Problematica suspiciunilor de fraudă și a conflictului de interese in cadrul proiectelor implementate pe fonduri structurale
Last Updated: Oct 31 2012 17:54, Started by
CIIS
, Oct 31 2012 12:57
·
0

#1
Posted 31 October 2012 - 12:57

Ministerul Afacerilor Europene a organizat, prin Centrul de Informare pentru Instrumente Structurale, în data de 19 octombrie 2012, la București, o conferință intitulată „Problematica suspiciunilor de fraudă și a conflictului de interese în domeniul achizițiilor publice aferente proiectelor finanțate din instrumente structurale”.
Evenimentul - care a avut loc la Hotelul Marriott - face parte din campania pe care Ministerul Afacerilor Europene o derulează pentru sensibilizarea publicului în legătură cu importanța maximă a prevenirii, identificării și combaterii conflictelor de interese și a fraudelor în procesul de implementare a proiectelor cu finanțare europeană. Dezbaterea a fost organizată în contextul în care creșterea ratei de absorbție a fondurilor structurale și de coeziune, asociată cu folosirea cât mai eficientă și corectă a acestor resurse financiare alocate de Comisia Europeană, reprezintă una dintre prioritățile României. La conferință au participat reprezentanți ai autorităților de management, organismelor intermediare, autorităților centrale și locale, precum și ai mediului de afaceri și academic. Întreaga conferință poate fi ascultată pe site-ul www.fonduri-ue.ro. Dorim să vă propunem un subiect de dezbatere pe această temă: Daca aveti cunostinta de vreun conflict de interes in implementarea proiectelor din fonduri structurale si nu numai, va propunem sa le discutam aici si sa gasim solutii pentru prevenirea lor. |
#2
Posted 31 October 2012 - 17:54

Eu ştiu că mai sunt care accesează fonduri d-astea şi nu fac nimic concret. Banii merg la ei în buzunare în final. (proiectele cu şi pentu rromi e unul din ele)
|
Anunturi
Bun venit pe Forumul Softpedia!
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users