Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ovaz

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Am ajuns la jumatate cu semanatul din suprafata de ovaz pe care  pe care o vreau anul acesta. Deocamdata pauza din cauza ploii care urmeaza. Un smartfone, netul mobil si http://www.inmh.ro/i...index.radar.php un mare ajutor.

Attached File  21032013(001).jpg   418.58K   84 downloads
Attached File  21032013.jpg   421.4K   82 downloads

Prefer masina de imprastiat ingraseminte in locul SUP 21 pentru ca nu mai pierd timpul, ma scuteste de un drum, acopera o suprafata mai mare, o pot pune usor in remorca impreuna cu samanta. Freza este atasata in tiranti, protapul neatingand de freza ajung cu toate utilajele odata. In plus de scutit drumul imi place cum samanta face contact foarte bine cu pamantul, iar acesta ramane afanat, nu se mai taseazape unde trec rotile.
Aratura trebuie sa fi fost facuta cu o grapa stelata in agregat cu plugul sau cu un plug care nu lasa brazde mari.

#20
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
cate kg semeni la ha?

cu sup 29 as vrea sa seman.....

#21
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
La soiul pe care il am eu folosesc 140-160 Kg/Ha, dar am vazut semanat  si la densitati de 120-140 Kg/Ha.

#22
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Poti sa ne pui niste poze cu agregatele, tractor, freza?

#23
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Nu lucrez prea mult pamant ( in jur de 10 Ha, anul acesta vor fi 13 ), iar tractoarele mele sunt vechi, la fel si multe dintre scule.
Tractorul pe care il folosesc in mod curent este un Same Italia 35 cu utilaje pe tiranti cat I. Cel mare Same Tiger 100 mai mult sta, doar toamna si primavara imi aduc aminte de el, ara (cu un PP4 + o grapa stelata) si seamana porumb ( cu SPC6 ). Restul lucrarilor le face cel mic: arat trenuri mici ( plug Deleks - nu este prea ok ), frezat (150cm lucrati, Celli - ok), imprastiat ingraseminte ( purtat 300L no name si un MA pe care curand il casez), erbicidat ( TL-412, acceptabila ), prasit ( CPU7 momentan doar cu 3 sectii, adaptat si la tiranti cat I ), semanat grau (SUP21, SUP15), imprastiat balegar ( Mengelle- ok) si alte nimicuri. Cel mic prinde o suprafata mai mare la erbicidat ( intre 60 si 100 Ha ) pentru ca nu se scufunda in terenurile umede, mlastinoase, iar urmele ramase sunt mici si se acopera usor ( in functie de cum se prezinta terenurile la ploile din mai).
Daca ma hotarasc sa pun poze, le pun  pe topicul dedicat
http://forum.softped...lajele-voastre/
Deocamdata nu am ce arata, multe chestii refurbish sau adaptate nevoilor.

Edited by IdI1, 22 March 2013 - 09:03.


#24
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Ovăzul este prin excelenţă furajul concentrat cel mai bine adaptat cerinţelor nutriţionale ale categoriilor tineret şi reproducători.
Este concentratul specific furajării cailor de toate categoriile, umbra în care este cultura ovăzului este în mare parte datorită reducerii efectivelor de cabaline.
Sistemul radicular al ovăzului este cel mai dezvoltat dintre toate cerealele, cu putere respiratorie mare, introducând în sol mult CO2, care în combinaţie cu apa solubilizează combinaţiile mai greu accesibile ale nutrienţilor din sol astfel explicându-se realizarea unor producţii ridicate cu consumuri reduse de îngrăşăminte.
Dintre cereale este cea mai bună premergătoare pentru grâu.

Edited by ionathan, 22 March 2013 - 09:18.


#25
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
@ionathan in general cum mergi la ovaz. ( gunoi de grajd si/sau complexe in aratura de toamna, azot/uree/nitrocalcar o singura data / de doua ori, erbicid+foliar, fungicid, irigatii )?

#26
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Ovăzul vine în anul 3-4 de la aplicarea gunoiului, la preg. pat geminativ 100kg complexe3x15/ha, 100kg/ha azotat de amoniu când are 2-3 frunze, erbicidare cu sulfonilureice: Granstar, Rival oricare în dozele recomandate de producători. Aplic un foliar cu erbicidarea, în general ceva cu compoziţie complexă. Anul ăsta încerc Amalgerol de la Cheminova 5l/ha. Nu irig, în zonă nu se pune problema (Sălaj).

#27
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Ovazul este unitate etalon 1kg ovaz=1UN

#28
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postionathan, on 22 martie 2013 - 09:17, said:

reducerii efectivelor de cabaline.

Asa este, au fost mancate...

#29
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Ce bine ca ma averitzati!! Ma opresc din semanat pentru ca nu se mai accepta caii bine intretinuti in lasagnia. Am ajuns doar la jumatate cu semanatul de ovaz.si reorientez catre porumb.
De fapt vremea nu imi permite, iar unde vreau sa continui semanatul este un teren umed foarte bun pentru ovaz, dar nu o sa il pot semana in perioada optima.

#30
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
SI luna mai este optima pentru ovaz. La noi este o vorba, daca nu il poti semana in martie, lasa-l pe mai. :)

#31
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Il prinde seceta si arsita tocmai cand nu trebuie daca il pun in mai. Panza freatica este sus ( variaza intre 0.5-1.5m adancime), dar sol luto-argilos greu si nu urca apa. Este situat la granita dintre stejar si fag. Jumatatea lui aprilie este ultima perioada de insamantare ovaz pe aceste terenuri, dar nu o sa pot intra din cauza umezeli.

Edited by IdI1, 23 March 2013 - 11:14.


#32
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
pe 8 martie am semanat ovaz in combinatie cu mazare 2,5 ha ...pe 18 martie am mai semanat 1,5 ha iar acum pe 24 martie cu temperaturile astea negative -7 grade c noaptea imi pare rau ca nu am mai asteptat sa fi semanat dupa 1 aprilie

#33
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Daca nu ma insel pana la -10 grade rezista ovazul. Mai prinde si o plapuma de zapada si s-ar putea sa bati recordul la vara.

#34
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Pentru atacul de lema ce solutie ati gasit? Am inteles ca ovazul eete cel mai frecvent atacat de lema, daca vati confruntat cu asa ceva lamuriti-ma si pe mine.

#35
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Adultul ierneaza sub forma de adult sub resturile vegetale,ies afara pe la temp medie 9-10 grade(aprilie de obicei).
Cum ies ei se grupeaza in vetre,mananca putin si apoi depun oua. ( pe la inceputul lui mai,ponta fiind esalonata).
Tratamentul se face inainte ca ei sa depuna ouale. pentru asta va trebuii sa faci cautari prin lanul de ovaz.
Tratezi cand Pragul Economic de Daunare (ped) este de peste 10 adulti /m2.
Poti folosi orice insecticid din codex care combat coleopterele.

Mai poti folosii ovaz care sa prezinte pilozitate(mici perisori) pe frunze. Astfel ouale depuse de adult vor fi mai putine si un procent din larvele care vor ecloziona vor muri.

Mai exista un ovaz modificat genetic care are in ADN o gena de Bacillus thurigiensis. Cand gandacul balos mancana din ovaz,aceasta gena activeaza producerea unei enzime ce distruge aparatul digestiv al daunatorului.

#36
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmedelin992, on 28 martie 2013 - 00:24, said:

Adultul ierneaza sub forma de adult sub resturile vegetale,ies afara pe la temp medie 9-10 grade(aprilie de obicei).
Cum ies ei se grupeaza in vetre,mananca putin si apoi depun oua. ( pe la inceputul lui mai,ponta fiind esalonata).
Tratamentul se face inainte ca ei sa depuna ouale. pentru asta va trebuii sa faci cautari prin lanul de ovaz.
Tratezi cand Pragul Economic de Daunare (ped) este de peste 10 adulti /m2.
Poti folosi orice insecticid din codex care combat coleopterele.


Mai poti folosii ovaz care sa prezinte pilozitate(mici perisori) pe frunze. Astfel ouale depuse de adult vor fi mai putine si un procent din larvele care vor ecloziona vor muri.

Mai exista un ovaz modificat genetic care are in ADN o gena de Bacillus thurigiensis. Cand gandacul balos mancana din ovaz,aceasta gena activeaza producerea unei enzime ce distruge aparatul digestiv al daunatorului.
M-am confruntat cu 2 ani in urma cu acest tip de insecta, ovazul capatase o culoare galbuie spre uscat cu frunza transparenta, cultura a fost salvata in final la recomdarea unui vecin. Acu vin si intreb, daca imi fac un obicei de a pune insecticid in fiecare an, o sa fie rau? Si lema ataca si culturile viitoare de pe acel teren indiferent care ar fi ele?

Edited by paullosso, 28 March 2013 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate