Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cand intra in vigoare legea conform careia poti conduce un auto-vehivul fara carnet daca ai un sofer cu experienta in dreapta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Si de ce ar vrea cineva sa conduca cu un sofer cu experienta alaturi? De ce sa nu isi ia carnet ca tot omul? Mare e gradina si multi cretini in ea! Numai un idiot putea concepe asa ceva!
SI ce cretinism mai e si asta ca ar exista tari unde exista o astfel de lege? Si ce daca exista? In Suedia daca in timp ce futi o tipa aia nu mai vrea se cheama ca e viol de la jumatatea actului. Suedezii sunt un popor de degenerati.

#38
Mirke

Mirke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2013
Pisicutzule... exagerezi cu Suedia (mi se pare normal, sa nu chinui fata, daca nu mai vrea cauti alta.), sunt deja parinti care isi invata copii ilegal, deci ar fi corecta o astfel de lege,


View PostRealThing, on 02 noiembrie 2012 - 16:17, said:

Din cate stiu in UK pretul asigurarilor e ucigator pentru tineri, si aia se cam uita la bani (mai ales ca nu-s putini deloc) asa ca probabil ca nu se dau viteji ca la noi. Plus ca aia cred ca au camere si-n buda, greu sa faci magarii si sa nu ti-o iei rapid. Gresec undeva?
Ai dreptate, acolo totul e pe invers, parca e alta lume, dar se pare ca regina stie sa-si multumeasca supusii, ai legi dar si beneficii. Poti traii civilizat. daca vrei.

View Postpopascu, on 02 noiembrie 2012 - 20:06, said:

si dacă cel din dreapta e mort dar are experienţă se pune?
Poţi aşadar să conduci un auotobuz că prin el s-o gasi cate unul cu experienta.
Si de fapt orice masina dar sa mergi pe mijlocul drumului ca poate in dreapta depasesti pe careva cu experienta si te incadrezi in lege.Posted Image

Mai bine am intreba  cand se da legea pedepsei cu moartea si in Romania ca in SUA??
Popascu
Taticu esti mortal cu autobuzul... dar sa ai in dreapta tot timpul alt autobuz, ca sa fie vatmanul ala cu experienta, m-am prapadit de ras,
chiar nu mai am replica la ce berbeci sunteti toti, n-ati raspuns nici unul, si pe mine ma intereseaza ca am luat categoria A si nu-mi scot permisul, si mor ca iar tre sa dau de B si astept la coada o gramada, si nu mai vreau sa dau bani pe alte ore aiurea degeaba, pt ca nu apuc sa invat nimic in ora aia scurtata ... abia daca mai stiu sa fac parcari, dapoi sensuri giratorii, si alte minuni ce mai intalnesti in trafic. pt mn ar fi o lege buna, pana acum n-am avut nevoie de interventia instructorului, doar de 2 ori era sa se bage alti inconstienti in mine, oricum nu a fost vina mea si n-avea ce sa faca instructorul de cat sa-l claxoneze pe bosorogul care dormea la volan. si se uita dupa zilele de ieri.
Deci stie cineva concret daca in prezentul apropiat se va da o astfel de lege? sau nu?

Edited by Mirke, 02 February 2013 - 22:57.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Topicul a fost deschis in noiembrie, cand se pregatea o noua modificare a legii circulatiei iar initiatorul se astepta la o relaxare a conditiilor in care poti obtine dreptul de a conduce un autoturism. La finalul lui noiembrie a venit si modificarea dar in loc de o relaxare s-a instituit o noua restrictie: din 09 ianuarie 2013 nu mai poti conduce nici scuterul daca nu detii permis. Sunt sanse mari sa urmeze bicicletele.
Personal, nu sunt de acord sa ai dreptul de a consuce un autoturism doar sub supravegherea unei persoane cu experienta. Romanul nu se simte bine daca nu ocoleste putin legea, iar ca exemplu recent avem nebunia creata de schimbarea permiselor fara control medical. Eu am convingerea ca o parte a celor ce s-au inghesuit la acele cozi au facut-o pentru ca nu ar mai fi trecut la un consult serios si ar fi trebuit sa ramana pietoni.

#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Ar fi fost interesant si cum se dovedeste experienta...
Nu de alta, sunt persoane cu permis de ceva ani, care n-au condus, adunat, 1.000 de kilometri.

#41
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Never ever ! Asa ceva in RO ar fi catastrofal. Daca stau bine sa ma gadesc ar trebui sa majoreze varsta la minim 21 de ani ca sa se ia carnetul.

#42
Boby07

Boby07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.10.2012

View Postedbica2000, on 16 februarie 2013 - 01:52, said:

Never ever ! Asa ceva in RO ar fi catastrofal. Daca stau bine sa ma gadesc ar trebui sa majoreze varsta la minim 21 de ani ca sa se ia carnetul.

Adica de ce ? eu stiu copil la 10 ani care conduce de nu iti vine a crede , face niste parcari laterale de te doare mintea

#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Dac-o luam pe generalizari, eu stiu femei care-s praf.  Hai sa interzicem femeile la volan.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBoby07, on 17 februarie 2013 - 23:02, said:

Adica de ce ? eu stiu copil la 10 ani care conduce de nu iti vine a crede , face niste parcari laterale de te doare mintea
Nu doar indemanarea este importanta in trafic.

#45
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Suedia nu este singura tara din vestul Europei , in care instruirea practica se poate face sub indrumarea unui posesor de permis de conducere.
In general acestea sunt rude apropiate, ce isi pot lasa masina pe mainile copiilor, intr-un caz real.
Daca a picat la examenul cu politistul , trebui sa faci dovada , la urmatorul examen, ca ai urmat cursuri de conducere ale scolii de soferi, sub indrumarea unui profesionist.
Noi nu suntem inca pregatiti ,dpdv al civilizatiei rutiere, sa aplicam o astfel de reglementare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate