Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Antihristul - cine este el de fapt: un om sau o organizatie formata din oameni?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
585 replies to this topic

#37
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Posthusand, on 14 noiembrie 2013 - 11:51, said:

Nu se vede decat cand e trasat de compasul Scripturi.

Unde ?
Poi caută şi tu pe la Iov!

#38
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Anticristul va păstori drept credinciosii ortodocsi si catolici si pe toti cei de alte religii. Pe anumiti neoprotestanti nu (baptisti, penticostali).

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postthe_engineer, on 05 decembrie 2013 - 21:16, said:

Anticristul va păstori drept credinciosii ortodocsi si catolici si pe toti cei de alte religii. Pe anumiti neoprotestanti nu (baptisti, penticostali).
inseamna ca mai raman adventistii si martorii. :bigwhitegrin:

#40
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Deci baptistii si penticostalii-s miezu'?
Inginere, unde citisi tu treaba asta?

#41
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
O dată le zice și el bine și tu-l iei la purecat...Posted Image

#42
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Adică?
Cincinali şi botezători îs primi?!!

#43
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostSfantul Jakob, on 06 decembrie 2013 - 17:02, said:

O dată le zice și el bine și tu-l iei la purecat...Posted Image
Pai, tocmai ca nu le zice.

#44
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDude_2nd, on 01 noiembrie 2012 - 09:04, said:

Tot mai multe interpretari sustin ca Antihristul va fi o persoana, un om, care va aparea in timpurile din urma - adica in viitor - si care rezolvand toate problemele omenirii de astazi va fi confundat de omenire cu Mesiah, cel care are sa vina a doua oara.
Altii insa, sustin ca Antihristul, departe de a fi o persoana, este o organizatie formata din oameni.

Eu unul am motivele mele sa le dau crezare celor ce spun ca este o organizatie formata din multi oameni. Voi?

Pai sincer e musai sa fie o persoana, din cate tin minte ziceai ca biblia trebuie luata ad literam fara abureli. Nu, concluzia fireasca ar fi ca antihristul sa fie o persoana, nu de alta dar daca e sa interpretam dupa nas si dupa ureche pana acum am avut o droaie de antihristi.

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAMAN_SER, on 08 decembrie 2013 - 10:34, said:

Pai sincer e musai sa fie o persoana, din cate tin minte ziceai ca biblia trebuie luata ad literam fara abureli. Nu, concluzia fireasca ar fi ca antihristul sa fie o persoana, nu de alta dar daca e sa interpretam dupa nas si dupa ureche pana acum am avut o droaie de antihristi.

Pai tu nici macar nu citesti Biblia inainte sa raspunzi asa, din buzunar, stimabile. Este definitie clara a notiunii.

1 Ioan 4:3
şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este în lume acum.

Efeseni 2
1Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre,
    2în cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.
    3Între ei eram şi noi toţi odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămînteşti, cînd făceam voile firii pămînteşti şi ale gîndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mîniei, ca şi ceilalţi.


2 Ioan 1:7
Căci în lume s'au răspîndit mulţi amăgitori, cari nu mărturisesc că Isus Hristos vine în trup. Iată amăgitorul, iată Antihristul!

Deci, Biblia arata ce este antihristul: duhul care actioneaza in toti cei nesalvati. Insa, deh, trebuie sa citesti Scriptura si e greu, mai bine e sa divaghezi si sa speculezi filozofic, nu, stimabile?

#46
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Nu stiu din ce biblie citesti tu dar eu nu am gasit in nici una treaba cu duhul antihristului. Esti sigur ca o ai pe cea care trebuie.

In Ioan 4:3

3.  Şi Cel ce şedea semăna la vedere cu piatra de iasp şi de sardiu, iar de jur împrejurul tronului era un curcubeu, cu înfăţişarea smaraldului.

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, eu ti-am dat exact capitolul si versul, nu vrajeala. Scrie acolo clar de amtihrist, sau nu?

#48
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Iar eu ti-am dat exact capitolul si versetul si nu scrie de nici un duh al antihristului.

http://www.bibliaort....php?id=4&cap=4

http://www.kingjames...tion-Chapter-4/

pana mea, cred ca si in a protestantilor scrie la fel.

Eu inteleg ca ai scris o biblie personala dar nu este valida.

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAMAN_SER, on 08 decembrie 2013 - 11:19, said:

Iar eu ti-am dat exact capitolul si versetul si nu scrie de nici un duh al antihristului.

http://www.bibliaort....php?id=4&cap=4

http://www.kingjames...tion-Chapter-4/

pana mea, cred ca si in a protestantilor scrie la fel.

Eu inteleg ca ai scris o biblie personala dar nu este valida.

Stimabile, tu mi-ai dat Apocalipsa 4, unde este zugravit raiul (ceresc).

Capitolul 4
1.  După acestea, m-am uitat şi iată o uşă era deschisă în cer şi glasul cel dintâi - glasul ca de trâmbiţă, pe care l-am auzit vorbind cu mine - mi-a zis: Suie-te aici şi îţi voi arăta cele ce trebuie să fie după acestea.
2.  Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva.
3.  Şi Cel ce şedea semăna la vedere cu piatra de iasp şi de sardiu, iar de jur împrejurul tronului era un curcubeu, cu înfăţişarea smaraldului.
4.  Şi douăzeci şi patru de scaune înconjurau tronul şi pe scaune douăzeci şi patru de bătrâni, şezând, îmbrăcaţi în haine albe şi purtând pe capetele lor cununi de aur.
5.  Şi din tron ieşeau fulgere şi glasuri şi tunete; şi şapte făclii de foc ardeau înaintea tronului, care sunt cele şapte duhuri ale lui Dumnezeu,
6.  Şi înaintea tronului, ca o mare de sticlă, asemenea cu cristalul. Iar în mijlocul tronului şi împrejurul tronului patru fiinţe, pline de ochi, dinainte şi dinapoi.
7.  Şi fiinţa cea dintâi era asemenea leului, a doua fiinţă asemenea viţelului, a treia fiinţă avea faţă de om, iar a patra fiinţă era asemenea vulturului care zboară.
8.  Şi cele patru fiinţe, având fiecare din ele câte şase aripi, sunt pline de ochi, de jur împrejur şi pe dinăuntru, şi odihnă nu au, ziua şi noaptea, zicând: Sfânt, Sfânt, Sfânt, Domnul Dumnezeu, Atotţiitorul, Cel ce era şi Cel ce este şi Cel ce vine.
9.  Şi când cele patru fiinţe dădeau slavă, cinste şi mulţumită Celui ce şade pe tron, Celui ce este viu în vecii vecilor,
10.  Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului, zicând:
11.  Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut.

Ceea ce faci tu, fac toti teologii si, in general bisericosii, adica iei un vers sau capitol si faci doctrina fara a cerceta daca RESTUL SCRIPTURII contrazice sau nu concluzia ta.

Iti arat, asa, la prima mana, ca nici nu ai citit, macar despre subiect, inafara de ce ai gasit aparent ca fiind adevarul:

Luca 10:18
Isus le -a zis: ,,Am văzut pe Satana căzînd ca un fulger din cer.``

Deci, duhul lui scaraotzchi nu are cum sa fie in cer, stimabile, asta trebuia sa stii.

Insa, nici nu vrei sa inveti cum se studiaza cand ai idei deja facute, nu? Ar fi un efort in plus.

#50
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Pai ai spus Ioan 4:3 daca este vorba de evanghelia dupa ioan atunci nici acolo nu este nici un duh al antihristului.

3 he left Judea and departed again to Galilee

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAMAN_SER, on 08 decembrie 2013 - 11:41, said:

Pai ai spus Ioan 4:3 daca este vorba de evanghelia dupa ioan atunci nici acolo nu este nici un duh al antihristului.

3 he left Judea and departed again to Galilee

Stimabile, tu ai citit Biblia? Sau doar comentezi si esti partizanul unei idei fara sa stii despre ce este vorba? Tu ai spus ca mi-ai aratat ca nu este antihrist in cer, cf citatului, insa ti-am aratat ca nici nu avea cum sa fie p-acolo scaraotzchi, daca citeai si tu macar.
Deci, nu vrei macar sa citesti si tu un pic inainte sa postezi?

#52
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postzexelica, on 08 decembrie 2013 - 11:51, said:

Stimabile, tu ai citit Biblia? Sau doar comentezi si esti partizanul unei idei fara sa stii despre ce este vorba? Tu ai spus ca mi-ai aratat ca nu este antihrist in cer, cf citatului, insa ti-am aratat ca nici nu avea cum sa fie p-acolo scaraotzchi, daca citeai si tu macar.
Deci, nu vrei macar sa citesti si tu un pic inainte sa postezi?

Serios vorbind da-mi un link unde apare ce ai scris tu mai sus. Eu nu stiu nici un Ioan 4:3 care sa contina versetul ala.

View Postzexelica, on 08 decembrie 2013 - 11:02, said:

Pai tu nici macar nu citesti Biblia inainte sa raspunzi asa, din buzunar, stimabile. Este definitie clara a notiunii.

1 Ioan 4:3
şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire aţi auzit. El chiar este în lume acum.
Vreau sa vad si eu biblia care contine la Ioan capitolul 4 versetul 3 treaba cu duhul antihristului.

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAMAN_SER, on 08 decembrie 2013 - 11:56, said:

Serios vorbind da-mi un link unde apare ce ai scris tu mai sus. Eu nu stiu nici un Ioan 4:3 care sa contina versetul ala.


Vreau sa vad si eu biblia care contine la Ioan capitolul 4 versetul 3 treaba cu duhul antihristului.

Se vede ca nu prea te descurci cu Biblia. Sa-ti dau link din Biblia Ortodoxa.

http://www.bibliaort...php?id=36&cap=4

#54
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdulgherul, on 12 octombrie 2013 - 20:19, said:

Da şi? Cei dacă este 666? A socotit cineva numărul?


[ http://www.av1611.org/666/images/hebrewy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci , fara deci este www mai adaugati voi punct si adresa Posted Image

Edited by whitewizard, 08 December 2013 - 12:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate