Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sondaj pentru cei ce au luat creditul prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

Poll: te bucuri ca ai facut creditul prima casa ? (63 member(s) have cast votes)

te bucuri ca ai facut creditul prima casa ?

  1. 1) Da (27 votes [42.86%])

    Percentage of vote: 42.86%

  2. 2) Nu (9 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  3. 3) Azi daca as fi in aceasi situatie as face la fel (16 votes [25.40%])

    Percentage of vote: 25.40%

  4. 4) A fost o mare greseala (11 votes [17.46%])

    Percentage of vote: 17.46%

Vote Guests cannot vote

#1
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Povestiti cei cu credit prima casa cum o mai duceti ,  sa vada si restul lumii cum este viata cand ai credit. Sunteti multumiti acum de decizia luata atunci ?

Edited by hellen2012, 01 November 2012 - 16:37.


#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
O duc bine, banii pe chirie se duc pe rata. Bafta!

#3
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
si cu proprietatea ce faci, ca bate 21 la usa....
:)
pretul caselor se va duce tot in jos...

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Eu am cumparat chiar garsoniera in care stateam cu chirie. Plateam chirie 180 euro si acum platesc rata 150 euro plus mi-am facut asigurare de viata si full pe garsoniera si ma mai costa inca 10 euro pe luna. Deci in total cu 20 euro mai putin platesc acum decat inainte.
Cred ca a fost o decizie in primul rand necesara, iar cat de buna a fost se va vedea peste ani. Mai cred ca este o abordare prea simplista si total gresita cum e pusa intrebarea: "va pare bine?" Sunt o gramada de factori si in plus si in minus si la chirie si la proprietate. Nu iei decizia buna, ci decizia necesara.
Cred ca fiecare are rationamentul propriu pana la urma. Mentionez ca am luat-o in 2011 cand preturile deja scazuse la jumatate fata de 2007. Daca luam pe varf in 2007 probabil ca as fi fost suparat acum. Daca in 4 ani vor scadea preturile la 10.000 euro garsoniera probabil ca voi fi suparat prin 2017 Posted Image)

Edited by Stan_Patzitul, 01 November 2012 - 17:53.


#5
bareback_her

bareback_her

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.10.2012
Bun si daca nu mai poti sau nu mai vrei sa platesti rata ce optiuni ai ?

Daca gasesti pe unul care sa preia in locul tau e clar dar e greu de gasit, in rest pierzi banii dati si bineinteles casa ? :)

#6
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Orice lucru este purtator de riscuri. Un exemplu, daca traiesti risti sa mori. Daca nu te nasti nu ai nici cum sa mori. Ce ai fi preferat?

#7
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Hellen2012, iti raspund si eu :)

Am creditul de 2 ani.
Am scazut perioada de creditare de la 30 de ani la 14 ani prin rambusari anticipate.
Rata a scazut cu ~12 euro din cauza scaderii euribor.
Rata anuala catre fondul de garantare s-a injumatatit prin transferul a 50% din cesiune catre banca.
Asigurarea facultativa care am incheiat-o se face acum la valoarea soldului.
Asigurarea facultativa acopera si asigurarea obligatorie.
Economisesc ~2000 euro anual
Euro e adevarat ca a crescut, dar economiile le fac in euro

Daca tot scade pretul locuintelor, stau in cumpana daca sa continui sa rambursez anticipat folosind economiile sau sa cumpar inca o locuinta (mai mica) cu banii economisiti + un eventul credit.

Eu cred ca am facut alegerea corecta.

#8
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

View PostStan_Patzitul, on 01 noiembrie 2012 - 17:42, said:

plus mi-am facut asigurare de viata si full pe garsoniera si ma mai costa inca 10 euro pe luna.
Nu sunt expert, dar cred ca asigurarea aia e pe numele bancii, daca tu o sa crapi sau pica blocul banca isi recupereaza banii.

#9
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostStan_Patzitul, on 01 noiembrie 2012 - 17:42, said:

Eu am cumparat chiar garsoniera in care stateam cu chirie. Plateam chirie 180 euro si acum platesc rata 150 euro plus mi-am facut asigurare de viata si full pe garsoniera si ma mai costa inca 10 euro pe luna. Deci in total cu 20 euro mai putin platesc acum decat inainte.
Cred ca a fost o decizie in primul rand necesara, iar cat de buna a fost se va vedea peste ani. Mai cred ca este o abordare prea simplista si total gresita cum e pusa intrebarea: "va pare bine?" Sunt o gramada de factori si in plus si in minus si la chirie si la proprietate. Nu iei decizia buna, ci decizia necesara.
Cred ca fiecare are rationamentul propriu pana la urma. Mentionez ca am luat-o in 2011 cand preturile deja scazuse la jumatate fata de 2007. Daca luam pe varf in 2007 probabil ca as fi fost suparat acum. Daca in 4 ani vor scadea preturile la 10.000 euro garsoniera probabil ca voi fi suparat prin 2017 Posted Image)
Chiar si asa, nu ai de ce sa te superi, pentru ca se compenseaza cu chiria.

View Postschumy80, on 02 noiembrie 2012 - 13:23, said:

Hellen2012, iti raspund si eu Posted Image

Am creditul de 2 ani.
Am scazut perioada de creditare de la 30 de ani la 14 ani prin rambusari anticipate.
Rata a scazut cu ~12 euro din cauza scaderii euribor.
Rata anuala catre fondul de garantare s-a injumatatit prin transferul a 50% din cesiune catre banca.
Asigurarea facultativa care am incheiat-o se face acum la valoarea soldului.
Asigurarea facultativa acopera si asigurarea obligatorie.
Economisesc ~2000 euro anual
Euro e adevarat ca a crescut, dar economiile le fac in euro

Daca tot scade pretul locuintelor, stau in cumpana daca sa continui sa rambursez anticipat folosind economiile sau sa cumpar inca o locuinta (mai mica) cu banii economisiti + un eventul credit.

Eu cred ca am facut alegerea corecta.
Cazurile acestea nu sunt reprezentative. Cei care pot rambursa anticipat sunt o minoritate/ cazuri fericite.
Depinde si ce, cand, in ce context ( stateai/ ai fi stat cu chirie ), cu cat ai cumparat, cat ar valora acum, cat va valora peste cativa ani/ perspectiva etc.
Multi au facut restructurari si vor intra in executare silita, din nefericire.

Edited by vacantamijlocie, 02 November 2012 - 13:50.


#10
bareback_her

bareback_her

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.10.2012

View PostStan_Patzitul, on 01 noiembrie 2012 - 22:21, said:

Orice lucru este purtator de riscuri. Un exemplu, daca traiesti risti sa mori. Daca nu te nasti nu ai nici cum sa mori. Ce ai fi preferat?

Sa nu fiu nascut pauper !

Edited by bareback_her, 02 November 2012 - 17:04.


#11
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View Postschumy80, on 02 noiembrie 2012 - 13:23, said:


Daca tot scade pretul locuintelor, stau in cumpana daca sa continui sa rambursez anticipat folosind economiile sau sa cumpar inca o locuinta (mai mica) cu banii economisiti + un eventul credit.

Eu cred ca am facut alegerea corecta.

Pardon , alegerea corecta era sa mai fi asteptat 2 ani si sa cumperi la pretul real , nu la pret de bula.

#12
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Posthellen2012, on 02 noiembrie 2012 - 17:55, said:


Pardon , alegerea corecta era sa mai fi asteptat 2 ani si sa cumperi la pretul real , nu la pret de bula.
Fantasmezi. Nu ai de unde sa stii cum vor fi preturile peste 2 ani. Daca esti sigur ca stii inseamna ca ai niscaiva probleme.
Repetand cuvantul 'bula' nu te face expert in imobiliare, sau in orice alt domeniu.. Vezi ce am scris mai sus ca sa intelegi.

#13
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Posthellen2012, on 02 noiembrie 2012 - 17:55, said:

Pardon , alegerea corecta era sa mai fi asteptat 2 ani si sa cumperi la pretul real , nu la pret de bula.

Da si nu. Sunt foarte multe variable de luat in considerare pentru a inclina balanta in oricare parte. In cazul meu alegerea corecta nu era sa mai fi asteptat 2 ani.
Dar asta e doar cazul meu; multe motive sunt pur-personale si nu am de gand sa le fac publice pentru a ma justifica. Daca ma credeti ce am afirmat e bine, daca nu, e la fel de bine.
Pana una-alta, spor la munca, sa castigam bani si sa ne achitam creditul Posted Image

View Postdsl, on 02 noiembrie 2012 - 13:31, said:

Nu sunt expert, dar cred ca asigurarea aia e pe numele bancii, daca tu o sa crapi sau pica blocul banca isi recupereaza banii.

Ai dreptate. Asigurarea e cesionata in favoarea bancii, respectiv Statului Roman

Edited by schumy80, 03 November 2012 - 09:43.


#14
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostStan_Patzitul, on 02 noiembrie 2012 - 21:05, said:

Fantasmezi. Nu ai de unde sa stii cum vor fi preturile peste 2 ani. Daca esti sigur ca stii inseamna ca ai niscaiva probleme.

bun...sa zicem ca eu pariez pe scaderea cu 50% a pretului cloacelor in urmatorii 5 ani, odata cu terminarea fortata (de numarul din ce in ce mai mare de faliti pc) a programului de sustinut mafia imobiliara, prima casa. spor la mers cu... rata.
ps.fantasmele mele sunt sa cumpar de la niste faliti d-astia PC. Posted Image

#15
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
christig esti foarte frustat.Este greu cu parintii nu ?
Am vazut ca postezi aici dar numai la misto si sa jignesti...

#16
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postschumy80, on 02 noiembrie 2012 - 13:23, said:

Am scazut perioada de creditare de la 30 de ani la 14 ani prin rambusari anticipate.

De ce ai scazut perioada de creditare si nu valoarea ratei ?

#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postunrealgeb1978, on 24 decembrie 2012 - 20:37, said:


De ce ai scazut perioada de creditare si nu valoarea ratei ?
pentru a scade valoarea dobanzii totale...
Atata  timp cat rata este in continua scadere si inca suportabila , este o optiune buna sa scadem doar perioada totala.

#18
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postflp014, on 24 decembrie 2012 - 22:06, said:

pentru a scade valoarea dobanzii totale...
Atata  timp cat rata este in continua scadere si inca suportabila , este o optiune buna sa scadem doar perioada totala.

Din cate am inteles la banca o data ce ai scazut perioada nu o mai poti creste la loc si nu se stie ce timpuri vin...poate la un moment dat nu poti plati o perioada si este mai bine sa ai rata mai mica. Doar ma gandesc urmeaza sa fac un credit la care vreau sa platesc anticipat ulterior si asa vroiam sa fac. Astept contra-argumente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate