Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cum sa izolezi geamurile in doua ore cu 22 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postralexd, on 05 noiembrie 2012 - 16:20, said:

Am o casa la tara pe care o folosesc pe post de casa de vacanta, de vineri pana duminica si in concedii.
Casa de lemn, cu geamuri duble care, desi au peste 70 de ani, se inchid bine.

Pentru o mai buna izolare, am cautat o solutie convenabila (alta decat "schimba cu termopane", sugerata de toate firmele in domeniu).

Am gasit ceva la
http://ezinearticles...ings&id=1931901
si la
http://energy.gov/en...ndow-treatments

plus un document pe care il atasez.

In final, am incercat o solutie descoperita pe un forum american:

Materiale necesare:
- o rola (20m x 0.5m) de folie de impachetat cu bule mici, de la Metro: 22 lei.
- o cana cu apa + cateva ligurite de zahar cu care am facut o solutie lipicioasa si usor de spalat la primavara.

Am taiat folia pe dimensiunea sticlei (cel mai bine a mers cu o foarfeca mare), am "manjit" sticla cu siropul de zahar si am lipit folia pe interior, cu bulele pe sticla.
Am facut operatiunea asta la toate geamurile din interior, totul mi-a luat mai putin de 2 ore (4 ferestre de 1.2 x 1.7 m si inca 4 de 0.8 x 1 m).

Pare destul de eficient, am avut o scadere de temperatura de aproximativ un grad de seara pana dimineata, cu soba doar putin incalzita, 21.5 grade in casa seara si 6-8 grade afara.
In plus, a disparut total senzatia de curent rece de langa fereastra.

Mulțumiri peste ani.
Postarea ta mi-a fost de mare ajutor. Tot internetul e plin de folosirea... apei. În țările normale, unde găsești folia cu bule mari, merge (cred), dar asta cu bule cât diametrul creionului îți cade imediat. Eram disperat. Nu știu de ce nu m-a dus mintea să pun zahăr. Cred că e de la IQ. Mi-am rezolvat o mare problemă. Mulțumesc încă o dată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate