Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achiziționare laptop.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@albastru eMag nu umfla preturile (gandeste-te ca au promotii gen permanente), poate in cazul unor produse au preturile un pic mai mari, dar asta e regula la orice magazin online. Nu mai stau sa ma contrazic cu tine ca nu are rost, vad ca esti "fixat" pe o chestie.

Oferta e foarte buna, nu ai cum sa nu profiti. Ce dracu, dai 100 de lei in plus (care oricum sunt cam acoperiti) si primesti 550 lei, nu vad de ce ti se pare tie o oferta proasta. Daca nu isi ia tableta si vinde voucherul ala oricum ia un minim 300 de lei pe el si iese MAI IEFTIN, iar in cazul in care achizitioneaza tableta situatia e win-win.

Edited by LensFlare, 02 November 2012 - 11:58.


#38
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Hai sa facem un calcul

Laptopul ala la cel: 2600 lei.
Laptopul ala la emag: 2850 lei + 4 GB RAM + geanta DELL  = 2850 + 91 lei ( pretul cel mai mic la 4 GB 1066 DDR3 de pe emag, cu toate ca la cel are 1666MHZ) + 100 (cu toate ca sigur geanta aia se duce pe la 150 de lei) = 3041 lei, in cazul cel mai optimist

3041 - 2600 = 441 de lei in plus! si te bucuri ca primesti cupon de 550 de lei! Deci, in cazul cel mai fericit, castigi o "Reducere" de 109 lei la o tableta, peste o luna, tableta aia putand avea un pret la fel de "bun" ca si laptopul.

Sa nu mai zic ca laptopul de la cel are garantia DELL, care nu se compara cu garantia oricarui magazin de la noi!

Nici acum nu e clar ca e o afacere proasta sa iei de la emag pentru "cupon"? Daca il vindeau cu 1000 de lei mai mult si iti mai dadeau inca un cupon de 900 de lei cu care iti cumperi tableta, era o afacere si mai buna, nu?

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
cupoanele alea emag sunt tepe. stiu ca avusesem odata unul, cumparasem prin octombrie si aveam cupon sa-mi iau frigider in februarie.
prin ianuarie, de curiozitate, am ginit un frigider si i-am memorat pretul. cand a inceput valabilitatea cupoanelor, pretul era mai mare cu vre-o 80 de lei.
bine, in romania faze de genul asta, scumpim azi sa facem oferta maine, au devenit normalitate...

#40
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postalbastru, on 02 noiembrie 2012 - 12:28, said:

Sa nu mai zic ca laptopul de la cel are garantia DELL, care nu se compara cu garantia oricarui magazin de la noi!
@albastru Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Chiar nu inteleg de ce va bagati aiurea intr-un topic daca nu cunoasteti toate aspectele... Dupa ce ai scris asta m-am lamurit si cred ca nu avem ce discuta.

1. Laptop-ul ala de la eMag are HDD de 1 TB;
2. Nu are nevoie de 8 GB de ram;
3. Laptop-ul Dell de la eMag crezi ca are garantie de la Asus? Iti dai seama ca garantia e oferita tot de Dell Posted Image (asta a fost chiar funny);
4. La eMag ai 30 de zile de test in care poti trimite laptop-ul inapoi in cazul in care nu esti multumit si iti primesti baniii inapoi;
5. La eMag ai cel mai bun sistem de garantii;
6. Daca achizitionezi de la cel.ro risti sa faca figuri (vezi cazul cu iPad-ul spart din transport);

P.S. Nu mai bate campii cu preturile tale umflate exact cand poate folosi voucherul, uita-te la pretul tabletelor pe eMag si lasa-ma cu "teoria conspiratiei". eMag are promotii saptamanale in care da vouchere gen si ar insemna ca preturile sa fie umflate permanent, dupa cum poti vedea singur pe site preturile tabletelor nu sunt diferite de celelalte magazine online. Daca faceau tot ce scrii tu acolo erau de mult disparuti de pe piata.

Edited by LensFlare, 02 November 2012 - 12:52.


#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postalbastru, on 02 noiembrie 2012 - 08:20, said:

Revenind, rezolutii mai mari de 1366x pe 15" nu sunt rare: eu am avut un Dell Latitude E6510 de 15" FullHD care se vedea superb, desi nu era IPS. Sugestia mea: sa ia macar 1600 x E chiar pacat sa faca compromisuri la ecran si hdd. La ecran se va uita tot timpul si, trecand peste avantajul faptului ca nu solicita placa video rezolutia aia mica, in aplicatii va simti limitarea rezolutiei ( prea putin spatiu pe ecran ). La hdd, mai bine ia unul mai mic de 7200rpm decat un lenes din ala.

Eu sunt de acord cu tine, dar din păcate pe aici se recomandă rezoluție potrivită pentru 11 inch pe ecran de 15 pentru că multe lume n-a văzut altceva.

View PostLensFlare, on 02 noiembrie 2012 - 12:42, said:

6. Daca achizitionezi de la cel.ro risti sa faca figuri (vezi cazul cu iPad-ul spart din transport);

Adică? Le scuipă și le trântesc numa de-a dracu?

Și da, emag sunt scumpi.

#42
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@AlexIP sa inteleg ca nici tie nu ti se pare buna oferta aia de la eMag in situatia de fata?

View PostAlexIP, on 02 noiembrie 2012 - 12:58, said:

Adică? Le scuipă și le trântesc numa de-a dracu?
A fost dezbatut intens cazul. Google it!

Edited by LensFlare, 02 November 2012 - 13:03.


#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cine l-a dezbătut, târfa de zoso? :lol: Știam de scandalul ăla, nu-s prea hotărât că era curierul de vină.

eMag sunt buni, sunt foarte cunoscuți, au și oferte gen resigilate, dar au probleme mari cu prețurile, motiv pentru care apelez fără grețuri la alte magazine dacă am o ofertă sensibil mai bună (firme mici locale gen Damfis sau alte magazine online gen cel și evomag). La obiecte mici (gen carduri) am prins și 40% adaos la emag față de magazinele mici...

P.S. Ce aș considera eu o ofertă ok de la emag pentru cel care a deschis topicul ar fi asta: http://www.emag.ro/laptop-asus-n55sf-s1113v-cu-procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i5-2410m-2-30ghz-4gb-750gb-nvidia-geforce-gt-555m-2gb-microsoft-windows-7-home-premium-rsgemag0109656x-n55sf-s1113v/pd/ENTSKBBBM/?ref=_rsg

#44
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Sugestie pentru initiator: http://forum.softped...6#entry12166871 E vorba de un Elitebook 8470p pe care il vand eu si care este perfect daca nu te joci.

#45
mentald

mentald

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.10.2012
Nu vă înţeleg...

@LensFlare - Mulţumesc!

Topic CLOSED!!!

#46
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cu placere!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate