Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ovaz

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#37
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Lema este un daunator specific ovazului, in unii ani ataca si orzoaica de primavara, tratatamentele cu insecticide sunt obligatorii la depasirea PED. Nu ataca culturile viitoare care vor fi insamantate pe acel teren cu excepria ovazului.

#38
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Datorita suprafetelor relativ restranse cultivate cu ovaz in cultura pura,sau ca borceag,specia ataca frecvent si graul.Poate ataca insa si orzul,secara si alte graminee cultivate sau spontane,ataca chiar si porumbul.

Sursa: Tratat de entomologie,Rosca Ioan ,si altii, Alpha MDN 2011

#39
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
O poza si o descriere mai amanuntita nu aveti? Plus ce tratamente ar fi de facut in caz ca apare.

#40
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Fac maine poze la tratat la lumina de afara,acum nu se intelege la lumina becului.

Combaterea chimica se face cu orice produs din codex,care sa combata daunatorul respectiv,bineinteles.

#41
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Deci ar trebui introdus insecticid la orice cultura daca nu ai in zona un ovaz.

#42
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor,o sa va rupa ochii.

Attached Files



#43
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
azi am fost in cimp sa vad daca gerul mi-a distrus ce am semanat cu ovaz, nu s-a intimplat asta ,daca zilele astea o sa fie cald  o sa rasara tot ovazul ...

#44
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
as dori sa pun si eu vreo 30 ari(3000 metri patrati) cu ovaz, acum in primavara, sper sa se mai opreasca ploile astea. e prima data cand pun ovaz, il pun pt furajare(in special la pasari). m-am uitat pe piata si nu am vazut ovaz tratat. un vanzator mi-a zis ca nu exista ovaz tratat, doar eventual selectionat. asa sa fie? apoi, stie cineva cam cate kg se dau la hectar, sa-mi fac si eu un calcul? ce preturi pe kg sunt la ovaz?

#45
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
I-a priit zapada Posted Image
Attached File  02042013(001).jpg   439.39K   61 downloads
Attached File  02042013(002).jpg   436.52K   60 downloads
Attached File  02042013(003).jpg   445.82K   50 downloads
Attached File  02042013.jpg   430.61K   57 downloads

Attached File  02042013(004).jpg   440.45K   53 downloads

#46
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
stie cineva vreo firma care vinde samanta de ovaz C1 certificata,tratata....etc cu factura?,sunt din botosani

View Posteldorin, on 02 aprilie 2013 - 16:13, said:

as dori sa pun si eu vreo 30 ari(3000 metri patrati) cu ovaz, acum in primavara, sper sa se mai opreasca ploile astea. e prima data cand pun ovaz, il pun pt furajare(in special la pasari). m-am uitat pe piata si nu am vazut ovaz tratat. un vanzator mi-a zis ca nu exista ovaz tratat, doar eventual selectionat. asa sa fie? apoi, stie cineva cam cate kg se dau la hectar, sa-mi fac si eu un calcul? ce preturi pe kg sunt la ovaz?
140-160 kg /ha,la botosani e 1.5 lei kg....in piata,certificat e 2.5 lei/kg

#47
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
in general ovazul nu se trateaza cu fungicide, se poate trata cu insecticide daca in terenul vizat sunt probleme cu daunatorii.

Mult succes!

#48
eldorin

eldorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.03.2011
140-160 kg pe ha semnate cum? ca eu am deja arat, vreau sa-l seman "din mana" si apoi sa dau cu o grapa ceva. in cazul asta creste cantitatea ce trebuie semanata?

#49
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

View Posteldorin, on 03 aprilie 2013 - 11:21, said:

140-160 kg pe ha semnate cum? ca eu am deja arat, vreau sa-l seman "din mana" si apoi sa dau cu o grapa ceva. in cazul asta creste cantitatea ce trebuie semanata?
asta nu mai stiu,eu seman cu SUP 29.....2 ha,si am comandat la SAATEN UNION  300 kg la pretul de 2.45 fara TVA

#50
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
@eldorin@ la mine pe aici majoritatea seamana cu mana si dau cam 120 kg la 0.6 ha.deci tu cam 60-70 kg cred ca ar fi deajuns.referitor la semanatul direct pe aratura,am un vecin care tot asa seamana(din zgarcenie) si dupa,incorporeaza cu discul.cam tot timpul are pe jumatate recolta celorlalti.eu zic ca ar fi mai bine sa dai un disc,sameni si apoi incorporezi tot cu discul(eu asa fac).cea mai buna treaba o faci cu semanatoarea dar daca nu ai posibilitate,merge si asa.

#51
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
metoda expusa de laurentiu_tepes este cea mai adecvata in conditiile semanatului cu mana, daca se poate la trecerea de incorporare sa se lucreze cu bateriile din spate ale discului si cu grapile pt a nu incorpora la o adancime prea mare samanta.

#52
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
In pozele de mai sus, din livada in formare, este semanat direct in aratura cu MA-ul. Conditia de a nu mai trece cu discul inainte este de a avea o aratura uniforma, plug cu grapa stelata sau plug care sparge brazdele la rasturnare.

peste doua saptamani intru la fertilizat Posted Image .

#53
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
nu am semanat niciodata in aratura.vecinul de care vorbeam are si anul asta grau semanat dupa aceiasi metoda si a rasarit foarte rar si firav.eu cred ca nu are pat germinativ "de calitate" daca este semanat direct in aratura si multe seminte nu rasar.parerea mea.

#54
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Semanatul la labuta necesita mai multa sminta decit la semanatoare dar ovazul nu e pretentios, daca poti da si ingrasamintul si apoi cu discul astupi totul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate