe bulgaria.
Povestea mea e lunga si complexa cand am fost tarat prin italia de aceasta firma de doua ori si nu am ajuns la nici un loc de munca,le-am platit comisioane peste comisioane,am platit drumul,am dat bani in italia comisioane pentru a-mi fi gasit un loc de munca,am dormit prin masina,prin spalatorii auto,prin rulote,pe la alte persoane straine si pana la urma m-am intors in tara si am decis sa iau masuri a ceea ce mi s-a intamplat,am facut plangeri catre institutiile competente asupra firmei care m-a trimis nicaieri si asupra celui care m-a tarat si m-a lasat pe unde el a gasit si a stiut si unde am fost pus sa platesc bani pe chirii si consum utilitati.
Am apelat la un avocat,am facut toate procedurile si sper ca intr-un final cei care si-au batut joc de mine si ceilalti aplicanti sa plateasca pentru toate aceste ilegalitati.
Voi cei care sunteti pacaliti ,nu va lasati calcati in picioare si luptati pentru dreptatea si drepturile voastre ce vi sunt incalcate de aceste persoane fara demnitate si onoare,deoarece ei traiesc asa si le merge bine pe spinarea noastra,daca nu ne luptam nu vom reusii sa schimbam nimic.
Indiferent ce documente semnati la firma,toate sunt false si comisioanele percepute sunt ilegale.
Eu am semnat decat un contract de mediere,o oferta ferma de munca si un act aditional si cand am ajuns in italia puteam sa le arat oricui si nimeni nu le lua in considerare.
Dupa ce am facut sesizari catre ITM si Politie si dna a fost chemata la audieri,eu nu,de atunci s-a gandit sa mai faca o hartie in plus ci anume un contract de munca ce nu l-am avut si semnat atunci cand am plecat in italia.
Raspunsurile acestor institutii mi-au dovedit ca dansa a prezentat acel contract de munca al meu si al sotiei,va dati seama ca a a facut repede unul fara ca noi sa stim si sa-l semnam si l-a prezentat acelor institutii.
Oricum sa stiti ca indiferent daca cei de acum aveti sau nu contract de munca este ca si cum nu l-ati avea.
Plus de asta ca pe contractul meu de mediere nu apare firma cu care dansa spune ca am semnat si o alta firma,iar facturiile sunt platite numai pe contract de mediere cu numerele de dosar existente.
Toate discutiile mele pe mail cu dansa,pozele,inregistrarile,documentele,sesizarile,notificarile,persoanele patite atesta adevarul ca aceasta persoana ca si celelalte in cauza sunt cei care se folosesc de naivitatea noastra prin hartii false,identitati duble si false,documente false si toate procedurile ilegale ce le fac pentru a putea pacalii pe cei carora le promit vise.
Voi,ceilalti inselati de aceasta firma,pastrati documentele si atunci cand faceti plangere la politie prezentati si aceste documente si poate intr-un final se va dovedii ca totul este o mare pacaleala,asta odata cu aceste documente false si odata cu identitati si locatii inexistente sau gresite.
Pe aceste contracte ar trebui sa apara o adresa,un reprezentant,un cod de inregistrare valabile si verificabile in tara straina dar se pare ca pe contractele de mediere nu apare asa ceva si pe contractele de munca apar informatii gresite privind locatiile si reprezentantii de pe contract.
Pe mail-urile cu aceasta doamna mi s-a spus ca voi fi dat in judecata pentru stricare de imagine firma,dupa tot ce mi s-a intamplat si m-au pagubit cu documente false,tot eu eram considerat cel vinovat,i-am explicat dansei ca am pus pe forum doar ceea ce mi s-a intamplat mie si sotiei si cum am fost inselati,experiment prin care am trecut,nu am nascocit asa ceva din carti de povesti.
Cand i-am spus ca Cosoveanu nu ne-a dus si nu ne-a lasat unde trebuia sa ne lase conform celor spuse nu conform vreunui document,mi-a zis ca trebuia sa fac plangere si eu si dansa asupra lui,la politie,deoarece nu a respectat contractul,dar care contract,numai dansa stie!
Imi tot spunea sa le multumesc acelor persoane care ma tin in casa lor,persoane care nu au nici o legatura cu aceasta doamna de la firma si carora le-am platit cazare si utilitati,astfel ma aruncau in drum.Si uite asa am ramas cu datorii si nu am vazut nici un loc de munca.
In perioada in care am stat la acea doamna in italia,acest Cosoveanu aducea mereu persoane acolo,persoane aduse de el sau persoane care plateau comisioane firmelor ce ziceau ca trimit oameni la munca.Acest Cosoveanu lua bani pe transport si comision ca aducea persoane la munca si le lasa pe unde stia si cunostea in italia si le spunea sa astepte pana vine cineva sa ii ia la munca,unde nu se stia si unde trebuiau sa dea alte comisioane la cei care urmau sa le gaseasca de munca dar nu garantau cu nimic si nu aveau nici un drept.
Pe mine si sotie cand veneau persoane straine aduse de dna la care ajunsesem ni se cereau comisioane si ni se spunea ca sa nu zicem sa suntem trimisi din partea MONICAI ca nu ne va lua la munca dar nici asa nu ne lua nimeni la nici un fel de munca,mai ales ca cuplu,italienii preferau femeile si daca cumva le ducea la munca,nicidecum nu coincidea cu ce scria pe hartiile facute la MIROIU SAU MONICA ,nimeni de aici nu lua in considerare niste hartii facute in limba romana cu date incerte.Aici era cu totul altceva,practic ajunsesem intr-un cerc si eram plasati pe la diferite persoane,ni se cereau comisioane si nu am fost dusi la nici un loc de munca,nici asa.
Practic ce semnezi si platesti in tara nu coincide cu nimic cand ajungi in tara straina,acolo legatura se rupe,ei asa traiesc si asa produc bani,exista un cerc vicios bine pus la punct de aceasta mafie care plaseaza persoane in diferite locuri percepandu-le comisioane si care sunt inselati prin documentatii false,nimeni nu iti garanteaza nimic si iti ofera drepturile care ti se specifica in documentele facute la firma VYD OFFER LOGIC atunci cand ajungi in tara straina,aici esti pe cont propriu si te descurci cum poti,garantia contractelor aici NU EXISTA.

marius1911

marius1911

New Member

Pentru cei interesati sa stiti ca VYD OFFER LOGIC a fost bagata in insolvenat si continua cu CODENY REALJOB SRL.Aceasta firma CODENY  REALJOB din Mioveni este copia fidela a ceea ce a fost VYD OFFER LOGIC din Pitesti,daca cunoasteti fenomenul inseamna ca firma asta este doar o schimbare de nume pentru a se scutii de datoriile si persoanele inselate cu documentatii false.
Astfel,dupa ce firma VYD OFFER LOGIC din Pitesti str.Republicii,Nr.162 ,cam.1 etaj.1 a dat destule tepe si a inselat sute de persoane printre care si eu( eu am si chemat-o in instanta) ,a bagat firma in insolventa adica in faliment,si-a inchis sediul din Pitesti si s-a inregistrat cu un al nume intr-o alta locatie din Mioveni si anume CODENY  REALJOB din Mioveni,strada Parasti,bl.R9,sc.A,etaj 5,ap.38.
Asa se practica in Romania,iti faci o firma,dai tzepe cat tzine si apoi o bagi in insolventa,deschizi alta si tot asa,uitati cum se lucreaza in tara asta si inca merge de minune....va dati seama cate firme au mai avut inainte si cate vor mai face dupa,o firma serioasa se pastreaza mult timp pe piata dar astfel de porcarii sunt doar de fatada si doar pentru a insela lumea,eu cunosc fenomenul si stiu exact cum lucreaza,sunt satul de ei si imi e scarba de astfel de persoane.
Cum VYD OFFER LOGIC a fost o firma tzepara cu rang inalt asa va fi si aceasta CODENY REALJOB,s-a facut doar schimbare de nume in rest totul este si va fi la fel,daca vreti sa fiti ruinati apelati cu incredere la aceasta firma.
Cei de la firma ma cunosc destul de bine si stiu cine sunt si despre ce vorbesc,le-am spus ca eu trebuie sa imi recuperez banii de la ei,bani dati degeaba ,bani aruncati in buzunarele lor pentru minciuni ordinare,documente si inscrisuri false si semnaturi in fals,am documente de la autoritati care atesta asta si ei stiu acest lucru,le-am spus si le voi repeta ca atata timp cat ei nu se vor revansa fata de mine si sotie si de celelalte persoane inselate care si-au cerut drepturile furate de acesti nenorociti,in tot acest timp ii voi trage la raspundere in toate modalitatile posibile,ei stiu asta si     le-am spus inca de la bun inceput,nu asa sta treaba si nu asa se face daca esti om corect,deci caut dreptatea si sper ca o voi gasi.
Daca vreti mai multe informatii intrati si pe forumul Vyd offer Logic,am pus aici si dosarul de insolventa!

http://www.myjob.ro/...php?f=43&t=1456

http://lege5.ro/Dosa...comercial-arges

Atentie mare la aceste firme ca doar 1% sunt reale,adica 1% isi fac treaba cum trebuie,informati-va bine inainte si va veti da seama ca sunt niste nemernici!

marius1911

marius1911

New Member

Ca sa va dati seama mult mai bine ce inseamna aceasta firma si ce va fi ea de acum inainte o sa va relatez in aceasta postare,atat scris cat si cu fotografii,aceste documente le am scrise negru pe alb si in care se atesta ce a fost VYD OFFER LOGIC SRL Pitesti si ce va fi de acum incolo CODENY REALJOB,o continuitate fidela a precedentei.
Sunt in masura sa fac acest lucru deoarece eu ca si altii sunt persoana inselata cu documentatii false de persoana ce sta in spatele acestor escrocherii ieftine si stiu fff bine cum lucreaza ,este vorba de dna CONSTANTIN CORNELIA MONICA (in poza ,alaturi de mine)cea care se ocupa din umbra de aceste escrocherii,poza este facuta in sediul de pe Republicii din Pitesti cand am semnat contractele de mediere si acum va voi relata exact cum procedeaza dansa:
La semnarea acestor contracte ne-am intalnit in sediu cu aceasta persoana care se prezenta ca MIROIU FLORINA IULIANA asa cum apare pe contracte,aici greseala a fost ca eu nu i-am cerut dansei cartea de identitate.Lucra cu un anume COSOVEANU IONICA din DR.T.Severin,pe care il prezenta precum un colaborator al firmei si al partii italiene.
Tin sa va relatez ca nu am ajuns la nici un loc de munca conf.ofertei de munca semnate ci am fost abandonati in Italia odata intr-o spalatorie auto,respectiv o rulota in camp(zona Napoli),asta s-a intamplat de doua ori,dupa ce am platit sume de bani pe documentatiile facute la firma VYD OFFER LOGIC,bani dlui Cosoveanu in Italia,bani pe drum(benzina,mancare,vignete,autostrazi etc),bani pe drumurile facute la Pitesti,bani dati altor persoane sa nu stam pe drumuri etc,nu mai pun pericolele la care am fost supusi si multumesc lui Dumnezeu ca am scapat teferi.
I-am cerut dansei banii cheltuiti in totalitate,dansa nu a vrut iar eu am fost obligat sa fac plangeri la politie si sa o chem in judecata,culmea ca tot dansa ma ameninta ca ma va da in judecata deoarece aduc defaimare firmei.
In urma plangerilor s-a facut un dosar penal catre aceasta MIROIU IULIANA FLORINA si COSOVEANU IONICA si s-a trimis catre Parchetul de pe langa JUD.PITESTI.
La Parchet a fost audiata dna CONSTANTIN CORNELIA MONICA care declara ca este manager al SC VYD OFFER LOGIC SRL,in fine s-a dat neinceperea urmaririi penale,era clar,eu nu am fost chemat la audieri.(acum intelesesem de ce Cosoveanu ii spunea Monica).
Cu greu s-a facut si dosarul pentru chemare in judecata pentru societate si reprezentant,sigur nu s-a prezentat nimeni la cele 2 infatisari,era clar asta.
Deci cine era aceasta CONSTANTIN CORNELIA MONICA????
Pe verificarea de la ONRC apare clar ca singurul reprezentant al societatii este aceasta MIROIU IULIANA FLORINA,nascuta in 1992 in Campina,domiciliata in Mioveni,STR.PARASTI,BL.R9,SC.A,AP.38.
Si in raspunsul de la ITM ARGES apare tot ca asociat unic aceasta MIROIU FLORINA IULIANA,nici nu se pomeneste de vreo CONSTANTIN CORNELIA MONICA.
Pe 18.02.2014 firma VYD OFFER LOGIC este bagata in faliment ,culmea ca,conform informatiilor financiare profitul este de 17.896 de lei...Oare era nevoie de faliment?? NU,dar ca dansa sa scape de tragerea la raspundere pentru documentatii false mai bine si-a bagat firma in insolventa si si-a deschis o alta firma pe 6.02.2014 si anume CODENY REALJOB,cu sediul in MIOVENI,STR.PARASTI,BL.R9,SC.A,AP.38,adresa identica cu domiciliul dnei MIROIU IULIANA FLORINA,aici figurand ca reprezentant altcineva,dl NICOARA DEROLEDE.
DECI,in spatele acestor escrocherii se afla dna din imagine CONSTANTIN MONICA,este veterana in asa ceva,inseala persoane si baga firmele in faliment nu din probleme financiare ci din motive bine intemeiate si puse la punct care ii aduc castiguri banesti.
Concluzia se arata destul de clar:CODENY REALJOB=(fost) VYD OFFER LOGIC.(apare cu acelasi nr de tel.0751.423.477 la care raspunde dna MONICA,cu aceleasi oferte)

marius1911

marius1911

New Member

Cum trebuie sa fie un contract de munca in strainatate

Atunci cand pleaca la munca in strainatate, romanii trebuie sa cunoasca unele lucruri legate de contractul de munca, astfel incat sa nu fie pacaliti de diferite firme-fantoma.

Legea 156/2000 reglementeaza conditiile in care societatile comerciale pot desfasura activitate de selectie si plasare a fortei de munca in strainatate.

Astfel, potrivit Curierului National, agentul de ocupare a fortei de munca trebuie sa fie o societate romaneasca ce are ca activitate principala "selectia si plasarea fortei de munca".

Inspectia Muncii, in conformitate cu atributiile stabilite prin legea de infiintare si organizare, verifica si respectarea prevederilor legale referitoare la protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate. Legea 156/2000 reglementeaza conditiile in care societatile comerciale pot desfasura activitate de selectie si plasare a fortei de munca in strainatate.
"Conform legii, agentul de ocupare a fortei de munca trebuie sa fie o societate romaneasca ce are ca activitate principala "selectia si plasarea fortei de munca", sa dispuna de spatiul si de dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii, sa aiba incadrat in munca personal cu experienta in domeniul fortei de munca, sa organizeze o banca de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si la calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor, sa incheie cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate, dupa caz, contracte care contin oferte ferme de locuri de munca si sa fie inregistrat la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza isi are sediul".
Contractele de munca trebuie sa contina, printre altele, elementele principale privind tariful de mediere, durata contractului si modul de solutionare a eventualelor litigii.

De asemenea, agentii au obligatia de a asigura incheierea contractelor de munca dintre cetatenii romani si angajatorii straini si in limba romana.

Ca un avertisment lansat de Inspectia Muncii, in cazul persoanelor care vor sa lucreze in strainatate inainte de a apela la serviciile unei societati comerciale ce are ca activitate principala "selectia si plasarea fortei de munca", solicitantii locurilor de munca din strainatate trebuie sa se adreseze Inspectoratului teritorial de munca in raza caruia societatea isi are sediul si in vederea solicitarii de informatii referitoare la inregistrarea firmei la Inspectoratul teritorial de munca, sanctiunile aplicate, daca a fost cazul.

In plus, trebuie sa se verifice daca la semnarea unui contract individual de munca in strainatate acesta cuprinde cel putin tara de resedinta, denumirea angajatorului cu toate datele de identificare (adresa, numar de telefon/fax, descrierea muncii si a conditiilor de munca, durata timpului de munca si de repaus, durata contractului individual de munca, conditiile de salarizare, conditiile de transport, locuit, conditiile de protectie sociala).

[
Cum puteţi verifica dacă firma de recrutare în străinătate la care vreţi să apelaţi e serioasă

1. În primul rând, solicitaţi un certificat constatator de la registrul comerţului din raza teritorială în care se află societatea de mediere, ca să verificaţi starea firmei (dacă este suspendată, în insolvenţă) şi ca să verificaţi obiectul de activitate care să-i permită genul acesta de activităţi (firma ar trebuie să aibă COD 7450 selecţia şi plasarea forţei de muncă).

2. Verificaţi agentul de mediere, adică firma de recrutare în străinătate la Inspectoratul Teritorial de Muncă din raza teritorială în care îşi are sediul firma.

3. Solicitaţi firmei acreditarea de la Ministerul Muncii. Orice firmă de mediere a forţei de muncă (adică firma de recrutare în străinătate, n. red.) trebuie să fie acreditată de către Ministerul Muncii, acreditare care presupune verificarea îndeplinirii unor condiţii pentru desfăşurarea acestui tip de activitate, o garanţie în plus pentru client.

4. Următorul pas pe care trebuie să-l faceţi este să verificaţi firma angajatoare din străinătate.

5. Solicitaţi prezentarea contractului care conţine oferte ferme de locuri de muncă, încheiat cu persoane juridice, persoane fizice sau cu organizaţii patronale din străinătate.

6. Încheiaţi un contract de mediere pentru orice ofertă de muncă prezentată, contract care nu trebuie să prevadă comisioane sau garanţii de la solicitanţii de locuri de muncă din străinătate, ci doar un tarif pentru prestarea serviciilor de mediere. Dacă tariful este achitat de angajatorii străini, este interzisă încasarea acestuia şi de la solicitantul din România.

NU VA MAI LASATI PACALITI DE VORBE IEFTINE SI NU MAI AVETI INCREDERE IN ACESTE PERSOANE CA NU FAC ALTCEVA DECAT SA VA LASE SI FARA ULTIMUL BAN......LUATI AMINTE,UITATI-VA PE INTERNET CA E PLIN DE ASTFEL DE FIRME SI DE ATATA LUME PACALITA,LUATI ATITUDINE SI CERETI-VA DREPTURILE CARE VA APARTIN,NU VA MAI LASATI PACALITI SI CALCATI IN PICIOARE...NOI NU TREBUIE SA FIM LASI CI UNITI,ATUNCI CAND VA SUNT INCALCATE DREPTURILE,INCERCATI SA LE LUATI INAPOI,NU MAI DATI CU PICIORUL CA NIMENI NU VA VA LUA DE MANA SA VA ARATE DREPTATEA,INSISTATI SI SIGUR O VETI OBTINE CHIAR DACA E GREU IN TARA ASTA,NU VA MAI CULCATI PE URECHEA CA LEGEA E PROASTA,GRESEALA E CA NOI NU SUNTEM UNITI SI NE LASAM PRADA IN GURA SACALILOR CARE ASA TRAIESC SI ISI FAC VIATA PE SPINAREA NOASTRA....LUATI ATITUDINE SI INFORMATI-VA,CAUTATI-VA DREPTURILE DACA V-AU FOST INCALCATE,NUMAI ASA II VOM STRIVI PE ACESTI NEMERNICI DIN TARA ASTA CARE NE FURA IDENTITATEA SI DREPTURILE.SUS ROMANIA!

marius1911

marius1911

New Member

Uitati niste discutii pe mail cu un aplicant care a regretat ca s-a incurcat cu aceasta firma,Codeny....dupa ce a purtat o discutie cu mine si i-am explicat exact cum trebuie sa se procedeze atunci cand pleci la munca printr-o firma de recrutare si dupa discutiile dansei cu cei de la firma si documentele acelea de fatada pe care dansa mi le-a aratat:
(nu i-am dat tot numele,ci doar numele mic Ana)

Me  To
Dna ANA
Aug 30 at 3:27 PM
Tin sa va spun ca sunt aceleasi documente facute asa cum le-am avut eu la firma Vyd Offer Logic Srl din Pitesti,doar ca au schimbat numele firmei si numele managerului general,adica acum apare firma Codeny Realjob din Mioveni iar ca manager Nicoara Derolede,nu mai apare Miroiu Florina Iuliana ca la Vyd Offer Logic!
Va rog sa imi spuneti dna Ana cand a-ti luat legatura cu cei de la firma,cine v-a raspuns si cum s-a prezentat?

Dna ANA
To  Me
Aug 30 at 3:45 PM
DOAMNA NU SI A SPUS NUMELE .NUMAI NUMELE AGENTIEI MI LA SPUS
Me  To
Dna ANA
Aug 30 at 4:07 PM
ok,atunci va rog sa imi spuneti si mie ce va spune aceasta doamna in legatura cu plecarea!

Dna ANA
To Me
Aug 30 at 4:15 PM
LA ORA 18 ARE SA MA SUNE UN DOMN CRISTI SA MI SPUNA CE AM DE FACUT !

Me To Dna ANA
Aug 30 at 4:33 PM
Dna va rog sa imi scrieti in paragraful mailului,nu la titlu,doarece nu vad fraza intreaga!
Dna ANA
To Me
Aug 30 at 4:42 PM
PAI, C- AM  EMOTII SI FRICA SI NU MI AM DAT SEAMA UNDE AM SCRIS,SCUZE .De pe data de 26 august pina acum am vb la tel cu o singura doamna camelia ,si in seara aceasta are sa ma sune un domn cristi sa mi dea indicatiile necesare pt plecare .am pierdut 500 lei mi a dori sa iasa totul bine sa nu pierd o gramada de bani .trebuie sa ma gindesc foarte bine ce am de facut.

Me To
Dna ANA
Aug 30 at 4:24 PM
uitati ce am avut eu,sunt aceleasi documente doar ca si-au schimbat numele
ne auzim pe mail dupa ora 18 sa imi spuneti si mie ce va zice acest cristi,dar care cristi si ce face el in firma asta...nu se stie!

Dna ANA
To Me
Aug 30 at 4:33 PM
Tocmai am sunat si la ora 18 imi spune prin telefon toate datele necesare plecarii

Dna ANA
To Me
Aug 30 at 4:49 PM
am sa o iau la intrebari in seara asta .prima oara mi s-a zis ca o parte din bani am sa i dau la semnarea contractului cind ajung in italia dar pe parcurs s-a schimbat si mi-a cerit toti banii .azi am primit factura

Dna ANA
To Me
Aug 30 at 5:12 PM

da,am citit ce mi ai trimis ingrozitor ,pina acum nu am stiut ca se intimpla asa ceva,am avut incredere,dar sunt si disperata dupa un loc de munca ,asta a fost greseala mea ca am apelat la prima firma pe care am gasit-o in emai-lul meu.bine ca dumnezeul m-a ajutat sa descopar ce rai pot fi unii oameni ,am sa incer sa-mi recuperez banii,daca nu mi-i da am sa ma rog la dumnezeu sa aiba grija de manevrele lor murdare.

Me To
Dna ANA

Aug 30 at 7:24 PM
V-a sunat cineva pana la urma?
Dna ANA
To Me
Aug 30 at 8:57 PM
da de unde ca nu a sunat nimeni

Vedeti cum lucreaza aceasta firma? Astia sunt niste nemernici si ordinari care isi bat joc de cei disperati in cautarea unui loc de munca si nu fac altceva decat sa profite de naivitatea noastra si asa isi castiga painea,intr-un mod ordinar si tradator,nu mai plecati urechile la minciunile lor si aparati-va drepturile,nu va mai lasati calcati in picioare si luati atitudine atunci cand drepturile v-au fost furate de acesti nemernici!

marius1911

marius1911

New Member

WORK AGENCY…….de fapt,mai exact CODENY REALJOB MIOVENI,inafara de faptul ca ofertele acelea ‘’super valabile’’ sunt identice,exista destule puncte care atesta ca de fapt aceasta firma WORK AGENCY asa cum apare pe sitte-urile de recrutare este  parte din ceea ce este CODENY REALJOB din Mioveni.Aceeasi dna CONSTANTIN CORNELIA MONICA sta in spatele acestor escrocherii ce merg de minune in tara asta.
Cum sa spui ca firma asta este strict din Italia si nu are intermediari,niste mincinosi si ordinari care de cand lucreaza in acest stil au pacalit ‘’n’’ persoane sub diferite nume,cu documentatii false si nelegale si tot continua sub orice metode sa faca ilegalitati.
Numai minciuni si documentatii ilegale care nu exista si nu se pot verifica,asa lucreaza acesti nemernici:
‘’TOTAL FINA ELF
Via Rettifilo al Bravo 25180027
Frattamaggiore Napoli
Portita I.V.A 00745171215
Tel. Lb.Romana 0039.346.955.9221 sau  0748.509.741

Personal feminine, masculin, si cupluri pentru munci agricole de sezon
Varsta cuprinsa intre 18-50 ani
Recoltat fructe-legume de sezon in sere  broccoli capsuni, conopida
Salariu 30 euro/8 ore lucrate.
Ore suplimentare 4 euro/ora
Masa nu este asigurata dar sunt conditii decente de gatit utilate
Cazarea costa 100 euro/luna si este oprita din salariu
Limba italiana  nu este obligatorie dar constituie un avantaj

Transportul pana in Italia este suportat de catre angajat (dvs) si este organizat din locatia dvs
Comisionul Agentiei este de 100 euro,pe care platiti in ziua plecarii la urcarea in autocar
Avand in vedere faptul ca este transport organizat cu autocarul trebuie sa va trimiteti la noi 10 euro din pretul biletului de autocar pentru rezervare bilet,avand garantia atat dvs cat si noi ca mergti si locul din autocar nu ramane neocupat
Daca sunteti de acord cu oferta transmisa, trimiteti actele necesare de mai jos pe e-mail ca sa putem completa documentele pe care si dvs le semnati contractual in Italia la angajare
ACTE NECESARE    --COPIE CARTE IDENTITATE
  --CAZIER JUDICIAR.
  --ADEVERINTA MEDIC FAMILIE –clinic sanatoas si apta munca
ACTELE SE DEPUN PE E-MAIL   [email protected]
Pentru alte intrebari sunati
TELEFONIC LA NR 0039.346.955.9221  SAU  0748.509.741 PENTRU LIMBA ROMANA’’
Acestea sunt ‘’rahaturile’’ cu care pacalesc atatea persoane,cu aceste falsitati grosolane profita de disperarea si durerea oamenilor care pica in plasa lor.
Cand mai apelati la ei sau mai primiti oferte de munca sa le cereti date concrete si exacte si aici si in tara straina cu documente valabile si legale,nu cu toate rahaturile de oferte puse pe netjobs,tocmai.ro,jooble,jobcrawler si alte sitte-uri,nu se merita sa aruncati niste bani in buzunarele lor pe minciuni ordinare si sa ajungeti pe mana unor persoane straine care doar va exploateaza si nu va alegeti cu nimic,unde va mai expuneti si la alte pericole.
Fiti atenti la tot ce vi se vinde,nu va costa nimic sa va interesati inainte sa va aruncati in plasa acestor nemernici care isi ascut glasul cand va promit vise,credeti ca strainii nu au de munca in tara lor si au nevoie de noi,noi ne ducem peste ei si acesti nemernici si profitori recurg la tot felul de chichite sa isi indese buzunarele cu banii aruncati de cei neinformati care pica in aceasta vrajba.

Aceasta WORK AGENCY este alta parte a CODENY REALJOB,a ceea ce a fost VYD OFFER LOGIC si ce o mai fi fost.....nu sunt decat iluzii si atat si persoanele care stau in spatele acestor firme abia asteapta sa profite de neinformarea celor ce pica in plasa lor.
Aceasta este o intrebare de a mea adresata dnei CONSTANTIN sau dlui DEROLEDE sau dnei MIROIU,depinde cine vrea sa imi raspunda,dar la care nu am primit raspuns...concluziile le trageti singuri:
‘’
me
To Office Bens Today at 12:07 AM
Ce mai faceti dna Monica? m-ati uitat,nu prea va mai merge cu tepele sau s-a cam prins lumea de ceea ce faceti?
imi vine sa rad,firma asta WORK AGENCY este o noua inventie de a atrage persoanele in ispita obtinerii asa ziselor locuri de munca in italia,mai exact Napoli,ca acolo se poate,acolo e orasul tuturor posibilitatilor,de CODENY s-a cam prins lumea si acum iesiti pe piata cu WORK AGENCY.....vai de mine,e o firma strict pe Italia,nu are intermediari....ma faci sa rad de prostiile si marsaviile care le scoateti pe gura de ani de zile...si Beny asta cine e? cumva vreo ruda cu procente din castiguri? hmmm,aceleasi oferte rupte din filele vechi cu care aruncati in persoane nevinovate,sa va fie rusine,sunteti o rusine mizera dna Constantin! Asa cum am spus si ma repet,sunt si o sa fiu intotdeauna in umbra a ceea ce faceti,asa cum intotdeauna v-am spus sa nu va bateti joc de mine si a-ti facut-o cu varf si indesat,mereu o sa fiu acel om dar de care sa nu uitati ca v-ati batut joc si o stiti prea bine....sa nu uitati ca v-am repetat de mii de ori sa nu ma pacaliti,nu a fost onest ca a-ti facut asta si nu eram genul de care sa va bateti joc de mine,a-ti preferat fuga si nu e bine!’’
Mare atentie la acesti nemernici,pe care sincer eu nu dau 2 bani,sunt satul de raul facut si ii astept sa ma confrunte,i-am tot rugat dar nu au curaj,prefera fuga!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate