Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cand intra in vigoare legea conform careia poti conduce un auto-vehivul fara carnet daca ai un sofer cu experienta in dreapta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Masina trebuie sa fie a lui sau imprumutata de el, pt ca se face responsabil de cine primeste la volan in masina lui.
Daca e masina ta, trebuie sa i-o imprumuti respectivului (printr-o procedura legala), si ala sa aiba dreptul sa-ti dea cu sutul de la volan!

In fata legii raspunzator penal pt faptele tale este respectivul!

Si legea daca ar fi aprobata, inafara parintilor sau a fratilor nu vad cine te-ar lasa sa ii conduci masina, eventual sa ii distrugi si viata!

Edited by Josef_Mengele, 02 November 2012 - 14:02.


#20
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
doamne ce speriati sunt romanii..
in unele tari europene exista o astfel de lege, si totusi tot noi suntem campioni la accidente

Quote

inafara parintilor sau a fratilor nu vad cine te-ar lasa sa ii conduci masina, eventual sa ii distrugi si viata!
asta e si ideea - sa-ti inveti copilul sa conduca ca si parinte, fara sa risti puscaria..

da stiu, romanii sunt retardati si nu merita o asa lege. Dar ce-ar fi totusi sa incercam macar? Si daca peste noapte se dubleaza nr accidentelor, legea se poate anula

#21
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Tu nu prea servesti condus pe drumurile dragei noastre patrii, asa-i? Numai cat te freci cu asigurarile si reparatul la un accident minor si-ti vine sa dai cu un cap de perete. La numarul de retarzi cu permis existent deja, exact asta mai lipseste, sa mai dau de altii si fara permis (da vreun test de legislatie si cunoasterea masinii facut de computerul de bord al masinii cand se urca la volan, sau cum?).

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 Nemesis-, on 02 noiembrie 2012 - 15:21, said:

tot noi suntem campioni la accidente
Pai tocmai de-aia mi se pare o idee "grozava".   Ne putem "securiza" primul loc, avand si legea respectiva.


 Nemesis-, on 02 noiembrie 2012 - 15:21, said:

romanii sunt retardati
Zi repede, tu ce esti ?  Posted Image  Pun pariu ca roman(ca).


 RealThing, on 02 noiembrie 2012 - 15:27, said:

Tu nu prea servesti condus pe drumurile dragei noastre patrii, asa-i? Numai cat te freci cu asigurarile si reparatul la un accident minor si-ti vine sa dai cu un cap de perete. La numarul de retarzi cu permis existent deja, exact asta mai lipseste, sa mai dau de altii si fara permis (da vreun test de legislatie si cunoasterea masinii facut de computerul de bord al masinii cand se urca la volan, sau cum?).
Probabil are frustrari ca n-a reusit sa ia permisul nici dupa 47 de incercari.

Edited by Barboso, 02 November 2012 - 15:34.


#23
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Nu-i chiar asa simplu. Pe principiul "in alte tari e, de ce nu si la noi" ne ducem de rapa. Multe sunt pe-afara si la noi nu-s, precum multe sunt la noi si afara nu-s. Mai tine si de mentalitate, de cultura si de multe altele. Facand un paralelism, in America orice hillbilly isi poate cumpara un puscoci, hai sa vindem arme la liber si la noi sa vedem ce iese.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 RealThing, on 02 noiembrie 2012 - 12:48, said:

Pai asa iti iei un mosulica cu minim 10 ani experienta in dreapta (adoarme repejor) si o faci pe zmeul prin oras cat ai chef - ai sofer cu experienta in dreapta. Daca te prinde politia ca ai drojdit, ce poate sa-ti faca, permis n-ai. La fel si la un accident. Si daca ii faci unuia buba, crezi ca aia de la asigurari sunt prosti sa plateasca pentru un accident facut de unul fara permis? Ala care a propus aberatia asta avea IQ subunitar.


Nu e musai o aberatie.
In Anglia, de exemplu, prima data iti iei un permis provizoriu. E valabil 2 ani.  https://www.gov.uk/a...driving-licence
Trebuie sa il ai si in timp ce faci scoala de soferi, dar iti da si dreptul de a conduce daca ai alaturi pe cineva care are permis englezesc.
In caz de accident responsabili sunt amandoi. Metoda are si avantaje, sunt convins ca cele 30 de ore de scoala, daca's si alea, ca instructorul vrea sa consume cat mai putina benzina si scurteaza ora sau te pune sa stai ca el bea o cafea la crasma, nu te scot sofer. Deci un plus de ore si experienta, nu ar strica.

#25
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 nasol2008, on 02 noiembrie 2012 - 15:34, said:

Nu-i chiar asa simplu. Pe principiul "in alte tari e, de ce nu si la noi" ne ducem de rapa. Multe sunt pe-afara si la noi nu-s, precum multe sunt la noi si afara nu-s. Mai tine si de mentalitate, de cultura si de multe altele. Facand un paralelism, in America orice hillbilly isi poate cumpara un puscoci, hai sa vindem arme la liber si la noi sa vedem ce iese.

Nu inteleg care-i problema. Orice om ar trebui sa aiba dreptul sa se apere, inclusiv cu arma letala.
De ce trebuie sa te compari cu hillbilly si nu cu cineva mai aproape de tara ta, de ex. un elvetian?
Americanii sunt mai agresivi tocmai datorita culturii la care faci referire. Romanii sunt niste papa-lapte fata de ei.

Cand ma uit la stiri vad de fiecare data cate unul prins fara permis.. Cred ca o astfel de lege i-ar putea ajuta pe multi sa invate sa conduca mai usor (si de la varste mici). Stim toti cum se face scoala de soferi la noi..

Edited by Nemesis-, 02 November 2012 - 15:47.


#26
johnandroid

johnandroid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.08.2012
eu nu cred asa ceva.la stiri multe subiecte sunt "trase de par"

#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Pai sa faca scoala de 50 sau 100 de ore.
Sa faca primele ore in poligon, obligatoriu, ca sa invete manevrele de baza.
Sa se dea si poligon la examen, cum era acum 20 de ani.
Sa se dea examenele pe bune.

Gagica asta probabil ca are permis; pune-o pe ea in dreapta unuia care n-are deloc, si nici experienta, si trimite-i in oras, pe la ora 17...   Posted Image

Edited by Barboso, 02 November 2012 - 15:48.


#28
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Mai "Barboso" insinuarile tale cum ca romanii sunt prosti si nu stiu sa conduca au la baza doar frustrari personale, probabil din cauza agresivitatii in trafic de care ai parte

#29
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008
Ai tu impresia ca romanii sunt niste papa-lapte. Daca ar avea o arma in mana, Vestul salbatic ar fi redenumit Vestul domestic Posted Image  In fine, in opinia mea e o idee cat se poate de proasta, avand in vedere cam ce specimene avem in trafic acum. Nici nu vreau sa ma gandesc cam ce eruditi vor lua covrigul in mana, desi ei habar n-au sa citeasca si sa scrie. Nu ca n-ar fi si acum din astia cu permis luat pe 1 kil de tuica ... Poate intr-o varianta cu multe restrictii si obligatii, ar fi utila legea. Daca am avea un draft al propunerii legislative (daca exista), ne-am putea da cu parerea la obiect.

#30
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

 slai, on 02 noiembrie 2012 - 15:35, said:


In Anglia, de exemplu, prima data iti iei un permis provizoriu. E valabil 2 ani.  https://www.gov.uk/a...driving-licence
Trebuie sa il ai si in timp ce faci scoala de soferi, dar iti da si dreptul de a conduce daca ai alaturi pe cineva care are permis englezesc.
In caz de accident responsabili sunt amandoi. Metoda are si avantaje, sunt convins ca cele 30 de ore de scoala, daca's si alea, ca instructorul vrea sa consume cat mai putina benzina si scurteaza ora sau te pune sa stai ca el bea o cafea la crasma, nu te scot sofer. Deci un plus de ore si experienta, nu ar strica.

Asta e deja cu totul si cu totul altceva daca pentru a lua acel permis provizoriu se da un examen (de acolo nu ma prind daca da vreo proba, ceva, sau se suie direct la volan si-i da bice).

#31
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 Nemesis-, on 02 noiembrie 2012 - 15:54, said:

Mai "Barboso" insinuarile tale cum ca romanii sunt prosti si nu stiu sa conduca au la baza doar frustrari personale, probabil din cauza agresivitatii in trafic de care ai parte
Spre deosebire de tine, care-ai afirmat ca "romanii sunt retardati", eu nici macar n-am insinuat ca romanii nu stiu sa conduca.
Peste tot sunt si oameni care stiu sa conduca, si oameni care n-au nici o treaba cu respectiva activitate.
Tocmai de-aia, pt ca un permis, chiar daca-i vechi de 10, 20 sau 30 de ani, sa zicem, nu garanteaza nicidecum ca respectivul si stie sa conduca (eu cunosc destule persoane cu permis de cativa ani buni, care nu s-au mai urcat la volan de la examen), nu mi se pare in regula o asemenea lege.

Edited by Barboso, 02 November 2012 - 16:06.


#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Doar il ceri, platesti taxa si il iei.
Oricum, la ei conditiile sunt mai lejere,
Driving before you've got your full licence

You must have a provisional driving licence for Great Britain or Northern Ireland when you’re learning to drive.
Accompanying drivers

You can practise your driving with an accompanying driver if they:
are over 21
have had (and still have) a full licence in the same category as the vehicle you’re driving, for 3 years
L and D plates

If you’re a learner driver you must also put ‘L’ plates on prominent places on the front and back of your vehicle. (These can be ‘L’ or ‘D’ plates in Wales.)

#33
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Barboso, on 02 noiembrie 2012 - 16:05, said:

Spre deosebire de tine, care-ai afirmat ca "romanii sunt retardati", eu nici macar n-am insinuat ca romanii nu stiu sa conduca.
Peste tot sunt si oameni care stiu sa conduca, si oameni care n-au nici o treaba cu respectiva activitate.
Tocmai de-aia, pt ca un permis, chiar daca-i vechi de 10, 20 sau 30 de ani, sa zicem, nu garanteaza nicidecum ca respectivul si stie sa conduca (eu cunosc destule persoane cu permis de cativa ani buni, care nu s-au mai urcat la volan de la examen), nu mi se pare in regula o asemenea lege.
era o afirmatie ironica desteptule :))

Quote

eu nici macar n-am insinuat ca romanii nu stiu sa conduca.
si atunci de ce te impotrivesti cu atata pasiune unei astfel de legi?

#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Am explicat de ce.
Din pacate n-am talent la desen, ca-ti faceam o schita sa pricepi si tu.

#35
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Din cate stiu in UK pretul asigurarilor e ucigator pentru tineri, si aia se cam uita la bani (mai ales ca nu-s putini deloc) asa ca probabil ca nu se dau viteji ca la noi. Plus ca aia cred ca au camere si-n buda, greu sa faci magarii si sa nu ti-o iei rapid. Gresec undeva?

#36
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 Boby07, on 02 noiembrie 2012 - 08:32, said:

Am vazut la stiri ca sa dat sau s................ experienta in dreapta ?
si dacă cel din dreapta e mort dar are experienţă se pune?
Poţi aşadar să conduci un auotobuz că prin el s-o gasi cate unul cu experienta.
Si de fapt orice masina dar sa mergi pe mijlocul drumului ca poate in dreapta depasesti pe careva cu experienta si te incadrezi in lege.Posted Image

Mai bine am intreba  cand se da legea pedepsei cu moartea si in Romania ca in SUA??

Edited by popascu, 02 November 2012 - 20:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate