Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Plata online a facturilor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Buna,
Curand voi pleca in afara (ca nah, tara asta e tot mai rau), adica in Marea Britanie, si ma gandeam ca de acolo sa pot transfera bani din contul de acolo in contul din Romania ca sa pot sa platesc facturiile la utilitati (ENEL, RAJA Constanta, CONGAZ), plata furnizorului de TV & Internet (nu cred ca imi primeste direct din contul de acolo).

Ce card/cont/banca imi recomandati pentru asa ceva ?
Deci ca o schema: iau banii in contul din Anglia, de aici ii trimit in contul din Ro, apoi intru pe net si platesc facturiile.
Conteaza daca nu sunt eu trecut in contractul cu furnizorul ? ca sunt parintii mei.
Si am inteles ca pentru a folosi internetul pt a face plati e nevoie de un card reader / token de la ei conectat la pc ? Ma intreb daca e nevoie si daca da, se poate folosi in strainatate ?

Edited by Dotuletz2, 07 November 2012 - 19:06.


#2
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostDotuletz2, on 07 noiembrie 2012 - 19:05, said:

Conteaza daca nu sunt eu trecut in contractul cu furnizorul ? ca sunt parintii mei.
Si am inteles ca pentru a folosi internetul pt a face plati e nevoie de un card reader / token de la ei conectat la pc ? Ma intreb daca e nevoie si daca da, se poate folosi in strainatate ?

eu sunt la BT, unde nu conteaza cine plateste. Probabil nici in alte parti nu conteaza asta. Ai nevoie sa iti activezi o metoda de verificare, in mod curent la BT ai de ales intre token trimis prin SMS la un numar ales de tine si token generat de un aparat dedicat. Recomand aparatul din motive evidente. Atentie, BT nu are contract de plata online cu APANova!

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostDotuletz2, on 07 noiembrie 2012 - 19:05, said:

Buna,
Curand voi pleca in afara (ca nah, tara asta e tot mai rau), adica in Marea Britanie, si ma gandeam ca de acolo sa pot transfera bani din contul de acolo in contul din Romania ca sa pot sa platesc facturiile la utilitati (ENEL, RAJA Constanta, CONGAZ), plata furnizorului de TV & Internet (nu cred ca imi primeste direct din contul de acolo).

Ce card/cont/banca imi recomandati pentru asa ceva ?
Deci ca o schema: iau banii in contul din Anglia, de aici ii trimit in contul din Ro, apoi intru pe net si platesc facturiile.
Conteaza daca nu sunt eu trecut in contractul cu furnizorul ? ca sunt parintii mei.
Si am inteles ca pentru a folosi internetul pt a face plati e nevoie de un card reader / token de la ei conectat la pc ? Ma intreb daca e nevoie si daca da, se poate folosi in strainatate ?
Poti folosi orice card care permite plati online. De ex. Visa Electron sau Mondo de la Banca Transilvania.
Nu ai nevoie de niciun token sau "card reader", tokenul iti trebuie pentru banking online si nu are treaba cu cardurile. Banking online iti trebuie doar daca vrei sa faci platile direct din contul tau in contul beneficiarului, dar daca poti plati direct cu cardul , nu prea ii vad rostul.
Nu are importanta daca facturile nu sunt emise pe numele tau, bani primesc de la oricine Posted Image

Edited by alexx1402, 07 November 2012 - 19:24.


#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
ING direct debit. Stabilesti o suma maxima pt. fiecare factura recurenta, apoi activezi direct debitul si uiti de griji, plata se face automat la scadenta, nu tre sa fii neaparat titular contract ENEL, RDS.

In principiu orice banca ofera direct debit, la fel si internet banking. Transilvania era intr-o perioada cea mai ieftina....

Edited by IP-XCENTRIC, 07 November 2012 - 19:45.


#5
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007

View Postgeorge90, on 07 noiembrie 2012 - 19:16, said:

eu sunt la BT, unde nu conteaza cine plateste. Probabil nici in alte parti nu conteaza asta. Ai nevoie sa iti activezi o metoda de verificare, in mod curent la BT ai de ales intre token trimis prin SMS la un numar ales de tine si token generat de un aparat dedicat. Recomand aparatul din motive evidente. Atentie, BT nu are contract de plata online cu APANova!
Pai si acel aparat dedicat va functiona in Marea Britanie ?

View Postalexx1402, on 07 noiembrie 2012 - 19:18, said:

Poti folosi orice card care permite plati online. De ex. Visa Electron sau Mondo de la Banca Transilvania.
Nu ai nevoie de niciun token sau "card reader", tokenul iti trebuie pentru banking online si nu are treaba cu cardurile. Banking online iti trebuie doar daca vrei sa faci platile direct din contul tau in contul beneficiarului, dar daca poti plati direct cu cardul , nu prea ii vad rostul.
Nu are importanta daca facturile nu sunt emise pe numele tau, bani primesc de la oricine Posted Image
Stai, trebuie sa folosesc banking online ca sa intru sa fac platiile dupa ce trimit banii. Presupun ca daca iau cardul si platesc tocmai din Marea Britanie imi iau un comision de nu mai vad bine.

View PostIP-XCENTRIC, on 07 noiembrie 2012 - 19:44, said:

ING direct debit. Stabilesti o suma maxima pt. fiecare factura recurenta, apoi activezi direct debitul si uiti de griji, plata se face automat la scadenta, nu tre sa fii neaparat titular contract ENEL, RDS.

In principiu orice banca ofera direct debit, la fel si internet banking. Transilvania era intr-o perioada cea mai ieftina....
Pai eu ma gandeam la o solutie la care am mai mult control asupra baniilor. E o idee si aceasta. Mersi

#6
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Eu platesc prin BRD-NET. Imi trebuie doar bani in cont si acces la internet.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Comisionul de transfer din cont UE in cont RO e vreo 18 euro. Poate ar fi mai simplu sa trimiti banii prin Western Union la parinti. Sau sa suspenzi/desfintezi abonamentele de care nu ai nevoie.
Si daca iti activezi internet banking (nu conteaza banca), tot ai nevoie de numarul facturii si alte date de pe factura ca sa o poti plati.

Btw, alege un internet banking cu token/digipass (cum are BT si ING). E mai simplu, cat timp ai grija de dispozitiv.

Edited by shiva, 07 November 2012 - 21:04.


#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008
Se logheaza pe site-ul furnizorilor de servicii si acolo poate vizualiza si printa facturile.
Isi poate vizualiza platile.
Tot de aici poate trimite indexurile pe care i le comunica prin telefon sau mail parintii.
Combinata chestia asta cu internet banking, este o solutie.

#9
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View PostDotuletz2, on 07 noiembrie 2012 - 20:41, said:

Pai eu ma gandeam la o solutie la care am mai mult control asupra baniilor. E o idee si aceasta. Mersi

La ce anume te referi prin control al banilor? Ca te pot taxa mai mult? In functie de facturi, stabilesti un plafon maxim pt. fiecare direct debit....

#10
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostDotuletz2, on 07 noiembrie 2012 - 20:41, said:

Pai si acel aparat dedicat va functiona in Marea Britanie ?

Atata timp cat are baterie da (bateria tine cu anii, spre deosebire de telefon mobil)

#11
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Ce site imi recomandati pentru plata online a facturilor ?
RDS , CEZ , Telekom

#12
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu exista un anume site comun, plata se efectueaza din contul tau online pe platforma furnizorului respectiv (exemplu din contul My Enel pentru plata Enel), sau mai exista optiunea de a efectua plata prin internet banking (transfer bancar) sau direct debit - debitare lunara automata cu valoarea facturii (informatii in sensul asta obtii de la banca unde ai contul).

#13
danadani

danadani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2017
Cum pot platii apa online ..abonat Raja SA.Constanta si am card la ING.......va multumesc ...

#14
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Conform informatiilor de aici http://rajac.ro/casierii/, ai optiunea de plata a facturii la ATM-urile bancilor ING, BCR, Raiffeisen, Garanti.
Totodata, poti sa mergi la ING sa-ti setezi si optiunea de ,,direct debit", urmand sa ti se plateasca automat lunar factura din cont (daca te avantajeaza).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate