Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Star Wars: Episode VII (2015).

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#649
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 21:12, said:

Pana la urma exista un motiv solid sa vad si eu filmul, sau mai bine sa cumpar dvd-ul (de fapt, o sa-l vizionez la un amic) cand se va lansa ?
Efectele 3D !

#650
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 21:12, said:

Pana la urma exista un motiv solid sa vad si eu filmul, sau mai bine sa cumpar dvd-ul (de fapt, o sa-l vizionez la un amic) cand se va lansa ?
,,...Do. Or do not. There is no try ...'' spune Maestrul Yoda in The Empire Strikes Back.Si tot El spunea  ,,...Train yourself to let go of everything you fear to lose...''  si  tot de la Maestru citire : ,,...In a dark place we find ourselves, and a little more knowledge lights our way...''
,,... Use your feelings ...'' mergeti !Posted Image

Edited by ptsct, 27 December 2015 - 21:46.


#651
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostBursul, on 27 decembrie 2015 - 20:45, said:

Daca vedeai in anii 80 seria veche baleai la film
Ah, pai multe filme la vremea lor au fost misto prin efectele speciale de atunci. Si te referi cumva la efecte gen cutiuta neagra cu 4 roti care se plimba pe hol si fugea de Chewbacca? Sau la moaca aia penibila a lu’ ala care vrea sa-l impuste in bar pe Han Solo? Eu ma refer strict la poveste si joc actoricesc. Cel putin astea 2 sunt parerea mea ceva mai ok in seria noua 1-2-3 cu toate criticile care i se aduc cu (efectele grafice si unele gauri in scenariu). Seria 4-5-6 are si niste glume de 2 bani.

Eu unul gasesc deranjanta ideea ca tot se insista pe "dom'le ce bune au fost primele" si asta numai din cauza valurilor de atunci. Na ca si Titanic sau Avatar au facut valuri dar daca te uiti a 2-a oara la ele...te gandesti de 2 ori.

#652
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Leo, cu toatã sinceritatea, nu ai înțeles mai nimic  din seriile originale.
Ori ești foarte tânãr ori dependent de cgi altfel nu exista explicație ...

#653
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 21:12, said:

Pana la urma exista un motiv solid sa vad si eu filmul, sau mai bine sa cumpar dvd-ul (de fapt, o sa-l vizionez la un amic) cand se va lansa ?

DVDul ar trebui sa apara in mai 2016. Mai e un pic si il pot inchiria si eu de la casa de videouri. :P

Daca treideurile sunt la calitatea celor din Hobbitul, atunci mai bine nu. 3Dul si samagonul merg o singura data. Parerea mea!

#654
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postptsct, on 27 decembrie 2015 - 21:44, said:

,,...Do. Or do not. There is no try ...'' spune Maestrul Yoda in The Empire Strikes Back.Si tot El spunea  ,,...Train yourself to let go of everything you fear to lose...''  si  tot de la Maestru citire : ,,...In a dark place we find ourselves, and a little more knowledge lights our way...''
,,... Use your feelings ...'' mergeti !Posted Image
Eu nu pot sa-l sufar pe Yoda.
Era un maestru Jedi ce isi ascundea aroganta in spatele varstei.

Daca l-ar fi indrumat de la inceput pe Anakin acesta n-ar mai fi fost sedus de partea Intunecata a Fortei.
Cea facut Yoda ? i-a zis ca el (Anakin) trebuie sa decida singur ce alege, intunericul sau lumina fara a ii explica efectele pozitive si negative ale fiecarei alegeri.
Plus ca Yoda nu-l suferea pe Anakin din cauza premonitiilor, chipurile.
De fapt, toti marii maestri Jedi erau gelosi pe Anakin din cauza ca intr-un timp atat de scurt i-a ajuns din urma pe toti.
Insa (bulangii de) maestrii Jedi cu experienta nu-l ajutau cu sfaturi, ci pur si simplu ii spuneau sa aleaga singur intre bine si rau fara a ii explica efectele deciziilor lui.
Anakin devenise foarte puternic intr-un timp foarte scurt, insa nimeni nu s-a implicat in educarea emotionala a lui Anakin.
Motiv pt. care a ales Partea Intunecata a Fortei.

Plus de asta, Consiliul Jedi apara (fara sa aiba habar) Ordinul Sith imaginandu-si ca de fapt luptau impotriva Ordinului Sith atunci cand incercau sa extermine Rezistenta Rebelilor (episoadele I-III).



p.s.:
ma voi duce sa-l vizionez cat de curand, iar motivul este Daisy Ridley.

#655
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 22:29, said:

...
Pai acolo e diferenta esentiala intre ep. 4-6 si 1-3. Alea vechi erau basm. Astea noi erau Tinar si nelinistit in universul SW. S-a tras concluzia ca asta se cere azi - vruuuu, vij-vijjj, smiorc-smiorc, buhuuu, smiooorc, beculete-cr-crr-fluieraturi... Ce, Tinar si nelinistit 3D cu efecte speciale nu se poate?

#656
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostMondeo, on 27 decembrie 2015 - 21:56, said:

Leo, cu toată sinceritatea, nu ai înțeles mai nimic  din seriile originale.
Ori ești foarte tânăr ori dependent de cgi altfel nu exista explicație ...
Nu-s dependent de CGI. Din contra: vreau scenariu si joc actoricesc bun.

Povestea din 1-2-3-4-5-6 se poate rezuma la 30 de randuri pentru fiecare. Cu plus la continut, culmea la 1, 2 si 3.

Am revizionat de curand 6. Ce poveste de cct dom’le. Partea cu ursuletii e apoteotica.

Alec Guinness a descris SW in care a jucat ca Obi Wan ca fiind "fairy tale rubbish". Asta zice tot.

@tom_1133: si da, ai dreptate. Comportamentul fata de Anakin mi s-a parut naspa din partea consiliului Jedi. Niste bulangii. Bine ca Luke era mai potrivit (luat de mai tarziu la instructaj).

Edited by LeopardSurd, 27 December 2015 - 22:55.


#657
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 22:29, said:

p.s.:
ma voi duce sa-l vizionez cat de curand, iar motivul este Daisy Ridley.
Vezi si tu cit costa. Imparte la pretul unei inghetate si vezi daca merita...

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 22:45, said:

Am revizionat de curand 6. Ce poveste de cct dom’le...
E basm, nu story. Nu e inteligent, ci fantastic. Parerea mea!

#658
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 22:45, said:

Nu-s dependent de CGI. Din contra: vreau scenariu si joc actoricesc bun.

Povestea din 1-2-3-4-5-6 se poate rezuma la 30 de randuri pentru fiecare. Cu plus la continut, culmea la 1, 2 si 3.

Am revizionat de curand 6. Ce poveste de cct dom’le...

Dom'le te contrazici singur.
Pai  episodul 7 este o reecranizare ( destul de nereuÈ™ita ) a episoadelor IV si  VI.

Edited by Mondeo, 27 December 2015 - 22:52.


#659
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMondeo, on 27 decembrie 2015 - 22:49, said:

Dom'le te contrazici singur.
Pai  episodul 7 este o reecranizare
O poveste mai buna cu aceleasi stereotipuri? :huh:

Edited by Dihorul Razboinic, 27 December 2015 - 22:52.


#660
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostMondeo, on 27 decembrie 2015 - 22:49, said:

Dom'le te contrazici singur.
Pai  episodul 7 este o reecranizare ( destul de nereuČ™ita ) a episoadelor IV si  VI.
Nu m-am referit deloc la 7. Strict la comparatia dintre 123 si 456

#661
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 22:29, said:

Eu nu pot sa-l sufar pe Yoda.
...nu sa poate...

View Posttom_1133, on 27 decembrie 2015 - 22:29, said:

p.s.:
ma voi duce sa-l vizionez cat de curand, iar motivul este Daisy Ridley.
Foarte bun motiv...dar aveti grija : Puterinca Forta in Ray este ...cand o sa auda ce spuneti despre Maestrul Yoda The force o sa se awaken si ...vizionare placuta.

#662
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 21:53, said:

Ah, pai multe filme la vremea lor au fost misto prin efectele speciale de atunci. Si te referi cumva la efecte gen cutiuta neagra cu 4 roti care se plimba pe hol si fugea de Chewbacca? Sau la moaca aia penibila a lu’ ala care vrea sa-l impuste in bar pe Han Solo? Eu ma refer strict la poveste si joc actoricesc. Cel putin astea 2 sunt parerea mea ceva mai ok in seria noua 1-2-3 cu toate criticile care i se aduc cu (efectele grafice si unele gauri in scenariu). Seria 4-5-6 are si niste glume de 2 bani.

Eu unul gasesc deranjanta ideea ca tot se insista pe "dom'le ce bune au fost primele" si asta numai din cauza valurilor de atunci. Na ca si Titanic sau Avatar au facut valuri dar daca te uiti a 2-a oara la ele...te gandesti de 2 ori.
Peste 20 de ani cand te vei uita la Matrix sau LotR tie or sa ti se para filme excelente insa tinerii de atunci vor spune ca efectele sunt proaste si ca jocul actoricesc e de tot rahatul. Cultura se schimba, iar efectele speciale se vor imbunatati.

Ca sa faci o comparatie a SW (versiunea veche), fa comparatie cu filmele care au fost lansate pana atunci. Nu cred ca mai e un film care sa fi influentat cultura mondiala asa cum a facut-o SW. S-a ajuns sa se danseze si in discoteca muzica lui John Williams. La sfarsitul anilor 70 erau alte standarde in cinematografie. Scenele din filme, dialogurile, mimica actorilor nu erau asa de realiste ca acum. Nu poti sa faci o comparatie intre filmele de atunci cu cele de acum, mai ales intre cele care nu pun accent pe jocul actorilor.


View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 22:45, said:

Nu-s dependent de CGI. Din contra: vreau scenariu si joc actoricesc bun.
Filmele de genul Birdman si alea rusesti sunt de tine. Iar fraza ca s-a jucat mai bine in 1-2-3 in loc de 4-5-6  Posted Image buna gluma.

P.S.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bOp04pxm7ro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mergeti pe youtube si in campul de la search scrieti: use the force luke
Enter si asteptati sa se incarce :P

Edited by Bursul, 28 December 2015 - 00:19.


#663
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 22:45, said:

@tom_1133: si da, ai dreptate. Comportamentul fata de Anakin mi s-a parut naspa din partea consiliului Jedi. Niste bulangii. Bine ca Luke era mai potrivit (luat de mai tarziu la instructaj).
In al XIV-lea ceas a realizat Yoda cat de mult a gresit fata de Anakin !
A inteles ca daca nu si-ar fi batut joc de Anakin atunci, l-ar fi intarit d.p.d.v. emotional pe Anakin si acesta ar fi fost mai puternic si nu ar mai fi fost sedus de Forta Intunecata.

Iar unul dintre motivele pt. care a acceptat sa-l antreneze pe Luke e si faptul ca Luke Skyalker era ultima fiinta ce avea Forta in el (cu exceptia surorii lui), avand in vedere ca tatal lui trebuia sa fie Alesul.
Insa si in episodul V poti sa vezi aroganta lui Yoda cand ii spune lui Luke ca e prea tarziu sa se mai antreneze.
Iar dupa ce Luke il convinge sa il antreneze, Yoda se dedica trup si suflet in antrenamentul fiului lui Anakin Skyawlker incercand sa repare greseala facuta cu tatal lui Luke  -Anakin.

View Postptsct, on 27 decembrie 2015 - 23:37, said:

Foarte bun motiv...dar aveti grija : Puterinca Forta in Ray este ...cand o sa auda ce spuneti despre Maestrul Yoda The force o sa se awaken si ...vizionare placuta.
Da, numai cand o vad in film Forta la mine se intareste Posted Image

p.s.:
sper sa nu ma dea in judecata Daisy Ridley Posted Image

#664
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Problema gagici e cã la ciclu pierde midiclorieni, deci Forța e mai slabã în comparație cu cea pe care ar fi avut-o dacã era gagiu. Nah, my 2 cents pentru feministele lui pește prãjit.

Eu rãmân cu pãrerea cã SW are o poveste demnã pentru Disney, care sã prindã și la copii.

Aștept ceva mai serios ca ecranizare, poate Dune. Oricum SW nu e suficient de sublim pentru mine.

Cât despre Birdman...Dã-l dracului, mai bine mã uit la Gravity.

#665
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2015 - 19:17, said:

E rol facut sa nu discrimineze grasii din SUA Posted Image

Pai ei au alte standarde de sanatate. Eu pe standardele noastre am vreo 7 kg in plus - conform standardelor lor am 10 in minus... la aceeasi inaltime.
P.S. vVa dau un spoiler pe topicul celalalt, legat si de Episodul VIII

#666
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Plictisitor film. Nici mãcar o urmã de originalitate, totul este simplificat și preluat din episoadele precedente și din universul extins. Ok, efecte speciale, dar de la un film SW mã așteptam la ceva mai mult de atât.
Personajele Finn și Kylo sunt penibile. Trupetele de la salubritate parcã-i parașutat dintr-o parodie, nu știu ce cautã în film caraghiosul ãsta. Cât despre Kylo, un mesaj al lui @Bursul m-a ajutat sã gãsesc cea mai potrivitã comparație. Tipu' este la fel de periculos precum acele bile pt. antrenament din ep. IV. Chiar și cyborgul cu 4 brațe era mai Jedi decât el.
"The force is strong in my family", spunea Luke. Kylo a fost înfiat, fãrã îndoialã.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate