Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

A facut cineva pana acum tratament homeopat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare am si eu o intrebare. Sunt printre userii  softpedia oameni ce au urmat tratament homeopat! (pentru anxietate si atacuri de panica m-ar interesa)
In ce consta? Va ajutat la ceva?
Va rog sa ma ajutati, cu greu am facut rost de bani sa ma pot vindeca de aceast cosmar care ma chinuie de mai bine de un an si doua luni. Acum doua zile am avut puseu de tensiune 190 cu 110 si cu batai peste 100. Vreau sa atac aceasta boala cu toate armele sa scap de ea, insa nu pot sa arunc bani in toate directiile.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
eu am facut pentru alte probleme de sanatate (mult mai grave, daca ma intrebi pe mine)
dar nu m-am tinut de el din diverse motive, oricum efectele sunt departe de a fi imediate
mai mult costa consultatia decat medicamentele (care nu sunt chiar asa de scumpe)

Edited by opop, 04 November 2012 - 17:46.


#3
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Dar in ce consta, iti injecteaza ceva , sau iti dau tratament ?

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Din cate stiu eu, sper sa nu vorbesc prostii, tratamentul homeopat consta in medicamente facute numai din plante.

#5
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Ce greu este de utilizat google!
Ceva informatii negative  http://www.crestinor...ata-124988.html
Si ceva pozitive http://www.sfatulmed...tiintifica_1429

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 albnegru55, on 04 noiembrie 2012 - 17:52, said:

Dar in ce consta, iti injecteaza ceva , sau iti dau tratament ?
a nu Posted Image)
sunt tot felu de concentrate din tot felul de plante ciudate sub forma lichida sau biluta (care se dizolva), cred ca sunt si sub alta forma dar eu asta am avut
se iau in functie de cum zice "doctorul"

Edited by opop, 04 November 2012 - 18:02.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Nu sunt ciudate, si nici ceva iesit din comun, e o treaba foarte serioasa. Mama mea are o forma severa de alergie la mai multe chestii, printre care si orice medicament sintetic. Era sa moara acum vreo 4-5 ani, pentru ca nici un doctor nu stia ce sa ii faca, nu putea sa manance nimic, nu putea sa respire bine, etc. Pana am descoperit o clinica homeopata undeva prin Pipera, unde a fost si de acolo tot ia medicamente o data la cateva luni, si acum se simte perfect.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
In opinia mea atacurile de panica e greu sa le tii sub control cu tratament homeopat, am o persoana apropiata care a suferit de mai multa vreme de asta. A inceput cu tratament naturist - passiflora si parca gelsenium (sper sa nu gresesesc, dar nu cred ca  de pe forum o sa iei tratamentul) insa acele stari cumplite de teama nu au scazut nici in intensitate nici in frecventa.
A mers la psihiatru, a facut 6 luni tratamentul prescris de el iar in paralel facea psihoterapie. Dupa 6 luni a inceput sa ii scada doza si intr-un an a putut renunta la medicamente. Passiflora lua si cand facea tratamentul prescris de medic.
Cand  a reusit sa inteleaga  ca atacurile de panica dispar la fel de brusc cum vin a facut cel mai mare pas spre vindecare - eu cred ca un bun  doctor al sistemului nervos e capacitatea de autocontrol, insa fara ajutor specializat si sustinerea celor din jur nu prea se poate.

Daca ai gasi ceva de facut care iti poate abate atentia de la problemele pe care le ai ar fi extraordinar - numai medicamentele nu vindeca o astfel de tulburare. Ai nevoie de o schimbare sau o noutate in viata ta si de multa intelegere de la cei din jur, unui om echilibrat ii este greu spre imposibil sa inteleaga cum te poate apuca frica de moarte de la un minut la altul.

Edited by althea, 04 November 2012 - 19:36.


#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 althea, on 04 noiembrie 2012 - 19:22, said:

numai medicamentele nu vindeca o astfel de tulburare
poate pentru unii functioneaza placebo

#10
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 albnegalutare am si eu o intrru55, on 04 noiembrie 2012 - 17:36, said:

(pentru anxietate si atacuri de panica m-ar interesa)
cauta un hipnotizator Posted Image

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Tratament naturist (din Formula AS / de pe net / dupa ureche) nu e tot una cu tratament homeopat dat de un medic specializat in asa ceva.

#12
luca_v

luca_v

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.04.2018
Diagnostic acondroplazie nou nascut.

Cunoasteti cumva un medic homeopat care sa fi intervenit intr-un astfel de diagnostic?
Mi s-a spus de o situatie din Vâlcea, o fetita careia i s-au dezvoltat brusc oasele lungi, urmand acum aproximativ 20 de ani un tratament sub monitorizarea unui medic homeopat.

Ma poate îndruma cineva?
Va multumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate